ВІДБУВСЯ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПІКЕТ - Запорожский обком ПМГУ

***** Профспілки - за єдину Україну, мир і злагоду в суспільстві, поліпшення добробуту людей! ***** Профсоюзы - за единую Украину, мир и согласие, улучшение благосотояния людей! ***** Запоріжжя - це Україна! ***** Запорожье - это Украина! *****

Герб Запорожского ОК
Сталевар
Запорожский облсовет ПМГУ
Официальный сайт
Памятник на площади Фестивальной
Перейти к контенту

ВІДБУВСЯ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПІКЕТ

Новости обкома
3 грудня 2020 р.

ВІДБУВСЯ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПІКЕТ

Сьогодні 3 грудня 2020 року на виконання постанови Президії ФПУ від 27.11.2020 № П-28-1 «Про протидію Федерації профспілок України черговому наступу влади на права працівників та профспілок» профспілки Запоріжжя підтримали  акцію протесту ФПУ.
Акція протесту профспілок відбулась у формі інформаційного пікетування із розповсюдженням листівок у зв’язку із розглядом Парламентом низки законопроектів, ініційованих Урядом та окремими народними депутатами, що продовжують політику наступу на права працівників і профспілок, та рейдерством профспілкового майна.  Також у проекті Державного Бюджету на 2021 рік не враховані пропозицій профспілок щодо підвищення заробітної плати та державних соціальних гарантій.
Перед мітингувальниками виступили голова Запорізької обласної  ради профспілок Віталій Каплій, голова Запорізької обласної організації профспілки працівників освіти і науки Надія Гринь.

ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ, ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА РАДА ПРОФСПІЛОК ВІД ІМЕНІ  ПОНАД 4  МІЛЬЙОНІВ СПІЛЧАН ВИМАГАЄ ВІД ВЛАДИ

1. Підвищити у Держбюджеті-2021 розміри державних соціальних стандартів і гарантій, встановити мінімальну заробітну плату на рівні не нижче реально обрахованого прожиткового мінімуму.

У своїх пропозиціях до проекту ДБУ-2021 профспілки наполягали на встановленні у 2021 році розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб на рівні 6366 грн, мінімальної заробітної плати – не нижче 6500 грн (8212 грн – відповідно до норм національного законодавства та міжнародних зобов’язань України).

2. Забезпечити в Держбюджеті-2021 фінансування галузей освіти, охорони здоров’я, державної служби відповідно до норм галузевих законів задля реального підвищення в умовах епідемії заробітної плати медикам, освітянам, недопущення замороження зарплати держслужбовцям.
Законодавством України передбачено, що:
-  держава забезпечує асигнування на освіту в розмірі не менше ніж 7 відсотків ВВП; на реалізацію програми медичних гарантій – не менше 5 відсотків ВВП;
- посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії = три мінімальні заробітні плати; у розрахунку тарифів на фінансування медицини компонент  оплати праці медиків – не менше 250 відсотків середньої зарплати в Україні за липень попереднього року.
Заробітна плата медиків та освітян залишається значно нижчою ніж середня по економіці: у жовтні ц.р. у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 10782 грн. (або 88,6% від середньої по економіці), в освіті – 9559 грн. (або 78,5% від середньої по економіці).
Статтею 26 проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (до другого читання) встановлено, що у 2021 році для всіх категорій працівників державних органів застосовуються розміри та умови оплати праці, що діяли на 1 вересня 2020 року.

3. Погасити заборгованість з виплати заробітної плати та запровадити законодавчі механізми задля упередження її виникнення у подальшому.
Станом на 1 листопада ц.р. обсяг заборгованості з виплати заробітної плати сягнув 3,8 млрд грн., майже 130 тисячам працівників економічно активних підприємств заборговано понад 2,5 млрд грн., борги підприємств-банктрутів – 1,1 млрд грн.
4. З метою недопущення подальшого зубожіння населення та збільшення кількості енергетично бідних громадян, не допускати зростання цін на енергоносії та тарифів на комунальні послуги під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Наразі за даними ТОВ ГПК «Нафтогаз України» у межах місячного контракту ціна кубічного метру природного газу для потреб населення становить 6,33 грн, у межах річного контракту – 6,45 грн без урахування націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами, що майже у 2,5 рази більше ніж у червні 2020 року. Роздрібні ціни на природний газ для населення зросли у 3,17 рази (з 2,784 грн до 8,823 грн).
Водночас за даними Держстату України середня номінальна заробітна плата у жовтні 2020 року становила 12 174 грн, що у порівнянні с червнем 2020 року більше на 5,1%, а с жовтнем 2019 року лише на 13,5%. Заборгованість із виплати заробітної плати продовжує зростати. Станом на 1 листопада 2020 року вона становила 3 791,7млн.грн, або106,5% порівняно з 1 жовтня 2020 року (по Запорізькій області  130 954 000 грн.).

5. Зберегти та примножити робочі місця в реальному секторі економіки шляхом інноваційного індустріального розвитку країни.
Надзвичайно тривожним проявом погіршення соціально-економічної ситуації в Україні у період карантину, спричиненого пандемією COVID-19, є суттєве зростання рівня бідності населення. Це стало наслідком зменшення обсягів ВВП за підсумками 9 місяців п. р. на 5,5% після його критичного падіння у ІІ кварталі п. р. на 11,4% та скорочення промислового виробництва на 6,8%; зниження рівня зайнятості населення до 50,3% та підвищення рівня безробіття до 9,2%; оформлення статусу безробітного понад половиною мільйона осіб протягом карантину;
Наслідком структурної деградації економіки стало критичне відставання України за рівнем економічного розвитку, аномально малий обсяг економіки, масштабна трудова міграція, бідність населення і наростаючий розрив у доходах людей порівняно із сусідніми країнами. Якщо нічого не змінюватиметься і країна продовжить регрес у напрямку сировинного та аграрного виробництва, її економіка буде нездатною забезпечити мінімальні потреби суспільного розвитку і потребуватиме не більше 12 млн працівників.

6. Не допускати розгляд законопроектів, які зачіпають трудові та соціально-економічні права та інтереси працівників, без попереднього погодження їх Національною тристоронньою соціально-економічною радою.
НТСЕР – це головний орган соціального діалогу на національному рівні для вироблення консолідованої позиції сторін соціального діалогу, надання узгоджених рекомендацій та пропозицій Президентові України, Верховній Раді України, Уряду з питань формування і реалізації державної економічної та соціальної політики, регулювання трудових, економічних, соціальних відносин.

© Запорожский обком ПМГУ 2012
Назад к содержимому