Семінар голів цехових комітетів Запорізької обласної організації ПМГУ 28 жовтня 2021 року - Запорожский обком ПМГУ

***** Профспілки - за єдину Україну, мир і злагоду в суспільстві, поліпшення добробуту людей! ***** Запоріжжя - це Україна! *****

Герб Запорожского ОК
Сталевар
Запорізька облрада ПМГУ
Офіційний сайт
Памятник на площади Фестивальной
Перейти к контенту

Семінар голів цехових комітетів Запорізької обласної організації ПМГУ 28 жовтня 2021 року

Напрямки діяльності > Організаційна робота > Навчання > Матеріали для навчання профспілкового активу
План
 заочного семинара-обучения предцехкомов и заместителей предцехкомов Запорожской областной организации профсоюза металлургов и горняков Украины
 28 октября 2021 года
 
(материал подготовил СЕДОВ Валерий Николаевич  – председатель    Запорожской областной организации  ПМГУ)
 
(материал подготовил ВЕЛИЧКО Александр Николаевич  – заведующий отделом     организационной, внутрипрофсоюзной работы и гласности  Запорожского областного совета ПМГУ)
 
(материал подготовил ПИСАРЕВ Петр Владимирович – заведующий отделом социально-экономической работы и трудовых отношений Запорожского областного совета ПМГУ)
 
(материал подготовил ЩЕРБАК Виктор Павлович - главный правовой  инспектор труда ОС  ПМГУ по Запорожской области)
 
(материал подготовил СКОРОХОДОВ Игорь Олегович – главный технический инспектор труда ОС ПМГУ по Запорожской области)
Итоги работы ГМК Украины за 9 месяцев 2021 г.

Основные показатели
По уточненным данным ОП «Укрметаллургпром», в январе-сентябре 2021 г. металлургическими предприятиями Украины изготовлено:
·  агломерата – 25,35 млн т (107,1% относительно января-сентября 2020 г.);
·  кокса валового (6% вл.) – 7,26 млн т (101,1%);
 
·  чугуна –   16,15 млн т (106,5%);
·  стали – 16,29 млн т (106,3%);
·  проката – 14,49 млн т (105,6%);
·  трубной продукции – 0,75 млн т (118,6%).
 
По состоянию на 12 октября 2021 г., из основных действующих производственных мощностей в эксплуатации находятся: 16 из 21 доменных печей, 7 из 8 мартеновских печей, 13 из 16 конвертеров, 5 из 15 электропечей и 15 из 17 машин непрерывного литья заготовки.

Обеспечение производства основными сырьевыми и энергетическими ресурсами
 
Железорудное сырье:
Обеспечение металлургических предприятий украинским железорудным сырьем в январе-сентябре 2021 г. осуществлялось в соответствии с потребностями металлургического производства. По импорту ЖРС не завозилось.
Экспорт ЖРС за 9 месяцев 2021 г. составил 33,04 млн т (95,2% относительно аналогичного периода 2020 г.)
 
Коксующиеся угли:
За 9 месяцев 2021 г. на украинские коксохимические предприятия было поставлено 9,61 млн т углей для коксования (98,4% относительно января-сентября 2020 г.), из которых:
— украинского происхождения – 2,72 млн т (105,4% относительно аналогичного периода 2020 г.);
— импортируемых – 6,89 млн т (95,9% относительно января-сентября 2020 г.).
Доля импортных углей в общем объеме поставок в январе-сентябре 2021 г. составила 71,7% против 73,6% в аналогичном периоде 2020 г.
 
Кокс:
Общий объем кокса, полученного металлургами за 9 месяцев 2021 г., составил 6,276 млн т (104,0% относительно аналогичного периода 2020 г.), из которого:
— украинского происхождения 5,963 млн т (100,3% относительно аналогичного периода 2020 г.).
— импортируемого – 0,313 млн т (359,8% относительно января-сентября 2020 г.)
Доля импортного кокса в общем объеме поставок за 9 месяцев 2021 г. составила 4,99% против 1,44% в январе-сентябре 2020 г.
 
Привозной металлолом:
В январе-сентябре 2021 г. заготовлено 2944 тыс. т металлолома (140,7% относительно аналогичного периода 2020 г.), из которых 2489 тыс. т (120,4% относительно января-сентября 2020 г.) поставлено украинским потребителям в качестве привозного.
Экспорт металлолома в январе-сентябре 2021 г. составил 455 тыс. т (1820% относительно аналогичного периода 2020 г.).
 
Природный газ и электроэнергия:
За 9 месяцев 2021 г. отечественная металлургия потребила порядка 1,46 млрд куб.м природного газа (105,1% относительно января-сентября 2020 г.).
 
Потребление электроэнергии металлургическими предприятиями за 9 месяцев 2021 г. составило порядка 8,61 млрд кВт-ч (104,7% относительно января-сентября 2020 г.).
 
Основными рынками для украинских предприятий остаются страны Евросоюза (34-35%), Северная Африка (18 %), и страны Ближнего Востока (11%).
 
Основные задачи для отечественного горно-металлургического комплекса. По мнению  президента отраслевого объединения «Укрметаллургпром» Александра Каленкова, главным вектором является повышение конкурентоспособности.  В частности, определены шесть основных шагов, которые позволят не дать странам-конкурентам оставить украинских металлургов вне игры:
1. Необходимо немедленно модернизировать отрасль, поскольку производственные мощности, которые на данный момент используются в металлургии, – это еще советское наследие, которое устарело и морально, и физически. Есть смысл ускорить амортизацию оборудования и объявить мораторий на необоснованное повышение тарифов на использование недр.
2. Необходимо уделить повышенное внимание состоянию отраслевой науки и образования, что собственно и является заделом на будущее в вопросах модернизации.
3. Нужно настаивать на изменении антимонопольного законодательства. В частности, пересмотреть возможность для "Укрзализныци" самостоятельно определять тарифы на перевозки, поскольку беспрестанное их повышение бьет по ГМК самым непосредственным образом.
4. Со стороны государства необходимо стимулировать внутреннее металлопотребление.
5. На внешнем рынке украинским металлургам также нужна поддержка и защита интересов отрасли со стороны государства.
6. Необходимо развивать смежные и поддерживающие горно-металлургический комплекс отрасли (в частности, стимулировать добычу коксующегося угля, развивать транспортную инфраструктуру).
История профсоюзного движения.
Организационное построение Профсоюза трудящихся  
металлургической и горнодобывающей  промышленности Украины.
Организация  и порядок работы председателя цехового комитета профсоюза.  
Материал для практического применения в
вопросах защиты социально- экономических прав и интересов членов профсоюза

Уважаемые посетители сайта. Данные презентации были публично использованы в цикле профсоюзного обучения ЦК ПМГУ в 2019 году в рамках программы "Школа экономических знаний". Мы размещаем на нашем сайте  данный материал, в разделе обучения профактива, с целью глубоко изучения и практического применения Вами в нашей профсоюзной деятельности. Авторы данных презентаций  профессионально раскрывают свои темы. Материал имеет академическую основу и рассчитан на долгосрочное применение. С течением времени данный раздел планируется дополнять актуальными материалами.
Актуальні питання трудового законодавства.

Наприкінці кожного року роботодавець складає графік відпусток працівників. За чинним законодавством графіки узгоджуються із профспілковим комітетом. Слід зазначити, що у проекті ТК №5388 такого погодження із профкомом не передбачається. У даній лекції розглянемо питання щодо норм у чинному законодавстві щодо працюючих жінок, які мають дітей.

Частиною третьою статті 184 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) передбачено, що звільнення вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда за ініціативою випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

Тобто у разі надання працівницею, яка в установленому порядку була попереджена про подальше звільнення (пункт перша частина перша статті 40 КЗпП України), висновки з медичного закладу про необхідність домашнього догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку роботодавець не може звільнити таку жінку в силу статті 184 КЗпП.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про відпустки" жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, або усиновила дитину, самотню матір, батькові, який виховує дитину без матері (у тому числі і у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка є особами, які беруть участь у медичному закладі; щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів (стаття 73 КЗпП України). За наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Щодо надання соціальної додаткової відпустки одиноким матерям, то ухвалу "одинакову матір" наведено у пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 р N 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" та пункт 5 частини тринадцятої статті 10 Закону України "Про відпустки. Так, згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України самотньою матір'ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує та містить дитину самостійно.

Оскільки пункт 5 частини тринадцятої статті 10 Закону України "Про відпустки" визначає самотню матір як дитину, яка виховує без батька, факт утримання (аліменти) для надання відпустки значення не має.
Отже, право на додаткову відпустку мають такі самотні матері: жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (зокрема і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька). Якщо жінка дійсно є самотньою матір'ю, тобто не одружена і у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за її вказівкою, або вдовою, вона має право на вищевказану відпустку.

Також закон (ст. 19-1 ЗУ «Про відпустку») передбачає надання відпустки під час народження дитини батькові.

«Одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових та неробочих днів) надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини таким працівникам:
1) чоловіку, дружина якого народила дитину;
2) батька дитини, який не перебуває в зарегистрированному шлюбі з матір'ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки;
3) бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є самотньою матір'ю (одиноким батьком).
Відпустка при народженні дитини надається лише одній з осіб, зазначених у частині першій цієї статті.

Тривалість відпустки при народженні дитини визначається працівником у заяві про її надання з урахуванням вимог, встановлених абзацом першим частини першої цієї статті.

Відпустка при народженні дитини надається власником або уповноваженим ним органом особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої цієї статті, на підставі письмової заяви відповідної особи.

Особа, яка отримала відпустку при народженні дитини, зобов’язана надати власнику або уповноваженому ним органу копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.

Порядок надання відпустки під час народження дитини встановлюється Кабінетом Міністрів України";

Проблема виникає з наданням такої відпустки розлученій жінці, жінці, яка виховує дитину без батька, у тому числі і жінці, яка народила дитину, не перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, і при цьому батько визнав дитину, і жінці, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена, оскільки батько у дитини є і в багатьох випадках спілкується з нею. Стаття 157 Сімейного кодексу визначає, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні та має право на особисте спілкування з нею. Статтею 158 Сімейного кодексу передбачено, що за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від нього. У разі ухилення батька від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини мати має право звернутися до суду з позовом про позбавлення її батьківських прав.

Чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, які слід пред'явити жінці, яка виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки. Тому для підтвердження права на зазначену відпустку у даному випадку роботодавцю має бути пред'явлено будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений у встановленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини. Зокрема такими документами, наприклад, можуть бути: рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав; ухвалу суду або постанову слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів.

Може бути прийнятий роботодавцем та акт, складений комісією, створеною на підприємстві, в установі, організації або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому за словами сусідів (за наявності їх підписів в акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини; довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) і т. п. Але, у разі виникнення спору з роботодавцем про право на таку відпустку за наявності тільки цих довідок, актів, роботодавець, як правило, не приймає їх і не сприймає їх.

Соціальну відпустку робітниця (працівник) мають право використовувати як одночасно із щорічною відпусткою, так і в інший період. Ми рекомендуємо всім працівникам, які мають право на соціальну відпустку своєчасно повідомляти роботодавця про своє бажання використовувати таку відпустку у подальшому для коректного складання графіка відпусток. Йдеться про можливість поділу відпустки на частини, щоб оздоровити дитину у сприятливий період. Слід мати на увазі, що відповідно до ст.12 ЗУ «Про відпустки» щорічна відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна частина становитиме не менше ніж 14 календарних днів. Розподіл відпустки на частини можливий лише за бажанням (заявою) працівника, а не роботодавця.

Слід мати на увазі, що якщо соціальна відпустка в поточному періоді з різних причин не використовувалася, вона підлягає компенсації при звільненні.

Водночас слід зазначити, що інші види відпусток, встановлені для окремих категорій працівників, також надаються на підставі відповідних документів, зокрема для отримання щорічної основної відпустки працівником-інвалідом (І, ІІ або ІІІ групи) він має подати роботодавцю документ, що підтверджує встановлену йому групу інвалідності; додаткової відпустки особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорій, - посвідчення ліквідатора; відпустки без збереження заробітної плати ветеранам праці, пенсіонерам за віком, інвалідам тощо, соціальної відпустки жінці, яка виховує дитину-інваліда або усиновила дитину, особі, яка взяла дитину під опіку, - документ, що підтверджує відповідний факт.

За нормою статті 2 Закону України "Про відпустки" право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки певної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На період перебування робітниці у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (у тому числі до досягнення дитиною шестирічного віку) роботодавець має право прийняти іншого працівника для заміщення тимчасово незайнятої посади до фактичного виходу на роботу жінки, яка перебуває у відпустці.
Інформація для використання профактивом у питаннях
охорони праці та здоров'я членів профспілки

Відповідно до статті 41 Закону України «Про охорону праці» та статті 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» профспілки, їх об'єднання в особі своїх виборних органів та представників здійснюють громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці, створенням безпечних та нешкідливих умов праці, належних виробничих спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту. У разі загрози життю та здоров'ю працівників представники профспілок мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт до повного усунення порушень. Також представники профспілок мають право на проведення незалежної експертизи умов праці та об'єктів виробничого призначення. В обов'язковому порядку представники профспілок беруть участь:
- у роботі комісій з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, щодо розслідування нещасних випадків на виробництві та невиробничого характеру; комісії з приймання ЗІЗ з якості; комісії з охорони праці підприємства;
- розроблення та контроль виконання розділу «Охорона праці» колективного договору;

Також представники профспілок мають право подавати роботодавцям, органам державного нагляду та управління охороною праці подання з питань охорони праці та отримувати від них аргументовану відповідь.

Стан травматизму на підприємствах гірничо-металургійного комплексу Запорізької області за 9 місяців 2021 року - загальний травматизм склав 27 нещасних випадків проти 30 нещасних випадків за 9 місяців 2020 року. Через виробничі травми у 2021 році втрачено 1086 днів непрацездатності проти 1245 день у 2020 році. На підприємствах галузі у 2021 році допущено один смертельний випадок проти 6 смертельних випадків у 2020 році. 17 серпня 2021 року у ПрАТ ЗЖРК (ш. Експлуатаційна) відбувся н/с з машиністом електровоза Духонченко О.Д., 1979 року народження. При постановці вагона, що зійшов назад, на рейки він був притиснутий їм до борту вироблення і смертельно травмований.

Причини н/с: організаційні, невиконання вимог інструкцій з охорони праці та посадових інструкцій.
Основними причинами всіх нещасних випадків є:
- організаційні - 65% (21 випадків)
- технічні 32% (12 випадків)
- психофізіологічні - 9% (3 випадки)

Основними видами подій нещасних випадків є
-падіння потерпілого - 29% (11 випадків)
-вплив рухомих, розлітаються, обертових предметів і
деталей 25% (10 випадків)
-обвалення, обвал предметів, матеріалів, породи -12% (4 випадків)
Коефіцієнт частоти травматизму становив 2021 0,68 проти -0,94 2020 року
Коефіцієнт тяжкості у 2021 році 40,7 проти 36,6 у 2020 р.

У 2021 році випадків природної смерті на підприємствах галузі під час роботи зафіксовано не було (2020 року – 2 особи).

Несприятливі умови праці працівників призводять до розвитку профзахворювань (2021 рік – 73 випадки, 2020-75 випадків). У структурі професійних захворювань у 2021 році основна маса належить хворобам органів дихання, захворюванням опорно-рухового апарату, вібраційній хворобі, хворобі органів слуху.

Триває пандемія КОВІД-19. На підприємствах галузі неухильно виконуються у повному обсязі розроблені та затверджені заходи щодо захисту від неї. Цього року особливу увагу приділено профілактичній вакцинації працівників. Адміністраціями підприємств, закуплено необхідну кількість доз вакцинації, створено необхідні умови для її проведення. Профспілки виступають за вакцинацію та ефективну боротьбу проти вірусу, за розширення роз'яснювальної роботи та збільшення кількості щеплених. Проте вважаємо недостатнім охоплення вакцинуванням працівників. На деяких підприємствах заборонено вхід працівників до заводоуправління без сертифікату про вакцинацію. Віддалений доступ та проведення онлайн нарад, конференцій, навчання це вже нагальна потреба в даний період. Також проводиться температурний скринінг як на прохідних, так і в структурних підрозділах підприємств. Проводиться санітарна обробка приміщень та транспорту, у тому числі здійснює перевезення працівників. Наприклад, на ЗТМК гіпохлоридом кальцію (побічний продукт власного виробництва). На підприємствах групи "Метінвест" додатково проводиться бактерицидна рециркуляція приміщень. Харчування працівників проводиться з обмеженням за площею розміщення та з використанням одноразового посуду.

На всіх підприємствах, організаціях та в установах галузі у травні-червні 2021 року було видано накази, розпорядження, розроблено та затверджено заходи щодо безперебійної роботи в осінньо-зимовий період 2021-2022 рр., визначено терміни їх виконання, призначено відповідальних осіб. Плани підготовки до роботи в зимових умовах включають такі основні напрямки роботи:
-проведення інструктажів з охорони праці та протипожежних інструктажів;
-Забезпечення заходів протипожежної безпеки;
-підготовка будівель та споруд, обладнання, систем життєзабезпечення;
- підготовка автомобільного та залізничного транспорту, очисної та прибиральної техніки;
- Створення необхідного запасу матеріалів, палива, ЗІЗ.

Питання готовності підприємств до роботи у осінньо-зимовий період розглядаються на засіданнях профкомів.

Спричиняє тривогу зміни у законодавстві про охорону праці, запропоноване Кабінетом Міністрів України та Комітетом із соціальної політики Верховної Ради. Зокрема, новий проект Закону України «Про безпеку праці та здоров'я працівників». Наразі пропонується вже третя його редакція. З великим небажанням приймаються наші зауваження та пропозиції до нього, та й то не в повному обсязі. Тому ФПУ та Федерацією Роботодавців України надіслано спільний лист КМУ та Верховній Раді з вимогою розробляти новий законопроект на основі чинного Закону України «Про охорону праці».
Шановні колеги!

Питання, що виникли стосовно семінару Ви можете поставити скориставшись наведеною нижче формою. Фахівці Запорізької обласної ради ПМГУ дадуть відповідь на них.

Зверніть увагу!

Щоб Ваше звернення дійшло за призначенням та було розглянуте, обов'язково вкажіть своє ім'я та прізвище, контактну адресу та телефон. Викладіть суть речення чи зауваження. Анонімні звернення відповідно до Закону України "Про звернення громадян" не розглядатимуться!

Зірочкою позначені поля обов'язкового заповнення.







© Запорізька облрада ПМГУ 2012
Назад к содержимому