Інститутом соціального захисту працівників на підприємстві є колективний договір - Запорожский обком ПМГУ

***** Профспілки - за єдину Україну, мир і злагоду в суспільстві, поліпшення добробуту людей! ***** Запоріжжя - це Україна! *****

Герб Запорожского ОК
Сталевар
Запорізька облрада ПМГУ
Офіційний сайт
Памятник на площади Фестивальной
Перейти к контенту

Інститутом соціального захисту працівників на підприємстві є колективний договір

Новости обкома
04 грудня 2024 р.

Важливим інститутом соціального захисту працівників на підприємстві є колективний договір. В умовах воєнного стану необхідно, щоб його положення забезпечували соціальну та правову захищеність працівників.

У рішеннях виборних органів ФПУ неодноразово акцентувалася увага на необхідності посилення колективно-договірної роботи та підвищення її ефективності, регулювання виробничих, трудових та соціально-економічних відносин для забезпечення захисту інтересів працівників, фіксуючи в колективних договорах конкретні права і гарантії працівників. Так, одним із очікуваних результатів Стратегії діяльності Федерації профспілок України на 2021-2026 роки «Час дій та якісних змін» є 100% охоплення колективними договорами працівників, де є профспілка, та додаткові гарантії для членів профспілок.

В умовах воєнного стану актуальних статистичних даних Державної служби статистики України немає, однак, за інформацією членських організацій ФПУ, зокрема територіальних профоб’єднань, що об’єднують 27 084 первинні профспілкові організації, упродовж 2023 року укладено 25 410 колективних договорів, що порівняно з відповідним періодом 2022 року свідчить про зменшення їх кількості, що пов’язано з наданням звітності меншою кількістю профоб’єднань (22 - у 2023 році та, відповідно, 2 1 - у 2024 році). Проте, за інформацію профоб’єднань, які надавали звіти у 2023 і 2024 роках, кількість укладених колективних договорів з кожним роком невпинно зменшується.

Упродовж 2023 року продовжилася тенденція до зменшення кількості укладених колективних договорів у первинних профспілкових організаціях.

Серед основних причин цієї ситуації вже традиційно, зокрема, є: спад економіки, проведення адміністративно-територіальної реформи, незацікавленість та відмова роботодавців, процедура санації, банкрутства, неприбутковість підприємств, відсутність профорганізацій, відсутність галузевих (міжгалузевих) угод. Окрім того, через воєнну агресію росії проти України відсутність державного фінансування та договірних робіт ряд підприємств зупинили свою фінансово-господарську діяльність. Водночас деякі підприємства перебувають на простої, на інших - на період воєнного стану призупинені трудові договори із працівниками, що не дає змогу підбивати підсумки виконання положень колективних договорів та укладання колективних договорів на наступний термін.

Стосовно наявності галузевих угод, то відповідно до Реєстру галузевих (міжгалузевих), територіальних угод, змін і доповнень до них, членськими організаціями ФПУ - всеукраїнськими галузевими профспілками укладено 53 галузевих (міжгалузеву) угод.

З огляду на складність безпекової та економічної ситуації в країні вважаємо, що колективний договір та колективні угоди як інструменти регулювання соціально-трудових відносин мають надати можливість пом’якшити негативні соціальні наслідки для працівників.

Водночас варто зазначити, що з квітня 2015 року СПО об’єднань профспілок перебуває в колективному трудовому спорі (конфлікті) з Кабінетом Міністрів України стосовно невиконання законодавства про працю, а саме: положень Генеральної угоди на 2010-2012 роки та встановлення нових соціально-економічних умов праці.

На сьогодні залишилась на контролі незначна низка пунктів рішення примирної комісії щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати і посилення соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та запроваджено інформування про стан їх виконання. Останню вимогу вже неодноразово пропонувалося зняти з контролю. Вимога щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати залишається актуальною і нині, однак провести економічні розрахунки обсягу (розміру) заборгованості по роках майже неможливо, особливо в умовах воєнного стану.

Протягом усього часу з моменту прийняття рішення примирної комісії з розгляду колективного трудового спору (конфлікту) між СПО об’єднань профспілок та Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про його невиконання та застосування інших процедур вирішення спору, а також було прийнято дві нові Генеральні угоди на 2016-2017 та 2019-2021 роки, до яких вимоги колективного трудового спору було перенесено для реалізації.

© Запорізька облрада ПМГУ 2012
Назад к содержимому