Главное меню
16 апреля 2013 г.
Як повідомляє сайт Федерації профспілок України:
Верховна Рада ухвалила Закон України «Про затвердження Загальнодержавної соціальної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014 -
Більшість пропозицій профспілок було враховано.
4 квітня 2013 року Верховною Радою України розглянуто та прийнято Закон України «Про затвердження Загальнодержавної соціальної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014 -
10 квітня 2013 року Закон направлено на підпис Президенту України.
Закон України про затвердження Загальнодержавної соціальної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014 -
Дана програма розроблена як стратегічна середньострокова загальнодержавна програма (строком на 5 років), яка основується на принципах оцінювання небезпечних і шкідливих виробничих факторів і ризиків, а також управління ними.
Програма призначена для активної допомоги впровадженню в життя заходів і засобів профілактики на робочих місцях за участі сторін соціального діалогу. Крім того, включає шляхи, завдання і показники прогресу в сфері охорони праці, передбачає аналіз ситуації в державі та в галузях економіки і дієвість працеохоронної системи.
Загальнодержавна програма також служитиме базою для галузевих і регіональних програм, буде доповнюватися та підкріплюватися ними.
В Україні 8 років була відсутня така Програма. За цей час накопичилося багато проблем у сфері безпеки і гігієни праці, які потребують вжиття заходів державного рівня і до цього часу комплексно не вирішувалися.
Програма розроблялася за участю заінтересованих центральних органів виконавчої влади, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань, Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні.
Профспілки та їх об’єднання уважно поставились до роботи над Програмою. Була утворена робоча група, яка фахово опрацювала основні розділи програми й надала свої висновки, внесла низку пропозицій, які були розглянуті та схвалені на засіданнях СПО і Президії ФПУ.
Основні пропозиції профспілок, що включені до програми:
-
-
-
-
-
-
-
В цій Програмі чітко визначено завдання і заходи щодо вирішення питань охорони праці, органи виконавчої влади -
Фінансування заходів програми передбачено за рахунок Державного бюджету (108,3 млн нрн) та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на профзахворювань (120,32 млн грн.). Всього на 228,62 млн грн на 5 років з 2013 по 2018 (в середньому – близько 45 млн грн. щорічно) .
Основними результатами реалізації програми мають стати:
практичне поліпшення умов і безпеки праці у всіх сферах економічної діяльності;
удосконалення законодавства;
удосконалення державної політики у сфері охорони праці;
зниження рівнів виробничого травматизму і професійної захворюваності серед працівників.
1.Закон України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014 -
2.Загальнодержавна цільова соціальна програма поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014-
3.Додаток 1 до Програми від 27.12.2012
4.Додаток 2 до Програми від 27.12.2012
5.Додаток 3 до Програми від 27.12.2012
6.Пояснювальна записка від 27.12.2012
Департамент охорони праці ФПУ
10 апреля 2013 г.
Народні депутати підтримали важливі для профспілок законопроекти
Як повідомляє сайт Федерації профспілок України 3 квітня ц.р. на засіданні Комітету з питань соціальної політики та праці Верховної Ради України за участю представників сторін соціального діалогу було підтримано законопроекти, внесені народним депутатом України Лютіковою В.І. (реєстраційний №2323) щодо впорядкування безоплатної видачі молока і газової води працівникам, які працюють в шкідливих умовах праці.
Законопроект був ініційований ФПУ.
Скачати документи...
Було також підтримано законопроект, підготовлений Держгірпромнаглядом за участю фахівців ФПУ «Про внесення доповнень до Закону України «Про охорону праці» щодо врегулювання накладання штрафів до юридичних та фізичних осіб, які використовують найману працю».
Листом СПО об’єднань профспілок від 08.04.2013 № 04-
Департамент охорони праці ФПУ
22 марта 2013 г.
Охрана труда и состояние производственного травматизма на предприятиях ГМК Запорожской области под профсоюзным контролем!
19 марта 2013 г. прошло заседание президиума Запорожского областного комитета профсоюза трудящихся металлургической и горнодобывающей промышленности Украины. Главным вопросом повестки дня был – «О результатах профилактической работы по охране труда и предупреждению производственного травматизма за 2012 год и мерах по усилению общественного контроля».
С подробным анализом производственного травматизма на предприятиях металлургической и горнодобывающей промышленности Запорожской области за 2012 год выступил Главный технический инспектор труда ПМГУ по Запорожской области Дорошенко Александр Николаевич.
На заседание президиума были приглашены должностные лица предприятий, отвечающие за работу по охране труда, на которых в течении 2012 года был допущен травматизм со смертельным исходом:
-
-
-
В своих выступлениях приглашенные акцентировали внимание на приоритетных направлениях работы по охране труда, отчитались за выполнение мероприятий по профилактике травматизма и профзаболеваний. Так же каждый подчеркнул и проблемные вопросы, в основе которых лежит финансирование мероприятий.
По результатам обсуждения, президиум принял постановление, внеся дополнения по поднятым проблемным вопросам. Особое внимание уделено необходимости изменений в Законе Украины «Об охране труда», в части возвращения ранее действовавшей нормы закона о финансирования собственником мероприятий по охране труда в размере 0,5% от суммы реализованной продукции, услуг. Так же было принято решение обратиться к депутатам Верховной Рады от Запорожского региона, с требованием принять непосредственное участие и инициировать внесение изменения в выше указанный закон.
Текст обращения к депутатам Верховной Рады Украины
27 декабря 2012 г.
СУЧАСНИЙ СТАН ОХОРОНИ ПРАЦІ В УКРАЇНІ
(матеріали для членів Ради ФПУ)
Федерація професійних спілок України оцінює сучасний стан охорони праці в Україні, як критичний.
...
Критичний стан охорони праці в Україні підтверджується даними державної статистичної звітності, науковими дослідженнями Інституту праці АМН України, та матеріалами членських організацій ФПУ про:
-
-
-
-
-
1. Незадовільні умови праці
Офіційне державне статистичне спостереження за умовами праці ґрунтується на матеріалах звітної форми № 1-
Згідно бюлетеню "Стан умов праці найманих працівників у 2011 році" Державної служби статистики України, в умовах праці, які не відповідають санітарно-
Питома вага таких працівників у загальній кількості щорічно збільшується.
Необхідно відзначити, що в Україні у 2011 році в умовах перевищення у повітрі робочої зони гранично-
...
Результати санепіднагляду свідчать, що в Україні з року в рік зростає кількість підприємств, як державної, так і недержавної форми власності з шкідливим та небезпечними умовами праці. «Лідерами» серед них є підприємства Мінвуглепрому (87,5% підприємств), важкого машинобудування (75,9%), верстатобудування (93,3%), гірничодобувної промисловості (81,2%), мінагропрому (85,0%).
...
В цілому в усіх галузях економіки не відповідають вимогам санітарного законодавства 70,6% об’єктів нагляду.
Незадовільні умови праці вкрай негативно впливають на працездатність працівників та збереження їх здоров’я, а також сприяють виникненню у працівників професійних захворювань.
Незадовільні умови праці зумовлені також масовими порушеннями роботодавцями Порядку, термінів та методики проведення атестації робочих місць за умовами праці. Посилаючись на недостатнє фінансування, керівники підприємств, систематично порушують 5-
...
Недоліки у проведенні атестації робочих місць за умовами праці також призводять до недостатнього соціального захисту працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, а саме надання у неповному розмірі всіх пільг і компенсацій, передбачених ст. 7 Закону України «Про охорону праці». Наприклад, всього у шкідливих умовах праці у 2011 році працювало 28,9% працівників, а додаткову відпустку було встановлено лише 21,8%. Тільки 0,6% працівників отримують лікувально-
Зазначені недоліки у проведенні атестації були висвітлені членськими організаціями під час проведення у 2010-
2. Висока захворюваність працюючого населення
...
Одним з основних показників здоров’я населення є поширеність захворювань. За даними наукових досліджень Інституту медицини праці АМН України (директор -
Складною проблемою в Україні є поширення хвороб за класом «Розлади психіки та поведінки», які у 2010 році склали майже 1,2 млн. випадків, з них 608 тис. хворих на хронічний алкоголізм і 700 тис. осіб, що вживають психоактиві речовини.
...
Основним чинниками високої захворюваності населення, зайнятого у виробничій сфері, є: ;
-
-
-
До незадовільного проведення та низької ефективності профілактичних медичних оглядів призвела практична ліквідація інституту медицини праці та цехової медицини (закриття на підприємствах здоров пунктів та медико-
Особливо негативно вплинула ця ліквідація на ефективність попередження професійних захворювань.
Кількість діючих заводських здоровпунктів у 2010 році (109) була меншою у 19,4 рази у порівнянні з рівнем 1941 року та у 43,2 рази -
Постійно зростає смертність населення працездатного віку, особливо серед чоловіків, що призвело до появи нового терміну у статистиці -
Рівні смертельного травматизму в Україні на 37.3% більші, ніж у Німеччині, у 2,7 рази -
Зазначені особливості захворюваності і смертності серед працюючих вкрай негативно впливають на проблему збереження трудового потенціалу країни.
Демографічна криза, високий рівень загальної захворюваності та виробничого травматизму є тим фоном , на тлі якого формується професійна захворюваність.
Її основною причиною є незадовільний стан умов праці, а складовими настання -
Протягом 2005-
90% професійної патології' реєструється у осіб чоловічої статі. 15% потерпілих — особи віком 50-
Середній період формуванняі професійної патології становить від 17,6 до 19,4 років, вона супроводжується високим рівнем інвалідності та істотного зниження працездатності працівників.
За даними 2009 року 74,1% профзахворювань реєструються серед працівників вугільної промисловості, 5.3% -
В структурі професійної захворюваності переважають захворювання органів дихання, на які припадає 63.2% всіх профзахворювань; 26,7% становлять захворювання опорно-
3. Значні показники виробничого травматизму
Загальна характеристика виробничого травматизму в Україні протягом останніх трьох років наведена у табл. 1.
Табл.1
Загальна характеристика виробничого травматизму в Україні
№ |
Характристики виробничого травматизму |
2009 рік |
2010 рік |
2011 рік |
Всього |
В середньому |
1 |
Кількість нещасних випадків |
14 633 |
14 180 |
12 792 |
41 605 |
13 868 |
2 |
Кількість потерпілих, осіб |
15 028 |
14 481 |
13 009 |
42 518 |
14 173 |
3 |
Кількість нещасних випадків зі смертельним наслідком |
1 311 |
1 323 |
1 299 |
3 974 |
1 324,7 |
Матеріали табл. 1 .свідчать, що в середньому щорічно в Україні реєструється близько 14 тис. нещасних випадків, кожний з 10 з яких закінчується загибеллю травмованого.
...
Згідно даних офіційного статистичного спостереження -
...
-
...
Дані про кількість нещасних випадків у окремих адміністративно-
Табл. 2
Матеріали про нещасні випадки в АТО України
№ |
Адміністративно- |
Роки |
Кількість нещасних випадків |
Кількість нещас¬них випадків зі смертельним наслідком |
Співвідношення нещасних випадків зі смертельним наслідком до загального числа нещасних випадків |
||
Усього |
у т.ч. повязаних |
Усього |
у т.ч. повязаних з виробництвом: абс. ч. - |
||||
Запорізька область |
2009 |
489 |
388 - |
65 |
18 - |
1 до 7,5 |
|
2010 |
476 |
405 - |
58 |
20 - |
1 до 8,2 |
||
2011 |
483 |
401 - |
55 |
18 - |
7 до 8,8 |
||
Всього в Україні |
2009 |
14 633 |
12 372 - |
1311 |
555 - |
1 до 11,2 |
|
2010 |
14 180 |
11 947 - |
1323 |
534 - |
1 до 10,7 |
||
2011 |
12 792 |
10 705 - |
1299 |
561 - |
1 до 9,8 |
Дані табл.1 та матеріали технічної інспекції праці профспілок переконливо свідчать, що в Україні відмічаються серйозні недоліки щодо обліку нещасних випадків та їх розслідувань, особливо -
роботодавців про звільнення або пониження на роботі потерпілі дають неправдиві свідчення, що дає змогу переводити нещасні випадки, що сталися на виробництві, до таких розряду таких, що не пов’язані з виробництвом.
Цю ганебну практику профспілки викрили ще у 2007 році під час проведення акції «Рік боротьби з прихованим травматизмом».
Про наявність недоліків спеціальних розслідувань свідчать і вкрай низькі показники співвідношень нещасних випадків зі смертельним наслідком до загального числа зареєстрованих нещасних випадків та постійне погіршення цього показника протягом трьох років: у 2009 році це співвідношення складало 1 до 11,2; у 2010 -
В європейських країнах це співвідношення складає, наприклад, у Німеччині -
...
Матеріали про групові нещасні випадки в Україні
...
Необхідно наголосити, що травматизм на виробництві в Україні має значну соціальну значущість, що підтверджують такі його негативні наслідки, як:
а) усунення потерпілих від трудового процессу через тимчасову непрацездатність або переведення їх на легшу роботу за станом здоров’я, як правило на роботу меншої кваліфікації. Зрозуміло, що загиблі також випадають з виробництва.
...
Протягом 2009-
б) величезні виплати відшкодувань потерпілим, а також -
Більше половини з цих відшкодувань йдуть на оплату перших п’яти днів по листкам тимчасової непрацездатності, пов’язаної з травмуванням від настання нещасних випадків на виробництві.
в) відчутні витрат роботодавців на ліквідацію наслідків нещасних випадків та аварій (вартість зіпсованого устаткування, зруйнованих будівель споруд тощо), які сягнули в Україні за три останні роки розміру 24,8 млн. грн., в тому числі у 2009 році -
Економічні втрати роботодавців через виробничий травматизм майже у десятки разів перевищують вартість профілактичних заходів, які дозволяють істотно знизити його рівні та попередити його негативні наслідки, проте більшість роботодавців, у погоні за надприбутками ігнорують проведення дієвих заходів щодо попереджання виникнення нещасних випадків на виробництві.
4. Недостатнє фінансування охорони праці
На зазначений стан охорони праці вкрай негативно впливає і явно недостатнє фінансування охорони праці.
...
Мінімальний розмір витрат на охорону праці, визначений Законом України «Про охорону праці» із змінами 2011 року, не відповідає нинішнім економічним умовам України, коли значно виросли (у десятки разів) ціни та вартість цих заходів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 994-
Не дивлячись а неодноразові пропозиції профспілок, витрати на охорону праці не виділені окремим рядком бюджетної класифікації у державному та місцевих бюджетах, ці витрати були виключені з форми статистичного спостереження за виробничим травматизмом, і явно не відповідають умовам сьогодення.
5. Неповне виконання та недостатня ефективність державної політикики у сфері охорони праці
Неповне виконання та недостатня ефективність державної політики у сфері охорони праці проявляється неповним виконанням цих повноважень з боку центральних і місцевих органік виконавчої влади, передбачених вимогами статей 32-
6. Ініціативи ФПУ щодо поліпшення стану охорони праці
Ініціативи ФПУ щодо поліпшення стану охорони праці направлені на:
-
-
-