Архив "Новости ФПУ" - стр.3 - Запорожский обком ПМГУ

***** Профспілки - за єдину Україну, мир і злагоду в суспільстві, поліпшення добробуту людей! ***** Профсоюзы - за единую Украину, мир и согласие, улучшение благосотояния людей! ***** Запоріжжя - це Україна! ***** Запорожье - это Украина! *****

Герб Запорожского ОК
Сталевар
Запорізька облрада ПМГУ
Офіційний сайт
Памятник на площади Фестивальной
Перейти к контенту

Архив "Новости ФПУ" - стр.3

Новини > Архив Новости ФПУ
6 июня 2019г.

            Нові можливості захисту прав членів профспілок

Питанням реалізації та захисту прав і свобод людини та громадянина, зокрема права на працю, соціальний захист, об’єднання у профспілки та безоплатну правову допомогу, запобіганню порушенням цих прав у ФПУ приділяється постійна увага. Саме тому 5 червня 2019 року було проведено  зустріч з представниками Координаційного центру з надання правової допомоги, в якій взяли участь радник Голови ФПУ Павло Кондик, керівник департаменту правового захисту Дмитро Лях, заступник керівника департаменту правового захисту Ірина Сидоряк.

Координаційний центр з надання правової допомоги представляли заступники директора Олена Сінчук та Олександр Баранов, а також начальник відділу забезпечення взаємодії із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги управління координації системи надання безоплатної правової допомоги Марина Лугиня.

Метою діяльності зазначеного Центру, створеного відповідно до Указу Президента України від 01.06.2012 №374/2012 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України», є формування в Україні ефективної системи безоплатної правової допомоги, забезпечення її доступності та якості.

Учасники зустрічі підвели підсумки попередньої роботи з узгодження проекту Меморандуму про співпрацю між Федерацією професійних спілок України та Координаційним центром з надання правової допомоги, який планується підписати на найближчому засіданні Президії ФПУ.

6 июня 2019г.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у квітні 2019 року

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для праце здатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах квітня 2019 року становив 4678 грн. (графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на квітень 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (1921 грн.)занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,4 рази або на 2757 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 505 грн.

Середня заробітна плата в Україні у квітні 2019 року склала 10269 грн. (графік 2 додається), що на 21,1% більше ніж у квітні 2018 року.
Мінімальна заробітна плата (4173 грн.) у квітні 2019 року склала 40,6% від середньої при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.
 
Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 7570 грн. (або 73,7% від середньої по економіці), охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 6742 грн. (або 65,7% від середньої по економіці).

Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (12134 грн.) області та м. Києві (15876 грн.), найнижчою – у Херсонській області (7695 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у квітні 2019р. порівняно з березнем 2019р. становив 99,2%, а відносно квітня 2018р. – 111,2%.

На 1,1 % відносно 1 січня 2019 року знизилася заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 травня 2019 року склала 2615,4  млн. грн. (графік 3 додається). 97,4 тисячам працівників економічно активних підприємств не виплачено 1415,9 млн. грн., з яких 276,1 млн. грн. – борги державних підприємств.
 
Працівникам промисловості заборговано 2054,8 млн. грн. або 78,5% від загальної заборгованості.
 
 
3 июня 2019г.

Профспілки не погодили зміни до законопроекту про соцдіалог

СПО об'єднань профспілок розглянув законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний діалог в Україні» щодо участі громадськості у соціальному діалозі» (реєстр. № 10191) та не погодив його через намагання послабити позицію профспілок у соціальному діалозі.

У листі Голови СПО об’єднань профспілок Григорія Осового до Комітету ВР України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення зазначено, що відповідно до закону, соціальний діалог – це процес визначення та зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень сторонами соціального діалогу, які представляють інтереси працівників, роботодавців та органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування.

Профспілки пропонують доопрацювати зазначений законопроект та врахувати те, що сторонами соціального діалогу протягом останнього часу напрацьовано низку пропозицій в т.ч. і законодавчих по залученню громадськості до участі у соціальному діалозі на всіх рівнях.

28 мая 2019г.

 
Міністерство соціальної політики України надало відповідь на лист Федерації професійних спілок України щодо застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 ( списки №1 і №2)
 

28 мая 2019г.

Пріоритет – життя і здоров’я людей

Технічна інспекція праці департаменту охорони праці ФПУ 27 травня у Будинку профспілок провела семінар-нараду, на якій підбито підсумки роботи технічних інспекторів праці членських організацій ФПУ за минулий рік, а також проаналізовано сучасні виклики та визначено пріоритетні завдання на 2019-2020 роки.
До учасників семінару - технічних (головних технічних) інспекторів праці, фахівців з питань охорони праці галузевих та територіальних об'єднань профспілок - звернувся Голова ФПУ Григорій Осовий.
Він наголосив на важливості роботи із забезпечення безпеки і охорони праці та назвав це «пунктом номер один» соціально-трудових відносин, адже людина має бути здоровою та неушкодженою у процесі виконання своїх службових обов’язків.



Проведення подібних семінарів профспілковий лідер назвав славною традицією ФПУ. Їх важливість полягає у необхідності крок за кроком докапіталізовувати знання, вміння і навички технічних інспекторів, які проводять дуже важливу роботу, контролюючи та забезпечуючи створення належних умов праці, збереження життя і здоров’я працівників. Було наголошено на необхідності засвоєння фахівцями новітніх практик, що застосовуються у країнах ЄС, та перенесення їх на наше підґрунтя. Григорій Осовий побажав учасникам семінару успішного навчання та належного виконання своїх функцій.  



Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега сказав, що ми стоїмо на початку реформування системи охорони праці. І головним у цій роботі є створення безпечних умов праці та зменшення рівня травматизму і смертельних випадків на виробництві. Керівник розповів про спільну з профспілками і зарубіжними колегами роботу над імплементацією європейського законодавства до українських реалій. Він поінформував про розробку нового законопроекту про охорону праці, який повинен стати основою реформованої системи охорони праці та закликав соціальних партнерів до спільного опрацювання зазначеного законопроекту, прийняття якого, на переконання голови Держпраці, сприятиме підвищенню міжнародного авторитету нашої держави.



Під час семінару обговорено актуальні питання проведення громадського контролю у сфері охорони праці. Йшлося про необхідність розробки Порядку здійснення громадського контролю профспілок у сфері охорони праці, як практичного інструменту для технічних та громадських інспекторів з охорони праці, та визначення пілотних підприємств і первинок для його реалізації, про необхідність внесення змін до Положення про технічну інспекцію праці профспілок, форми звітності та подання, про сучасний стан державного нагляду за проведенням медоглядів працівників та атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах гірничо-металургійного комплексу України, авіабудівної промисловості, атомної промисловості, про рівень якості цієї роботи та вжиття заходів щодо їх покращення, про статистику та попередження профзахворювань в Україні, про новий Порядок розслідування   та   облік   нещасних   випадків,   професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений Постановою КМУ, врахування у новій редакції Порядку пропозицій профспілок, а також про алгоритм дій профспілок під час участі у комісіях з розслідування нещасних випадків та аварій на виробництві відповідно до вимог нової редакції Порядку.



Учасниками семінару-наради обговорено Доповідь   МОП   щодо   майбутнього   праці, розглянуто пропозицію щодо оголошення 2020 року - роком боротьби профспілок за належний захист здоров'я працівників під гаслом: «Здорові працівники - здорова нація». Обговорено пріоритетні завдання технічної інспекції прані профспілок на 2019-2020 роки.



23 мая 2019г.

З 1 липня 2019 року набуде чинності новий
Порядок розслідування нещасних випадків на виробництв

Нова редакція Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 та набуде чинності 1 липня ц.р.
Дія документу розширена на всіх застрахованих (офіційно працевлаштованих) осіб, фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерських господарств, осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору та інших.

Відповідно до нового Порядку рішення щодо визнання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов’язаними чи не пов’язаними з виробництвом приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії голос голови комісії є вирішальним.

Також з 1 липня вступає у силу строк давності для розслідування нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, який становитиме три роки з дня їх настання. Водночас, у разі встановлення факту нещасного випадку рішенням суду, розслідування проводиться незалежно від дати їх настання.

Крім того, документом подовжено строки проведення розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання/отруєння з 3 до 5 робочих днів,  спеціального розслідування – з 10 до 15 робочих днів.

Зменшено кількість документів, які оформлюються за результатами роботи комісії з розслідування:
складається акт за формою Н­‑1/П (якщо нещасний випадок пов'язаний із виробництвом),
або Н-1/НП (якщо не пов'язаний),
акт за формою Н-5 - скасовано.

20 мая 2019г.

Час для модернізації профспілок

Рада ФПУ на своєму засіданні 16 травня 2019 року ухвалила Постанову «Про виклики і загрози профспілковому руху та завдання ФПУ, її членських організацій у сучасних умовах», внесла зміни до Статуту Федерації профспілок України з метою удосконалення організаційної побудови та нових принципів формування виборних органів ФПУ – Ради та Президії, затвердила звіт про виконання бюджету ФПУ за 2018 рік та ухвалила кошторис Федерації на 2019 рік, установивши розміри внесків членських організацій на забезпечення статутної діяльності ФПУ у 2019 році, прийняла низку інших актуальних для профспілкового руху рішень.



Перед засіданням Ради відбувся мітинг на підтримку рішень, які вона розглядала. Делегатів Ради на ганку оновленої будівлі Будинку профспілок привітали художні колективи МЦКМ «Жовтневий палац».
У ході обговорення шляхів модернізації діяльності ФПУ наголошувалось, що в умовах проведення державою реформ та існуючих на сьогодні трансформацій на ринку праці основним для профспілок було і є - захист людини праці.



В період, що минув від останнього VII-го з’їзду ФПУ, профспілками постійно вівся пошук шляхів активізації своєї діяльності, консолідації зусиль наших організацій задля досягнення позитивних результатів для спілчан. ФПУ, усі її членські організації здійснюють соціально-економічний захист працівників, але очевидним стає факт, що без зміцнення організаційно-фінансової основи нам не вдасться професійно і динамічно реагувати на виклики і загрози, що постають в сучасних умовах, пов’язаних зокрема із лібералізацією економіки.


Для проведення щоденної дієвої роботи профспілковим органам усіх рівнів потрібно бути організаційно, кадрово і фінансово спроможними. На досягнення цієї мети і спрямована ухвалена Радою ФПУ Постанова щодо викликів і завдань профспілок у сучасних умовах.

У ній визнано, що профспілковий рух в Україні сьогодні стикається з новими загрозами і викликами влади і роботодавців. Також виникає низка внутріспілкових проблем, пов’язаних із спроможністю профорганізацій у сучасній суспільно-політичній ситуації діяти ефективно та досягати результату.



Для ФПУ, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб'єднань визначено завдання на період 2019-2021 рр., серед яких:
- запровадження вже у поточному році багаторівневої системи правового захисту профспілкових та трудових прав, соціально-економічних інтересів спілчан;
- забезпечення доступу кожного члена профспілки до кваліфікованої безоплатної правової допомоги, у т.ч. адвокатської;
- утворення при ФПУ Центру стратегічного розвитку профспілкового руху, у тому числі у нових секторах економіки;
- забезпечення зростання чисельності членів профспілок шляхом проведення органайзингових та рекрутингових кампаній;
- запропонувати внесення змін до Статутів ФПУ та членських організацій щодо норм представництва жінок та молоді у виборних органах пропорційно їх чисельності. Підвищити дієвість молодіжних рад;
- запровадження багаторівневої системи навчання профспілкових працівників, активістів, членів профспілок з метою формування свідомого профспілкового членства;



- впроваджувати практику ефективного збору і цільового використання коштів профспілок та їх об'єднань, зокрема спрямовувати на:
- правовий і соціально-економічний захист працівників - не менше 20%;
- навчання і підготовку профспілкових кадрів - не менше 10%;
  • - інформаційну роботу (ЗМІ) - не менше 5%;
  • - фонд солідарних дій (страйки, акції) - до 5 %;
  • - забезпечення профспілкової діяльності виборних органів та інші витрати - не більше 60%.

Керівництву ФПУ спільно з постійними комісіями Ради ФПУ та членськими організаціями доручено у стислі терміни розробити план реалізації і виконання зазначених завдань, результати виконання якого розглянути на Профспілковому форумі, який планується провести вже восени ц.р.



У обговоренні взяли участь та виступили:
- Голова ФПУ Григорій Осовий,
- заступники Голови ФПУ Євген Драп'ятий, Володимир Саєнко,
- голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко,



- голова Федерації профспілок Кировоградьскої області Максим Баланенко,
- голова профспілки будівельників Василь Андреєв,
- представник молодіжного крила профспілок - Ольга Чабанюк та ін.



Під час гострої та креативної дискусії пролунало чимало ділових, конструктивних пропозицій щодо підвищення ролі та ефективності діяльності профспілок у сучасних умовах.

Засідання завершилось святковим фотографуванням на сцені великої зали Будинку профспілок членів Ради ФПУ у вишиванках, що й не дивно - адже сьогодні - День вишиванки!

 

15 мая 2019г.

Нову Генеральну угоду підписано!

14 травня між профспілками, Урядом і роботодавцями підписано тристоронню Генеральну угоду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019 – 2021 роки.

- Є Генеральна угода, - буде спільна робота задля підвищення добробуту людей, - наголосив Голова ФПУ Григорій Осовий, якому СПО об’єднань профспілок делегував право підписання Генугоди на новий строк. Цьому передувала кропітка робота і ухвалення документу є спільним досягненням соціальних партнерів. Зазначалося, що невід’ємним додатком до нової Угоди став перелік неузгоджених Сторонами положень, за яким буде продовжено колективні переговори.

Звертаючись до учасників церемонії, Григорій Осовий сказав:
- Підписання нової Генеральної угоди на трирічний термін, безумовно, знакова подія для всіх трьох сторін соціального діалогу. Ми показали приклад суспільству того, що навіть найскладніші питання економічного розвитку країни та соціально-трудових відносин ми можемо вирішувати з урахуванням інтересів держави, працівників і бізнесу.

Хоча, як показала практика реалізації попередньої Генугоди та майже півторарічні переговори щодо нової Угоди, це було доволі непросто. Доводилося поступатися певними амбіціями, виключно з розуміння високої відповідальності кожної зі Сторін за майбутнє країни та її нинішній фактичний стан – війна на Сході, колосальні зовнішні борги, анексія Криму, наслідки економічної кризи 2014-15 рр., які ще не подолані. І тим не менше, у новій Угоді передбачено продовження роботи над завданнями, які не було завершено за попередню Угоду, і які не втратили своєї актуальності, а також визначено нові цілі на трирічний період.

Останніми роками ми започаткували випереджаюче інфляцію зростання зарплати в її реальному та номінальному вимірах. Зокрема, у 2017 році ми підняли мінімальну зарплату до прожиткового мінімуму. Нажаль, надалі ця справа була пригальмована, але ми зробили рішучі кроки по відновлюванню справедливості у пенсійному забезпеченні і міністр соціальної політики А.Рева пам’ятає, які були гострі суперечки, але головне, що нам вдалося, – скасувати привілеї у пенсійному забезпеченні, встановити єдині правила і норми і поетапно підвищувати пенсію для окремих категорій громадян. Якби не прогресуюче зростання цін і тарифів, якому так і не вдалося протидіяти профспілкам, напевне, люди більш позитивно оцінили би наші досягнення стосовно зростання їхніх доходів.

Вкрай важливим в умовах глобалізації і загострення конкуренції на ринку праці – є збереження і розвиток власного трудового потенціалу в країні. Потрібно відновити справедливість в оплаті праці, - її мінімальний рівень не може бути нижчим від прожиткового мінімуму. Адже, з причини заниженого прожиткового мінімуму, сьогодні 20% працівників є фактично працюючими бідняками.

Для працівників бюджетного сектору ми маємо розпочати поетапне, планомірне підвищення посадових окладів до визначеного законами рівня, як це визначено для вчителів, медиків, держслужбовців та ін.. Зараз ведуться тристоронні консультації з визначення розміру мінімальної зарплати на наступний - 2020 рік. Я звертаюсь до міністра соціальної політики, міністра фінансів щодо необхідності визначення розміру мінімальної зарплати на рівні не нижче об’єктивно розрахованого прожиткового мінімуму – ми не повинні відступати від цілі, яку започаткували у 2017 році, у попередній ГУ.

Від бізнесу ми очікуємо детенізації трудових відносин і встановлення конкурентних засад в оплаті праці, щоб мотивувати людей до праці в Україні. Беззаперечним завданням є повернення боргів по зарплатах.

Потребує вирішення й така проблема – поки не всі організації з бізнес-середовища долучаються до колективних переговорів, а інколи навіть ухиляються від їх проведення, адже, це - додаткові зобов’язання та відповідальність перед працівниками. Тому нам потрібно задіяти механізм поширення Генугоди на всі організації і суб’єкти господарювання. Потрібно створити рівні умови для соціально відповідального бізнесу і усіх інших суб’єктів, доречи, така практика існує в країна ЄС та підтримується МОП.

Нам потрібно провести консультації з Європейською бізнес-асоціацією, яка об’єднує понад 600 підприємств, але не є учасником ні Генеральної угоди, ні колективних переговорів. Натомість, на наше переконання, закордонні підприємства, що працюють в Україні, наряду з національними, повинні долучатись до принципів колективно-договірного врегулювання. Вочевидь назріло питання пришвидшення прийняття нової редакції закону про колективні переговори, в якому передбачається поширення дії угод на всі суб’єкти господарювання.

Ще одне питання – розмір зарплат в транснаціональних компаніях і на підприємствах з іноземним капіталом. Профспілки вважають неприпустимим, що на цих високотехнологічних і, як правило, інноваційних підприємствах з високою продуктивністю праці зарплата є майже такою ж як на українських підприємствах. Це означає, що іноземний капітал фактично експлуатує українську робочу силу. Нашою спільною вимогою до власників таких підприємств має стати – створення на них гідних умов праці для наших працівників.

Серед наступних завдань – створення на найближчі роки необхідних правових засад для забезпечення належних умов праці, адже минулого року завершила дію Державна програма з охорони праці.
Потрібно продовжити роботу з реформування системи соціального страхування, підвищення ефективності діяльності ФСС. Криза неплатежів по лікарняних, по вагітності та пологах, або травмованим на виробництві свідчить про необхідність справедливого корегування розподілу коштів єдиного соціального внеску між фондами соціального страхування. Потребує відновлення практика санаторно-курортного лікування і дитячого оздоровлення за участі ФСС.
В реалізації нової Генеральної Угоди ми маємо керуватись принципом МОП, яка в цьому році визначає своє 100-річчя, і яким вона керується з перших днів від свого утворення, - Хочеш миру – дбай про соціальну справедливість.
Під час церемонії підписання Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив, що Уряд має чіткий орієнтир щодо того, якою має бути середня зарплата в Україні на 2021 рік – у доларовому еквіваленті це 620 дол. США.

«Одне з найважливіших завдань Уряду – зростання національної економіки. Ріст економіки дозволить дати нову якість життя людей через збільшення їхніх доходів. Уряд вже створив механізми, які дали можливість збільшити мінімальну зарплату в 3 рази за останні 3 роки, середню – у 2 рази. 620 дол. – абсолютно реальний показник, який допоможе збільшити мотивацію українців працювати на власну економіку», – зауважив Глава Уряду.

Окремо В.Гройсман наголосив на розвитку середнього класу в Україні.

«Для мене принципово, щоб в Україні був розвинений середній клас, до якого має належати український вчитель, лікар, робітник. У наступних роках будемо робити все, щоб виконати це завдання», – сказав Прем’єр-міністр.

У новій тристоронній Угоді робиться акцент на просуванні вітчизняного виробника на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Зокрема, визначено спільні зобов’язання щодо створення:
- конкурентоспроможних робочих місць;
- умов для легалізації зайнятості та оплати праці;
- удосконалення системи професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, професійного навчання працівників.
Вперше в Угоді містяться окремі зобов’язання безпосередньо роботодавців, що стосуються забезпечення належного рівня охорони і умов праці, лікування та оздоровлення працівників.

Довідково:
23 серпня 2016 року було укладено тристоронню Генеральну угоду із профспілками та роботодавцями, що була покликана розпочати нову історію взаємодії щодо соціально-економічної політики держави, розвитку національної економіки та створення належних умов для праці громадян.
Зміст проекту Генеральної угоди складається з чотирьох основних блоків:
- розвиток економіки і вітчизняного виробництва, зростання продуктивної зайнятості, збереження і створення робочих місць;
- оплата праці;
- гідні умови праці та соціальний захист працюючих;
- соціальний діалог.
Крім того, до проекту Угоди включено рекомендації для сторін на галузевому, територіальному, локальному рівнях.

13 мая 2019г.

Наша боротьба дала результати!

Шановні колеги!

Нарешті наші зусилля і боротьба дала результати!
На вимогу профспілок відновлено дію міждержавних стандартів на період від 26 квітня 2019 року до 01 січня 2022 року (Наказ Національного органу стандартизації № 111 від 24 квітня 2019 ), які вкрай важливі для проведення атестації робочих місць за умовами праці і для підтвердження пільг і компенсацій для працівників, зайнятих на важких і шкідливих умовах праці, зокрема на достроковий вихід на пенсію.

Це, зокрема і ГОСТ 12.1.005-88 «Система стандартів безпеки праці (ССБП). Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони».

Додатки:
- Лист ФПУ до КМУ про відновлення дії міждержавних стандартів України (ГОСТ);


6 мая 2019г.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у березні 2019 року

За розрахунками інсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах березня 2019 року становив 4609,18 грн.
(графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на березень 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (1921 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,4 рази або на 2688,18 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 436,18 грн.
 
Середня заробітна плата в Україні у березні 2019 року склала 10237 грн. (графік 2 додається), що на 22,1% більше ніж у березні 2018 року.

Мінімальна заробітна плата (4173 грн.) у березні 2019 року склала 40,8% від середньої при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.
 
Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 7626 грн. (або 74,5% від середньої по економіці), охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 6750 грн. (або 65,9% від середньої по економіці).

Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (11365 грн.) області та  м. Києві (16207 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (7437 грн.).

Індекс реальної заробітної плати в березні 2019р. порівняно з лютим 2019р. становив 107,6%, а відносно березня 2018р. – 112,5%.

На 6,9% відносно 1 січня 2019 року знизилася заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 квітня 2019 року склала 2463,3 млн. грн. (графік 3 додається).

82,1 тисячам працівників економічно активних підприємств не виплачено 1279,9 млн. грн., з яких 261,1 млн. грн. – борги державних підприємств.

Працівникам промисловості заборговано 1929,3 млн. грн. або 78,3% від загальної заборгованості.

6 мая 2019г.

Первомай 2019 - В 100 лет МОТ должна переосмыслить свое предназначение

1 мая мы призываем Международную организацию труда (МОТ) сохранять верность своим истокам и ценностям. Чтобы быть актуальной, востребованной и устанавливать правила для труда в будущем, мы должны обеспечить, чтобы МОТ оставалась независимой от интересов частного капитала.
В этом году Международный день трудящихся совпадает со 100-летием Международной организации труда. Это успешное долголетие нельзя игнорировать, особенно если учесть, как мир и мир труда изменились с тех давних пор. Но этот особый случай также дает возможность остановиться на ее настоящем и будущем.

Более века назад группа государственных деятелей предусмотрительно создала организацию, которая могла бы справиться с последствиями ужасной войны и, что наиболее важно, с восстановлением хрупкой социальной структуры многих стран. Благодаря Версальскому мирному договору в 1919 году родилось новое партнерство людей, «движимых чувствами справедливости и человечности». Это было равноправное партнерство, в котором правительства, работодатели и работники сидят за одним столом и имеют равные права и обязанности. Это представляет огромную ответственность для членов гражданского общества, которую ни один другой глобальный орган с тех пор не осмелился повторить.
Еще одна война снова разорвала мир на части, родила в 1944 году Филадельфийскую декларацию, в которой были подтверждены традиционные цели МОТ. Указывая на такие принципы, как «свобода выражения мнений и ассоциаций, которые необходимы для устойчивого прогресса» или что «все народы и все люди, независимо от расы, цвета кожи, пола, языка, ... имеют право жить в достойных условиях и в условиях свободы и пользоваться плодами социального прогресса и должны со своей стороны способствовать ему. ... равных возможностей социального и экономического развития в целях ...» были предприняты дальнейшие шаги, чтобы поставить в центр своей деятельности не только труд, но и права человека. С тех пор трехсторонние участники приняли серию основополагающих конвенций МОТ, которые стали частью стандартов международной системы прав человека, последовательно улучшая жизнь работников и людей.

В более поздние времена, ознаменовав эпоху, которая привела в движение «Я также» (хештег и социальная акция-флешмоб против сексуальных домогательств – В.Ш.), МОТ еще раз доказала свою ценность и добилась справедливости, признав ценность и права домашних работников (Конвенция 189), а затем подняла планку, засучив рукава и занимаясь грязной работой, чтобы отбелить одно из самых крупных пятен, которые затрагивают женщин и общество в целом: насилие и домогательство на работе.
В предстоящие годы и десятилетия, когда мы отправимся на неизведанные территории и будем решать задачи новой промышленной революции и онлайновых платформ по подбору рабочей силы, МОТ должна быть снова готова играть жизненно важную роль в разработке стандартов для Века цифровизации. И нам необходима хорошо обеспеченная ресурсами МОТ для решения этой новой задачи.

Однако реальность такова, что финансовый кризис 2008 года и последовавшие за ним меры жесткой экономии оказали глубокое экономическое воздействие на систему Организации Объединенных Наций, включая МОТ. Нехватка ресурсов не оставила другого выбора, кроме как делать больше с меньшими затратами или открыть дверь для частного финансирования. Транснациональные корпорации и финансовая система быстро вытеснили государства, снизив их роль, и проникли в систему ООН.
В результате ООН в настоящее время изучает механизмы «инновационного финансирования», ряд нетрадиционных инструментов для сбора средств для международного сотрудничества в целях развития посредством государственно-частных партнерств и рыночных финансовых транзакций, и это не исчерпывающий перечень. Проблема заключается в том, что, как и ожидалось, «рынок» и стоящие за ним люди заботятся не об устойчивости или социальных аспектах своих «инвестиций», а скорее о своей собственной финансовой выгоде. И чем более выгодны оферты, тем лучше. Итак, во-первых, существует высокий риск того, что краткосрочные цели возымеют приоритет над долгосрочными целями. Во-вторых, различные агентства ООН будут конкурировать за средства друг с другом, каждое из которых будет пытаться предложить более привлекательный «инвестиционный портфель», чтобы соблазнить заинтересованные стороны.

Приватизация системы ООН, которая до сих пор представляла международный правопорядок и сотрудничество, уже имеет негативные последствия для персонала, который сталкивается с усилением прекаризации своей работы. Но это также является причиной огромных противоречий, например, когда McDonalds присоединился к инициативе по содействию доступу молодежи к достойному труду в соответствии с Повесткой дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года, в то время как многонациональная корпорация известна своей политикой низких зарплат и антипрофсоюзной позицией, избеганием уплаты налогов на сотни миллионов!

1 мая мы призываем МОТ сохранять верность своим истокам и ценностям. Чтобы уместно и оправданно устанавливать правила для работы в будущем, мы должны держать ее в стороне от интересов частного капитала.

Если мы хотим, чтобы МОТ продолжала оставаться форумом, на котором будет слышен голос трудящихся на международном уровне, мы должны противостоять этим институтам.
С днем рождения, МОТ, чтоб ты еще больше работала на благо правительств, работников и работодателей, а не мировых столиц!

25 апреля 2019г.

Позиція профспілок щодо розміру мінімальної зарплати – незмінна

23 квітня п.р. проведено чергове засідання робочої Комісії з визначення розміру мінімальної заробітної плати на 2020 рік

В рамках реалізації домовленостей Сторін, досягнутих під час першого, організаційного, засідання робочої Комісії з ведення колективних переговорів та підготовки пропозицій щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2020 рік, вчора проведено другий раунд переговорів під головуванням першого заступника Міністра соціальної політики України Ольги Крентовської.
Профспілкову команду переговірників очолив перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУОлександр Шубін.

Представник Мінекономрозвитку поінформувала, що наразі триває робота з розробки основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки. Враховуючи, що мінімальна зарплата є одним із головних припущень для розробки макропоказників, наразі міністерством обраховані модельні результати за 4 варіантами рівнів мінімальної зарплати, запропонованих Мінсоцполітики і Мінфіном.

І якщо Мінфін продовжує наполягати на підвищенні розміру мінімальної заробітної плати лише на рівень прогнозованого індексу споживчих цін (4425 грн), то позиція Мінсоцполітики дещо змінилася.
Так, на першому засіданні позиція Мінсоцполітики полягала у встановленні з 01.01.2020 р. мінімальної заробітної плати у розмірі не нижчому за фактичний прожитковий мінімум для працездатних осіб – 4723 грн. На другому засіданні О. Крентовська запропонувала визначати розмір мінімальної заробітної плати у плановому році на рівні 50% від розміру середньомісячної плати за попередній рік (МЗП у 2020 році = 50% СЗП у 2019 році), а саме 5065 грн. з 01.01.2020 р.

Крім того, Мінсоцполітики запропонувало різні варіанти розрахунку розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС.

Позиція Сторони профспілок залишається незмінною – встановити мінімальну заробітну плату не нижче розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого відповідно до законодавства з урахуванням положень Конвенцій МОП № 117 про основні цілі та норми соціальної політики та № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються, зокрема, з урахуванням витрат на придбання або оренду житла, медичне обслуговування, освіту, сімейну складову, та прогнозованого індексу споживчих цін:
- з 1 січня 2020 р. у розмірі 7276 гривні;
- з 1 січня 2021 р. у розмірі 7683 гривні;
- з 1 січня 2022 р. у розмірі 8068 гривень.

О. Шубін наголосив, що встановлюючи занижені розміри основних соціальних стандартів і гарантій, Україна втрачає трудовий ресурс, купівельну спроможність на внутрішньому ринку, обсяги замовлень та поставок тощо, що неодмінно призведе до падіння національного виробництва та економіки.

Крім того, О. Шубін закликав пришвидшити в цьому році завершення реформ бюджетних галузей, не допустивши при цьому погіршення чинних умов оплати праці працівників, як мінімальних гарантій, а також докласти всіх зусиль для реалізації спільних домовленостей в рамках проекту нової Генеральної угоди, зокрема щодо поетапного досягнення до 2021 року рівня середньої заробітної плати в Україні принаймні 50 відсотків середнього рівня оплати праці чотирьох країн Східної Європи, в яких найбільше використовується праця українців (Польща, Угорщина, Чехія, Литва).

За підсумками засідання робочої Комісії прийнято рішення про проведення найближчим часом додаткових консультацій з питань оплати праці працівників бюджетної сфери та проведення наступного засідання робочої Комісії на початку травня ц.р.
 
22 апреля 2019г.

Обрано голову Молодіжної ради ФПУ

19 квітня 2019 р. у Будинку спілок в м. Києві відбулося засідання Молодіжної ради ФПУ, в роботі якої взяв участь Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, фахівці Департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями апарату ФПУ.

Молодіжна рада розглянула питання порядку денного:
- про стан молодіжної політики ФПУ,
- про зміни до Положення про Молодіжну раду ФПУ,
- про план роботи Молодіжної ради ФПУ на 2019 рік.

Шляхом відкритого голосування одноголосно обрано голову Молодіжної Ради ФПУ. Ним став Володимир Ворох, голова Чернігівської організації профспілки працівників Агропромислового комплексу України. Він також очолює молодіжну раду Профспілки АПК.

На засіданні було обрано заступників голови Молодіжної Ради ФПУ, сформовано склад її Виконкому на термін до 2021 р., який також провів своє перше засідання.

Виконком, зокрема, обговорив питання щодо стану роботи з молоддю та запропонував розглянути його на Президії ФПУ, про фінансування діяльності молодіжних організацій членських організацій ФПУ, про досвід їх роботи.
Розглянуто інші актуальні питання молодіжного життя.

17 апреля 2019г.

Прожитковий мінімум в цінах березня 2019 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах березня 2019 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору – 4 116,58 грн. (без урахування платежів – 3 586,30 грн.);
- для дітей віком до 6 років – 3 381,99 грн.;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 4 150,40 грн.;
- для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 609,18 грн. (без урахування платежів - 3 710,39 грн.);
- для осіб, які втратили працездатність – 3 043,52 гривень.

Таким чином, законодавчо встановлений на березень 2019 року (1853 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,2 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 264 грн., а для працездатної особи(1921 грн.) - у 2,4 рази або на 2 688 грн.
Таблиця додається.

16 апреля 2019г.

Ціни та зарплати: що нас чекає найближчого часу?

Країна живе виборами. Дебати, аналізи, відеоролики. Але після 21 квітня – дня другого туру виборів Голови держави – все ми повернемося  з виборів в «нормальне життя». Зрозуміло, що людей зараз, а після 21 квітня ще більш буде цікавити довічне питання – як жити далі? А ще: що буде з цінами, курсом валют, зарплатами та пенсіями? Скажемо одразу: Федерація профспілок України, її членські організації постійно – незалежно від виборів, урядів, що змінюються, - опікуються цими питаннями, виступають з ініціативами, пропозиціями щодо підвищення ефективності та якості соціально-економічного захисту людини праці. Але профспілковим організаціям, всім членам профспілок, треба, як кажуть, тримати руку на пульсі, не тільки вивчати та аналізувати ситуацію в соціальної та економічної сфері, але й прогнозувати подальший розвиток подій. Так що ж нам прогнозують експерти?
  
Перш за все, у квітні-червні економісти обіцяють стабільний долар і зростання зарплат. Как повідомляє газета «Сегодня», при цьому всі експерти прогнозують прискорення інфляції: за квітень-липень ціни виростуть в середньому на 2,5%. Основними факторами зростання цін стануть: збільшення тарифів на комунальні та транспортні послуги, індексація соціальних виплат, монетизація субсидій, подорожчання імпортних товарів. Взагалі, «комуналка», а також тютюн і алкоголь стануть ключовими драйверами.

«Середня зарплата в II кварталі складе близько 9350-9500 грн, – вважає експерт Забловський. – Її збільшення пов'язане з індексацією зарплат в корпоративному і державному секторі, а також з необхідністю утримувати персонал на тлі відтоку кадрів за кордон. При цьому темпи зростання реальної зарплати залишаться нижчими за темпи інфляції».

Що стосується курса гривні, то, за прогнозами експертів, він залишиться в межах 27-28 грн/$. Але якщо не втрутиться політичний фактор. «Залишаються високими ризики подальшої девальвації гривні в разі загострення політичної ситуації в країні після президентських виборів», – побоюється Забловський.
А експерт Шевчишин назвав такі головні чинники впливу на курс: результати виборів, ризик дестабілізації після них ситуації на Донбасі, світові ціни на ключові експортні товари України. Щодо цін експерт Землянський заперечує:

Щодо такого гострого питання, як безроботиця, експерти прогнозують сезонне зменшення кількості незайнятих рук. «Зниження рівня безробіття пов'язане зі збільшенням пропозиції сезонної роботи, а також зростанням вільних вакансій через тривалу трудову міграцію», – стверджує Забловський. Шевчишин і Землянський уточнили: нові робочі місця з'являться в агросекторі і будівництві.»Безробітних за три місяці стане на 0,8-1,5% менше, ніж в I кварталі, залишиться приблизно 1,5-1,6 млн осіб».

Що ще можна сказати? І чи можна повністю довіряти прогнозам експертів? Все залежить від тих складних процесів як внутрі країни, так і зовні. Давайте подивимося. Реальні показники в I кварталі виявилися більш райдужними ніж прогнози. Долар вийшов дешевше на 4%, паливо – на 10%, газ – на 28%. Середні зарплати збільшилися, як і передбачали аналітики, – майже до 9500 грн при прогнозі 9560 грн. Вірними виявилися прогнози щодо рівня держборгу, безробіття і інфляції. За підсумком в I кварталі 2019 р. консенсус-прогноз експертів був менш точним, ніж в IV кварталі 2018 року – 64% проти 71%, тобто збіглися з урахуванням курсу долара чотири-п'ять пунктів з семи.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що платіжний баланс України різко пішов в «мінус». Експерти розходяться в думках щодо того, що стало причиною відтоку валюта з України.
В уряді і Національному банку України вважають, що впоратися з виплатами по державному боргу країні допоможуть нові – більш дешеві – кредити. Зокрема, очікується надходження ще двох траншів від Міжнародного валютного фонду.

16 апреля 2019г.

СПО об’єднань профспілок. Профспілки схвалили проект нової Генеральної угоди

Проект Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019 – 2021 роки схвалено на засіданні СПО репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні 11 березня ц.р.
Документ прийнято з невід’ємним додатком до Угоди - «Переліком неузгоджених Сторонами положень», за якими буде продовжено переговори, а за їх результатами робитимуться регулярні звіти.
Інформуючи про роботу, що передувала цьому рішенню, перший заступник Голови СПО об'єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін зазначив, що від попереднього засідання СПО профспілок було проведено додаткові консультації по окремих пунктах нової Генугоди. Він також нагадав, що на минулому засіданні 25 березня ц.р. рішення СПО з цього питання було взяте за основу.
Голова СПО об'єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий наголосив на результативності переговорів по Генугоді, які тривалий час вела комісія представників від профоб’єднань - членів СПО, завдяки чому на сьогодні створено площадку для подальшої спільної роботи сторін соціального партнерства і профспілки мають проявити свою силу та наполегливість на шляху виконання вимог нової Генеральної угоди.

Було зазначено, що проект нової Генеральної угоди 9 квітня ц.р. був підтриманий більшістю голосів керівників профоб'єднань – суб’єктів Угоди про утворення СПО об’єднань профспілок, які рекомендували його до підписання і від профспілкової Сторони делегували право підписати Угоду Голові СПО об’єднань профспілок Григорію Осовому.

Ними також було запропоновано у переліку всеукраїнських об’єднань профспілок та їх членських організацій – суб’єктів Генеральної угоди зазначити прізвища, ім’я, по батькові голів національних профоб'єднань та виключити з цього переліку Федерацію профспілок працівників малого та середнього підприємництва України у зв'язку із закінченням терміну статусу репрезентативного профоб'єднання.

Учасники засідання СПО об’єднань профспілок з цим погодились та ухвалили відповідне рішення, яким дали згоду на укладення Генеральної угоди на 2019-2021 рр.

Окремим рішенням, прийнятим на засіданні, - «Про суб’єктний склад СПО об’єднань профспілок на національному рівні» - Федерацію профспілок працівників малого та середнього підприємництва України виключено із складу СПО об'єднань профспілок, що пов’язано із закінченням терміну дії статусу цього профоб'єднання, як репрезентативного. Про це засвідчили висновки Мандатної комісії СПО об’єднань профспілок та інформація Національної служби посередництва і примирення.

НСПП у офіційному листі до СПО профспілок підтвердила закінчення терміну дії виданого нею 18 березня 2014 року Свідоцтва про відповідність критеріям репрезентативності на національному рівні Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництва України.

При цьому було зазначено, що згідно зі ст. 7 Закону України «Про соціальний діалог в Україні», підтвердження репрезентативності суб'єктів сторони профспілок та сторони роботодавців здійснюється один раз на п'ять років. Проте станом на кінець березня 2019 року Федерація професійних спілок працівників малого та середнього підприємництва не зверталася до НСПП для підтвердження своєї репрезентативності на національному рівні.
У зв’язку із цим Секретаріату СПО об'єднань профспілок доручено підготувати та внести на наступне засідання проекти рішень про внесення змін до робочих органів СПО об'єднань профспілок.

21 февраля 2019г.

Прожитковий мінімум в цінах січня 2019 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах січня 2019 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 3 952,36 грн. (без урахування платежів – 3 443,24 грн.);
-  для дітей віком до 6 років – 3 254,88 грн.;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 4 005,01 грн.;
- для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства –4 425,28 грн. (без урахування платежів -3 562,35 грн.);
-  для осіб, які втратили працездатність – 2 909,63 гривень.

Таким чином, законодавчо встановлений на січень 2019 року  (1853 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,1 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 099 грн., а для працездатної особи (1921 грн.) - у 2,3 рази або на 2 504 грн.

11 февраля 2019г.

Запорізька облпрофрада звіряє напрямки роботи

Запорізькою обласною радою профспілок 31 cічня ц.р. проведене IV засідання ради. На засідання були запрошені члени ради, члени постійних комісій, голови первинних профспілкових організацій, районних та координаційних комітетів, профспілковий актив.

У роботі взяли участь Крайній В. Г. – заступник голови ради обласної федерації роботодавців України, народний депутат України; Омелянович Р. А. – керівник апарату Запорізької міської ради; Кравцов А. О. – заступник начальника управління Запорізької облдержадміністрації; Пасько О. А. - заступник начальника управління Запорізької облдержадміністрації.

Членами ради, учасниками засідання заслухана інформація заступника начальника управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Пасько О. А. "Про роботу що проводиться  по децентралізації та удосконаленню адміністративно - територіального устрою Запорізької області". При обговоренні внесені пропозиції щодо спільних дій сторін соціального діалогу в цих умовах.
Головою Статутної комісії облпрофради Малигіною А. О.  на розгляд ради внесено рішення Статутної комісії щодо змін у складі членських організацій, членів ради президії, постійних комісій Запорізької облпрофради по яким були прийняті відповідні рішення.

Також члени ради заслухали інформацію голови облпрофради Сластьона В. М. "Про роботу Запорізької облпрофради проведену після третього засідання ради". В обговоренні цього питання прийняли участь Данилюк А. А. – голова Михайлівської районної профспілкової організації працівників агропромислового комплексу; Безуменко О. В. – голова профкому цеху холодної прокатки Первинної профспілкової організації профспілки металургів і гірників України ВАТ "Запоріжсталь"; Гринь Н. І. – голова Запорізької обласної організації профспілки працівників освіти і науки України.

Після обговорення  прийнято постанову ради.
Згідно Статуту на четвертому засіданні Запорізької облпрофради заступником Голови Запорізької облпрофради обрано Каплія Віталія Миколайовича.
Профспілковому активу області, членам ради за багаторічну активну профспілкову роботу, високий професіоналізм, значний внесок у розвиток профспілкового руху Запорізької області, захист трудових прав і соціально-економічних інтересів членів профспілок та з нагоди 70-річчя від дня утворення Запорізької облпрофради були вручені 32 почесні нагороди та відзнаки, у т. ч   Запорізької облдержадміністрації – 3,  Запорізької  облради - 3,  Запорізької  міської   ради – 7, Запорізької обласної федерації роботодавців – 1, ФПУ – 5, та Запорізької облпрофради - 14.

 

11 февраля 2019г.

Норми споживання природного газу знижено!

Останнім часом соціальну напругу у суспільстві викликав існуючий правовий вакуум у сфері нормування споживання природного газу побутовими споживачами, які не мають приладів обліку, що був спричинений рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.05.2018 (справа №826/2507/18) та постановою Верховного суду України від 27.11.2018 щодо скасування постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників».
Це призвело до застосування газопостачальними організаціями-монополістами завищених норм споживання 1996 року, які почали виставляти рахунки споживачам, у яких відсутні лічильники, із «боргом», що нібито сформувався за період з жовтня 2014 року по жовтень 2018 року.

Федерація профспілок України взяла активну участь у виправленні зазначеної ситуації, зокрема, висловила категоричну незгоду з рішеннями, якими впроваджувались завищені норми споживання, а також спробами перекласти на населення витрати на погашення заборгованості, яка ніби то сформувалась перед операторами ринку природного газу.

30 січня 2019 року на засіданні Уряду прийнято довгоочікуване рішення щодо затвердження норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу, яким знижено норму споживання газу на одну людину до 3,29 куб. м на місяць, у разі наявності плити газової та централізованого постачання гарячої води. При відсутності централізованого постачання гарячої води норма становитиме 5,39 куб. м., у разі наявності газової плити та газового водонагрівача – 10,49 куб. м.
Одночасно Уряд рекомендував ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» забезпечити встановлення індивідуальних лічильників природного газу за заявами споживачів.

Профспілки підтримують справедливе рішення Уряду. Встановлені норми є обґрунтованими з соціальної та економічної точки зору, вони сприятимуть врегулюванню відносин між газопостачальниками і споживачами.

Одночасно Федерація профспілок України наголошує на тому, що кожен споживач обов’язково має звернутися із заявою щодо встановлення лічильника, що дозволить йому сплачувати лише за фактично спожитий обсяг газу та заощаджувати власні кошти.

Максимальне встановлення лічильників природного газу у споживачів дозволить збалансувати ринок природного газу, створити умови для зниження втрат в системах газопостачання, позитивно вплине на ефективне використання газу, як наслідок, сприятиме ефективності роботи газової сфери, соціальному забезпеченню її працівників.

22 января 2019г.

Оскарженню не підлягає: споживчий кошик і прожитковий мінімум доведеться формувати заново

Верховний суд України виніс остаточне рішення у справі про "споживчий кошик". Його вердикт – постанову Кабінету міністрів від 11 жовтня 2016 року №780 "Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення" визнати незаконною.
Важливість цього рішення ВСУ для українців в тому, що воно фактично скасовує існуючий набір споживчого кошика, на підставі якого розраховуються прожитковий мінімум і мінімальний розмір соціальних виплат, таких як пенсій, соціальних допомог тощо. Тепер уряд повинен буде заново сформувати споживчий кошик для українців. І, якщо це буде зроблено за законом, нова споживчий кошик стане значно дорожче. Як наслідок – потрібно буде піднімати і прожитковий мінімум, і "прив'язані" до нього соціальні виплати: пенсії, допомоги та інше.   

15 января 2019г.

Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у 2019 році

1. З 1 січня 2019 року проведено перерозподіл єдиного внеску за видами соціального страхування. Причиною такого рішення стало те, що починаючи з вересня 2018 року стали зменшуватися обсяги надходження сум єдиного соціального внеску до фондів соціального страхування та Пенсійного фонду і у зв’язку з цим до кінця року 2018 року виникла проблема невиконання планових показників доходної частини бюджетів, зокрема, Фонду соціального страхування України. Під загрозою опинилися своєчасність і повнота виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, страхові виплати потерпілим на виробництві та інші.
 
У зв’язку з цим відповідно до пункту 2.93 Генеральної угоди 7 грудня 2018 року відбулися тристоронні консультації в результаті яких сторони соціального діалогу дійшли згоди про збільшення частки єдиного внеску для Фонду соціального страхування України (з 9,1472 до 9,3759 відсотка) за рахунок зменшення частки єдиного внеску для Фонду соціального страхування на випадок безробіття (з 5,2313 до 5,0026 відсотка). Частка Пенсійного фонду, при цьому, залишилась без змін (85,6215 відсотки). Зазначений розподіл єдиного внеску затверджено постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2018 року №1142.
 
Відповідно бюджети фондів соціального страхування на 2019 рік розраховувалися з урахуванням зазначеного вище перерозподілу єдиного внеску, відповідно до основних прогнозних макропоказників на 2019 рік з фондом оплати праці найманих працівників і грошового забезпечення військовослужбовців у сумі 1 142,7 млрд. грн., середньообліковою чисельністю застрахованих осіб близько 10,4 млн. осіб.

2. Про очікувані зміни в підходах до сплати єдиного соціального внеску. 14 листопада 2018 року на засіданні Уряду схвалено проект закону щодо удосконалення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, підвищення якості адміністрування та дисципліни сплати єдиного соціального внеску. Законопроектом пропонується: посилення відповідальності за несплату роботодавцями єдиного соціального внеску; збільшення максимальної величини бази нарахування єдиного внеску з 15 до 25 мінімальних зарплат та запровадження регресивної шкали, що передбачає зменшення відсотку сплати єдиного внеску, якщо база його нарахування перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати; перенесення строків запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи з 01.01.2019р. на 01.01.2020р.; передачу адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від органів Державної фіскальної служби до Пенсійного фонду та інші. Проте до теперішнього часу цей законопроект ще не внесено до Верховної Ради України.

3. З 1 січня 2019 року збільшено мінімальний розмір допомоги по безробіттю. Завдяки наполегливій позиції профспілкової сторони правління Фонду соціального страхування на випадок безробіття з 1 січня 2019 року передбачено посилення соціального захисту для застрахованих осіб, а саме - збільшено мінімальний розмір допомоги по безробіттю для застрахованих осіб з 1440грн. до 1630 грн., а для осіб, у яких у розрахунковому періоді менше 6 місяців сплати внесків – з 544 грн. до 610 грн.
 
При цьому профспілкова сторона ініціювала включення до плану роботи правління Фонду на ІІ квартал 2019 року розгляд питання про чергове підвищення мінімального розміру допомоги по безробіттю з метою наближення його розміру до рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

4. З 1 березня підвищуватимуться страхові виплати для потерпілих на виробництві (членам їх сімей). На 2019 рік бюджетом Фонду соціального страхування передбачено проведення чергового перерахування щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей) на коефіцієнт зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати.
 
Нагадаємо, що в 2018 році вже було проведено низку підвищень страхових виплат, що було однією з вимог профспілок, визначених у Генеральній угоді. Так, з 1 січня минулого року підвищено мінімальні розміри потерпілим на виробництві та осучаснено щомісячні страхові виплати за період з 2008 по 2011 рік (для осіб, які мали право на перерахування у цих роках), а з 1 березня 2018 року перераховані щомісячні страхові виплати з урахуванням коефіцієнта 1,20. У середньому розмір страхових виплат для потерпілих на виробництві збільшився у 2018 році на 40,6%.

5. Зростає кількість застрахованих осіб, які проходитимуть реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах. Так, у 2019 році передбачено витрати для лікування більш ніж 33,8 тис. застрахованих осіб у сумі 439 млн. грн. Фінансування Фондом соціального страхування реабілітаційного лікування застрахованих осіб у санаторно-курортних закладах суттєво зростає щорічно, починаючи з 2015 року.
 
Разом з тим, правління Фонду соціального страхування України ухвалило рішення, яким у 2019 році посилюється контроль за ефективністю реабілітації працюючих. Програму реабілітації розширено оцінкою ефективності лікування, яка надається за медичними показниками. У програмі лікування зазначається попередньо погоджений перелік послуг, який залежить від профілю медичної реабілітації.

6. Удосконалено порядок подання страхувальниками заяви-розрахунку до Фонду соціального страхування для отримання фінансування страхових виплат та впроваджено систему попереднього контролю правильності їх нарахування. Ще з 1 жовтня 2018 року відповідно до рішення правління Фонду від 19.07.2018 № 12, страхувальникам надано можливість надсилати заяви-розрахунки (які є підставою для нарахування Фондом матеріального забезпечення) в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (за умови укладеного договору із робочим органом виконавчої дирекції Фонду) з метою оптимізації та пришвидшення фінансування. На сьогодні вже 50% таких заяв подається роботодавцями в електронному вигляді. Щодня до Фонду надходить більше 5 тисяч електронних заяв-розрахунків.
 
Також, з жовтня 2018 року впроваджено систему попереднього контролю правильності нарахування виплат, що дозволяє упередити можливі помилки при визначенні розміру матеріального забезпечення та уникнути штрафів. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду до надання страхових коштів заявнику здійснюють повну перевірку інформації, наведеної у заяві-розрахунку.

7. Запроваджено новий порядок надання страхових виплат і послуг переміщеним особам. Оновлений Порядок вдосконалив механізм надання особам, які були вимушені покинути тимчасово окуповану територію, щомісячних і одноразових страхових виплат, а також фінансування витрат на медичну і соціальну допомогу.
 
Зокрема, врегульовано питання надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка настала внаслідок нещасного випадку на виробництві. За наявності оригіналу листка непрацездатності робочі органи виконавчої дирекції Фонду профінансують допомогу по тимчасовій втраті працездатності безпосередньо потерпілим на виробництві, які перемістились на підконтрольну українській владі територію. Порядок дає нам можливість надавати страхові виплати та послуги за місцем їх тимчасового проживання (перебування), навіть якщо роботодавець не переміщувався з тимчасово окупованої території тощо.

8. Про електронний реєстр листків непрацездатності. Профспілки давно порушували питання про запровадження такого реєстру, про що навіть передбачалось Генеральною угодою у минулі роки, з метою більш повного контролю за видачею листків непрацездатності та водночас забезпечення прозорості і спрощення їх видачі. 28 листопада 2018 р. Уряд прийняв відповідну постанову № 999, якою передбачено утворення зазначеного Реєстру як системи накопичення, зберігання та використання інформації про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності з використанням інформаційної інфраструктури Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Згідно з прийнятою постановою центральним органам виконавчої влади разом із Пенсійним фондом і Фондом соціального страхування України потрібно буде розробити та внести до 1 лютого 2019 року на розгляд Кабінету Міністрів України проект положення про Електронний реєстр листків непрацездатності та забезпечити технічні можливості його функціонування.

 
4 января 2019г.

З 1 січня 2019 року в Україні підвищився прожитковий мінімум

Прожитковий мінімум з 1 січня ц.р. встановлено у розмірі 1853 грн, сума збільшиться ще двічі протягом року: у липні - до 1936 грн і в грудні - до 2027 грн.
Таке передбачено законом № 2629-VIII про державний бюджет України на нинішній рік, який сьогодні набув чинності.

Закон встановлює прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня у розмірі 1853 грн, з 1 липня - 1936 грн, з 1 грудня - 2027 грн;
- для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2019 року - 1626 грн, з 1 липня - 1699 грн, з 1 грудня - 1779 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року - 2027 грн, з 1 липня - 2118 грн, з 1 грудня 2218 - грн;
- для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 грн, з 1 липня - 2007 грн, з 1 грудня - 2102 грн;
- для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 грн, з 1 липня - 1564 грн, з 1 грудня - 1638 грн.
- Нагадаємо, у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становив 1700-1777-1853 грн відповідно; для дітей до 6 років  - 1492-1559-1626 грн; віком від 6 до 18 років - 1860-1944-2027 грн.
- Для працездатних осіб прожитковий мінімум становив спочатку 1762 грн, потім підвищився до 1841 грн і ще раз - до 1921 грн.
- Для осіб, які втратили працездатністьЮ - 1373-1435-1497 грн.

26 декабря 2018г.

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ В ЦІНАХ ЛИСТОПАДА 2018 РОКУ

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах листопада 2018 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 3 849,81 грн. (без урахування платежів – 3 353,62 грн.);
- для дітей віком до 6 років – 3 182,56 грн.;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 3 906,20 грн.;
- для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 312,84грн. (без урахування платежів - 3 471,84 грн.);
-  для осіб, які втратили працездатність – 2 822,10 гривень.

Таким чином, законодавчо встановлений на листопад 2018 року
(1777 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,2 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 073 грн., а для працездатної особи (1841 грн.) - у 2,3 рази або на 2 472 грн.


26 декабря 2018г.

ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
ДАЙДЖЕСТ НОВИН
(12 – 21 грудня 2018 р.)
 
Випуск № 14
 
ПРЕЗИДІЯ ФПУ. ПРОФСПІЛКИ НАДАДУТЬ СОЦІАЛЬНОМУ ДІАЛОГУ ЕФЕКТИВНИЙ ІМПУЛЬС
 
Доручити керівництву СПО об’єднань профспілок внести неузгоджені принципові для профспілок положення на розгляд й обговорення керівників Сторін соціального діалогу з метою пошуку остаточної компромісної редакції та визначення позиції щодо укладення Генеральної угоди на новий строк. За результатами консультацій з керівництвом Сторін соціального діалогу провести засідання СПО об’єднань профспілок для визначення подальших дій щодо укладення Угоди. Таке рішення прийнято на засіданні Президії Федерації профспілок України, яке відбулось 18 грудня в Києві.
 
Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
 
Під час обговорення питання «Про  переговори щодо укладення Генеральної угоди на новий строк» доповідач – Перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, члени Президії ФПУ зазначили, що протягом січня – березня 2018 року відбулося чотири засідання Спільної робочої комісії представників Сторін.
 
 
ПІДБИВАЄМО ПІДСУМКИ РОБОТИ, ПЛАНУЄМО МАЙБУТНІ ДІЇ
 
18 грудня, перед засіданням Президії ФПУ відбулась робоча зустріч профактиву з представниками Уряду і організацій роботодавців.
 
У зустрічі взяли участь члени Президії ФПУ, СПО об’єднань профспілок, спілчани м.Києва і Київської області, працівники структурних підрозділів апарату ФПУ. Розмова була присвячена підсумкам роботи соціальних партнерів у році, що минає, та побудові планів співробітництва на наступний період.
 
Голова ФПУ Григорій Осовий поінформував про основні етапи спільної боротьби за права трудящих у 2018 році, підсумки роботи з виконання Генеральної угоди та наголосив на необхідності консолідації зусиль соціальних партнерів задля забезпечення більш динамічного розвитку економіки, врегулювання соціально-трудових відносин, підвищення добробуту громадян. Він зазначив, що ми знаходимось на завершальному етапі переговорів з укладення нової Генеральної угоди, але є речі, які ще потребують порозуміння.
 
 
ГРИГОРІЙ ОСОВИЙ: "В АКТИВІ ПРОФСПІЛОК Є БАГАТО ІНСТРУМЕНТІВ БОРОТЬБИ З ТАКИМ ГАНЕБНИМ ЯВИЩЕМ, ЯК ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПО ЗАРПЛАТІ"
 
Голова СПО об'єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий 19 грудня взяв участь і виступив під час слухань в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення на тему «Шляхи розвязання проблем щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати».

У заході взяли участь народні депутати, представники Міжнародної організації праці, центральних органів виконавчої влади, Рахункової палати, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду, всеукраїнських об’єднань профспілок та організацій роботодавців, органів місцевої влади, наукових установ, громадських організацій, засобів масової інформації та інших.

Відкриваючи слухання, Перший заступник голови Комітету Сергій Каплін відзначив, що заробітна плата є головним джерелом грошових доходів працюючого населення й основною частиною сімейного бюджету. Її невиплата має критичний вплив на фінансове становище не лише окремого працівника та його родини, а й життєвий рівень всього населення країни, сприяє поширенню бідності та зростанню соціальної напруги і протестної активності в трудових колективах і цілих регіонах.
 
 
СХИЛЯЄМО ГОЛОВИ ПЕРЕД ПАМ’ЯТТЮ ЗАГИБЛИХ ГЕРОЇВ, ШАНУЄМО ЖИВИХ
 
14 грудня з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції Голова ФПУ Григорій Осовий взяв участь у церемонії покладання квітів до пам’ятного знаку «Воїнам Чорнобиля» та кургану «Героям Чорнобиля» на території Меморіального комплексу жертвам Чорнобильської катастрофи у м. Києві.

Урочиста церемонія відбулась за участю керівництва КМДА, представників РДА Дніпровського району столиці, духовенства та громадських організацій чорнобильців м. Києва. Разом з Головою ФПУ квіти до пам’ятників поклали заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, керівник Департаменту правового захисту апарату ФПУ Дмитро Лях.
 
 
ВИМОГИ ПРОФСПІЛОК - НА КОНТРОЛІ ФПУ. МІНЕКОНОМРОЗВИТКУ ПОВІДОМЛЯЄ ПРО ВИКОНАННЯ ДОРУЧЕНЬ НА ЗВЕРНЕННЯ ПРОФСПІЛОК
 
На виконання доручення Віце-прем'єр-міністра України Павла Розенка до листа Федерації професійних спілок України від 19.10.2018 № 03/01-15/915 Мінекономрозвитку опрацювало інформацію ФПУ та повідомило про стан виконання доручень Кабінету Міністрів України, розпоряджень, планів дій Уряду до звернень ФПУ та членських організацій ФПУ, зокрема:
- щодо надмірних розривів в оплаті праці;
- щодо розробки Стратегії розвитку промислового комплексу України;
- щодо державного регулювання цін на соціально-значущі товари;
- щодо захисту майнових прав профспілок;
- щодо опрацювання питання стосовно майна, яке перебувало у віданні, володінні та користуванні загальносоюзних громадських організацій колишнього СРСР.

 
ЗУСТРІЧ У ФПУ. ВИВЧАЮЧИ ДОСВІД, РОЗВИВАЮЧИ ПАРТНЕРСЬКІ ВІДНОСИНИ
 
Структура, функції та завдання Федерації профспілок України,  пріоритетні напрямки її діяльності, досвід ФПУ щодо захисту інтересів працівників та трудових колективів, налагодження партнерських відносин між найманими працівниками, трудовими колективами, професійними спілками, роботодавцями та їх об'єднаннями, державою і органами місцевого самоврядування, – ці та інші актуальні питання були в центрі уваги учасників зустрічі Першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок, заступника Голови ФПУ Олександра Шубіна, керівників ряду структурних підрозділів Федерації профспілок України зі слухачами Національної академії державного  управління при Президентові України.  Зустріч відбулася 20 грудня.

У зустрічі зі сторони ФПУ взяли участь: заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, керівники структурних підрозділів ФПУ - Департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями Лариса Ровчак, Департаменту міжнародних зв’язків Василь Шилов, Департаменту охорони праці Юрій Андрієвський, заступник керівника Управління соціального діалогу та колективно-договірного регулювання – завідувач відділу соціального діалогу Валентина Приходько, завідувач відділу правової інспекції праці – правовий інспектор, голова ППО апарату ФПУ Марія Гриценко.
 
 
КРЕДО ПРОФСПІЛКИ: ЗАХИЩАТИ ПРАВО ЛЮДИНИ ПРАЦІ НА ГІДНЕ ЖИТТЯ
 
20 грудня 2018 р. Київська обласна рада профспілок провела засідання Ради, на якому було підбито підсумки трирічної роботи з виконання рішень XXIV-ї Київської обласної міжспілкової звітно-виборної конференції профспілок.

У засіданні взяли участь та виступили Голова ФПУ Григорій Осовий, Заступник голови Київської обласної державної адміністрації В’ячеслав Кучер, представники Держпраці, організацій роботодавців, профактив області.
 
Голова Київоблпрофради Валентин Кононенко у своїй доповіді зазначив, що XXIV-а обласна міжспілкова звітно-виборна конференція профспілок Київщини, що відбулась у березні 2015 р., поставила перед профспілковими органами усіх рівнів конкретні завдання з вирішення питань економічного та правового захисту членів профспілок. Сьогодні настав час проаналізувати, що зроблено та визначити завдання на наступний період.
 
 
XIV ФОРУМ ОРГАНІЗАЦІЇ МОЛОДІ АТОМПРОФСПІЛКИ
 
13 – 14 грудня у м. Києві відбувся XIV Форум Організації молоді Атомпрофспілки «Atomic marathon 2018». Цей головний захід профспілкової молоді з цього року носить ім’я Юркіна Олександра Валентиновича, у пам'ять засновника і першого керівника Атомпрофспілки.
 
Участь у Форумі взяли керівники Атомпрофспілки Валерій Матов та Олексій Лич, заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, представники молодіжних організацій підприємств Атомпрофспілки, а також керівництво ДП «НАЕК «Енергоатом». Також до участі були запрошені представники профспілок АПК, Укрелектропрофспілки, авіабудівників, металургів, шахтарів та Білоруських профспілок.
 
Під час Форуму були проведені панельні дискусії щодо впровадження нового ринку електричної енергії, стану атомної енергетики та перспектив її розвитку в Україні, соціального захисту молодих працівників підприємств галузі та ролі молоді в сучасному профспілковому русі.
 
 
ПОГЛЯД. ФІЛІП НОРДЕНТОФТ: «У ПРОФСПІЛОК В УКРАЇНІ ДУЖЕ ВЕЛИКИЙ ПОТЕНЦІАЛ. ТРЕБА ЙОГО ЕФЕКТИВНО ВИКОРИСТОВУВАТИ»
 
13-14 грудня в столиці України відбувся дводенний семінар «Діагностичний огляд та оцінка потреб Федерації профспілок України" у рамках проекту МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні». В семінарі взяли участь  представники профспілок Данії, апарату Федерації профспілок України, всеукраїнських галузевих профспілок та територіальних профоб'єднань.

Семінар провели авторитетні представники профспілок Данії - Філіп Нордентофт керівник управління стратегічного та навчального розвитку Ради Конфедерації профспілок Данії/Конфедерації професіоналів Данії та Йонас Девантьєрадник з міжнародних питань Об’єднаної федерації робітників Данії.

Про мету, завдання та підсумки семінару ми попросили розповісти Філіпа Нордентофта.
 
- Міжнародна організація праці попросила нас, профспілки Данії, провести оцінку потреб Федерації профспілок України, - зазначив він. – Проект МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» фінансований Урядом Данії у рамках Датської програми сусідства (2017 – 2021 р.р.). В Данії визнають дуже важливу роль організацій працівників і роботодавців у формуванні суспільства. Мова йде про забезпечення людей гідною роботою.   Це є дуже важливим елементом розвитку країни. Зараз українське суспільство знаходиться в перехідному періоді.  І організації профспілок і роботодавців повинні відігравати важливу роль у цьому процесі.
 
 
ЗАСІДАННЯ ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
 
12 грудня 2018 року відбулося чергове засідання правління Фонду соціального страхування України, на розгляд якого вносились питання: про схвалення проекту бюджету Фонду на 2019 рік; затвердження Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб; майнові питання; деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду; затвердження Граничних розмірів витрат на відшкодування вартості одного ліжко-дня лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу для застрахованої особи або члена її сім’ї, а також одного ліжко-дня санаторно-курортного лікування потерпілого та перебування супроводжуючої особи санаторно-курортним закладам на 2019 рік; затвердження Типових структур управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях та місті Києві та їх відділень; погодження призначення начальників управлінь виконавчої дирекції Фонду тощо.

Після тривалого обговорення правління Фонду схвалило проект бюджету Фонду на 2019 рік, в якому доходи заплановані у сумі 22 972 924тис.грн., видатки - 23 492 569тис.грн. При доходах Фонду, запланованих з урахуванням розміру єдиного внеску на рівні 22 відсотків та частки єдиного внеску до Фонду на 2019 рік у розмірі 9,1472 відсотка, та видатках, розрахованих відповідно до прогнозної необхідності витрат за основними виплатами застрахованим особам з врахуванням несплачених виплат за заявами-розрахунками 2018 року на суму 765,1 млн грн. – проект бюджету Фонду на 2019 рік є дефіцитним (близько 520 млн.грн. за умови стабільних надходжень від сплати єдиного соціального внеску).
 
 
ПОКРАЩУВАТИ ПРОФСПІЛКОВУ РОБОТУ НА МІСЦЯХ
 
В Києві відбулося засідання президії ЦК Профспілки авіапрацівників України під головуванням Голови Профспілки Козича М.І. В заході взяли участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, колишній Голова Профспілки авіапрацівників України Іван Звінник, Іван Давидович, голова первинної профспілкової організацій ДП «Український авіаційний метеорологічний центр» Ольга Прокопенко, голова ППО ПОКП «Аеропорт Полтава» Юрій Колісник, заступник голови ППО КП «Міжнародний аеропорт Одеса» Олександр Кудимов.

Президія заслухала стан справ та  роботу профспілкових комітетів щодо контролю за виконанням зобов’язань колективних договорів і Галузевої угоди в ДП «Український авіаційний метеорологічний центр», КП «Міжнародний аеропорт Одеса», ДП «Зал офіційних делегацій», ПОКП «Аеропорт Полтава». Роботу всіх зазначених вище профспілкових комітетів визнано задовільною.
 
 
ПРАЦЮВАТИ НА ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ЗАРПЛАТ ТА ЇХ СВОЄЧАСНОЇ ВИПЛАТИ!
 
12 грудня 2018 року відбулось VI пленарне засідання Ради Федерації профспілок області з порядком денним:
- ”Про роботу ФПО та її членських організацій щодо підвищення рівня та своєчасної виплати працюючим заробітної плати”;
- ”Про бюджет ФПО на 2019 рік”;
- ”Про відзначення 100-річчя створення об’єднання профспілок Вінниччини”.
 
Відкрив та вів засідання Ради Голова Федерації профспілок області Микола Колесник.
 
В засіданні взяли участь: члени Ради Федерації, керівники членських організацій ФПО, заступник Голови Федерації профспілок України Олександр Шубін, начальник управління Держпраці у Вінницькій області Володимир Марунько, виконавчий директор Вінницького обласного об’єднання організацій роботодавців Леонід Антонюк, начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Олена Корчака, директор Департаменту соціальної і молодіжної політики облдержадміністрації Наталя Заболотна, директор Вінницького обласного Центру зайнятості Галина Скоковська, начальник відділення НСПП у Вінницькій області Богдан Мусієнко, голови районних координаційних рад голів профкомітетів, заступники керівників членських організацій ФПО, голови профспілкових комітетів, члени Молодіжної ради ФПО, працівники Апарату ФПО, представники ЗМІ.
 
 
ДІЙСНІСТЬ ВИМАГАЄ ПІДВИЩЕННЯ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПРОФСПІЛКОВИХ ЛІДЕРІВ
 
Кажуть, що в сучасному світі знання розростаються по експоненті. З такою ж швидкістю застарівають наші особисті запаси інформації. Інакше кажучи, щоб просто залишатися на місці, треба бігти все швидше. 13 грудня лідери структурних ланок Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України працювали саме над оновленням своїх професійних знань.
 
У заході взяли участь голови та бухгалтери районних, міських організацій та первинних профспілкових організацій територіальних громад, первинних профспілкових організацій закладів вищої та професійно-технічної освіти.
 

ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ – СОЦІАЛЬНИЙ ДІАЛОГ В ДІЇ
 
Запорізька  обласна тристороння соціально-економічна рада 14 грудня 2018 року підбила підсумки роботи промислового комплексу області. У засіданні взяли участь голова ради Запорізької обласної федерації роботодавців Олександр Головко, голова Запорізької обласної  ради профспілок Віктор Сластьон, керівники профільних департаментів на управлінь облдержадміністрації.

Як відзначив у своїй доповіді заступник директора Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації Роман Пісарєв, Запорізька область за підсумками січня-жовтня 2018 року за обсягами реалізації промислової продукції  посіла третє місце серед регіонів України. Основу промисловості регіону складають металургійний, енергетичний та машинобудівний комплекси.
 

ЛІДЕРИ ПРОФСПІЛКИ АСМУ ВДОСКОНАЛЮЮТЬ ЗНАННЯ ТА НАВИЧКИ
ЗАХИСТУ ПРАВ ПРАЦІВНИКІВ
 
18 грудня 2018 року відбувся навчальний семінар-тренінг для членів Центральної Ради Профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування України, який проводився заступником керівника департаменту правового захисту, заступником головного правового інспектора праці апарату ФПУ Сидоряк І.Г.
 
Під час тренінгу профспілкові лідери різних рівнів обговорили актуальні питання організації та здійснення профспілками громадського контролю за додержанням законодавства про працю, навчилися активним практикам захисту трудових прав, поділилися власним багатим досвідом профспілкової роботи.
 
Учасники семінару дійшли до спільної думки про необхідність поширення правових знань серед членів профспілки, зміцнення правозахисної роботи в профспілкових організаціях як основного елементу мотивації профспілкового членства, висловили готовність до захисту прав трудящих.
 
 
ЯК ВИКОНУЄТЬСЯ КОЛЕКТИВНА УГОДА У ГАЛУЗІ КУЛЬТУРИ ЗАКАРПАТТЯ?
 
На засіданні президії Закарпатської обласної профспілкової організації працівників культури розглянуто питання про хід виконання Колективної угоди між Департаментом культури облдержадміністрації та обласною профспілковою організацією працівників культури за 2018 рік та проект нової Угоди  на 2019-2022 роки.

Як відзначила голова обласної профспілкової організації галузі Наталія Товтин, сторони соціального партнерства виконують взяті зобов’язання, а по спільних зобов’язаннях  здійснюється всебічно сприяння їх виконанню.

За 10 місяців 2018 року середня заробітна плата в галузі культури за даними державної статистики склала 5550 грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року вона збільшилася на 14,2 відсотка. На постійному контролі галузевої профспілки були питання своєчасності виплати заробітної плати, недопущення переведення працівників культури, працюючих з безстрокових трудових договорів на контракти. Показником спільної роботи є те, що ніде в галузі (крім  Воловецького району) немає заборгованості з виплати заробітної плати.

 
 Прес-центр ФПУ
13 декабря  2018г.

ФПУ – ФРУ: співробітництво задля економічного розвитку країни та добробуту людей

20 листопада представники Фе­дерації профспілок України та Федерації роботодавців Укра­їни провели робочу зустріч, на якій обговорили сучасний стан економічного розвитку Укра­їни. У результаті переговорів було підписано Меморандум про співробітництво, підписи під яким поставили Голова ФПУ Григорій Осовий та Голова ФРУ Дмитро Олійник.
3 декабря 2018г.

Зустріч Першого віце-прем'єр – міністра України
з представниками профспілок

29 листопада у Будинку Уряду відбулась робоча зустріч Першого віце-прем'єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва з керівництвом ФПУ.
Нарада була присвячена обговоренню важливих питань забезпечення розвитку вітчизняного виробництва, підвищенню рівня соціального захисту людей за допомогою застосування механізмів протидії зростанню цін і тарифів, а також створенню підґрунтя для зміцнення соціального пртнерства у державі. У зустрічі взяли участь та відповіли на запитання профспілок посадові особи з Міністерств та фахівці Секретаріату КМУ.

На початку перемовин Степан Кубів висловив вдячність профспілкам за їх принципову позицію у обстоюванні соціальних прав працівників, він привітав керівників ФПУ, її членських організацій з відкриттям Будинку профспілок на майдані Незалежності в Києві та зазначив велике значення цього фактору для подальшого ствердження демократії у нашому суспільстві.

Голова ФПУ Григорій Осовий наголосив на актуальності питань, пов’язаних з економічним розвитком держави і ще раз зазначив несхильну позицію профспілок стосовно необхідності збереження робочих місць, розвитку трудового потенціалу країни, забезпечення гарантій оплати праці та повернення боргів по зарплатах, фінансування бюджетної сфери, врегулювання майнового статусу профспілок тощо, до чого закликали учасники Всеукраїнської акції протесту профспілок 17 жовтня ц.р.

Він зауважив, що на виконання доручень Прем’єр-міністра України, його заступників у профспілок відбулись зустрічі в міністерствах, але тепер настав час проаналізувати їх результативність та визначитись, як нам жити у наступному 2019 році. За оцінкою профспілок, рівень підвищення соціальних стандартів і гарантій, закріплений у Держбюджеті на наступний рік, є недостатнім, щоб навіть працююча людина відчувала себе захищеною, тому потрібні запобіжні заходи для недопущення зубожіння українців.

Одним з таких інструментів повинна стати нова Генеральна угода на 2019-21 рр.
- Цей документ є своєрідною Конституцією, регламентом нашого співробітництва, - зазначив профспілковий лідер, - наразі ми знаходимось близько до фіналу перемовин з укладення нової Генугоди, яка покликана створити основу соціального партнерства на наступний період і я сподіваюсь, що спільними зусиллями ми цього досягнемо.

Під час наради було обговорено напрями розвитку промисловості, що пропонуються КМУ, галузеві проблеми, порушені профспілками. Домовлено щодо необхідності проведення окремих зустрічей урядовців з профспілками по вирішенню проблем таких галузей, як хімічна, вугільна, лісова, питань охорони здоров’я, культури та ін..

Міністерствам дане доручення у стислі строки опрацювати профспілкові пропозиції щодо ухвалення Генеральної угоди на наступний термін та запропоновано підписати цей документ вже до 20 грудня ц.р.

Степан Кубів заявив про свої наміри під час візитів до регіонів на місцях зустрічатися з представниками профспілок. - Не "для галочки", а в діловому руслі, - акцентував високопосадовець. - На мое переконання, це є найкращим та дієвим механізмом співробітництва для вирішення конкретних проблем.

З профспілкової сторони було запропоновано у період з 12 по 17 грудня ц.р. напередодні засідання Президії ФПУ провести зустріч керівників всеукраїнських галузевих профспілок та територіальних профоб’єднань з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом з метою обговорення актуальних питань, що порушують профспілки.

22 ноября 2018г.

Оцінити ситуацію та визначити подальші дії


Такою була мета селекторної наради за участі керівників всеукраїнських профспілок і територіальних профоб'єднань, що відбулась 20 листопада у регіональних філіях ПАТ «Укртелеком».
У ході засідання було підбито підсумки співпраці профспілок з центральними органами виконавчої влади за період, що минув після проведення Всеукраїнської профспілкової акції протесту 17 жовтня ц.р., а також обговорено подальші кроки, спрямовані на максимальне виконання вимог її учасників.


Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що після зустрічі з членами Уряду відразу після акції 17 жовтня, були дані доручення міністерствам та Центральним органам виконавчої влади щодо необхідності проведення зустрічей з профспілками і до 15 листопада ц.р. міністерства мали поінформувати КМУ про результати таких зустрічей. Всього було надано 32 доручення Прем’єра та Першого віце-прем’єр-міністра України, по більшості з них вже відбулись зустрічі, зокрема у освітян, держслужбовців, працівників культури, газових господарств, геодезії і геології, Профспілка вугільників зустрілась з Прем’єр-міністром В.Гройсманом. На жаль, Міністерство охорони здоров’я не провело зустрічі з профспілками, допоки не відбулися зустрічі у Мінагрополітики з працівниками лісового господарства, в Мінекономрозвитку, Мінінфраструктури тощо. Але вони мають неодмінно відбутись!


За результатами проведених перемовин можна зробити висновок про те, що Уряд за граничні параметри бюджетних видатків, які були визначені під час прийняття бюджету в першому читанні, не вийде. Бюджет лишається дефіцитним, тому можливим є лише перерозподіл коштів його видаткової частини між основними статтями на користь тих чи інших секторів. Але це кардинально не змінює ситуацію стосовно виконання профспілкових пропозицій до Основного кошторису країни на 2019 рік.

Однак, боротьба на цьому не припиняється і потрібно відшукувати нові шляхи досягнення наших цілей, - про це зокрема заявив голова Об’єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко.


Обговорюючи подальші дії ФПУ, її членських організацій на селекторі зазначалось, що акція 17 жовтня в Києві засвідчила спроможність профспілок об’єднатися та діяти солідарно у обстоюванні законних прав та інтересів трудящих - членів профспілок.

Профспілки - єдині з громадських організацій, які цього року вийшли на маніфестації з питання бюджету, зарплат, прожиткового мінімуму, цін і тарифів, - підкреслив заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий,       - Ми продемонстрували свою силу та мобільність, коли потрібно піднятися на захист своїх прав, - сказав він, а також поінформував, що серед членських організацій ФПУ було проведено опитування щодо визначення подальших дій профспілок, в результаті чого більшість спілчан підтримали пропозицію щодо необхідності скликання загальних зборів голів первинних профспілкових організацій, керівників районних, обласних ланок профспілок із запрошенням на них керівників Уряду, міністрів, ЦОВВ, де розглянути питання про виконання вимог профспілок та пошуку шляхів вирішення галузевих проблем, що порушуються профспілками.


Пропозиція щодо необхідності термінового проведення засідання Президії ФПУ для розробки стратегічних і тактичних планів подальших дій пролунала від профспілок Закарпаття, Запоріжжя, металургів та ін.. Голова Полтавської обласної ради профспілок Леонід Вернигора наголосив на необхідності зустрічі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом у форматі широкого профспілкового представництва. Андрій Присяжний, голова Тернопільської обласної ради профспілок, закликав до більш тісної співпраці з організаціями роботодавців та ініціював проведення спільного з ними засідання, на якому висунути до Уряду вимоги щодо підвищення рівня соціальних стандартів для населення.



Також серед актуальних завдань профспілок було названо:
- подальша боротьба за повернення зарплатних боргів,
- необхідність повернення системи соціального страхування,
- припинення зростання цін на газ для населення та підприємств,
- просування переговорного процесу з підписання Генеральної угоди на новий строк тощо.
У підсумку було оголошено, що наступне засідання Президії ФПУ заплановано на 18 грудня ц.р. До зазначеної дати потрібно організувати і провести зустріч з главою Уряду та підготувати підґрунтя для укладення нової Генугоди.

     

16 ноября 2018г.

ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
 ДАЙДЖЕСТ НОВИН
 (6 - 13 листопада 2018 р.)
 Випуск № 11

НА ЗВЕРНЕННЯ ФПУ ПРЕМ’ЄР ДАВ ДОРУЧЕННЯ ПРОВЕСТИ ЗУСТРІЧ З ПРОФСПІЛКАМИ

У відповідь на звернення Голови ФПУ Григорія Осового до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо необхідності проведення зустрічі з керівниками всеукраїнських галузевих профспілок та територіальних профоб'єднань Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман дав доручення Першому віце-прем'єр-міністру України - Міністру економічного розвитку і торгівлі України Степану Кубіву, Міністру соціальної політики України Андрію Реві, іншим високо посадовцям провести таку зустріч з метою обговорення пропозицій профспілок до проекту Державного бюджету України на 2019 рік та обговорення питань розвитку вітчизняного виробництва, зокрема промисловості, цінової і тарифної політики.
 
РОЗГЛЯНУТО СТАН ДОТРИМАННЯ В УКРАЇНІ ПРАВ ПРОФСПІЛОК ТА ОРГАНІЗАЦІЙ РОБОТОДАВЦІВ

Як захистити права профспілок та тих людей, яких вони мають захистити? Це актуальне питання обговорили 7 листопада в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення учасники слухань на тему «Про стан дотримання в Україні прав профспілок та організацій роботодавців відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці № 87 «Про свободу асоціації та захист права на організацію».
 
У дискусії взяли участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, голова Закарпатської облради профспілок Володимир Фленько, інші представники ФПУ та її членських організацій, народні депутати, представники міжнародних організацій, центральних та місцевих органів виконавчої влади, всеукраїнських репрезентативних об’єднань профспілок та організацій роботодавців, науковці.

 
ПРАВА НАЙМАНИХ ПРАЦІВНИКІВ - ПЕРЕДУСІМ

Глобалізація та підвищення впливу бізнесу на соціально-економічні процеси вимагає від суспільства особливої уваги до проблем забезпечення прав людини, перш за все, прав найманих працівників. Важлива та відповідальна місія тут належить профспілкам, як найбільш послідовним захисникам інтересів людей праці. Про це заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий у своєму виступі на міжнародному науково-практичному семінарі «Зміцнення засад у сфері бізнесу і прав людини: драйвери для України», що відбувся 13 листопада в Києві.  
 
 
ОСНОВНЕ ДЛЯ ФПУ – ПОСИЛЕННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ПРОФСПІЛОК У ПРАВОЗАХИСНІЙ РОБОТІ ТА ЗМІЦНЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ СКЛАДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

На цьому було зроблено акцент під час перемовин керівництва ФПУ з представниками місії датських профспілок, що відбулися 8 листопада ц.р. у ФПУ.

Робоча зустріч була проведена за ініціативою датської сторони та носила консультативний характер з метою визначення напрямів подальшої співпраці ФПУ, Конфедерації профспілок Данії, об’єднання робітників Данії і датської профспілки 3F у рамках реалізації проекту МОП, одним з компонентів якого є розбудова соціального діалогу в Україні.

З боку ФПУ у засіданні взяли участь Голова Григорій Осовий, його заступники Олександр Шубін та Євген Драп’ятий, керівники структурних підрозділів апарату ФПУ.
 

МІНІСТЕРСТОВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ЗВІТУЄ ПЕРЕД ПРОФСПІЛКАМИ
 
8 листопада 2018 року в рамках урядового доручення за підсумками Всеукраїнської профспілкової акції 17 жовтня відбулася зустріч Міністра молоді та спорту України Ігоря Жданова з делегацією Профспілки працівників культури України, під час якої сторони соціального діалогу обмінялися думками, обговорили питання соціально-економічного характеру у молодіжній сфері, сферах фізичної культури і спорту, національно-патріотичного виховання та визначили спільні шляхи їх вирішення, як на національному, так і на регіональному рівнях.
 


ВИМОГИ ПРОФСПІЛОК – НА КОНТРОЛІ ФПУ
 
Інформація Управління соціального діалогу та колективно-договірного регулювання ФПУ щодо реакції КМУ на вимоги Всеукраїнської акції профспілок акції 17 жовтня 2018 року.

 
Надано відповідні доручення Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. на вимоги:
- Профспілок працівників:
- вугільної промисловості №31738/4/1-18 від 31.10.18;
- лісового господарства №19548/0/2-18 від 19.10.18;
- агропромислового комплексу №41615/1/1-18 від 02.11.18;
- зв’язку №41226/1/1-18 від 19.10.18;
- хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України № 41540/1/1-18 від 06.11.18;
- будівництва і промисловості будівельних матеріалів № 20551/0/2-18 від 31.10.18, № 41558/1/1-18 від 01.11.18, № 41559/1/1-18 від 09.11.18;
- авіабудівників №41535/1/1-18 від 09.11.18;
- СПО профспілок в галузі автомобільного транспорту № 41550/1/1-18 від 09.11.18;
- Федерації профспілок Луганської області № 41560/1/1-18 від 02.11.18;
- Запорізької обласної ради профспілок № 41374/1/1-18 від 02.11.18;
- Київської міської ради профспілок № 41612/1/1-18 від 09.11.18.
 
КОНСУЛЬТАЦІЇ З ПРОФСПІЛКАМИ У МІНФІНІ

На виконання протокольного доручення Віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка  після зустрічі з представниками профспілок, яка відбулась за результатами Всеукраїнської акції 17 жовтня, у ці дні проводяться консультації всеукраїнських галузевих профспілок у Міністерстві фінансів України. Під час цих консультацій представники профспілок інформують про позицію своїх профспілкових організацій та надають розрахунки стосовно збільшення бюджетного фінансування по відповідних галузях.

Як проінформував у коментарі Прес-центру ФПУ заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, 12 листопада в Мінфіні відбулися робочі зустрічі з обговорення профспілкових вимог до проекту Держбюджету-2019 в частині мінімальної зарплати та оплати праці державних службовців  та в частині забезпечення фінансування лісового господарства.
 
 
ОБГОВОРЕНО АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ У СФЕРІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

7 листопада 2018 року у Києві відбулося розширене засідання Ради вищої школи ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, на якому голови профкомів провідних закладів вищої освіти з усієї України, члени ради обговорили актуальні питання у сфері вищої освіти.

Участь роботі заходу взяли Голова Профспілки працівників освіти і науки України Георгій Труханов, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, заступники Голови Профспілки – Сергій Романюк, Ольга Чабанюк.

Для обговорення запропоновано проект Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік», проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження формули розподілу обсягу видатків загального фонду державного бюджету між закладами вищої освіти на підготовку кадрів на умовах державного замовлення та забезпечення діяльності їх баз практики».
 
 
ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПІДВИЩЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ

За ініціативою ЦК Профспілки працівників освіти і науки України Міністерство освіти і науки України та ЦК Профспілки в спільному листі від 6.11.2018 № 02-5/630 та № 1/9-676 «Про підвищення заробітної плати педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, вищої освіти та установ освіти, науково-педагогічним працівникам» звернулися до керівників місцевих органів освіти та закладів освіти з рекомендаціями забезпечити підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних та інших закладів і установ освіти та науково-педагогічним працівникам шляхом встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи, за складність, напруженість у роботі в розмірі 10 і вище відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) з 1 листопада 2018 року.

КОНСУЛЬТАТИВНА ЗУСТРІЧ РЕДАКТОРІВ ТА ЖУРНАЛІСТІВ ПРОФСПІЛКОВИХ ЗМІ З ПРЕДСТАВНИКОМ ПРОФСПІЛОК ДАНІЇ

У ФПУ відбулась консультативна зустріч редакторів та журналістів профспілкових ЗМІ з представником профспілок Данії LO/FTF Філіпом Нордентофтом, який перебував у Києві у рамках проекту Міжнародної організації праці «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні».

Одним із завдань реалізації проекту МОП є визначення інституційної спроможності ФПУ та інших вітчизняних профоб’єднань задля подальшого поліпшення співпраці з членськими організаціями, вдосконалення роботи з громадськістю та збільшення кількості свого членства.

На основі узагальненої інформації буде напрацьовано рекомендації стосовно того, що може зробити МОП у найближчі чотири роки для підтримки ФПУ, зокрема в напрямку інформаційної діяльності.
 
 
Прес-центр ФПУ
15 ноября 2018г.

Вимоги профспілок - на контролі ФПУ. Консультації щодо
врахування пропозицій профспілок до проекту Держбюджету - 2019

На виконання п.2 доручення Віце-прем’єр-міністра України Розенка П.В. від 17.10.2018 за результатами зустрічі з представниками учасників Всеукраїнської профспілкової акції Міністерством фінансів України розпочато проведення додаткових консультацій щодо можливості врахування пропозицій СПО об’єднань профспілок до проекту Державного бюджету України на 2019 рік до другого читання.
Так, 08.11.2018 проведено зустріч з представниками профспілок авіапрацівників; працівників вугільної промисловості; агропромислового комплексу; геології, геодезії та картографії.

Аналогічні зустрічі заплановані на 12.11.2018 з представниками профспілок працівників державних установ та лісового господарства.

15 ноября 2018г.

Коментар голови ФПУ. Уряд хоче збирати більше податків
з високих зарплат: позиція профспілок

Кабінет міністрів пропонує Верховній Раді розширити базу оподаткування єдиного соціального внеску в розмірі 22% з 15 мінімальних зарплат (55,8 тисячі гривень) до 25 (104,3 тисячі гривень) і ввести регресивну шкалу відрахувань ЄСВ. Про це заявив міністр соціальної політики Андрій Рева на засіданні Кабміну 14 листопада.

«Ставка ЄСВ для заробітних плат, які перевищують межу в 104 тис грн буде зменшуватися аж до 5% для суми, яка перевищує 270 розмірів мінімальних зарплат, - зазначив він. - Також пропонується встановити в законодавстві про працю принцип диференціації заробітних плат на підприємства».

Як наголосив Міністр, поряд з цим пропонується посилити відповідальність за несплату ЄСВ. Він такожсказав, що 84 тис керівників підприємств в Україні отримують мінімальну зарплату, 20 тис з них - в Києві. Тоді як до зниження ставок ЄСВ в 2016 році з 38% до 22% цей показник становив 28 тисяч. «Також 75% підприємств демонструють середню зарплату - до 4 тис грн, і це приватний сектор... Кваліфікована і некваліфікована праця оплачується за документами однаково», - зазначив він. Глава Міністерства відзначив, що відомство пропонує встановити «егресивну шкалу розміру сплати ЄСВ з заробітної плати, доходу, що перевищує максимальну величину з метою стимулювання до легалізації доходів громадян».

Рева прогнозує, що в разі функціонування запропонованого законопроекту про стягнення ЄСВ з більш високих заробітних плат, надходження до Пенсійного фонду можна буде збільшити на суму близько 10 мільярдів гривень на рік.

Профспілки підтримують такі заходи щодо детінізації доходів та відродженню принципу справедливості при розподілу заробітної плати на підприємствах. Про це заявив в коментарі Прес-центру ФПУ Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.   

Він підкреслив, що профспілки могли би дискутувати щодо того, наскільки виправдані такі жорсткі заходи, але ця дискусія була би продуктивна, якщо б ця зарплата була дійсно зароблена, а не була продуктом маніпуляції по виплаті зарплат іншим працівникам «у конвертах» та прикриття тіньових оборуток.

Доречи, як повідомив  Григорій Осовий, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час обговорення цього питання звернувся до Голови ФПУ з проханням, щоб профспілки долучились до такої важливої справи, як детінізація доходів. Нагадаємо, що Федерація профспілок України постійно веде цю діяльність. Зокрема вона підписала та реалізує Меморандум про співробітництво з Держпраці України, у якому чітко прописано заходи у тому числі і по детінізації і боротьбі за справедливий розподіл отриманого підприємствами прибутку.

Звичайно, підкреслив профспілковий лідер, ми будемо мати можливість впливати на ці процеси на підприємствах, де є профспілкові організації і де укладається колективний договір, якій у свою чергу робить процес цього розподілу більш прозорим..    

Разом з цим Голова ФПУ зазначив, що свого часу Уряд, коли приймав постанову про рівень заробітної плати для керівників державних підприємств, на жаль, не дослухався до пропозицій Федерації профспілок України.  Профспілки вважають, що розрив між зарплатою кваліфікованого працівника і менеджера не може бути більш, ніж 10-15 разів, а не так, як зараз – 100-200 разів, що й приводить до зарплат в мільйон та більше гривень.

"Такі надвисокі зарплати дали поштовх до зловживань. Тому, ми вважаємо, що Уряду слід переглянути свої підходи до визначення надвисоких зарплат топ-менеджерам державних підприємств, що зараз створює таку конфліктну ситуацію", - наголосив Григорій Осовий.

9 ноября 2018г.

Правам профспілок – ефективне забезпечення

Як захистити права профспілок та тих людей, яких вони мають захистити? Це актуальне питання обговорили 7 листопада в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення учасники слухань на тему «Про стан дотримання в Україні прав профспілок та організацій роботодавців відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці № 87 «Про свободу асоціації та захист права на організацію». У дискусії взяли участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, голова Закарпатської облради профспілок Володимир Фленько, інші представники ФПУ та її членських організацій, народні депутати, представники міжнародних організацій, центральних та місцевих органів виконавчої влади, всеукраїнських репрезентативних об’єднань профспілок та організацій роботодавців, науковці.
Перший заступник голови Комітету, представник Федерації профспілок України у Верховної Раді Сергій Каплін, відкриваючи засідання, зазначив, що «тривалий час тому Уряд як інститут почав цілу кампанію по приватизації і дресуванню профспілок». За його словами, «таке відношення до Федерації профспілок, до вільних профспілок, до незалежних профспілок часом унеможливлення зустрічей з Прем’єр-міністром, профільними віце-прем’єрами, відсутність системного діалогу, рейдерські напади на інститути, які керуються спільно сторонами соціального діалогу, зухвала цинічна поведінка і часом неетичні висловлювання є замахом на Асоціацію працівників і практику, яка несумісна з європейськими стандартами».

Сергій Каплін повідомив, що незабаром він буде виступати на зборах Партії європейських соціалістів, де планує половину свого виступу приділити темі знищення профспілок в Україні. Представник ФПУ у парламенті висловив сумнів у тому, що через заходи протесту, радикальні дії можна стабілізувати та унормувати відношення Уряду до профспілок. Говорячи про конкретні випадки, він назвав серед них численні захоплення приміщень профспілок. Сергій Каплін наголосив, що Уряд в цьому питанні усувається від будь-яких рішень.

Перший заступник голови Комітету, звертаючись до представників профспілок, висловив їм підтримку з боку Комітету в якості надійного партнера у боротьбі за їхні права.

Про конкретні випадки спроб рейдерського захвату профспілкового майна на прикладі Закарпаття проінформував присутніх голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько.

Учасники слухань відзначали, що положення Конвенції Міжнародної організації праці №87 про свободу асоціації та захист права на організацію майже повністю імплементовані у законодавство України. Одним із головних принципів, закладених Конвенцією №87, є обов’язок держави утримуватися від будь-якого втручання у діяльність організацій працівників і роботодавців, здатного обмежити їх право або перешкодити його законному здійсненню.
В Україні діє розгалужена законодавча база щодо соціального діалогу. Положення Конвенції №87 стосовно створення організацій, їх діяльності, розпуску, створення об’єднань організацій, вступу до міжнародних організацій, набуття права юридичної особи, гарантій, захисту прав на організацію, а також застосування її положень щодо збройних сил та поліції, знайшли своє| відображення у Конституції України, Цивільному кодексі України, Кодексі законів про працю України, законах України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про громадські об’єднання» тощо.
Під час слухань зазначалося, що співпраця сторін соціального діалогу також відбувається у формі консультацій, обміну інформацією, узгоджувальних процедур, колективних переговорів з укладення колективних договорів і угод. Для участі у соціальному діалозі на відповідному рівні суб’єкти сторони профспілок та сторони роботодавців підтверджують свою репрезентативність, оцінка якої здійснюється Національною службою посередництва і примирення та її відділеннями.

За даними Національної служби посередництва і примирення станом на 23.07.2018 року визнано репрезентативними на національному рінні 6 всеукраїнських об’єднань профспілок, на галузевому - 56 всеукраїнських профспілок. Станом на 23.04.2018 року визнано репрезентативними на національному рівні 3 всеукраїнські об’єднання організацій роботодавців, на галузевому 22 всеукраїнські об’єднання організацій роботодавців.
Учасники слухань водночас відзначали, що Україна має свої специфічні проблеми, пов'язані з особливостями інституційних змін, соціально-економічного розвитку, обраними макроекономічними стратегіями і принципами розподілу ресурсів та іншими чинниками, які прямо чи опосередковано впливають на діяльність профспілок, їх об’єднань, організацій роботодавців та їх об’єднань.

Періодично фіксуються проблемні ситуації, що заважають представникам сторін соціального діалогу ефективно працювати та приймати рішення для реалізації поставлених завдань. Проведене узагальнення та аналіз проблем з дотриманням в Україні прав профспілок та організацій роботодавців відповідно до Конвенції №87 виявили недосконалість чинного законодавства та низку проблем у його застосуванні, а саме:
- зважаючи на процеси децентралізації в управлінні державою, Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні звернув увагу на низку проблемних питань при здійсненні соціального діалогу в об'єднаних територіальних громадах, зокрема:
- втручання керівництва громад у діяльність профспілкових організацій та намагання уникнути впливу профспілок на прийняття рішень при розгляді питань соціально-економічного розвитку і захисту прав працівників;
- необхідність збереження цілісності та єдності галузевих організаційних ланок профспілок, їх організаційної структури в умовах децентралізації та утворення територіальних громад;
- неможливість підтвердження репрезентативності об’єднань профспілок і роботодавців на територіальному рівні відповідно до вимог чинного законодавства;
- недостатність фінансування бюджетних закладів, в тому числі перегляду та затвердження нових умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів та установ охорони здоров’я, освіти і соціального захисту населення, і як наслідок, вивільнення працівників цих установ, проблеми з їх працевлаштуванням, перепідготовкою та збереженням кадрового потенціалу громад.

У виступах зазанчалось, що законодавство з питань соціального діалогу сьогодні не дозволяє профспілкам та організаціям роботодавців, їх об’єднанням, в повному обсязі реалізувати свої права та статутні завдання на територіальному рівні. Учасники слухань також звернули увагу на те, що законодавчо неврегульованими залишилися питання, що порушувались у коментарях Комітету експертів МОП за результатами розгляду доповідей Уряду про заходи, вжиті з метою застосування положень Конвенції № 87, а саме:
- забезпечення права суддів на створення за власним вибором організацій в підтримку і захист інтересів своїх членів;
- усунення правових колізій в законодавстві щодо набуття професійними спілками та їх об’єднаннями права юридичної особи.
У виступах також зверталася увага на недостатньо ефективні механізми контролю з боку державних органів щодо дотримання основних прав і гарантій громадян на свободу об'єднання у профспілки та організації роботодавців, про що свідчить наявність численних скарг від профспілок у Міжнародну організацію праці.

За глобальним індексом прав Міжнародної конфедерації профспілок за 2017 рік Україну віднесено до 5 категорії - країн, де відсутні гарантії прав профспілок. В Україні мають місце випадки втручання у статутну діяльність профспілкових організацій роботодавців, органів державної влади, у т. ч. судової, органів місцевого самоврядування, запровадження фінансового контролю за діяльністю профспілок, ускладнення механізмів реєстрації профспілкових організацій, фактичне застосування подвійного оподаткування внесків членів профспілок.
Крім того зафіксовано факти нападів на мирні зібрання профспілок, застосування фізичної сили до профспілкових лідерів, а також заборони роботодавцями членам виборних органів профспілкових організацій та їх повноважним представникам безперешкодно відвідувати підприємства, установи й організації, де працюють їх члени профспілки, перешкоджання новими власниками підприємств створенню профспілок.

Учасники слухань також відзначали, що складною залишається ситуація з матеріальною базою профспілок (відчуження об’єктів власності профспілок, виселення профспілкових працівників і профцентрів тощо).

Захист профспілкового майна є важливим для забезпечення свободи об’єднання. МОП у низці випадків приймала рішення, що будь-які обмеження на свободу профспілок щодо управління та використання їх майна і коштів на їх розсуд є несумісними з принципом свободи об'єднання, водночас наголошуючи на тому, що це застосовується до «законних профспілкових цілей», і що Уряд не повинен проводити аудит профспілок, окрім виключних випадків, що підпадають під судовий розгляд.

В контексті зазначеного Спільний представницький орган об’єднань профспілок особливо привертає увагу до штучного затягування Урядом прийняття рішень, спрямованих на законодавче врегулювання майнових прав профспілок. Федерацією професійних спілок України запропоновано Уряду внести на розгляд Верховної Ради України розроблений нею проект Закону України «Про внесення змін до статті 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» з метою забезпечення дотримання рівних прав професійних спілок з іншими організаціями громадянського суспільства, право власності на майно яких вже законодавчо врегульовано.

Проте відповідний законопроект до парламенту не надходив, а за інформацією СПО об’єднань профспілок, Урядом підготовлено законопроект, метою якого є повна націоналізація майна профспілок.

Учасники слухань за результатами виступів ухвалили низку рекомендацій Верховній Раді України, Кабінету Міністрів.

Зокрема, Верховній Раді рекомендовано з метою законодавчого забезпечення удосконалення норм щодо діяльності професійних спілок, організацій роботодавців та їх об’єднань розглянути в першочерговому порядку законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо гарантування реалізації конституційного права людини на страйк № 4639-д).

Кабінету Міністрів рекомендовано:
- розробити та запровадити ефективні механізми контролю з боку державних органів за дотриманням основних прав і гарантій громадян на свободу об'єднання у профспілки та організації роботодавців, а також виявлення та усунення порушень Конвенції № 87;
- при підготовці проекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік до другого читання розглянути питання щодо можливості збільшення фінансування бюджетних закладів, перегляду та затвердження нових умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів та установ охорони здоров’я, освіти і соціального захисту населення з метою підвищення рівня матеріального забезпечення даної категорії працівників:
- доопрацювати та подати на розгляд Верховної Ради України до 1 червня 2019 року проекти законів України:
- про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення соціального діалогу;
- про внесення змін до статті 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо подальшого використання майна профспілок, їх об'єднань колишнього Союзу РСР і Української РСР, придбаного до 24 серпня 1991 року та розташованого на території України.

Відповідні рекомендації також будуть направлені профспілкам, організаціям роботодавців та їх об’єднанням на національному та територіальному рівнях та сторонам соціального діалогу на національному рівні.









29 октября 2018г.

ВИМОГИ ПРОФСПІЛОК – НА КОНТРОЛІ ФПУ.
Відбулось обговорення законопроекту щодо посилення захисту
прав працівників на своєчасну виплату заробітної плати

В рамках реалізації вимоги профспілок № 5 «Невідкладно повернути борги по заробітній платі понад 100 тис. працівникам» 25 жовтня ц.р. відбулася профспілкова нарада з обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця», що надійшов від Мінсоцполітики на погодження СПО об’єднань профспілок.

У заході взяли участь представники Мінсоцполітики та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

В цілому підтримуючи зазначений законопроект, за підсумками наради учасниками напрацьовано низку зауважень та пропозицій, які найближчим часом будуть направлені до Міністерства.

Нагадаємо, що завдання розробити відповідний законопроект передбачено цілою низкою документів та доручень, зокрема:
- п. 119 Плану пріоритетних дій Уряду на 2018 рік, затвердженого розпорядженням КМУ від 28 березня 2018 року № 244-р;
- п. 5 Плану невідкладних заходів щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати, затвердженого розпорядженням КМУ від 22.07.2016 № 517-р;
- п. 2.16 Генеральної угоди на 2016-2017 роки;
- п. 3.2.4 Програми Гідної праці МОП для України на 2016-2019 роки;
- доручення Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. за підсумками зустрічі з профспілками (протокол від 7.11.2017 року).
24 октября 2018г.

Григорій ОСОВИЙ: Рішучий протест профспілок проти антисоціальної політики - це суспільний ультиматум і тест для влади

"ДОПРАЦЮВАЛИСЯ! Звичайно, влада не допустить дефолту, бо це стане політичним приговором для неї напередодні президентських і парламентських виборів. Брали кредити, не питаючи людей, як «попередніки», так і нинішні, а коли час розплати настав хочуть за іх рахунок «зберегти себе». Це нечесно і не порядно по відношенню до мільйонів людей, які повстали на Майданах проти Несправедливості і надали новій владі мандат на управління державою в інтересах суспільства.

Профспілки вийшли на вулиці 17 жовтня, заявивши рішучий протест антисоціальній політиці. Уряду, Парламенту I роботодавцям висунуто соціально економічні вимоги: на противагу цінам на газ і тарифи підвищити мінімальну зарплату до 7700 гривен, мінімальну пенсію до 2870, в Бюджеті країни на 2019 рік встановити чесно обрахований прожитковий мінімум 5167 гривен. Це суспільний ультиматум і тест для влади на спроможність зберегти довіру людей і не допустити дефолту переважної більшості украінських сімей внаслідок подальшого збідніння."

Про це сказав Григорій Осовий на своїй сторінці у Фейсбук, коментуючи публікацію на сайті Радіо Свобода  "Газ на 23,5% дорожче для населення – це запобіжник економічної кризи – Парубій підтримав Гройсмана".

9 октября 2018 г.

КРУГЛИЙ СТІЛ. Спільно вирішувати проблеми ринку праці

Не тільки визначити гострі проблеми, що турбують українське суспільство в сфері питань ринку праці, її умов, безпеки та оплати, але й зайти шляхи ефективного їх вирішення – така мета круглого столу «Майбутнє сфери праці та 100-річчя Міжнародної організації праці», що відбувся 8 жовтня.
Організатор круглого столу – Федерація профспілок України. В заході взяли участь представники профспілок, роботодавців, органів виконавчої влади, громадських організацій, провідних наукових установ, МОП.

Діловий тон, креатив  та конструктивізм дискусії задали виступи Голови ФПУ Григорія Осового,голови Об’єднання організацій роботодавців України, президента Українського союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха тазавідуючого сектором Європи та Центральної Азії Бюро трудящих МОП Сергіуса Гловацкаса.

Характерно, що ці та інші виступи супроводжували слайди, що змінювали один одного та інформували присутніх про дії Федерації профспілок України, її членських організації на захист прав та інтересів людини праці. Це й участь в законотворчому процесі, акції протесту, мітинги, маніфестації, заходи соціального діалогу та інші.

У своєму виступі Голова ФПУ Григорій Осовий дав характеристику та профспілкову оцінку тенденціям на ринку праці в Україні, проблемам оплати, умов та безпеки праці. Він також проінформував про позицію ФПУ стосовно шляхів подолання цих актуальних та болючих для суспільства проблем.

У 1999 році Міжнародна організація праці узагальнила ідеї гідної праці у програмі «Гідна праця для всіх», яку масово підтримали профспілки. Ця  Програма складається з чотирьох елементів: зайнятість, права, соціальний захист та соціальний діалог і ґрунтується на переконанні, що всі чотири елементи потрібні для створення якнайкращих умов для соціального розвитку. Саме ці чотири елементи стали невід’ємною частиною Цілей сталого розвитку до 2030 року, схвалених Генеральною асамблеєю ООН у вересні 2015 року. Зокрема, ціль 8.5 передбачає забезпечення повної та продуктивної зайнятості та гідної праці для всіх і рівної оплати за працю рівної цінності.

Григорій Осовий проінформував: нещодавно ФПУ провела оцінку виконання Програми гідної праці МОП для України. За результатами цієї оцінки, практично з усіх компонентів гідної праці в Україні склалася плачевна ситуація, яка вимагає термінового вироблення принципово нової державної політики спільно з соціальними партнерами. Тому вкрай необхідно налагоджувати ефективний, реальний соціальний діалог з метою вирішення актуальних проблем у сфері ринку праці та трудового потенціалу спільними зусиллями.

Питання вирішення актуальних проблем ринку праці були також головними темами у виступахпрезидента УСПП Анатолія Кінаха, завідуючого сектором Європи та Центральної Азії Бюро трудящих МОП Сергіуса Гловацкаса. голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги, голови Профспілки працівників будівництва  і промисловості будівельних матеріалівВасиля Андреєва, генерального директора Директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики України Юрія Кузового, заступника голови Об’єднання організацій роботодавців України Василя Костриці та інших.

Завершився круглий стіл знаковою подією – підписанням Меморандуму про взаєморозуміння між Федерацією професійних спілок України та Центром Солідарності. Як вказано у документі, його мета - підвищення рівня інституційної спроможності в сфері захисту прав людини  Федерації профспілок України, об’єднань профспілок, що входять до її складу, на основі найкращих міжнародних практик, стандартів і принципів. Свої підписи під текстом Меморандуму поставили Голова ФПУ Григорій Осовий тадиректор Американського центру міжнародної профспілкової солідарності  Стівен Грегорі Масат.























4 октября 2018 г.

ЗАЯВА ПРЕЗИДІЇ ФПУ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ДІЙ ЗА ГІДНУ ПРАЦЮ ТА МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З БІДНІСТЮ

Всесвітній день дій за гідну працю, який щорічно відзначається 7 жовтня за ініціативою Міжнародної конфедерації профспілок, є не просто днем мобілізації профспілок в усьому світі, а й полем для визначення найкритичніших проблем у сфері трудових відносин, можливістю їх солідарного вирішення.

У цей день трудящі єдиним фронтом виступають на підтримку гідної праці, яка має бути в центрі уваги політики і дій влади та роботодавців, що гарантує відновлення економічного зростання і створення нової глобальної економіки, в якій на першому плані постануть працівники та їх основні життєві цінності.

Генеральна Асамблея ООН своєю Резолюцією від 22 грудня 1992 року оголосила 17 жовтня Міжнародним днем боротьби з бідністю та закликала всі держави присвячувати цей День пропаганді і проведенню заходів, пов’язаних з ліквідацією злиднів та бідності. Скорочення масштабів цього явища у сфері праці є одним з пріоритетних напрямів діяльності профспілок, адже бідність, як постійне джерело соціального напруження, значно стримує розвиток України.

Однак, незважаючи на вимоги та пропозиції профспілок, проблеми соціально-економічної сфери, зокрема ринку праці, одним з основних елементів якого є гідна оплата праці, залишаються без належної уваги влади і роботодавців. Навпаки, проводячи політику кабальних позик від МВФ, прогинаючись під їх умови і вимоги, Уряд занижує рівень соціальних стандартів, у той же час йде на поступки щодо підвищення цін у порушення домовленостей з профспілками за Генеральною угодою.

Так, якщо у Держбюджеті на 2017 рік з 1 січня мінімальну заробітну плату було встановлено на рівні справедливо обрахованого прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 3200 грн, то у 2018 році її розмір визначено на рівні 3723 грн, що вже сьогодні менше від фактичного прожиткового мінімуму на 11,4% та є кроком назад у забезпеченні гарантованого державою мінімального рівня оплати праці. При цьому розмір прожиткового мінімуму, затверджений на 2018 рік для розрахунків зарплат і пенсій, більш ніж у 2 рази нижче за фактичний його розмір.

Не вирішується і проблема заборгованості з виплати заробітної плати, яка постійно зростає і станом на 1 серпня ц.р. вже сягнула 2,7 млрд грн, з яких більше 1,5 млрд грн – борги економічно активних підприємств.

При цьому постійне необґрунтоване підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги, послуги зв’язку та поштові послуги, введення абонентських плат за газ та електроенергію без урахування фактично низького розміру заробітних плат, пенсій, стипендій знижує купівельну спроможність громадян, обумовлює зростання заборгованості зі сплати за спожиті житлово-комунальні послуги та загострює соціально-економічне становище в країні, залишаючи за межею бідності більше половини населення країни.

Переговори і консультації щодо проекту бюджету країни на 2019 рік засвідчили, що Уряд та Верховна Рада України не підтримують профспілкові вимоги стосовно встановлення основних державних соціальних стандартів та гарантій на рівні об’єктивно розрахованих показників, аргументуючи це браком коштів у Державному бюджеті.

Через низький рівень зарплати та соціального забезпечення в Україні чисельність легально працюючих скоротилася до 10,3 млн осіб, на утриманні яких 11,3 млн пенсіонерів. Більше 5 млн громадян виїхали на заробітки у зарубіжні країни. В той же час українська економіка вже зараз потерпає через брак кваліфікованих кадрів. Біля 4 млн зайнято в «тіні». Ця категорія громадян не сплачує податки, страхові внески. У зв’язку з цим, Державний бюджет, Пенсійний фонд та фонди соціального страхування недоотримують значні кошти, що впливає на рівень пенсійного забезпечення, розміри страхових виплат та обсяг наданих соціальних послуг, пенсіонери залишаються найбіднішим прошарком населення.

Негативно вплинуло на трудовий потенціал та стан здоров’я застрахованих осіб і членів їх сімей скасування санаторно-курортного лікування за рахунок часткового фінансування з коштів соціального страхування. Як наслідок, високий рівень захворюваності та загострення хронічних хвороб, зростання видатків Фонду соціального страхування на допомогу по тимчасовій втраті працездатності та догляду за хворою дитиною.

Високий рівень безробіття та неформальної зайнятості, низька заробітна плата та зростаюча заборгованість з її виплати, високі показники виробничого травматизму та професійних захворювань, погіршення матеріального становища переважної частини працівників свідчать про неналежне забезпечення принципів гідної праці та недостатність ефективних заходів щодо запровадження в Україні європейських норм життя на її шляху до повноцінного членства в ЄС.

Головні завдання, над якими послідовно працює Федерація профспілок України та всі її організації, – збереження і створення нових робочих місць, підвищення гарантій в оплаті праці, ліквідація явища заборгованості з виплати заробітної плати, створення безпечних умов праці, захист працівників від усіх форм дискримінації. І сьогодні, в цей кризовий період, на думку профспілок, гідна праця є наріжним каменем у відродженні економіки, зростанні добробуту працівників, подоланні бідності, а соціально відповідальна політика держави має стати запорукою суспільного спокою та злагоди у країні.

Підписавши Програму Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років, Уряд, об’єднання роботодавців і профспілки підтвердили свою готовність до забезпечення гідної праці з метою досягнення кращого життя українців.

Урядові структури і власники бізнесу мають, нарешті, усвідомити свою відповідальність та просту, але важливу істину: капітал не можна заробляти ціною життя, здоров’я та злиденності працівників!

На сьогодні немає більш потужного інвестора в українську економіку, ніж власні громадяни, у т.ч. мігранти, які щорічно перераховують у країну біля 9 млрд доларів. Тільки через стабільне зростання прибутків українців можливо відродити національну економіку.

Водночас Президія Федерації профспілок України закликає профспілки об'єднатися у боротьбі за гідність людини праці та повагу її трудових і соціально-економічних прав. Шляхом організації ефективного громадського контролю за додержанням законодавства про працю, спільних заходів з державним наглядом і парламентським контролем, жорстким реагуванням на факти порушення прав працівників, проведенням активних дій ми зможемо досягти гідного життя у власній країні.

ФПУ закликає громадськість та владу шляхом організації публічних заходів, інформаційних акцій взяти участь у відзначенні Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю з метою побудови економічно сильної країни та заможного і справедливого громадянського суспільства.
Переконані, що спільні зусилля сприятимуть вирішенню найгостріших соціально-економічних питань, покладуть край зубожінню населення, зупинять кризові явища, відродять економіку та повернуть віру громадян у власну державу.

Пам’ятаймо, що Україна ціною життя кращих своїх синів і дочок виборола своє право на гідне життя та європейське майбутнє для свого народу!

1 октября 2018 г.

Профспілки виходять на протест!

Президія ФПУ на своєму засіданні 20 вересня ц.р. прийняла рішення про проведення Всеукраїнської акції протесту профспілок.
Акція пройде у два етапи:
Перший попереджувальний етап - 9 жовтня у рамках Всесвітнього дня дій за гідну працю в областях України в трудових колективах на підприємствах і в організаціях, а з 16.00 – у формі публічних заходів в обласних центрах.
Другий заключний етап - 17 жовтня у Міжнародний день боротьби з бідністю у Києві. Мітинг-хода розпочнеться від майдану Незалежності до Верховної Ради України і Кабінету міністрів України.



Основні вимоги профспілок:
- за підвищення рівня зарплат і пенсій;
- проти зростання цін на споживчі товари і комунальні послуги;
- врахування у проекті Держбюджету–2019 пропозицій профспілок;
- STOP - державному рейдерству. Проти наступу влади на майнові права членів профспілок.
Створено організаційний комітет (штаб) підготовки акції.
Президія також прийняла рішення про проведення ФПУ низки публічних заходів до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю, розглянула питання про хід виконання постанов Ради та Президії ФПУ щодо наступу на права профспілок, у тому числі майнові, та визначила подальші заходи боротьби Федерації, її членських організацій у цьому напрямі.

Президія ФПУ:
- затвердила заходи щодо забезпечення виконання Меморандуму про співпрацю між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Федерацією професійних спілок України на IV квартал 2018 року та І півріччя 2019 року;
- констатувала неврахування Урядом у проекті Державного бюджету на 2019 рік пропозицій профспілок і визначила тактику дій щодо їх відстоювання у Парламенті;
- обговорила основні завдання колдоговірної роботи на 2019 рік;
- підбила підсумки навчання профспілкових працівників у 2017/2018 навчальному році та окреслила завдання на наступний навчальний рік.



Розглянуто низку інших актуальних питань профспілкового життя.
У засіданні взяли участь та виступили представник ФПУ у Верховній Раді України Сергій Каплін, посадовці Секретаріату КМУ, Секретаріату Омбудсмену та ін.




1 октября 2018г.

ФПУ направлено до Парламенту постатейні пропозиції
до проекту Держбюджету України на 2019 рік


- Комітетам Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, з питань бюджету, з питань науки і освіти,  з питань охорони здоров’я, з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки;
- Фракції ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА», Депутатській фракції політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»;
- Народному депутату України, представнику ФПУ у Верховній Раді України Капліну С.М., Народному депутату України, представнику ФПУ у Верховній Раді України від фракції політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Івченку В. Є.
Додаток:

20 сентября 2018г.

Профспілки не допустять погіршення умов праці!

СПО об’єднань профспілок 18.09.2018 не підтримав проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. №1107 (далі – проект акта), розроблений Мінсоцполітики.

Таку позицію СПО об’єднань профспілок було висловлено і листом від 27.03.2018 року №01-13/216-СПО на адресу Мінсоцполітики.

Не зважаючи на заперечення СПО об’єднань профспілок, вже в цьому році Уряд своєю постановою від07.02.2018 р.№ 48вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. №1107.Внаслідок цих змін було скорочено перелік робіт підвищеної небезпеки з 26 до 18 (додаток 2 до Порядку) та перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до 11 (додаток 3 до Порядку), на виконання (експлуатацію) яких необхідно отримувати дозвіл. Нагадаємо, що це вже четверте скорочення (у переліку відповідних робіт було 102 роботи, потім з 2011 – 76, з 2012 року скоротили до 26 робіт, з 07.02.2018 – до 18 робіт).

Зазначеним проектом акту передбачається чергове, більш ніж вдвічі, скорочення переліку робіт підвищеної небезпеки з 18 до 8 (додаток 2 до Порядку) та переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки з 11 до 6 (додаток 3 до Порядку), на виконання (експлуатацію) яких необхідно отримувати дозвіл.

Дозвіл є документальним підтвердженням того, що суб’єкт господарювання забезпечив проведення відповідних робіт або експлуатацію машин і механізмів робіт підвищеної небезпеки згідно з вимогами законів та нормативно правових актів з охорони праці, створив безпечні умови праці та захист працюючих, застосовує безпечні машини, механізми, усуває ризики травмування працюючих, що підтверджується висновками відповідної експертизи та перевіркою державним органом нагляду всіх відповідних відомостей, що булі надані суб’єктом господарювання.

Проект акту передбачає надання права суб’єктам господарювання проводити роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, які і створюють значні загрози життю та здоров’ю працюючих, навколишньому природному середовищу а в окремих випадках і населенню на підставі подання декларації (простого повідомлення) без перевірки достовірності наведеній у ній інформації.

Це може привести до різкого підвищення ризику виникнення виробничих аварій, ушкодження життя і здоров’я працівників, погіршення стану безпеки та умов праці, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та навколишнього середовища.


19 сентября 2018 г.

Профспілки налаштовані рішуче

Дії ФПУ проти наступу влади на права трудящих та більшості громадян обговорено 18 вересня керівниками всеукраїнських профспілок, профоб’єднань м. Києва і Київської області.
До масових протестних акцій у Києві і обласних центрах, пікетування Верховної Ради під час прийняття Держбюджету на 2019 рік та навіть можливого оголошення всеукраїнського страйку, профспілки спонукають факти неспинного зростання цін і тарифів, подальшого зубожіння працюючих і пенсіонерів, проведення антисоціальних реформ, зокрема у галузі охорони здоров’я, а також протиправні дії владних структур стосовно об’єктів профспілкової власності.

Саме на цьому наголошувалось під час робочої наради, що провів Голова ФПУ Григорій Осовий та його заступники за участю голів ЦК галузевих профспілок, керівників столичних профоб’єднань напередодні засідання Президії ФПУ, яке відбудеться 20 вересня ц.р.

На ньому планується визначити заходи ФПУ з нагоди Всесвітнього дня дій за гідну працю та Дня боротьби з бідністю, які щорічно відзначаються на початку жовтня, ухвалити профспілкові пропозиції до проекту Державного кошторису на 2019 рік, проаналізувати хід виконання рішень Ради ФПУ та Президії стосовно наступу на права профспілок, зокрема майнові, і напрацювати план подальших дій у цьому напрямі.

Остання тема викликала гостру дискусію, у ході якої зазначалось, що Урядом до сьогодні не розглянуто пропозиції ФПУ щодо законодавчого врегулювання статусу майна профспілок. Проте спроби захоплення профспілкових об’єктів не припиняються, через що ФПУ вже звернулась по допомогу до Міжнародної організації праці, Верховного Комісара ООН з прав людини, але час вимагає діяти більш рішуче на захист прав членів профспілок.

До цього закликав заступник Голови ФПУВолодимир Саєнко, який нагадав присутнім, що боротьба спілчан за Будинки спілок в Ужгороді і Полтаві, за інші об’єкти, що привласнюються державними органами, допоки не виграна. Триває судова тяганина, тому профспілкам потрібно виявити солідарність та усім разом довести свою правоту, виступивши проти правового свавілля.

У підсумку як один з таких кроків було запропоновано 17 жовтня ц.р. провести всеукраїнську акцію протесту профспілок з вимогами до влади:
- припинити економію на людині праці та передбачити у Держбюджеті-2019 підвищення прожиткового мінімуму і пенсій відповідно до норм національного законодавства. На підставі чинних нормативно-правових актів профспілками прораховано, що економічно обґрунтований мінімальний рівень оплати праці має становити не менше 7.700 грн. (у проекті Держбюджету на наступний рік цей показник передбачений у розмірі 4.170 грн., що ніяк не відповідає нинішнім реаліям та закону);

- повернути борги по зарплатам для майже 110 тис. працівників та запровадити механізм економічної відповідальності за невиплату зарплати;
- припинити зростання цін і тарифів, напрацювавши ефективні засоби соціального захисту для тих, хто цього потребує;.
- забезпечити гарантоване громадянам конституційне право на доступну і якісну медичну допомогу, запровадити загально медичне страхування та відновити систему санаторно-курортного лікування;
- припинити рейдерське захоплення профспілкового майна та законодавчо закріпити його статус.
Ці та інші вимоги більш детально розгляне Президія ФПУ вже найближчого четверга.

Тоді буде остаточно визначено, як саме діятимуть профспілки, однак, не виключно, що у разі ігнорування їхньої позиції буде запропоновано провести всеукраїнський страйк, як найбільш ефективний засіб солідарного протесту.









17 сентября 2018г.

До Всесвітнього дня дій за гідну працю

До Всесвітнього дня дій за гідну працю, який щорічно відзначається 7 жовтня, залишився місяць.
Міжнародна конфедерація профспілок закликає забезпечити публічність заходів профспілок, що будуть проведені з його нагоди, щоб привернути увагу якомога ширшого кола до проблем гідної праці.
Лейтмотивом цьогорічного дня за гідну працю МКП визначила лозунг «Змінити правила». МКП підготувала відповідний логотип та інфографіку для використання профспілками усього світу під час проведення заходів та у соціальних мережах.
ФПУ здійснила переклад зазначених матеріалів українською мовою та закликає свої профспілкові організації усіх рівнів скористатися цими документами:
- постер та банер «Змінити правила»;
- постер «Майбутнє праці»;
- постер «Гендерна рівність»;
- постер «Примусова праця»;
- постер «Зміна Клімату»;
- постери щодо порушень прав працівників на компанії «Амазон» ( постер1, постер 2);
- постер «Права ЛГТБ».
Крім того, як вам відомо, 7 жовтня також відбудуться президентські вибори у Бразилії, де колишній президент Лула був незаконно ув'язнений та йому може бути заборонена участь у виборах на основі безпідставних звинувачень у корупції. Сьогодні непопулярний та корумпований уряд атакує права працівників та дає задній хід важливим економічним та соціальним досягненням, запровадженим та здобутим під час президентства Лули.
МКП закликало профспілки усього світу у Всесвітній день гідної праці проявити солідарність з бразильськими колегами та кампанією «Звільнити Лулу».
Більш детальна інформація доступна на веб-сайті кампанії «Звільнити Лулу»https://comitelulalivre.org/en/lula-eng/ та на веб-сайті МКП https://www.ituc-csi.org/spip.php?page=recherche&recherche=Lula&tri=date.

12 сентября 2018г.

Міністерства підтримали профспілкові пропозиції до
проекту Держбюджету на наступний рік

Від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Міністерства аграрної політики України надійшли відповіді щодо підтримку окремих профспілкових пропозицій до проекту Держбюджету на 2019 рік, що були надіслані головним розпорядникам коштів і центральним органам виконавчої влади.

Мінрегіон інформує, що ним, як головним виконавцем ряду бюджетних програм, подано Міністерству фінансів бюджетний запит на 2019 рік з відповідними розрахунками та обґрунтуваннями стосовно необхідних бюджетних видатків, у т.ч. за програмами:
- за КПКВК 2751380 «Часткова компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла» ‒ в обсязі 27 млн грн;
- за КПКВК 2751570 «Реалізація Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» ‒ в обсязі 2, 26 млрд грн.

Довідково   за попередньою інформацією Мінфіну:
При підготовці проекту Держбюджету-2019, згідно з бюджетними запитами Мінрегіону на 2019-2021 роки, передбачені у т.ч. призначення за бюджетними програмами:
-  за КПКВК 2751380 у сумі 27 млн. грн.;
- за КПКВК 2751470 «Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов» –   50,4 млн. гривень.
-         запит щодо фінансування Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» Мініфіном не підтримано ні в цілому, ні частково.

Мінагрополітики, у свою чергу повідомило, що у бюджетних запитах до Міністерства фінансів України подало розрахунки стосовно обсягу додаткових потреб за бюджетною програмою за КПКВК 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» ‒ в обсязі 731,6 млн грн для забезпечення проведення лісогосподарських заходів. Крім того, листом Мінагрополітики від 16.08.2018 № 37-21-10/20251 Мінфіну було надіслано обґрунтування та розрахунки щодо мінімально необхідної суми бюджетних коштів у розмірі 511,7 млн грн для забезпечення виконання завдань і функцій з ведення лісового господарства державними лісогосподарськими підприємствами півдня і сходу.

Довідково   за попередньою інформацією Мінфіну:
При підготовці проекту Держбюджету на 2019 рік на фінансування бюджетної програми за КПКВК 2805060 передбачено лише 145,5 млн грн.

10 сентября 2018г.

Заява ФПУ щодо проекту Державного бюджету України на 2019 рік

Уряд завершує роботу над формуванням проекту Державного бюджету України на 2019 рік. В перших коментарях щодо очікуваного змісту головного кошторису країни очільники влади вже назвали проект «правдивим, без надутих цифр» і разом з тим «соціально спрямованим».

На жаль, як і в минулі роки, соціальні партнери Уряду – профспілки були відсторонені від участі у формуванні Державного бюджету, право на яке мають відповідно до законодавства та домовленостей за Генеральною угодою.

Наразі, на профспілкові пропозиції до проекту Держбюджету - 2019 щодо дотримання норм національного законодавства і міжнародних зобов’язань при розрахунку соціальних показників бюджету, ФПУ отримала відповідь Міністерства фінансів України про неможливість врахування переважної більшості профспілкових пропозицій. Головний розробник Держбюджету проінформував, що в наступному році не передбачається кардинального зростання розмірів основних державних соціальних стандартів та гарантій – прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, мінімальної пенсії, державної допомоги, а планується лише їх індексування практично на рівень інфляції.

Федерація профспілок України виступає категорично проти продовження реалізації політики дешевої робочої сили, яка вже витиснула з країни 5 млн працівників та майже стільки ж загнала у «тінь».

У проекті Держбюджету на 2019 рік урядовці знову пропонують встановити мінімальну зарплату меншу від очікуваного фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме у розмірі 4173 грн, не зважаючи на доручення Парламенту розглянути можливість підвищення розміру мінімальної заробітної плати до 4200 грн. вже з другого кварталу 2018 року (п.19 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»).

При цьому запропоновані розміри прожиткового мінімуму більш ніж у 2 рази нижчі за фактичні його розміри. Враховуючи, що базовий тарифний розряд у бюджетній сфері ґрунтується на розмірі прожиткового мінімуму, тим самим занижується рівень заробітної плати майже чотирьох мільйонів працівників бюджетної сфери.

За розрахунками Федерації профспілок України з урахуванням фактичної вартості споживчого кошика, передбачених Конвенціями МОП №№ 117 та 131 витрат на житло, освіту, охорону здоров’я, утримання сім’ї, інфляції, мінімальна зарплата в Україні з 1 січня 2019 р. має становити не менше 7,7 тис. грн., посадовий оклад працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки – більше розміру мінімальної зарплати, а прожитковий мінімум для працездатних осіб - близько 5,2 тис. грн.

Не передбачено в проекті Держбюджету й належного фінансування бюджетної сфери для забезпечення заробітної плати вчителям, лікарям, державним службовцям, працівникам культури та соціальної сфери на рівні, визначеному законодавством, виплати стипендій студентам та учням, підтримки мережі навчальних та медичних закладів, підготовку робітничих кадрів тощо.

Без достатньої державної підтримки залишаються підприємства та працівники вугільної галузі, лісового господарства, авіабудування, що не дозволить погасити існуючу заборгованість з виплати заробітної плати шахтарям через недостатність обігових коштів та провокуватиме її зростання, не сприятиме підвищенню конкурентоздатності українських підприємств та товарів.

Ратифікувавши Конвенції Міжнародної організації праці № 117 про основні цілі та норми соціальної політики та № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються, підписавши Програму Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років, влада України підтвердила свою готовність до забезпечення гідної праці та достатнього рівня життя населенню України з метою досягнення заможного європейського майбутнього.

Федерація профспілок України закликає владу забезпечити виконання взятих на себе зобов’язань та не допустити подальшого поглиблення бідності в Україні через закріплення у Державному бюджеті України на 2019 рік занижених соціальних стандартів та гарантій, а також обмежених видатків на розвиток ключових галузей економіки і соціальної сфери країни.

Вимагаємо відкритого обговорення з соціальними партнерами в рамках Національної тристоронньої соціально-економічної ради напрямків розподілу державних коштів задля забезпечення гарантованого Конституцією України права громадян на достатній рівень життя, отримання доступної медичної допомоги та освіти, підтримки національного виробництва.

30 августа 2018г.

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ В ЦІНАХ ЛИПНЯ 2018 РОКУ

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах липня 2018 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 3 745 грн. (без урахування платежів – 3 261 грн.);
-  для дітей віком до 6 років – 3 092 грн.;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 3 778 грн.;
-  для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 200 грн. (без урахування платежів -
3 381 грн.);
-  для осіб, які втратили працездатність – 2 744 гривні.
Таким чином, законодавчо встановлений на липень 2018 року
(1777 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,1 рази порівняно з його фактичним розміром або на 1968 грн., а для працездатної особи (1841 грн.) - у 2,3 рази або на 2 359 грн.

3 августа 2018г.
Послідовно відстоюємо право кожного
працівника на гідний рівень оплати праці

Федерація профспілок України послідовно відстоюєправо кожного працівника на гідний рівень оплати праці, зокрема шляхом подолання нерівності в оплаті праці на всіх рівнях: міжгалузевому, територіальному, між підприємствами, в межах одного підприємства.

Нагального вирішення потребує ситуація з необґрунтовано великим розривом в оплаті праці працівників та керівників державних підприємств, спровокована урядовим рішенням від 11.11.2015 року (постанова КМУ № 1034 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 2 серпня 1995 р. № 597 і від 19 травня 1999 р. № 859»).

Зазначеними змінами запроваджено, зокрема, норму щодо встановлення максимально допустимого розміру посадового окладу керівника державного/комунального підприємства у кратності до 200 мінімальних посадових окладів (ставок) працівника основної професії проти 10 у попередній редакції. СПО об’єднань профспілок заперечував проти прийняття зазначеної постанови, а також пропонував Уряду скасувати її.

Профспілки вважають неприпустимим багатомільйонні зарплати керівників держпідприємств в ситуації, коли розмір мінімальної заробітної плати складає лише 3723 грн, а зарплатна заборгованість постійно зростає і вже перевищила 2,5 млрд грн. При цьому кожен п’ятий працюючий знаходиться за межею бідності.

Водночас, додаткового державного регулювання потребує питання оплати послуг та компенсації витрат членів наглядових рад державних підприємств.

З цього питання Урядом прийнято постанову «Про затвердження порядку визначення умов оплати послуг та компенсації витрат членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі» №668 від 04.07.2017. Проте, профспілки вважають, що дана постанова потребує суттєвого коригування з огляду на наступне.

Щомісячні виплати в розмірі понад 500 тис. грн. є необґрунтованими та неспівставними із функціями контролю та нагляду, виконання яких покладаються на членів наглядових рад. Крім того, практика свідчить, що діяльність членів наглядових рад може бути неоплачуваною.
Вважаємо за необхідне встановити жорстку залежність розміру оплати послуг членів наглядової ради від фінансових результатів діяльності підприємства та розміру середньої заробітної плати його працівників.

З цих питань СПО об’єднань профспілок звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Секретаріату Кабінету Міністрів України.


       
2 августа 2018 г.

Верховною Радою розглянуто Заяву Президії ФПУ щодо зволікання
влади із підвищенням мінімальної заробітної плати

На адресу Голови ФПУ  Г.В.Осового надійшла відповідь Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення про результати розгляду звернення ФПУ та  заяви Президії Федерації профспілок України щодо зволікання влади із підвищенням мінімальної заробітної плати.





31 мая 2018 г.
Рішуча заява профспілок на захист
принципів соціального партнерства

Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, 30 травня, на своєму засіданні обговорив та прийняв Заяву у зв’язку з грубим порушенням представниками держави принципів соціального діалогу в управлінні соціальним страхуванням.

Профспілки призупинили свою участь у роботі правлінь Фондів.

Заяву було підготовлено робочою групою профспілкового СПО, до якої увійшли представники профспілок у правліннях Фондів соціального страхування та Пенсійного фонду. Під час обговорення тексту документу більшість членів СПО об’єднань профспілок, присутніх на засіданні, наголошували, що на їх переконання, останнім часом у страхових фондах спостерігаються деструктивні процеси, коли державною стороною в особі Міністерства соціальної політики України цілеспрямовано руйнується соціальний діалог в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, порушується паритетність в управлінні Фондами соціального страхування. Через це профспілки фактично усунуто від прийняття принципово важливих для людей рішень, що позбавляє їх як соціальних партнерів можливості результативно реалізувати свої законні права по захисту інтересів застрахованих осіб.

У зв’язку з цим профспілкова сторона рішуче заявила про призупинення своєї участі в роботі правлінь Фонду соціального страхування України та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

У Заяві також містяться вимоги до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо проведення невідкладної зустрічі з представниками СПО об'єднань профспілок з вирішення критично важливихпитань, зокрема,  щодо  необхідності  внесення змін до законів про загальнообов’язкове державне  соціальне страхування з метою оптимізації діяльності Фондів соціального страхування.

У разі не реагування Уряду на зазначені пропозиції СПО об'єднань профспілок доручено звернутися зі скаргою про порушення прав профспілок у соціальному діалозі до Міжнародної організації праці та поінформувати про цей факт Європейський соціально-економічний комітет.



 


Другим питанням порядку денного засідання СПО об’єднань профспілок розглянув питання про підготовку до виборів представників профспілок до нового складу Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, які заплановані на 12 червня ц.р.

Розглянуто низку інших оперативних та актуальних для профспілок питань.

30 мая 2018 г.
Акція Захистимо профспілкове майно та законні
права трудового колективу ПрАТ «ДНІПРОТУРИСТ»!

Рішуче «Ні!» на адресу тих, хто намагається привласнити майно, що за законом і по праву належить профспілкам, лунало  29 травня, в Дніпрі. Представники всеукраїнських профспілкових організацій міста та Дніпропетровської області, трудові колективи акціонерних товариств, заснованих за участі ПрАТ «Укрпрофтур», представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону провели мирне зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «ДНІПРОТУРИСТ».

Акція відбулась згідно з рішенням Ради Федерації профспілок України від 29 березня ц.р.,  закріпленим у Постанові «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові».

Слід зазначити, що відповідно до постанов державного виконавця від 17 травня 2018 року, сьогодні мали б відбутись виконавчі дії щодо примусового виселення з будівлі готелю «Рассвет».

На виконання Постанови Президії ФПУ від 30 вересня 2016 р. «Про підтримку позиції Наглядової ради ПрАТ «УКРПРОФТУР» щодо ситуації з нерухомим майном ПрАТ «Волиньтурист», ПрАТ «Дніпротурист», ПрАТ «Запоріжтурист» та ПрАТ «Черніпвтурист», керуючись Постановами Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» від 21 квітня, 4 серпня, 14 вересня 2016 року та 1 листопада 2017 року, з метою захисту інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» і відбулась ця акція.

Представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону вийшли з гаслами: «РУКИ ГЕТЬ ВІД ПРОФСПІЛКОВОГО МАЙНА!» «STOP СВАВІЛЛЮ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ТА ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ!», «НЕ ЗАЛИШИМО ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ ПРАТ «ДНІПРОТУРИСТ» БЕЗ РОБОЧИХ МІСЦЬ!», «ВИМАГАЄМО ПОВЕРНУТИ ГОТЕЛЬ «РАССВЕТ» У ПРОФСПІЛКОВУ ВЛАСНІСТЬ!», НЕ ДОПУСТИМО ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ СУДУ, ПРИЙНЯТИХ ЗА ЧАСІВ ЗЛОЧИННОЇ ВЛАДИ ЯНУКОВИЧА ТА ПШОНКИ!».

Трудівники, профспілкові активісти вимагали вирішувати спірні питання тільки у правовому полі, дати рішучій відсіч намаганням відібрати майно у законних власників – профспілок.

Під час мірного зібрання відбувся мітинг, на якому виступили Президент ПрАТ «Укрпрофтур» Сергій Стрілець, голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», голова Профспілки авіабудівників України Ярема Жугаєвич, заступник голови Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Юрій Чернов, голова Профспілки працівників рибного господарства України Михайло Петров, керівник Управління економіки та корпоративних прав ФПУ Департаменту корпоративних прав та майна ФПУ Павло Сікан, представники трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист», трудових колективів області.

У акції взяли участь голова  Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Віталій Дубіль, голова Запорізької обласної ради профспілок Віктор Сластьон, голова Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Сергій Комишев та ін.

У виступах зазначалось, що злочинною владою колишнього Президента Януковича В.Ф., колишнього голови Вищого господарського суду України Татькова В.І., його заступника Ємельянов А.С. незаконним судовим рішення було позбавлено ПрАТ «Дніпротурист» права власності на будівлю готелю «Рассвєт». Незаконність вказаного судового рішення підтверджується кримінальним провадження №  42013110000001050 порушеного Генеральною прокуратурою України 29.11.2013 року проти вказаних осіб, в ході розслідування якого, 17.03.2017 р. ПрАТ «Дніпротурист» визнано потерпілим у даному кримінальному провадженні.

Незважаючи на незаконність прийнятого судового рішення, відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області намагається виселити трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвєт».

Крім того, станом на сьогоднішній день робочою групою створеною відповідно до рішення Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 1 березня 2018 р., протокол № 9, за участю представників Фонду державного майна України, Мінекономрозвитку, Мінфіну, Мін’юсту, Мінсоцполітики, Секретаріату Кабінету Міністрів України та Федерації професійних спілок України підготовлено законодавчі пропозиції щодо остаточного врегулювання питання статусу майна професійних спілок, їх об’єднань, які після розгляду в Урядовому комітеті будуть внесені Урядом на розгляд до Верховної Ради України.

У виступах наголошувалось: мета мирного зібрання - захист прав та інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист»,захист від незаконної приватизації профспілкового майна – будівлі готелю «Рассвєт» та вимога перегляду незаконно прийнятих рішень судів щодо вказаного профспілкового майна.

Відповідно до ст.39 Конституції України, передбачено, що:
- громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Згідно ст.11(1) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право па свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.

«Не залишимо трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» без робочих місць, не допустимо виконання рішень суду, прийнятих за часів злочинної влади Януковича і Пшонки!», - закликали оратори.

Мітинг завершився оголошенням Резолюції мирного зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» до органів виконавчої влади Дніпропетровської області.

У Резолюції говориться: «Вимагаємо відкладення проведення виконавчих дій у ВП № 54839436 по виселенню 29.05.2018 року ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвет»  та звільнення приміщення від рухомого майна Товариства до моменту врегулювання даної ситуації в правовому полі».

  

Делегація представників трудових колективів ПрАТ «Укрпрофтур» та профспілок передала текст Резолюції голові Дніпропетровської ОДА.

Нагадаємо, що відповідно до рішення Ради Федерації профспілок України від 29 березня, попереджувальні акції протесту профспілок відбулися  12 квітня в Полтаві та 16 травня в Ужгороді.

16 мая 2018 г.
ЗАСІДАННЯ СПО. Підвищувати якість та ефективність діяльності

14 травня відбулось засідання Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні. Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Засідання проходило дуже жваво та зацікавлено. Це й не дивно, бо питання порядку денного були важливі та актуальні, зачіпали болючі для членів профспілок, людей праці проблеми. Це й пенсійне забезпечення, і  соціальне страхування, і питання Трудового кодексу.
Заслухавши інформацію керівника Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ Володимира Максимчука про результати опрацювання проекту Закону України  «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної програми», СПО  об’єднань профспілок вирішив не погоджувати , оскільки не передбачається участь у професійній програмі працівників, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, відсутні розрахунки щодо прогнозних розмірів пенсійних виплат, не визначено гарантії збереження пенсійних коштів та має інші недоліки.

З інформацією про діяльність Фонду соціального страхування України виступили директор виконавчої дирекції Фонду  Євген Баженков,  члени  правління від профспілкової сторони.

Про узгодження позиції суб’єктів СПО об’єднань профспілок на національному рівні стосовно висловлених коментарів Міжнародної конфедерації  профспілок до проекту Трудового кодексу проінформував керівник робочої групи з опрацювання   коментарів МОП та МКП до проекту Трудового  кодексу України, заступник голови КВПУ, голова   Київського міського об"єднання КВПУ П.Тулей.
14 мая 2018 г.
Прес-конфекренція. Негайно зупинити наступ на права профспілок!

Порушення прав профспілок з боку влади та роботодавців набуває системного характеру і ця проблема вимагає негайного вирішення. Про це заявили учасники прес-конференції «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові», що відбулась 11 травня в інформаційної агенції УНІАН.

В прес-конференції взяли участь  Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Євген Драп'ятий, голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько, голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько,  керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко.  
Голова Федерації профспілок України  Григорій Осовий проінформував присутніх про те, що питання наступу на права профспілок, у тому числі майнові, було обговорено на засіданні Ради ФПУ 29 березня ц.р. У цьому документі проаналізована ситуація з дотриманням прав прфоспілок та окреслені шляхи подалання негативних тенденцій у цієї сфері.

Голова ФПУ зазначив, що в Україні діють норми міжнародного законодавства, пакти і декларації ООН, конвенції Міжнародної організації праці щодо прав профспілок, які імплементовані у національне законодавство через їх ратифікацію Верховною Радою України. Україна, як член МОП з 1954 року, ратифікувавши конвенції МОП, узяла на себе обов’язок підтримувати їх принципи та права працівників і профспілок. Однак аналіз реальної ситуації вказує на те, що ці обов’язки виконуються не повного мірою, оскільки в країні не дотримуються норми окремих конвенцій МОП і не відбувається на належному рівні процес адаптації законодавства до вимог міжнародних актів.

Наприклад, в Україні, порівняно з європейськими країнами, діє надмірно складний механізм реалізації найманими працівниками права на страйк із довготривалою процедурою прийняття рішення про його оголошення та проведення. Крім цього, законодавством передбачена значна кількість випадків обмежень права на страйк окремим категоріям працюючих. Щонайменше у 17 нормативно- правових актах встановлена заборона проведення страйку в певних галузях або для певних категорій працівників.Конвенції МОП, інші акти міжнародного права не знаходять належного прямого застосування як джерела права, у рішеннях роботодавців, органів виконавчої влади, судів при вирішенні трудових, майнових та інших спорів.

Є ще багато питань в сфері забезпечення прав на гідну оплату праці, гідних та безпечних її умов, пенсійного забезпечення, регістрації профспілок, фінансового мониторінгу їх діяльності, спроби ущемлення прав прфоспілок, які діють в учбових закладах та інше.

Порушення прав профспілок відбуваються також в сфері права на власність. Нехтуючи Ст. 41 Конституції України щодо непорушності права приватної власності, протягом багатьох років влада грубо порушує майнові права профспілок. Шляхом ухвалення неправомірних рішень судів про відчуження об’єктів власності профспілок і визнання їх власністю держави у період 2011 2017 років у профспілок вилучено 40 майнових об’єктів.

Лише в 2014–2016 рр., відповідно до рішень судів, у Закарпатті, на Івано-Франківщині, Чернігівщині, Полтавщині були визнані за державою Будинки профспілок та будівлі навчально-методичних центрів. Тривають судові спори за будівлі профспілок Одеської, Хмельницької і Чернівецької областей.

Федерації профспілок України, всеукраїнські профспілки та територіальні профоб’єднання вважають такі рішення суддів не обґрунтованими і такими що суперечать документально підтвердженому праву власності профспілок на своє майно. Як приклади, він навів те, що трапилось у Полтаві та Закарпатті, де, ігноруючи позицію і доводи профспілок, були прийняти судові рішення, на підставі яких Уряд прийняв розпорядження про передачу профспілкового майна до сфери управління відповідно Генеральної прокуратури та Державної судової адміністрації. При цьому надані після зустрічі Прем’єр-міністра України з профспілками доручення щодо врегулювання цього питання не виконуються.

«Ми вимагаємо від Уряду і парламенту законодавчого врегулювання правового статусу майна профспілок із урахуванням профспілкових пропозицій, - наголосив він. - ФПУ, її членські організації засуджують спроби владних структур привласнити будинки профспілок на місцях. Ми вимагаємо скасування розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів, у першу чергу будинків територіальних профоб’єднань Закарпатської і Полтавської областей. Також ми звернулись до Кабінету Міністрів України, як суб’єкта законодавчої ініціативи, з закликом подати до Верховної Ради України законопроект з урахуванням профспілкових пропозицій, метою якого є законодавче врегулювання правового статусу майна профспілок».

Григорій Осовий підкреслив, що профспілки залишають за собою право у разі нехтування їхніх вимог використовувати всі наявні в їх арсеналі форми та методи діяльності. Він проінформував представників ЗМІ, що представники профспілкових організацій 15 областей провели 12 квітня в Полтаві масову акцію протесту проти наступу на права профспілок на їх власність.  А 16 травня у місті Ужгород відбудеться Всеукраїнська попереджувальна акція протесту профспілок у формі маніфестації, включаючи пікетування Закарпатського окружного суду, та проведення мітингу біля будівлі обласної ради профспілок та облдержадміністрації з метою захисту соціально-економічних прав членів профспілок, у тому числі майнових.

Заступник Голови  ФПУ Євген Драпятий проінформував представників ЗМІ про ситуацію з порушенням прав працівників на оплату праці (зараз заборгованість по зарплаті досягла 2 млрд 400 млн. гривень), умов та безпеки праці (щорічно на виробництві гинуть біля 400 людей), а також визначених законодавством прав профспілок. «Мають місце непоодинокі випадки перешкоджання діяльності профспілкових організацій, переслідування активістів, втручання в статутну діяльність профспілкових організацій з боку роботодавців, органів державної влади, у тому числі судової, а також органів місцевого самоврядування, зокрема при створенні об’єднаних територіальних громад, - наголосив він. -  До порушень призводить також і неврегульованість на законодавчому рівні окремих питань діяльності профспілок. Також існує практика прийняття без громадського обговорення та погодження з профспілками законів та інших нормативно-правових актів, які тією чи іншою мірою порушують їх права».

Існування зазначених проблем наносить шкоду авторитету України як правової, демократичної, соціальної держави, підкреслив він, оскільки забезпечення міжнародних стандартів у дотриманні прав людини, в тому числі на свободу об’єднання, є найважливішим її обов’язком. Згідно з оцінкою Глобального індексу прав МКП, що презентується на Міжнародній конференції праці, Україна входить до п’ятірки країн, де найбільше порушуються права профспілок і працівників.



Про правові та юридичні сторони конфлікту та можливі шляхи їх вирішення проінформував керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко.

Голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько проінформувала про ситуацію в Полтаві. Вона зазначила, що господарські суди різних інстанцій, відверто знехтувавши статтею 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», по суті націоналізували в облпрофради приміщення – Будинок спілок (вул. Соборності, 37), котрим профспілки області користувалися з 1948 року. В зв’язку з чим 19 обласних галузевих профорганів та облпрофрада були вимушені працювати в приміщенні по вул. Ляхова,1, утримуючи його за рахунок кооперування коштів з профспілкових внесків обласних профорганізацій, але й дане приміщення за рішенням суду було визнано державною власністю.

При цьому профспілкова громадськість розцінює дії державних органів щодо неправомірного позбавлення профспілок їхнього майна, як  спосіб ослаблення профспілкового руху в країні та його захисної ролі в сучасних умовах. Важко уявити, щоб у будь-якій країні Європи, куди рухається наша країна, так цинічно і відверто порушувалися права, силою, незаконно відбиралося майно правозахисної громадської організації.

Складається враження - профспілки активно підштовхують до вибору інших, більш радикальних способів захисту своїх прав та інтересів, які в надзвичайно складний і важкий для країни час можуть похитнути крихкий мир у суспільстві, що вкрай необхідний для країни, яка стала на шлях масштабних реформ.

Голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько заявив на прес-конференції, що державні органи незаконно втручаються у роботу профспілок, порушують Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», здійснюють відверту антипрофспілкову кампанію, спрямовану на підрив активності профспілкових організацій, їх дискредитацію перед суспільством, а також позбавлення статутної діяльності.

Він зазначив: конфліктна ситуація за право власності на Будинок профспілок в м. Ужгороді, на площі Народній, 5, яка дістала національний і міжнародний розголос, виникла внаслідок прийнятих всупереч здоровому глузду, з грубими порушеннями норм міжнародного судочинства судових рішень, якими обласну раду профспілок Закарпаття позбавлено права власності на будівлю профспілок, яка належить їй на законних підставах протягом 55 років. Однак, усі ці обставини не були враховані в рішеннях Господарського суду Закарпатської області від 17 травня 2016 року та Львівського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2016 року по справі №907/118/16 щодо визнання права власності Фондом державного майна України на будівлю Закарпатської обласної ради профспілок.

На підставі цих судових рішень було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №221-р «Про передачу частини будівлі в м. Ужгород до сфери управління Державної судової адміністрації».

У цих складних умовах перед обласною радою профспілок, її членськими організаціями постають спільні завдання щодо пошуку нових шляхів посилення ефективності дій, спрямованих на захист соціально-економічних та майнових прав профспілок, консолідації профспілкового руху, збереження профспілкового майна.

Нині в області проходить активна підготовка до масової попереджувальної акції протесту профспілок Закарпаття, в якій також візьмуть участь регіональні профоб’єднання 10 областей України. Акція відбудеться 16 травня в місті Ужгороді.

Підводячи підсумки прес-конференції та відповідаючи на запитання представників ЗМІ, Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що Федерація профспілок України, її членські організації будуть і надалі активно та ефективно відстоювати законні права та інтереси членів профспілок, всіх людей праці.  


11 мая 2018 г.
За ініціативи профспілкової сторони відбулись консультації
щодо прогнозу основних макроекономічних показників на 2019-2021 роки



В рамках переговорного процесу з напрацювання проекту Генеральної угоди на новий строк за ініціативи профспілкової сторони 8 травня ц.р. відбулися консультації щодо формування прогнозу основних макроекономічних показників на 2019-2021 роки за участі Першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок, заступника Голови ФПУ Шубіна О.О., Першого заступника Міністра соціальної політики України Крентовської О.П., директора Департаменту економічної стратегії та макроекономічного прогнозування Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Горшкової Н.І., представників всеукраїнських профспілок, Мінсоцполітики та МЕРТ.


Представники Мінекономрозвитку поінформували, що загальноприйнятою міжнародною практикою для формування бюджетних показників є розрахунок прогнозу за консервативним сценарієм в існуючих умовах. Саме тому в Мінекономрозвитку при підготовці Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки беруть за базу такий сценарій. Однак, враховуючи реформи, що наразі відбуваються в країні, одночасно обраховуються ще два варіанти (зокрема, з урахуванням запровадження податку на виведений капітал та земельної реформи).


О. Крентовська зазначила, що позиція Мінсоцполітики полягає в тому, що розмір мінімальної заробітної плати має бути встановлений принаймні не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Обговорюючи можливості економіки  щодо   підвищення  мінімальної   зарплати Н. Горшкова відзначила, що великих проблем у забезпеченні зазначеного показника в реальному секторі у міністерстві не бачать. За підсумками консультацій учасники зустрічі домовились в процесі підготовки нової Генеральної угоди спільно напрацювати законодавчі пропозиції та механізми, які б дозволили значно підвищити рівень заробітної плати, в т.ч. мінімальної, одночасно мінімізувавши окремі проблеми, які можуть при цьому виникнути (зокрема, щодо сплати податку з доходів фізичних осіб та єдиного соціального внеску).


Вже на наступному тижні заплановано проведення засідання тристоронньої робочої групи з підготовки розділу проекту Генугоди «З питань оплати праці».

4 мая 2018 г.
Голова ФПУ Григорій Осовий провів скайп-конференцію щодо
Всеукраїнської попереджувальної акції протесту

Згідно з рішенням Ради Федерації профспілок України, 16 травня в Ужгороді має відбутися Всеукраїнська  попереджувальна солідарна акція протесту «За права людини праці, за права профспілок в Україні». У цьому заході на підтримку Закарпатської обласної ради профспілок у її боротьбі проти наступу на її майнові права, за відстоювання прав всіх профспілкових організації країни,  будуть брати участь керівництво та представники Федерації профспілок України, її членських організацій з різних регіонів. Зараз відбувається активна підготовка до проведення акції. У рамках цього процесу 3 травня Голова СПО обєднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий провів скайп-конференцію з головою Закарпатської обласної ради профспілок Володимиром Фленьком, іншими представниками облради.

В конференції з Ужгородом також взяли участь керівники ряду структурних підрозділів апарату ФПУ – Департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями Лариса Ровчак, Управління фінансів, бухгалтерського обліку та кадрової роботи Світлана Моторенко, Прес-центру ФПУ Юрій Работа, Департаменту корпоративних прав та майна Євген Плахін, Департаменту правового захисту Дмитро Лях.
Під час скайп-конференції Григорій Осовий проінформував про дії Федерації профспілок України, всеукраїнських галузевих профспілкових організацій та територіальних профоб’єднань щодо підготовки до участі в солідарної акції в Закарпатті. Було узгоджено низку правових, організаційних питань, а також питань інформаційного забезпечення заходу. Зокрема мова йде про широке та об’єктивне висвітлення профспілкових дій на каналах телебачення, у центральних та регіональних засобах масової інформації.


Під час спілкування було вирішено обов’язково провести у Києві напередодні акції в Ужгороді - у одної з головних інформаційних агенцій – велику прес-конференцію як по подіям в Ужгороді та Полтаві, де відбуваються нахабні спроби зазіхання на профспілкову власність, так і в більш широкому сенсі – про ситуацію з наступом на майнові права профспілок в Україні та необхідність активних солідарних дій проти такого тиску.

Голова ФПУ також проінформував про свою участь у засіданні робочої групи щодо врегулювання питань, пов’язаних з визначенням статусу і використанням майна, що перебувало у користуванні профспілкових організацій колишнього Союзу РСР, що відбулось 2 травня. Профспілковий лідер підкреслив: головні вимоги профспілок у цьому питанні – скасування розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів, у першу чергу будинків територіальних профоб’єднань Закарпатської і Полтавської областей; підготовка Кабміном, як суб’єктом законодавчої ініціативи, та подання до Верховну Раду України законопроекту з урахуванням профспілкових пропозицій, метою якого є законодавче врегулювання правового статусу майна профспілок.

Голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько зі свого боку проінформував про ситуацію з профспілковим майном в Ужгороді, про хід підготовки попереджувальної акції в цьому обласному центрі, юридичних, організаційних, технічних, інформаційних її складових.

Наприкінці зустрічі  було досягнуто домовленості продовжити діалог щодо підготовки до Всеукраїнської попереджувальної солідарної акції в Ужгороді, активно підключаючи до нього представників всеукраїнських галузевих профорганізацій та територіальних профоб’єднань, громадськість та ЗМІ.

20 апреля 2018 г.
Урядом схвалено проект Указу Президента України
„Про День професійних спілок України”

Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу президії Федерації професійних спілок України щодо встановлення в Україні Дня професійних спілок України, який відзначатиметься щорічно у другу неділю жовтня.

Підписання Президентом України відповідного Указу сприятиме визнанню важливої ролі професійних спілок та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства.

Питання про встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України було порушено представниками профспілок та їхніх організацій на Міжнародній науково-практичній конференції 09.11.2017 „Історія зародження і розвиток профспілкового руху в Україні” з нагоди відзначення 200-річчя з дня створення у листопаді 1817 року в м. Львові першої профспілкової організації на українських землях.

За підсумками роботи конференції учасники схвалили резолюцію, згідно з якою рекомендовано виборним органам та керівництву Федерації профспілок України звернутися до органів державної влади щодо встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України.

З метою визнання важливої ролі профспілкових організацій та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства, Мінсоцполітики розробило проект Указу Президента України „Про День професійних спілок України”, яким пропонується установити в Україні День професійних спілок України, який відзначати щорічно у другу неділю жовтня.

Реалізація зазначеного акта не потребуватиме ні додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів, ні встановлення додаткового вихідного дня.

За повідомленням Урядового порталу

13 апреля 2018 г.
Руки геть від профспілкової власності!

Сьогодні, 12 квітня, у Полтаві представники профспілкових організацій 15-ти обласних центрів України солідарно виступили проти свавілля влади, яка своїм незаконним рішенням намагається відібрати у профспілок Полтавщини їхній будинок та передати його органам прокуратури.

В акції протесту біля стін Прокуратури Полтавської області взяли участь  більше 2-х тис. профспілкових активістів та представників громадськості. Представники профспілок Запоріжжя на чолі з головою ОСПС Сластьоном В.М. також парийнялі участь у акції протесту. Вони рішуче засудили протиправні дії органу, який мав би стояти на сторожі законних прав та інтересів членів профспілок.

Після мітингу, на якому виступили Голова Полтавської обласної ради профспілок Леонід Вернигора, Голова Об’єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко, Голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко, інші представники територіальних профоб’єднань та галузевих профспілок: працівників ЖКГ, освіти і науки, "Машприлад", колона протестувальників направилась до обласного Господарського суду, де розгорнуто пікет.

Профспілкові вимоги та Заяву передано керівництву органів місцевої влади та самоврядування.

Голові Полтавської обласної державної адміністрації Головку В.А.

Прокурору Полтавської області Кармазіну М.А.

Голові господарського суду Полтавської області  Ціленку В.А.

ЗАЯВА
профспілок Полтавщини щодо порушення
майнових прав профспілок

Учасники акції протесту профспілок Полтавщини «Проти свавілля органів державної влади» обурені наступом на майнові права профспілок, що триває у Полтавській області. Позбавлення профспілок майна, яке необхідне для здійснення їх статутної діяльності, є грубим втручанням державних органів в роботу профспілок і порушенням Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
До голови облдержадміністрації , як соціального партнера змушені вкотре звернутися , через триваючий майновий конфлікт з приводу передачі навчально-методичного центру профспілок в м. Полтаві (вул. Ляхова,1) в оперативне управління Генеральній прокуратурі України. На жаль, ми не отримали Вашої підтримки на численні наші звернення і змушені вийти на акцію протесту проти свавілля владних структур. Рейдерство Кабінету міністрів, Генеральної прокуратури та судів примушує нас, представників профспілок Полтавщини і низки солідарних з нами сусідів - територіальних профспілкових організацій України – учасників акції протесту, до припинення соціального діалогу сторін-партнерів. Повністю усвідомлюємо небажаність негативних наслідків протистояння в умовах триваючої російської агресії і вимагаємо від Вас, відповідної реакції.

Пане прокуроре у Полтавській області, вчергове радимо Вам відмовитися від чужого майна і довести на ділі, що верховенство права, справедливість і повага до Закону залишаються нормою життя в нашій області. Відмова Вашого відомства від посягань на майнові права профспілок була б дійсно державницьким рішенням і посприяла б збереженню атмосфери спокою та злагоди в регіоні , зростанню авторитету прокуратури і судової системи.

Пани очільники Полтавщини, ваше відсторонене споглядання за незаконним і нахабним переділом чужого майна структурами, котрі покликані стояти на сторожі прав і свобод громадян, примушує визнати наш з вами діалог порожньою формальністю.

Вимагаємо долучитися до розв’язання проблеми і стати справжнім партнером профспілкам у забезпеченні необхідних соціальних умов для розвитку краю.

Ні – рейдерам у прокурорських погонах!

Ні – прокурорсько-судовій змові!

Ні – порушенню Конституції!

Ні – наступу на права профспілок!

Прийнято одноголосно
учасниками акції протесту профспілок «Проти свавілля органів державної влади»
у м. Полтаві 12 квітня 2018 року
12 апреля 2018 г.
Григорій Осовий: Кожне робоче місце в Україні має бути захищеним

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на виконання положень Генеральної угоди поінформувало СПО об’єднань профспілок про зміни антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну.
У листі повідомляється, що за результатами розгляду Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі звіту та висновків Мінекономрозвитку стосовно антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну нітрату амонію (аміачної селітри) з Російської Федерації, зроблено висновок, що рівень застосованих антидемпінгових заходів є недостатнім.

Для захисту національних інтересів та запобігання демпінгового тиску Комісією схвалене рішення, спрямоване на зміну антидемпінгових заходів з метою усунення загроз їх обходження при постачанні мінеральних добрив в Україну. Зокрема визначено розмір ставки антидемпінгового мита:
- для вітчизняного експортера - на рівні 29,25 %,
- для інших експортерів та загалом для Російської Федерації – 42,96 %.
- Причина цього полягає у захисті національного товаровиробника, - прокоментував повідомлення Міністерства Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Він нагадав, що в Україні діють кілька заводів з випуску мінеральних та хімічних добрив для потреб агросектору. Однак, через низку притичин (однією з яких є вартість газу для вітчизняних виробників), остаточна ціна їхньої продукції є високою. За деякими даними у структурі вартості міндобрів складова енергоносіїв досягає 70%, тому українські аграрії для своїх потреб вимушені шукати більш дешеві добрива, які на ринку пропонують як сусідні Білорусь і РФ, так і країни Європи.

Така ситуація загрожує згортанням виробництва на вітчизняних хім.заводах, або навіть знищенням цілої галузі промисловості, що спричинить шкоду для нашої економіки, а також загрожує втратою десятків тисяч робочих місць. Як цьому запобігти, - неодноразово обговорювалось за участю народних депутатів України, обізнаних експертів та фахівців, неодноразово це питання розглядалось Національним комітетом промислового розвитку, до складу якого входить Голова ФПУ. У результаті було зроблено висновок щодо необхідності запровадження антидемпінгових мит для підвищення конкурентоспроможності українських виробників.

- Встановивши таки мита, ми «даємо ковток повітря» нашим національним підприємствам, - говорить Г.Осовий, - у хімічній галузі ми тим самим захищаємо понад 20 тис. робочих місць для працівників, зайнятих на виробництві хім.добрив. Профспілки вважають, що держава, а це й Антимонопольний комітет, і Мінекономрозвитку повинна чутливо реагувати на ринкову кон’юнктуру, і в тій чи інший мірі застосовувати заходи по захисту національного товаровиробника. Зберігаючи робочі місця, ми забезпечуємо сплату податків, єдиного соціального внеску та інших виплат до бюджету, чим створюється добробут громадян.

- Кожне робоче місце в Україні має бути захищеним і продуктивним, - переконаний лідер профспілок.
12 апреля 2018 г.
Заява профспілкової Сторони НТСЕР щодо
порушення трудових прав та прав профспілок

Профспілкова Сторона Національної тристоронньої соціально-економічної ради доводить іншим Сторонам Національної ради глибоке занепокоєння, що викликано погіршенням стану дотримання трудових прав та прав профспілок в Україні.

Про це свідчать результати профспілкового моніторингу. Лише в 2017 році 147481 працівник потерпали від порушень трудових прав. Громадськими інспекторами праці профспілок виявлено 30146 порушень законодавства про працю, зокрема з питань оплати праці –11764, зміни істотних умов праці – 3838, звільнення та переведення – 3806.

На жаль, вимушені констатувати, що інформування профспілками про факти порушень трудових прав працівників та прав профспілок органи державної влади, в т.ч. наділені повноваженнями нагляду і контролю, є малоефективними та не мають належної реакції. Натомість все більше посилюється тиск на профспілкові організації та їх лідерів.

Свідченням цього є запровадження фінансового контролю за діяльністю профспілок, ускладнення механізмів реєстрації профспілкових організацій, фактичне застосування подвійного оподаткування внесків членів профспілок.

Крім того, український працівник у багатьох сферах діяльності позбавлений конституційного права на страйк, тобто законного механізму відстояти свої права та інтереси. Незважаючи на рішення Європейського суду з прав людини, держава Україна продовжує ігнорувати цивілізований діалог. Навпаки, намагається на рівні Мінсоцполітики та Мінфіну дискримінувати та позбавити основоположного права на ведення колективних переговорів працівників бюджетної сфери.

Підрив матеріальної бази профспілок, яка використовується як навчальні центри, оздоровчі заклади та профспілкові осередки, призводить до позбавлення мільйонів працюючих громадян можливості підвищення кваліфікації, отримання пільгового лікування, юридичної допомоги. Натомість профспілкові працівники ганебно виселяються з профцентрів, які десятиліттями утримувались за профспілкові внески.
Профспілки обурені, що  звернення до правоохоронних органів про напади на мирні зібрання профспілок й застосування фізичної сили до лідерів не мають належної реакції, а таким випадкам не надається належної правової оцінки.

Враховуючи зазначене, профспілкова Сторона Національної тристоронньої соціально-економічної ради заявляє, що такі факти несуть загрозу існуванню соціального діалогу на тристоронній основі, в т.ч. Національної ради. Тому профспілки наполягають, що питання, зазначені в Заяві, мають бути розглянуті на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради.
Схвалено на засіданні профспілкової сторони НТСЕР 5 квітня 2018 року

Співголова НТСЕР від
профспілкової Сторони                                                              Г.В.Осовий

12 апреля 2018 г.
НІ – спробам підпорядкувати національний
профспілковий рух політичним інтересам

Останнім часом у засобах масової інформації, Інформаційних агенціях та на телеканалах почастішали випадки негативної подачі інформації, проведення брудних інформаційних кампаній щодо найчисельнішого профспілкового об’єднання країни – Федерації профспілок України.

І це не вперше, коли окремі політикани намагаються спаплюжити імідж та підірвати єдність профспілкового руху, нав’язати суспільству неправдиву і спотворену інформацію про профспілки, внести розбрат, знизити силу консолідованого спротиву профоб’єднання, що захищає права майже 6 млн. працівників.

Характерно, що такі звинувачення проти профспілок та їх керівників з’являються в публічному просторі саме в періоди зростання активності профспілкових дій, коли президія ФПУ прийняла рішення про проведення  Всеукраїнської акції протесту профспілок у м. Києві та на місцях, висунувши вимоги до органів державної влади і бізнес-структур щодо припинення наступу на  трудові і соціальні права громадян, зниження непосильних цін і тарифів, невідкладного погашення боргу із заробітної плати, покращення безпеки і охорони праці на робочих місцях.

При прийнятті Державного бюджету на 2018 рік профспілки вимагають від Уряду і народних депутатів встановити гарантований державою мінімум оплати праці не нижче 4 тис. грн., значно підвищити посадові оклади і ставки працівників бюджетної сфери, забезпечити належне фінансування  вугледобувних підприємств, працівників лісового господарства, геологів. При проведенні медичної реформи виконати конституційний обов’язок держави щодо безоплатності і якості медичних послуг.
Федерація профспілок України заявляє рішучий протест інформаційним інсинуаціям у ЗМІ і наголошує, що  подібні нападки не змусять ФПУ звернути з курсу боротьби за трудові та соціальні права працівників. І для цього профспілки будуть використовувати всі законні засоби і повноваження.
Марні потуги тих, хто намагається підпорядкувати та поставити під контроль національний профспілковий рух політичним інтересам.
30 марта 2018 г.
Засідання ФПУ. Бути в авангарді боротьби
за права та інтереси людини праці



Які виклики стоять зараз перед профспілками щодо виконання головного їх завдання - ефективного забезпечення соціально-економічного захисту працівників, розвитку соціального діалогу та профспілкового руху? Що потрібно зробити, щоб найбільш активно та надійно захистити принцип соціальної справедливості? На ці та інші актуальні запитання шукали та знаходили відповіді учасники четвертого засідання Ради Федерації профспілок України, що відбулося 29 березня у Києві.



Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
В заході взяли участь заступники Голови ФПУ Євген Драп’ятий, Володимир Саєнко та Олександр Шубін, Представник ФПУ у Верховної Раді України Сергій Каплін, Держсекретар Мінсоцполітики України Віктор Іванкевич, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук.  



З доповіддю «Про виконання рішень VII З’їзду ФПУ щодо організаційного і фінансового зміцнення Федерації профспілок України, її членських організацій задля посилення ефективності дій на захист прав членів профспілок» виступив Голова ФПУ Григорій Осовий.



Профспілковий лідер проінформував присутніх про те, що вдалося  зробити за період після форуму ФПУ.

Зокрема він зазначив:
- «По-перше, нарешті подолано 16-річний спротив різних урядів і ми домоглися об’єктивного визначення прожиткового мінімуму, який є базовим соціальним стандартом для розрахунків зарплати, пенсій, стипендій та соціальних допомог.
- По-друге, вперше в сучасній історії у 2017 році розмір мінімальної зарплати 3200 гривень було встановлено на рівні фактично визначеного прожиткового мінімуму.  Цьогоріч мінімалку встановлено 3723 гривні, однак ми конче маємо домогтися її підвищення до 4100 грн., тобто - до рівня фактичного прожиткового мінімуму.
- По-третє, відновлення другий рік поспіль економічного зростання, хоча й невеликого, та активність профспілок у колективних переговорах дали імпульс до динамічного зростання середньомісячної зарплати (проти 2015 року майже на 70%.), що дозволило зменшити на 15% кількість працюючих «бідняків» із зарплатою нижче прожиткового мінімуму. Водночас на чверть стало більше високооплачуваних працівників  із зарплатою понад 10 тис. гривень».



Вирішено ще одне питання: з 1 жовтня 2017 року, як того вимагали понад 2 млн. членів профспілок – працюючих пенсіонерів, скасовано оподаткування пенсій. Для всіх інших проведено осучаснення пенсій та запроваджено сталий механізм їх індексації. Відновлено також право на пільгове пенсійне забезпечення для кількох десятків тисяч працівників, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, що було однією з основних вимог всеукраїнських акцій протесту. Збільшено розмір страхових виплат потерпілим на виробництві. Робота у цьому напрямку продовжується: на черзі запровадженняпрофесійних пенсійних систем другого рівня та додаткове збільшення пенсій для осіб, які мають великий трудовий стаж, проте мали низький заробіток.

Голова ФПУ проінформував також про інші досягнення профспілок. При цьому він наголосив:
- Багато чого з наміченого поки не вдалося досягти. Це, перш за все, забезпечення сталої роботи ізбереження робочих місць. Структурні реформи у галузях та надто повільні темпи економічного зростання залишають без роботи понад 1,7 млн. працівників і ще  сотні тисяч   зайняті неповний робочий день.



Державні органи і роботодавці не справляються з проблемою зростання заборгованості із зарплати. Залишаються дискримінаційними умови оплати праці в бюджетних організаціях. Незважаючи на зусилля і вимоги профспілок, не відновлено санаторно-курортне лікування працівників та їх дітей, а також студентської молоді.

Правда, реформований Фонд соціального страхування значно збільшив на цей рік фінансування відновлювального лікування в реабілітаційних відділеннях, і цим працівникам треба скористатися.Масово порушуються трудові права працівників, посилюється наступ й на профспілкові права, не досягнуто жодних поступок з боку влади на профспілкові вимоги щодо зупинення зростання цін і тарифів, які з’їдають ріст зарплат та пенсій. Все це вимагає від ФПУ і членських організацій посилення свого потенціалу впливу на події, виклики та загрози, мобілізації ресурсів і консолідації дій на захист прав та інтересів спілчан.

Тому не випадково VII-й  з’їзд виділив у Стратегії діяльності окремий розділ «Сильні профспілки – ефективний захист» та поставив перед нами відповідні завдання.



Григорій Осовий окреслив головні завдання, які зараз стоять перед ФПУ, її членськими організаціями.
Заслухав та обговорив доповідь Голови ФПУ, Рада Федерації профспілок України зазначила, що для дієвого профспілкового реагування на зміни, що відбуваються в умовах реформ та соціально-економічної трансформації суспільства, нагальним завданням ФПУ, її членських організацій є їхорганізаційне та фінансове зміцнення з метою посилення ефективності дій профспілок, консолідації профспілкового руху, збереження його єдності.

Реформування країни та триваюча війна на Сході України спричинили значні економічні і соціальні проблеми. Реалії у багатьох випадках не відповідають очікуванню, а рівень життя переважної частини громадян не покращився, що відображається як на суспільних настроях загалом, так і на громадських організаціях, зокрема профспілках.



Порушуються конституційні права людини праці, скасовуються та обмежуються соціальні гарантії і стандарти, на багатьох підприємствах, у т.ч. транснаціональних кампаніях, відбувається пряме нехтування інтересами людини праці. Зруйновано соціальну систему оздоровлення та лікування працюючих та членів їхніх сімей. Ріст цін, зокрема на продукти харчування, товари першої необхідності нівелює зростання трудових доходів працюючих. Під гаслами реформ, оптимізації та реорганізації відбувається скорочення працюючих, ліквідація підприємств та профспілкових організацій. Водночас зберігається таке ганебне явище, як зростання заборгованості із виплати заробітної плати працівникам.



Результати правозахисної роботи профспілок свідчать, що у період після VІІ З’їзду відбулося порушення трудових прав майже 400 тис. працівників. Влада практично не реагує на колективні звернення та масові акції протесту працівників. За правозахисну діяльність та активні дії профспілкові організації останнім часом зазнають утисків своїх прав шляхом законодавчого та нормативного ускладнення їх діяльності, на профспілкових активістів чиниться тиск. У таких умовах у 2016–2017 рр. чисельність членів профспілок, що входять до складу ФПУ, скоротилася більше як на 700 тисяч осіб, і на 6,08 тис. менше стало первинних профспілкових організацій.

Перед Федерацією профспілок України, її членськими організаціями постало спільне завдання щодо організаційно-фінансового зміцнення, консолідації профспілкового руху, збереження його єдності та пошуку нових шляхів посилення ефективності діяльності профспілок.   

Враховуючи вищевикладене, Рада Федерації профспілок України прийняла відповідну Постанову.
Було також заслухано та обговорено питання «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові». З інформацією з цього питання виступили заступники Голови ФПУ Євген Драп'ятий та Володимир Саєнко.



Під час засідання Ради ФПУ обговорено інші актуальні питання, серед яких «Про затвердження звіту про виконання бюджету ФПУ за 2017 рік та бюджету ФПУ на 2018 рік», «Інформація про роботу Контрольно-ревізійної комісії у 2017 році», «Про Стратегію інформаційної діяльності ФПУ на 2018–2021 роки».



29 марта 2018 г.
Засідання президії ФПУ. Відповідати викликам часу, очікуванням людей праці

Ч етверте засідання Ради Федерації профспілок України відбудеться 29 березня ц.р. у Києві. Таке рішення, а також порядок денний цього засідання, затвердили члени Президії ФПУ, які зібралися 27 березня у столиці України.

Головував на засіданні Президії ФПУ Голова СПО обєднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.  

Учасники заходу обговорили наступні питання: «Про проект постанови Ради ФПУ «Про виконання рішень VII З’їзду ФПУ щодо організаційного і фінансового зміцнення Федерації профспілок України, її членських організацій задля посилення ефективності дій на захист прав членів профспілок», «Про проект постанови Ради ФПУ «Про Стратегію інформаційної діяльності ФПУ на 2018–2021 роки», «Про проект постанови Ради ФПУ «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові», «Про проект постанови Ради ФПУ «Про виконання бюджету Федерації профспілок України за 2017 рік та бюджет ФПУ на 2018 рік» та інші питання.

Практично по всім темам, які мають бути розглянуті на засіданні Ради Федерації профспілок України, учасники заходу провели жваву, іноді дуже гостру, але ділову й конструктивну дискусію. Це, перш за все, стосувалося таких актуальних і важливих питань, як організаційне та фінансове зміцнення Федерації та її членських організацій, як всеукраїнських галузевих профорганізацій, так і територіальних профооб'єднань.

Члени Президії ФПУ, які представляють багатотисячні організації, виступили з низкою зауважень та пропозицій до документів, що були підготовлені робочими групами та комісіями з відповідних напрямів роботи.

Заслухавши та обговоривши запропоновані проекти постанов Ради ФПУ, члени Президії вирішили: по-перше, взяти їх за основу, по-друге, доручити редакційній комісії доопрацювати їх тексти згідно з зауваженнями та пропозиціями, що надійшли під час засідання Президії.

Відбулося засідання Постійної комісії Ради ФПУ з майнових питань 28 березня Президія Федерації профспілок  продовжить своє засідання та обговорить низку інших важливих питань.

Того ж дня відбудуться засідання Постійних комісій Ради ФПУ:
- з питань організаційної роботи та розвитку профспілкового руху;
- з питань виробничої політики та захисту економічних інтересів членів профспілок;
- з питань соціального захисту членів профспілок і соціального страхування;
- з питань охорони праці та здоров'я;  
- з питань правового захисту профспілок та їх організацій, членів профспілок; з питань рівності прав жінок і чоловіків.

© Запорізька облрада ПМГУ 2012
Назад к содержимому