Новости ФПУ - Запорожский обком ПМГУ

Поиск
***** Профспілки - за єдину Україну, мир і злагоду в суспільстві, поліпшення добробуту людей! ***** Профсоюзы - за единую Украину, мир и согласие, улучшение благосотояния людей! ***** Запоріжжя - це Україна! ***** Запорожье - это Украина! *****

Перейти к контенту

Главное меню:

Новости ФПУ

Новости
15 ноября 2018г.

Вимоги профспілок - на контролі ФПУ. Консультації щодо
врахування пропозицій профспілок до проекту Держбюджету - 2019

На виконання п.2 доручення Віце-прем’єр-міністра України Розенка П.В. від 17.10.2018 за результатами зустрічі з представниками учасників Всеукраїнської профспілкової акції Міністерством фінансів України розпочато проведення додаткових консультацій щодо можливості врахування пропозицій СПО об’єднань профспілок до проекту Державного бюджету України на 2019 рік до другого читання.
Так, 08.11.2018 проведено зустріч з представниками профспілок авіапрацівників; працівників вугільної промисловості; агропромислового комплексу; геології, геодезії та картографії.

Аналогічні зустрічі заплановані на 12.11.2018 з представниками профспілок працівників державних установ та лісового господарства.

15 ноября 2018г.

Коментар голови ФПУ. Уряд хоче збирати більше податків
з високих зарплат: позиція профспілок

Кабінет міністрів пропонує Верховній Раді розширити базу оподаткування єдиного соціального внеску в розмірі 22% з 15 мінімальних зарплат (55,8 тисячі гривень) до 25 (104,3 тисячі гривень) і ввести регресивну шкалу відрахувань ЄСВ. Про це заявив міністр соціальної політики Андрій Рева на засіданні Кабміну 14 листопада.

«Ставка ЄСВ для заробітних плат, які перевищують межу в 104 тис грн буде зменшуватися аж до 5% для суми, яка перевищує 270 розмірів мінімальних зарплат, - зазначив він. - Також пропонується встановити в законодавстві про працю принцип диференціації заробітних плат на підприємства».

Як наголосив Міністр, поряд з цим пропонується посилити відповідальність за несплату ЄСВ. Він такожсказав, що 84 тис керівників підприємств в Україні отримують мінімальну зарплату, 20 тис з них - в Києві. Тоді як до зниження ставок ЄСВ в 2016 році з 38% до 22% цей показник становив 28 тисяч. «Також 75% підприємств демонструють середню зарплату - до 4 тис грн, і це приватний сектор... Кваліфікована і некваліфікована праця оплачується за документами однаково», - зазначив він. Глава Міністерства відзначив, що відомство пропонує встановити «егресивну шкалу розміру сплати ЄСВ з заробітної плати, доходу, що перевищує максимальну величину з метою стимулювання до легалізації доходів громадян».

Рева прогнозує, що в разі функціонування запропонованого законопроекту про стягнення ЄСВ з більш високих заробітних плат, надходження до Пенсійного фонду можна буде збільшити на суму близько 10 мільярдів гривень на рік.

Профспілки підтримують такі заходи щодо детінізації доходів та відродженню принципу справедливості при розподілу заробітної плати на підприємствах. Про це заявив в коментарі Прес-центру ФПУ Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.   

Він підкреслив, що профспілки могли би дискутувати щодо того, наскільки виправдані такі жорсткі заходи, але ця дискусія була би продуктивна, якщо б ця зарплата була дійсно зароблена, а не була продуктом маніпуляції по виплаті зарплат іншим працівникам «у конвертах» та прикриття тіньових оборуток.

Доречи, як повідомив  Григорій Осовий, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час обговорення цього питання звернувся до Голови ФПУ з проханням, щоб профспілки долучились до такої важливої справи, як детінізація доходів. Нагадаємо, що Федерація профспілок України постійно веде цю діяльність. Зокрема вона підписала та реалізує Меморандум про співробітництво з Держпраці України, у якому чітко прописано заходи у тому числі і по детінізації і боротьбі за справедливий розподіл отриманого підприємствами прибутку.

Звичайно, підкреслив профспілковий лідер, ми будемо мати можливість впливати на ці процеси на підприємствах, де є профспілкові організації і де укладається колективний договір, якій у свою чергу робить процес цього розподілу більш прозорим..    

Разом з цим Голова ФПУ зазначив, що свого часу Уряд, коли приймав постанову про рівень заробітної плати для керівників державних підприємств, на жаль, не дослухався до пропозицій Федерації профспілок України.  Профспілки вважають, що розрив між зарплатою кваліфікованого працівника і менеджера не може бути більш, ніж 10-15 разів, а не так, як зараз – 100-200 разів, що й приводить до зарплат в мільйон та більше гривень.

"Такі надвисокі зарплати дали поштовх до зловживань. Тому, ми вважаємо, що Уряду слід переглянути свої підходи до визначення надвисоких зарплат топ-менеджерам державних підприємств, що зараз створює таку конфліктну ситуацію", - наголосив Григорій Осовий.

9 ноября 2018г.

Правам профспілок – ефективне забезпечення

Як захистити права профспілок та тих людей, яких вони мають захистити? Це актуальне питання обговорили 7 листопада в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення учасники слухань на тему «Про стан дотримання в Україні прав профспілок та організацій роботодавців відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці № 87 «Про свободу асоціації та захист права на організацію». У дискусії взяли участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, голова Закарпатської облради профспілок Володимир Фленько, інші представники ФПУ та її членських організацій, народні депутати, представники міжнародних організацій, центральних та місцевих органів виконавчої влади, всеукраїнських репрезентативних об’єднань профспілок та організацій роботодавців, науковці.
Перший заступник голови Комітету, представник Федерації профспілок України у Верховної Раді Сергій Каплін, відкриваючи засідання, зазначив, що «тривалий час тому Уряд як інститут почав цілу кампанію по приватизації і дресуванню профспілок». За його словами, «таке відношення до Федерації профспілок, до вільних профспілок, до незалежних профспілок часом унеможливлення зустрічей з Прем’єр-міністром, профільними віце-прем’єрами, відсутність системного діалогу, рейдерські напади на інститути, які керуються спільно сторонами соціального діалогу, зухвала цинічна поведінка і часом неетичні висловлювання є замахом на Асоціацію працівників і практику, яка несумісна з європейськими стандартами».

Сергій Каплін повідомив, що незабаром він буде виступати на зборах Партії європейських соціалістів, де планує половину свого виступу приділити темі знищення профспілок в Україні. Представник ФПУ у парламенті висловив сумнів у тому, що через заходи протесту, радикальні дії можна стабілізувати та унормувати відношення Уряду до профспілок. Говорячи про конкретні випадки, він назвав серед них численні захоплення приміщень профспілок. Сергій Каплін наголосив, що Уряд в цьому питанні усувається від будь-яких рішень.

Перший заступник голови Комітету, звертаючись до представників профспілок, висловив їм підтримку з боку Комітету в якості надійного партнера у боротьбі за їхні права.

Про конкретні випадки спроб рейдерського захвату профспілкового майна на прикладі Закарпаття проінформував присутніх голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько.

Учасники слухань відзначали, що положення Конвенції Міжнародної організації праці №87 про свободу асоціації та захист права на організацію майже повністю імплементовані у законодавство України. Одним із головних принципів, закладених Конвенцією №87, є обов’язок держави утримуватися від будь-якого втручання у діяльність організацій працівників і роботодавців, здатного обмежити їх право або перешкодити його законному здійсненню.
В Україні діє розгалужена законодавча база щодо соціального діалогу. Положення Конвенції №87 стосовно створення організацій, їх діяльності, розпуску, створення об’єднань організацій, вступу до міжнародних організацій, набуття права юридичної особи, гарантій, захисту прав на організацію, а також застосування її положень щодо збройних сил та поліції, знайшли своє| відображення у Конституції України, Цивільному кодексі України, Кодексі законів про працю України, законах України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про громадські об’єднання» тощо.
Під час слухань зазначалося, що співпраця сторін соціального діалогу також відбувається у формі консультацій, обміну інформацією, узгоджувальних процедур, колективних переговорів з укладення колективних договорів і угод. Для участі у соціальному діалозі на відповідному рівні суб’єкти сторони профспілок та сторони роботодавців підтверджують свою репрезентативність, оцінка якої здійснюється Національною службою посередництва і примирення та її відділеннями.

За даними Національної служби посередництва і примирення станом на 23.07.2018 року визнано репрезентативними на національному рінні 6 всеукраїнських об’єднань профспілок, на галузевому - 56 всеукраїнських профспілок. Станом на 23.04.2018 року визнано репрезентативними на національному рівні 3 всеукраїнські об’єднання організацій роботодавців, на галузевому 22 всеукраїнські об’єднання організацій роботодавців.
Учасники слухань водночас відзначали, що Україна має свої специфічні проблеми, пов'язані з особливостями інституційних змін, соціально-економічного розвитку, обраними макроекономічними стратегіями і принципами розподілу ресурсів та іншими чинниками, які прямо чи опосередковано впливають на діяльність профспілок, їх об’єднань, організацій роботодавців та їх об’єднань.

Періодично фіксуються проблемні ситуації, що заважають представникам сторін соціального діалогу ефективно працювати та приймати рішення для реалізації поставлених завдань. Проведене узагальнення та аналіз проблем з дотриманням в Україні прав профспілок та організацій роботодавців відповідно до Конвенції №87 виявили недосконалість чинного законодавства та низку проблем у його застосуванні, а саме:
- зважаючи на процеси децентралізації в управлінні державою, Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні звернув увагу на низку проблемних питань при здійсненні соціального діалогу в об'єднаних територіальних громадах, зокрема:
- втручання керівництва громад у діяльність профспілкових організацій та намагання уникнути впливу профспілок на прийняття рішень при розгляді питань соціально-економічного розвитку і захисту прав працівників;
- необхідність збереження цілісності та єдності галузевих організаційних ланок профспілок, їх організаційної структури в умовах децентралізації та утворення територіальних громад;
- неможливість підтвердження репрезентативності об’єднань профспілок і роботодавців на територіальному рівні відповідно до вимог чинного законодавства;
- недостатність фінансування бюджетних закладів, в тому числі перегляду та затвердження нових умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів та установ охорони здоров’я, освіти і соціального захисту населення, і як наслідок, вивільнення працівників цих установ, проблеми з їх працевлаштуванням, перепідготовкою та збереженням кадрового потенціалу громад.

У виступах зазанчалось, що законодавство з питань соціального діалогу сьогодні не дозволяє профспілкам та організаціям роботодавців, їх об’єднанням, в повному обсязі реалізувати свої права та статутні завдання на територіальному рівні. Учасники слухань також звернули увагу на те, що законодавчо неврегульованими залишилися питання, що порушувались у коментарях Комітету експертів МОП за результатами розгляду доповідей Уряду про заходи, вжиті з метою застосування положень Конвенції № 87, а саме:
- забезпечення права суддів на створення за власним вибором організацій в підтримку і захист інтересів своїх членів;
- усунення правових колізій в законодавстві щодо набуття професійними спілками та їх об’єднаннями права юридичної особи.
У виступах також зверталася увага на недостатньо ефективні механізми контролю з боку державних органів щодо дотримання основних прав і гарантій громадян на свободу об'єднання у профспілки та організації роботодавців, про що свідчить наявність численних скарг від профспілок у Міжнародну організацію праці.

За глобальним індексом прав Міжнародної конфедерації профспілок за 2017 рік Україну віднесено до 5 категорії - країн, де відсутні гарантії прав профспілок. В Україні мають місце випадки втручання у статутну діяльність профспілкових організацій роботодавців, органів державної влади, у т. ч. судової, органів місцевого самоврядування, запровадження фінансового контролю за діяльністю профспілок, ускладнення механізмів реєстрації профспілкових організацій, фактичне застосування подвійного оподаткування внесків членів профспілок.
Крім того зафіксовано факти нападів на мирні зібрання профспілок, застосування фізичної сили до профспілкових лідерів, а також заборони роботодавцями членам виборних органів профспілкових організацій та їх повноважним представникам безперешкодно відвідувати підприємства, установи й організації, де працюють їх члени профспілки, перешкоджання новими власниками підприємств створенню профспілок.

Учасники слухань також відзначали, що складною залишається ситуація з матеріальною базою профспілок (відчуження об’єктів власності профспілок, виселення профспілкових працівників і профцентрів тощо).

Захист профспілкового майна є важливим для забезпечення свободи об’єднання. МОП у низці випадків приймала рішення, що будь-які обмеження на свободу профспілок щодо управління та використання їх майна і коштів на їх розсуд є несумісними з принципом свободи об'єднання, водночас наголошуючи на тому, що це застосовується до «законних профспілкових цілей», і що Уряд не повинен проводити аудит профспілок, окрім виключних випадків, що підпадають під судовий розгляд.

В контексті зазначеного Спільний представницький орган об’єднань профспілок особливо привертає увагу до штучного затягування Урядом прийняття рішень, спрямованих на законодавче врегулювання майнових прав профспілок. Федерацією професійних спілок України запропоновано Уряду внести на розгляд Верховної Ради України розроблений нею проект Закону України «Про внесення змін до статті 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» з метою забезпечення дотримання рівних прав професійних спілок з іншими організаціями громадянського суспільства, право власності на майно яких вже законодавчо врегульовано.

Проте відповідний законопроект до парламенту не надходив, а за інформацією СПО об’єднань профспілок, Урядом підготовлено законопроект, метою якого є повна націоналізація майна профспілок.

Учасники слухань за результатами виступів ухвалили низку рекомендацій Верховній Раді України, Кабінету Міністрів.

Зокрема, Верховній Раді рекомендовано з метою законодавчого забезпечення удосконалення норм щодо діяльності професійних спілок, організацій роботодавців та їх об’єднань розглянути в першочерговому порядку законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо гарантування реалізації конституційного права людини на страйк № 4639-д).

Кабінету Міністрів рекомендовано:
- розробити та запровадити ефективні механізми контролю з боку державних органів за дотриманням основних прав і гарантій громадян на свободу об'єднання у профспілки та організації роботодавців, а також виявлення та усунення порушень Конвенції № 87;
- при підготовці проекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік до другого читання розглянути питання щодо можливості збільшення фінансування бюджетних закладів, перегляду та затвердження нових умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів та установ охорони здоров’я, освіти і соціального захисту населення з метою підвищення рівня матеріального забезпечення даної категорії працівників:
- доопрацювати та подати на розгляд Верховної Ради України до 1 червня 2019 року проекти законів України:
- про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення соціального діалогу;
- про внесення змін до статті 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо подальшого використання майна профспілок, їх об'єднань колишнього Союзу РСР і Української РСР, придбаного до 24 серпня 1991 року та розташованого на території України.

Відповідні рекомендації також будуть направлені профспілкам, організаціям роботодавців та їх об’єднанням на національному та територіальному рівнях та сторонам соціального діалогу на національному рівні.

29 октября 2018г.

ВИМОГИ ПРОФСПІЛОК – НА КОНТРОЛІ ФПУ.
Відбулось обговорення законопроекту щодо посилення захисту
прав працівників на своєчасну виплату заробітної плати

В рамках реалізації вимоги профспілок № 5 «Невідкладно повернути борги по заробітній платі понад 100 тис. працівникам» 25 жовтня ц.р. відбулася профспілкова нарада з обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця», що надійшов від Мінсоцполітики на погодження СПО об’єднань профспілок.

У заході взяли участь представники Мінсоцполітики та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

В цілому підтримуючи зазначений законопроект, за підсумками наради учасниками напрацьовано низку зауважень та пропозицій, які найближчим часом будуть направлені до Міністерства.

Нагадаємо, що завдання розробити відповідний законопроект передбачено цілою низкою документів та доручень, зокрема:
- п. 119 Плану пріоритетних дій Уряду на 2018 рік, затвердженого розпорядженням КМУ від 28 березня 2018 року № 244-р;
- п. 5 Плану невідкладних заходів щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати, затвердженого розпорядженням КМУ від 22.07.2016 № 517-р;
- п. 2.16 Генеральної угоди на 2016-2017 роки;
- п. 3.2.4 Програми Гідної праці МОП для України на 2016-2019 роки;
- доручення Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. за підсумками зустрічі з профспілками (протокол від 7.11.2017 року).
24 октября 2018г.

Григорій ОСОВИЙ: Рішучий протест профспілок проти антисоціальної політики - це суспільний ультиматум і тест для влади

"ДОПРАЦЮВАЛИСЯ! Звичайно, влада не допустить дефолту, бо це стане політичним приговором для неї напередодні президентських і парламентських виборів. Брали кредити, не питаючи людей, як «попередніки», так і нинішні, а коли час розплати настав хочуть за іх рахунок «зберегти себе». Це нечесно і не порядно по відношенню до мільйонів людей, які повстали на Майданах проти Несправедливості і надали новій владі мандат на управління державою в інтересах суспільства.

Профспілки вийшли на вулиці 17 жовтня, заявивши рішучий протест антисоціальній політиці. Уряду, Парламенту I роботодавцям висунуто соціально економічні вимоги: на противагу цінам на газ і тарифи підвищити мінімальну зарплату до 7700 гривен, мінімальну пенсію до 2870, в Бюджеті країни на 2019 рік встановити чесно обрахований прожитковий мінімум 5167 гривен. Це суспільний ультиматум і тест для влади на спроможність зберегти довіру людей і не допустити дефолту переважної більшості украінських сімей внаслідок подальшого збідніння."

Про це сказав Григорій Осовий на своїй сторінці у Фейсбук, коментуючи публікацію на сайті Радіо Свобода  "Газ на 23,5% дорожче для населення – це запобіжник економічної кризи – Парубій підтримав Гройсмана".

9 октября 2018 г.

КРУГЛИЙ СТІЛ. Спільно вирішувати проблеми ринку праці

Не тільки визначити гострі проблеми, що турбують українське суспільство в сфері питань ринку праці, її умов, безпеки та оплати, але й зайти шляхи ефективного їх вирішення – така мета круглого столу «Майбутнє сфери праці та 100-річчя Міжнародної організації праці», що відбувся 8 жовтня.
Організатор круглого столу – Федерація профспілок України. В заході взяли участь представники профспілок, роботодавців, органів виконавчої влади, громадських організацій, провідних наукових установ, МОП.

Діловий тон, креатив  та конструктивізм дискусії задали виступи Голови ФПУ Григорія Осового,голови Об’єднання організацій роботодавців України, президента Українського союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха тазавідуючого сектором Європи та Центральної Азії Бюро трудящих МОП Сергіуса Гловацкаса.

Характерно, що ці та інші виступи супроводжували слайди, що змінювали один одного та інформували присутніх про дії Федерації профспілок України, її членських організації на захист прав та інтересів людини праці. Це й участь в законотворчому процесі, акції протесту, мітинги, маніфестації, заходи соціального діалогу та інші.

У своєму виступі Голова ФПУ Григорій Осовий дав характеристику та профспілкову оцінку тенденціям на ринку праці в Україні, проблемам оплати, умов та безпеки праці. Він також проінформував про позицію ФПУ стосовно шляхів подолання цих актуальних та болючих для суспільства проблем.

У 1999 році Міжнародна організація праці узагальнила ідеї гідної праці у програмі «Гідна праця для всіх», яку масово підтримали профспілки. Ця  Програма складається з чотирьох елементів: зайнятість, права, соціальний захист та соціальний діалог і ґрунтується на переконанні, що всі чотири елементи потрібні для створення якнайкращих умов для соціального розвитку. Саме ці чотири елементи стали невід’ємною частиною Цілей сталого розвитку до 2030 року, схвалених Генеральною асамблеєю ООН у вересні 2015 року. Зокрема, ціль 8.5 передбачає забезпечення повної та продуктивної зайнятості та гідної праці для всіх і рівної оплати за працю рівної цінності.

Григорій Осовий проінформував: нещодавно ФПУ провела оцінку виконання Програми гідної праці МОП для України. За результатами цієї оцінки, практично з усіх компонентів гідної праці в Україні склалася плачевна ситуація, яка вимагає термінового вироблення принципово нової державної політики спільно з соціальними партнерами. Тому вкрай необхідно налагоджувати ефективний, реальний соціальний діалог з метою вирішення актуальних проблем у сфері ринку праці та трудового потенціалу спільними зусиллями.

Питання вирішення актуальних проблем ринку праці були також головними темами у виступахпрезидента УСПП Анатолія Кінаха, завідуючого сектором Європи та Центральної Азії Бюро трудящих МОП Сергіуса Гловацкаса. голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги, голови Профспілки працівників будівництва  і промисловості будівельних матеріалівВасиля Андреєва, генерального директора Директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики України Юрія Кузового, заступника голови Об’єднання організацій роботодавців України Василя Костриці та інших.

Завершився круглий стіл знаковою подією – підписанням Меморандуму про взаєморозуміння між Федерацією професійних спілок України та Центром Солідарності. Як вказано у документі, його мета - підвищення рівня інституційної спроможності в сфері захисту прав людини  Федерації профспілок України, об’єднань профспілок, що входять до її складу, на основі найкращих міжнародних практик, стандартів і принципів. Свої підписи під текстом Меморандуму поставили Голова ФПУ Григорій Осовий тадиректор Американського центру міжнародної профспілкової солідарності  Стівен Грегорі Масат.4 октября 2018 г.

ЗАЯВА ПРЕЗИДІЇ ФПУ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ДІЙ ЗА ГІДНУ ПРАЦЮ ТА МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З БІДНІСТЮ

Всесвітній день дій за гідну працю, який щорічно відзначається 7 жовтня за ініціативою Міжнародної конфедерації профспілок, є не просто днем мобілізації профспілок в усьому світі, а й полем для визначення найкритичніших проблем у сфері трудових відносин, можливістю їх солідарного вирішення.

У цей день трудящі єдиним фронтом виступають на підтримку гідної праці, яка має бути в центрі уваги політики і дій влади та роботодавців, що гарантує відновлення економічного зростання і створення нової глобальної економіки, в якій на першому плані постануть працівники та їх основні життєві цінності.

Генеральна Асамблея ООН своєю Резолюцією від 22 грудня 1992 року оголосила 17 жовтня Міжнародним днем боротьби з бідністю та закликала всі держави присвячувати цей День пропаганді і проведенню заходів, пов’язаних з ліквідацією злиднів та бідності. Скорочення масштабів цього явища у сфері праці є одним з пріоритетних напрямів діяльності профспілок, адже бідність, як постійне джерело соціального напруження, значно стримує розвиток України.

Однак, незважаючи на вимоги та пропозиції профспілок, проблеми соціально-економічної сфери, зокрема ринку праці, одним з основних елементів якого є гідна оплата праці, залишаються без належної уваги влади і роботодавців. Навпаки, проводячи політику кабальних позик від МВФ, прогинаючись під їх умови і вимоги, Уряд занижує рівень соціальних стандартів, у той же час йде на поступки щодо підвищення цін у порушення домовленостей з профспілками за Генеральною угодою.

Так, якщо у Держбюджеті на 2017 рік з 1 січня мінімальну заробітну плату було встановлено на рівні справедливо обрахованого прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 3200 грн, то у 2018 році її розмір визначено на рівні 3723 грн, що вже сьогодні менше від фактичного прожиткового мінімуму на 11,4% та є кроком назад у забезпеченні гарантованого державою мінімального рівня оплати праці. При цьому розмір прожиткового мінімуму, затверджений на 2018 рік для розрахунків зарплат і пенсій, більш ніж у 2 рази нижче за фактичний його розмір.

Не вирішується і проблема заборгованості з виплати заробітної плати, яка постійно зростає і станом на 1 серпня ц.р. вже сягнула 2,7 млрд грн, з яких більше 1,5 млрд грн – борги економічно активних підприємств.

При цьому постійне необґрунтоване підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги, послуги зв’язку та поштові послуги, введення абонентських плат за газ та електроенергію без урахування фактично низького розміру заробітних плат, пенсій, стипендій знижує купівельну спроможність громадян, обумовлює зростання заборгованості зі сплати за спожиті житлово-комунальні послуги та загострює соціально-економічне становище в країні, залишаючи за межею бідності більше половини населення країни.

Переговори і консультації щодо проекту бюджету країни на 2019 рік засвідчили, що Уряд та Верховна Рада України не підтримують профспілкові вимоги стосовно встановлення основних державних соціальних стандартів та гарантій на рівні об’єктивно розрахованих показників, аргументуючи це браком коштів у Державному бюджеті.

Через низький рівень зарплати та соціального забезпечення в Україні чисельність легально працюючих скоротилася до 10,3 млн осіб, на утриманні яких 11,3 млн пенсіонерів. Більше 5 млн громадян виїхали на заробітки у зарубіжні країни. В той же час українська економіка вже зараз потерпає через брак кваліфікованих кадрів. Біля 4 млн зайнято в «тіні». Ця категорія громадян не сплачує податки, страхові внески. У зв’язку з цим, Державний бюджет, Пенсійний фонд та фонди соціального страхування недоотримують значні кошти, що впливає на рівень пенсійного забезпечення, розміри страхових виплат та обсяг наданих соціальних послуг, пенсіонери залишаються найбіднішим прошарком населення.

Негативно вплинуло на трудовий потенціал та стан здоров’я застрахованих осіб і членів їх сімей скасування санаторно-курортного лікування за рахунок часткового фінансування з коштів соціального страхування. Як наслідок, високий рівень захворюваності та загострення хронічних хвороб, зростання видатків Фонду соціального страхування на допомогу по тимчасовій втраті працездатності та догляду за хворою дитиною.

Високий рівень безробіття та неформальної зайнятості, низька заробітна плата та зростаюча заборгованість з її виплати, високі показники виробничого травматизму та професійних захворювань, погіршення матеріального становища переважної частини працівників свідчать про неналежне забезпечення принципів гідної праці та недостатність ефективних заходів щодо запровадження в Україні європейських норм життя на її шляху до повноцінного членства в ЄС.

Головні завдання, над якими послідовно працює Федерація профспілок України та всі її організації, – збереження і створення нових робочих місць, підвищення гарантій в оплаті праці, ліквідація явища заборгованості з виплати заробітної плати, створення безпечних умов праці, захист працівників від усіх форм дискримінації. І сьогодні, в цей кризовий період, на думку профспілок, гідна праця є наріжним каменем у відродженні економіки, зростанні добробуту працівників, подоланні бідності, а соціально відповідальна політика держави має стати запорукою суспільного спокою та злагоди у країні.

Підписавши Програму Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років, Уряд, об’єднання роботодавців і профспілки підтвердили свою готовність до забезпечення гідної праці з метою досягнення кращого життя українців.

Урядові структури і власники бізнесу мають, нарешті, усвідомити свою відповідальність та просту, але важливу істину: капітал не можна заробляти ціною життя, здоров’я та злиденності працівників!

На сьогодні немає більш потужного інвестора в українську економіку, ніж власні громадяни, у т.ч. мігранти, які щорічно перераховують у країну біля 9 млрд доларів. Тільки через стабільне зростання прибутків українців можливо відродити національну економіку.

Водночас Президія Федерації профспілок України закликає профспілки об'єднатися у боротьбі за гідність людини праці та повагу її трудових і соціально-економічних прав. Шляхом організації ефективного громадського контролю за додержанням законодавства про працю, спільних заходів з державним наглядом і парламентським контролем, жорстким реагуванням на факти порушення прав працівників, проведенням активних дій ми зможемо досягти гідного життя у власній країні.

ФПУ закликає громадськість та владу шляхом організації публічних заходів, інформаційних акцій взяти участь у відзначенні Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю з метою побудови економічно сильної країни та заможного і справедливого громадянського суспільства.
Переконані, що спільні зусилля сприятимуть вирішенню найгостріших соціально-економічних питань, покладуть край зубожінню населення, зупинять кризові явища, відродять економіку та повернуть віру громадян у власну державу.

Пам’ятаймо, що Україна ціною життя кращих своїх синів і дочок виборола своє право на гідне життя та європейське майбутнє для свого народу!

1 октября 2018 г.

Профспілки виходять на протест!

Президія ФПУ на своєму засіданні 20 вересня ц.р. прийняла рішення про проведення Всеукраїнської акції протесту профспілок.
Акція пройде у два етапи:
Перший попереджувальний етап - 9 жовтня у рамках Всесвітнього дня дій за гідну працю в областях України в трудових колективах на підприємствах і в організаціях, а з 16.00 – у формі публічних заходів в обласних центрах.
Другий заключний етап - 17 жовтня у Міжнародний день боротьби з бідністю у Києві. Мітинг-хода розпочнеться від майдану Незалежності до Верховної Ради України і Кабінету міністрів України.Основні вимоги профспілок:
- за підвищення рівня зарплат і пенсій;
- проти зростання цін на споживчі товари і комунальні послуги;
- врахування у проекті Держбюджету–2019 пропозицій профспілок;
- STOP - державному рейдерству. Проти наступу влади на майнові права членів профспілок.
Створено організаційний комітет (штаб) підготовки акції.
Президія також прийняла рішення про проведення ФПУ низки публічних заходів до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю, розглянула питання про хід виконання постанов Ради та Президії ФПУ щодо наступу на права профспілок, у тому числі майнові, та визначила подальші заходи боротьби Федерації, її членських організацій у цьому напрямі.

Президія ФПУ:
- затвердила заходи щодо забезпечення виконання Меморандуму про співпрацю між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Федерацією професійних спілок України на IV квартал 2018 року та І півріччя 2019 року;
- констатувала неврахування Урядом у проекті Державного бюджету на 2019 рік пропозицій профспілок і визначила тактику дій щодо їх відстоювання у Парламенті;
- обговорила основні завдання колдоговірної роботи на 2019 рік;
- підбила підсумки навчання профспілкових працівників у 2017/2018 навчальному році та окреслила завдання на наступний навчальний рік.Розглянуто низку інших актуальних питань профспілкового життя.
У засіданні взяли участь та виступили представник ФПУ у Верховній Раді України Сергій Каплін, посадовці Секретаріату КМУ, Секретаріату Омбудсмену та ін.
1 октября 2018г.

ФПУ направлено до Парламенту постатейні пропозиції
до проекту Держбюджету України на 2019 рік


- Комітетам Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, з питань бюджету, з питань науки і освіти,  з питань охорони здоров’я, з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки;
- Фракції ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА», Депутатській фракції політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»;
- Народному депутату України, представнику ФПУ у Верховній Раді України Капліну С.М., Народному депутату України, представнику ФПУ у Верховній Раді України від фракції політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Івченку В. Є.
Додаток:

20 сентября 2018г.

Профспілки не допустять погіршення умов праці!

СПО об’єднань профспілок 18.09.2018 не підтримав проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. №1107 (далі – проект акта), розроблений Мінсоцполітики.

Таку позицію СПО об’єднань профспілок було висловлено і листом від 27.03.2018 року №01-13/216-СПО на адресу Мінсоцполітики.

Не зважаючи на заперечення СПО об’єднань профспілок, вже в цьому році Уряд своєю постановою від07.02.2018 р.№ 48вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. №1107.Внаслідок цих змін було скорочено перелік робіт підвищеної небезпеки з 26 до 18 (додаток 2 до Порядку) та перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до 11 (додаток 3 до Порядку), на виконання (експлуатацію) яких необхідно отримувати дозвіл. Нагадаємо, що це вже четверте скорочення (у переліку відповідних робіт було 102 роботи, потім з 2011 – 76, з 2012 року скоротили до 26 робіт, з 07.02.2018 – до 18 робіт).

Зазначеним проектом акту передбачається чергове, більш ніж вдвічі, скорочення переліку робіт підвищеної небезпеки з 18 до 8 (додаток 2 до Порядку) та переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки з 11 до 6 (додаток 3 до Порядку), на виконання (експлуатацію) яких необхідно отримувати дозвіл.

Дозвіл є документальним підтвердженням того, що суб’єкт господарювання забезпечив проведення відповідних робіт або експлуатацію машин і механізмів робіт підвищеної небезпеки згідно з вимогами законів та нормативно правових актів з охорони праці, створив безпечні умови праці та захист працюючих, застосовує безпечні машини, механізми, усуває ризики травмування працюючих, що підтверджується висновками відповідної експертизи та перевіркою державним органом нагляду всіх відповідних відомостей, що булі надані суб’єктом господарювання.

Проект акту передбачає надання права суб’єктам господарювання проводити роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, які і створюють значні загрози життю та здоров’ю працюючих, навколишньому природному середовищу а в окремих випадках і населенню на підставі подання декларації (простого повідомлення) без перевірки достовірності наведеній у ній інформації.

Це може привести до різкого підвищення ризику виникнення виробничих аварій, ушкодження життя і здоров’я працівників, погіршення стану безпеки та умов праці, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та навколишнього середовища.


19 сентября 2018 г.

Профспілки налаштовані рішуче

Дії ФПУ проти наступу влади на права трудящих та більшості громадян обговорено 18 вересня керівниками всеукраїнських профспілок, профоб’єднань м. Києва і Київської області.
До масових протестних акцій у Києві і обласних центрах, пікетування Верховної Ради під час прийняття Держбюджету на 2019 рік та навіть можливого оголошення всеукраїнського страйку, профспілки спонукають факти неспинного зростання цін і тарифів, подальшого зубожіння працюючих і пенсіонерів, проведення антисоціальних реформ, зокрема у галузі охорони здоров’я, а також протиправні дії владних структур стосовно об’єктів профспілкової власності.

Саме на цьому наголошувалось під час робочої наради, що провів Голова ФПУ Григорій Осовий та його заступники за участю голів ЦК галузевих профспілок, керівників столичних профоб’єднань напередодні засідання Президії ФПУ, яке відбудеться 20 вересня ц.р.

На ньому планується визначити заходи ФПУ з нагоди Всесвітнього дня дій за гідну працю та Дня боротьби з бідністю, які щорічно відзначаються на початку жовтня, ухвалити профспілкові пропозиції до проекту Державного кошторису на 2019 рік, проаналізувати хід виконання рішень Ради ФПУ та Президії стосовно наступу на права профспілок, зокрема майнові, і напрацювати план подальших дій у цьому напрямі.

Остання тема викликала гостру дискусію, у ході якої зазначалось, що Урядом до сьогодні не розглянуто пропозиції ФПУ щодо законодавчого врегулювання статусу майна профспілок. Проте спроби захоплення профспілкових об’єктів не припиняються, через що ФПУ вже звернулась по допомогу до Міжнародної організації праці, Верховного Комісара ООН з прав людини, але час вимагає діяти більш рішуче на захист прав членів профспілок.

До цього закликав заступник Голови ФПУВолодимир Саєнко, який нагадав присутнім, що боротьба спілчан за Будинки спілок в Ужгороді і Полтаві, за інші об’єкти, що привласнюються державними органами, допоки не виграна. Триває судова тяганина, тому профспілкам потрібно виявити солідарність та усім разом довести свою правоту, виступивши проти правового свавілля.

У підсумку як один з таких кроків було запропоновано 17 жовтня ц.р. провести всеукраїнську акцію протесту профспілок з вимогами до влади:
- припинити економію на людині праці та передбачити у Держбюджеті-2019 підвищення прожиткового мінімуму і пенсій відповідно до норм національного законодавства. На підставі чинних нормативно-правових актів профспілками прораховано, що економічно обґрунтований мінімальний рівень оплати праці має становити не менше 7.700 грн. (у проекті Держбюджету на наступний рік цей показник передбачений у розмірі 4.170 грн., що ніяк не відповідає нинішнім реаліям та закону);

- повернути борги по зарплатам для майже 110 тис. працівників та запровадити механізм економічної відповідальності за невиплату зарплати;
- припинити зростання цін і тарифів, напрацювавши ефективні засоби соціального захисту для тих, хто цього потребує;.
- забезпечити гарантоване громадянам конституційне право на доступну і якісну медичну допомогу, запровадити загально медичне страхування та відновити систему санаторно-курортного лікування;
- припинити рейдерське захоплення профспілкового майна та законодавчо закріпити його статус.
Ці та інші вимоги більш детально розгляне Президія ФПУ вже найближчого четверга.

Тоді буде остаточно визначено, як саме діятимуть профспілки, однак, не виключно, що у разі ігнорування їхньої позиції буде запропоновано провести всеукраїнський страйк, як найбільш ефективний засіб солідарного протесту.

17 сентября 2018г.

До Всесвітнього дня дій за гідну працю

До Всесвітнього дня дій за гідну працю, який щорічно відзначається 7 жовтня, залишився місяць.
Міжнародна конфедерація профспілок закликає забезпечити публічність заходів профспілок, що будуть проведені з його нагоди, щоб привернути увагу якомога ширшого кола до проблем гідної праці.
Лейтмотивом цьогорічного дня за гідну працю МКП визначила лозунг «Змінити правила». МКП підготувала відповідний логотип та інфографіку для використання профспілками усього світу під час проведення заходів та у соціальних мережах.
ФПУ здійснила переклад зазначених матеріалів українською мовою та закликає свої профспілкові організації усіх рівнів скористатися цими документами:
- постери щодо порушень прав працівників на компанії «Амазон» (постер1, постер 2);
Крім того, як вам відомо, 7 жовтня також відбудуться президентські вибори у Бразилії, де колишній президент Лула був незаконно ув'язнений та йому може бути заборонена участь у виборах на основі безпідставних звинувачень у корупції. Сьогодні непопулярний та корумпований уряд атакує права працівників та дає задній хід важливим економічним та соціальним досягненням, запровадженим та здобутим під час президентства Лули.
МКП закликало профспілки усього світу у Всесвітній день гідної праці проявити солідарність з бразильськими колегами та кампанією «Звільнити Лулу».
Більш детальна інформація доступна на веб-сайті кампанії «Звільнити Лулу»https://comitelulalivre.org/en/lula-eng/ та на веб-сайті МКП https://www.ituc-csi.org/spip.php?page=recherche&recherche=Lula&tri=date.

12 сентября 2018г.

Міністерства підтримали профспілкові пропозиції до
проекту Держбюджету на наступний рік

Від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Міністерства аграрної політики України надійшли відповіді щодо підтримку окремих профспілкових пропозицій до проекту Держбюджету на 2019 рік, що були надіслані головним розпорядникам коштів і центральним органам виконавчої влади.

Мінрегіон інформує, що ним, як головним виконавцем ряду бюджетних програм, подано Міністерству фінансів бюджетний запит на 2019 рік з відповідними розрахунками та обґрунтуваннями стосовно необхідних бюджетних видатків, у т.ч. за програмами:
- за КПКВК 2751380 «Часткова компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла» ‒ в обсязі 27 млн грн;
- за КПКВК 2751570 «Реалізація Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» ‒ в обсязі 2, 26 млрд грн.

Довідково   за попередньою інформацією Мінфіну:
При підготовці проекту Держбюджету-2019, згідно з бюджетними запитами Мінрегіону на 2019-2021 роки, передбачені у т.ч. призначення за бюджетними програмами:
-  за КПКВК 2751380 у сумі 27 млн. грн.;
- за КПКВК 2751470 «Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов» –   50,4 млн. гривень.
-         запит щодо фінансування Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» Мініфіном не підтримано ні в цілому, ні частково.

Мінагрополітики, у свою чергу повідомило, що у бюджетних запитах до Міністерства фінансів України подало розрахунки стосовно обсягу додаткових потреб за бюджетною програмою за КПКВК 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» ‒ в обсязі 731,6 млн грн для забезпечення проведення лісогосподарських заходів. Крім того, листом Мінагрополітики від 16.08.2018 № 37-21-10/20251 Мінфіну було надіслано обґрунтування та розрахунки щодо мінімально необхідної суми бюджетних коштів у розмірі 511,7 млн грн для забезпечення виконання завдань і функцій з ведення лісового господарства державними лісогосподарськими підприємствами півдня і сходу.

Довідково   за попередньою інформацією Мінфіну:
При підготовці проекту Держбюджету на 2019 рік на фінансування бюджетної програми за КПКВК 2805060 передбачено лише 145,5 млн грн.

10 сентября 2018г.

Заява ФПУ щодо проекту Державного бюджету України на 2019 рік

Уряд завершує роботу над формуванням проекту Державного бюджету України на 2019 рік. В перших коментарях щодо очікуваного змісту головного кошторису країни очільники влади вже назвали проект «правдивим, без надутих цифр» і разом з тим «соціально спрямованим».

На жаль, як і в минулі роки, соціальні партнери Уряду – профспілки були відсторонені від участі у формуванні Державного бюджету, право на яке мають відповідно до законодавства та домовленостей за Генеральною угодою.

Наразі, на профспілкові пропозиції до проекту Держбюджету - 2019 щодо дотримання норм національного законодавства і міжнародних зобов’язань при розрахунку соціальних показників бюджету, ФПУ отримала відповідь Міністерства фінансів України про неможливість врахування переважної більшості профспілкових пропозицій. Головний розробник Держбюджету проінформував, що в наступному році не передбачається кардинального зростання розмірів основних державних соціальних стандартів та гарантій – прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, мінімальної пенсії, державної допомоги, а планується лише їх індексування практично на рівень інфляції.

Федерація профспілок України виступає категорично проти продовження реалізації політики дешевої робочої сили, яка вже витиснула з країни 5 млн працівників та майже стільки ж загнала у «тінь».

У проекті Держбюджету на 2019 рік урядовці знову пропонують встановити мінімальну зарплату меншу від очікуваного фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме у розмірі 4173 грн, не зважаючи на доручення Парламенту розглянути можливість підвищення розміру мінімальної заробітної плати до 4200 грн. вже з другого кварталу 2018 року (п.19 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»).

При цьому запропоновані розміри прожиткового мінімуму більш ніж у 2 рази нижчі за фактичні його розміри. Враховуючи, що базовий тарифний розряд у бюджетній сфері ґрунтується на розмірі прожиткового мінімуму, тим самим занижується рівень заробітної плати майже чотирьох мільйонів працівників бюджетної сфери.

За розрахунками Федерації профспілок України з урахуванням фактичної вартості споживчого кошика, передбачених Конвенціями МОП №№ 117 та 131 витрат на житло, освіту, охорону здоров’я, утримання сім’ї, інфляції, мінімальна зарплата в Україні з 1 січня 2019 р. має становити не менше 7,7 тис. грн., посадовий оклад працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки – більше розміру мінімальної зарплати, а прожитковий мінімум для працездатних осіб - близько 5,2 тис. грн.

Не передбачено в проекті Держбюджету й належного фінансування бюджетної сфери для забезпечення заробітної плати вчителям, лікарям, державним службовцям, працівникам культури та соціальної сфери на рівні, визначеному законодавством, виплати стипендій студентам та учням, підтримки мережі навчальних та медичних закладів, підготовку робітничих кадрів тощо.

Без достатньої державної підтримки залишаються підприємства та працівники вугільної галузі, лісового господарства, авіабудування, що не дозволить погасити існуючу заборгованість з виплати заробітної плати шахтарям через недостатність обігових коштів та провокуватиме її зростання, не сприятиме підвищенню конкурентоздатності українських підприємств та товарів.

Ратифікувавши Конвенції Міжнародної організації праці № 117 про основні цілі та норми соціальної політики та № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються, підписавши Програму Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років, влада України підтвердила свою готовність до забезпечення гідної праці та достатнього рівня життя населенню України з метою досягнення заможного європейського майбутнього.

Федерація профспілок України закликає владу забезпечити виконання взятих на себе зобов’язань та не допустити подальшого поглиблення бідності в Україні через закріплення у Державному бюджеті України на 2019 рік занижених соціальних стандартів та гарантій, а також обмежених видатків на розвиток ключових галузей економіки і соціальної сфери країни.

Вимагаємо відкритого обговорення з соціальними партнерами в рамках Національної тристоронньої соціально-економічної ради напрямків розподілу державних коштів задля забезпечення гарантованого Конституцією України права громадян на достатній рівень життя, отримання доступної медичної допомоги та освіти, підтримки національного виробництва.

30 августа 2018г.

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ В ЦІНАХ ЛИПНЯ 2018 РОКУ

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах липня 2018 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 3 745 грн. (без урахування платежів – 3 261 грн.);
-  для дітей віком до 6 років – 3 092 грн.;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 3 778 грн.;
-  для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 200 грн. (без урахування платежів -
3 381 грн.);
-  для осіб, які втратили працездатність – 2 744 гривні.
Таким чином, законодавчо встановлений на липень 2018 року
(1777 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,1 рази порівняно з його фактичним розміром або на 1968 грн., а для працездатної особи (1841 грн.) - у 2,3 рази або на 2 359 грн.

3 августа 2018г.
Послідовно відстоюємо право кожного
працівника на гідний рівень оплати праці

Федерація профспілок України послідовно відстоюєправо кожного працівника на гідний рівень оплати праці, зокрема шляхом подолання нерівності в оплаті праці на всіх рівнях: міжгалузевому, територіальному, між підприємствами, в межах одного підприємства.

Нагального вирішення потребує ситуація з необґрунтовано великим розривом в оплаті праці працівників та керівників державних підприємств, спровокована урядовим рішенням від 11.11.2015 року (постанова КМУ № 1034 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 2 серпня 1995 р. № 597 і від 19 травня 1999 р. № 859»).

Зазначеними змінами запроваджено, зокрема, норму щодо встановлення максимально допустимого розміру посадового окладу керівника державного/комунального підприємства у кратності до 200 мінімальних посадових окладів (ставок) працівника основної професії проти 10 у попередній редакції. СПО об’єднань профспілок заперечував проти прийняття зазначеної постанови, а також пропонував Уряду скасувати її.

Профспілки вважають неприпустимим багатомільйонні зарплати керівників держпідприємств в ситуації, коли розмір мінімальної заробітної плати складає лише 3723 грн, а зарплатна заборгованість постійно зростає і вже перевищила 2,5 млрд грн. При цьому кожен п’ятий працюючий знаходиться за межею бідності.

Водночас, додаткового державного регулювання потребує питання оплати послуг та компенсації витрат членів наглядових рад державних підприємств.

З цього питання Урядом прийнято постанову «Про затвердження порядку визначення умов оплати послуг та компенсації витрат членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі» №668 від 04.07.2017. Проте, профспілки вважають, що дана постанова потребує суттєвого коригування з огляду на наступне.

Щомісячні виплати в розмірі понад 500 тис. грн. є необґрунтованими та неспівставними із функціями контролю та нагляду, виконання яких покладаються на членів наглядових рад. Крім того, практика свідчить, що діяльність членів наглядових рад може бути неоплачуваною.
Вважаємо за необхідне встановити жорстку залежність розміру оплати послуг членів наглядової ради від фінансових результатів діяльності підприємства та розміру середньої заробітної плати його працівників.

З цих питань СПО об’єднань профспілок звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Секретаріату Кабінету Міністрів України.


       
2 августа 2018 г.

Верховною Радою розглянуто Заяву Президії ФПУ щодо зволікання
влади із підвищенням мінімальної заробітної плати

На адресу Голови ФПУ  Г.В.Осового надійшла відповідь Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення про результати розгляду звернення ФПУ та  заяви Президії Федерації профспілок України щодо зволікання влади із підвищенням мінімальної заробітної плати.

31 мая 2018 г.
Рішуча заява профспілок на захист
принципів соціального партнерства

Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, 30 травня, на своєму засіданні обговорив та прийняв Заяву у зв’язку з грубим порушенням представниками держави принципів соціального діалогу в управлінні соціальним страхуванням.

Профспілки призупинили свою участь у роботі правлінь Фондів.

Заяву було підготовлено робочою групою профспілкового СПО, до якої увійшли представники профспілок у правліннях Фондів соціального страхування та Пенсійного фонду. Під час обговорення тексту документу більшість членів СПО об’єднань профспілок, присутніх на засіданні, наголошували, що на їх переконання, останнім часом у страхових фондах спостерігаються деструктивні процеси, коли державною стороною в особі Міністерства соціальної політики України цілеспрямовано руйнується соціальний діалог в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, порушується паритетність в управлінні Фондами соціального страхування. Через це профспілки фактично усунуто від прийняття принципово важливих для людей рішень, що позбавляє їх як соціальних партнерів можливості результативно реалізувати свої законні права по захисту інтересів застрахованих осіб.

У зв’язку з цим профспілкова сторона рішуче заявила про призупинення своєї участі в роботі правлінь Фонду соціального страхування України та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

У Заяві також містяться вимоги до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо проведення невідкладної зустрічі з представниками СПО об'єднань профспілок з вирішення критично важливихпитань, зокрема,  щодо  необхідності  внесення змін до законів про загальнообов’язкове державне  соціальне страхування з метою оптимізації діяльності Фондів соціального страхування.

У разі не реагування Уряду на зазначені пропозиції СПО об'єднань профспілок доручено звернутися зі скаргою про порушення прав профспілок у соціальному діалозі до Міжнародної організації праці та поінформувати про цей факт Європейський соціально-економічний комітет. 


Другим питанням порядку денного засідання СПО об’єднань профспілок розглянув питання про підготовку до виборів представників профспілок до нового складу Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, які заплановані на 12 червня ц.р.

Розглянуто низку інших оперативних та актуальних для профспілок питань.

30 мая 2018 г.
Акція Захистимо профспілкове майно та законні
права трудового колективу ПрАТ «ДНІПРОТУРИСТ»!

Рішуче «Ні!» на адресу тих, хто намагається привласнити майно, що за законом і по праву належить профспілкам, лунало  29 травня, в Дніпрі. Представники всеукраїнських профспілкових організацій міста та Дніпропетровської області, трудові колективи акціонерних товариств, заснованих за участі ПрАТ «Укрпрофтур», представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону провели мирне зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «ДНІПРОТУРИСТ».

Акція відбулась згідно з рішенням Ради Федерації профспілок України від 29 березня ц.р.,  закріпленим у Постанові «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові».

Слід зазначити, що відповідно до постанов державного виконавця від 17 травня 2018 року, сьогодні мали б відбутись виконавчі дії щодо примусового виселення з будівлі готелю «Рассвет».

На виконання Постанови Президії ФПУ від 30 вересня 2016 р. «Про підтримку позиції Наглядової ради ПрАТ «УКРПРОФТУР» щодо ситуації з нерухомим майном ПрАТ «Волиньтурист», ПрАТ «Дніпротурист», ПрАТ «Запоріжтурист» та ПрАТ «Черніпвтурист», керуючись Постановами Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» від 21 квітня, 4 серпня, 14 вересня 2016 року та 1 листопада 2017 року, з метою захисту інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» і відбулась ця акція.

Представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону вийшли з гаслами: «РУКИ ГЕТЬ ВІД ПРОФСПІЛКОВОГО МАЙНА!» «STOP СВАВІЛЛЮ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ТА ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ!», «НЕ ЗАЛИШИМО ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ ПРАТ «ДНІПРОТУРИСТ» БЕЗ РОБОЧИХ МІСЦЬ!», «ВИМАГАЄМО ПОВЕРНУТИ ГОТЕЛЬ «РАССВЕТ» У ПРОФСПІЛКОВУ ВЛАСНІСТЬ!», НЕ ДОПУСТИМО ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ СУДУ, ПРИЙНЯТИХ ЗА ЧАСІВ ЗЛОЧИННОЇ ВЛАДИ ЯНУКОВИЧА ТА ПШОНКИ!».

Трудівники, профспілкові активісти вимагали вирішувати спірні питання тільки у правовому полі, дати рішучій відсіч намаганням відібрати майно у законних власників – профспілок.

Під час мірного зібрання відбувся мітинг, на якому виступили Президент ПрАТ «Укрпрофтур» Сергій Стрілець, голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», голова Профспілки авіабудівників України Ярема Жугаєвич, заступник голови Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Юрій Чернов, голова Профспілки працівників рибного господарства України Михайло Петров, керівник Управління економіки та корпоративних прав ФПУ Департаменту корпоративних прав та майна ФПУ Павло Сікан, представники трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист», трудових колективів області.

У акції взяли участь голова  Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Віталій Дубіль, голова Запорізької обласної ради профспілок Віктор Сластьон, голова Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Сергій Комишев та ін.

У виступах зазначалось, що злочинною владою колишнього Президента Януковича В.Ф., колишнього голови Вищого господарського суду України Татькова В.І., його заступника Ємельянов А.С. незаконним судовим рішення було позбавлено ПрАТ «Дніпротурист» права власності на будівлю готелю «Рассвєт». Незаконність вказаного судового рішення підтверджується кримінальним провадження №  42013110000001050 порушеного Генеральною прокуратурою України 29.11.2013 року проти вказаних осіб, в ході розслідування якого, 17.03.2017 р. ПрАТ «Дніпротурист» визнано потерпілим у даному кримінальному провадженні.

Незважаючи на незаконність прийнятого судового рішення, відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області намагається виселити трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвєт».

Крім того, станом на сьогоднішній день робочою групою створеною відповідно до рішення Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 1 березня 2018 р., протокол № 9, за участю представників Фонду державного майна України, Мінекономрозвитку, Мінфіну, Мін’юсту, Мінсоцполітики, Секретаріату Кабінету Міністрів України та Федерації професійних спілок України підготовлено законодавчі пропозиції щодо остаточного врегулювання питання статусу майна професійних спілок, їх об’єднань, які після розгляду в Урядовому комітеті будуть внесені Урядом на розгляд до Верховної Ради України.

У виступах наголошувалось: мета мирного зібрання - захист прав та інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист»,захист від незаконної приватизації профспілкового майна – будівлі готелю «Рассвєт» та вимога перегляду незаконно прийнятих рішень судів щодо вказаного профспілкового майна.

Відповідно до ст.39 Конституції України, передбачено, що:
- громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Згідно ст.11(1) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право па свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.

«Не залишимо трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» без робочих місць, не допустимо виконання рішень суду, прийнятих за часів злочинної влади Януковича і Пшонки!», - закликали оратори.

Мітинг завершився оголошенням Резолюції мирного зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» до органів виконавчої влади Дніпропетровської області.

У Резолюції говориться: «Вимагаємо відкладення проведення виконавчих дій у ВП № 54839436 по виселенню 29.05.2018 року ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвет»  та звільнення приміщення від рухомого майна Товариства до моменту врегулювання даної ситуації в правовому полі».

  

Делегація представників трудових колективів ПрАТ «Укрпрофтур» та профспілок передала текст Резолюції голові Дніпропетровської ОДА.

Нагадаємо, що відповідно до рішення Ради Федерації профспілок України від 29 березня, попереджувальні акції протесту профспілок відбулися  12 квітня в Полтаві та 16 травня в Ужгороді.

16 мая 2018 г.
ЗАСІДАННЯ СПО. Підвищувати якість та ефективність діяльності

14 травня відбулось засідання Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні. Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Засідання проходило дуже жваво та зацікавлено. Це й не дивно, бо питання порядку денного були важливі та актуальні, зачіпали болючі для членів профспілок, людей праці проблеми. Це й пенсійне забезпечення, і  соціальне страхування, і питання Трудового кодексу.
Заслухавши інформацію керівника Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ Володимира Максимчука про результати опрацювання проекту Закону України  «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної програми», СПО  об’єднань профспілок вирішив не погоджувати , оскільки не передбачається участь у професійній програмі працівників, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, відсутні розрахунки щодо прогнозних розмірів пенсійних виплат, не визначено гарантії збереження пенсійних коштів та має інші недоліки.

З інформацією про діяльність Фонду соціального страхування України виступили директор виконавчої дирекції Фонду  Євген Баженков,  члени  правління від профспілкової сторони.

Про узгодження позиції суб’єктів СПО об’єднань профспілок на національному рівні стосовно висловлених коментарів Міжнародної конфедерації  профспілок до проекту Трудового кодексу проінформував керівник робочої групи з опрацювання   коментарів МОП та МКП до проекту Трудового  кодексу України, заступник голови КВПУ, голова   Київського міського об"єднання КВПУ П.Тулей.
14 мая 2018 г.
Прес-конфекренція. Негайно зупинити наступ на права профспілок!

Порушення прав профспілок з боку влади та роботодавців набуває системного характеру і ця проблема вимагає негайного вирішення. Про це заявили учасники прес-конференції «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові», що відбулась 11 травня в інформаційної агенції УНІАН.

В прес-конференції взяли участь  Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Євген Драп'ятий, голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько, голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько,  керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко.  
Голова Федерації профспілок України  Григорій Осовий проінформував присутніх про те, що питання наступу на права профспілок, у тому числі майнові, було обговорено на засіданні Ради ФПУ 29 березня ц.р. У цьому документі проаналізована ситуація з дотриманням прав прфоспілок та окреслені шляхи подалання негативних тенденцій у цієї сфері.

Голова ФПУ зазначив, що в Україні діють норми міжнародного законодавства, пакти і декларації ООН, конвенції Міжнародної організації праці щодо прав профспілок, які імплементовані у національне законодавство через їх ратифікацію Верховною Радою України. Україна, як член МОП з 1954 року, ратифікувавши конвенції МОП, узяла на себе обов’язок підтримувати їх принципи та права працівників і профспілок. Однак аналіз реальної ситуації вказує на те, що ці обов’язки виконуються не повного мірою, оскільки в країні не дотримуються норми окремих конвенцій МОП і не відбувається на належному рівні процес адаптації законодавства до вимог міжнародних актів.

Наприклад, в Україні, порівняно з європейськими країнами, діє надмірно складний механізм реалізації найманими працівниками права на страйк із довготривалою процедурою прийняття рішення про його оголошення та проведення. Крім цього, законодавством передбачена значна кількість випадків обмежень права на страйк окремим категоріям працюючих. Щонайменше у 17 нормативно- правових актах встановлена заборона проведення страйку в певних галузях або для певних категорій працівників.Конвенції МОП, інші акти міжнародного права не знаходять належного прямого застосування як джерела права, у рішеннях роботодавців, органів виконавчої влади, судів при вирішенні трудових, майнових та інших спорів.

Є ще багато питань в сфері забезпечення прав на гідну оплату праці, гідних та безпечних її умов, пенсійного забезпечення, регістрації профспілок, фінансового мониторінгу їх діяльності, спроби ущемлення прав прфоспілок, які діють в учбових закладах та інше.

Порушення прав профспілок відбуваються також в сфері права на власність. Нехтуючи Ст. 41 Конституції України щодо непорушності права приватної власності, протягом багатьох років влада грубо порушує майнові права профспілок. Шляхом ухвалення неправомірних рішень судів про відчуження об’єктів власності профспілок і визнання їх власністю держави у період 2011 2017 років у профспілок вилучено 40 майнових об’єктів.

Лише в 2014–2016 рр., відповідно до рішень судів, у Закарпатті, на Івано-Франківщині, Чернігівщині, Полтавщині були визнані за державою Будинки профспілок та будівлі навчально-методичних центрів. Тривають судові спори за будівлі профспілок Одеської, Хмельницької і Чернівецької областей.

Федерації профспілок України, всеукраїнські профспілки та територіальні профоб’єднання вважають такі рішення суддів не обґрунтованими і такими що суперечать документально підтвердженому праву власності профспілок на своє майно. Як приклади, він навів те, що трапилось у Полтаві та Закарпатті, де, ігноруючи позицію і доводи профспілок, були прийняти судові рішення, на підставі яких Уряд прийняв розпорядження про передачу профспілкового майна до сфери управління відповідно Генеральної прокуратури та Державної судової адміністрації. При цьому надані після зустрічі Прем’єр-міністра України з профспілками доручення щодо врегулювання цього питання не виконуються.

«Ми вимагаємо від Уряду і парламенту законодавчого врегулювання правового статусу майна профспілок із урахуванням профспілкових пропозицій, - наголосив він. - ФПУ, її членські організації засуджують спроби владних структур привласнити будинки профспілок на місцях. Ми вимагаємо скасування розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів, у першу чергу будинків територіальних профоб’єднань Закарпатської і Полтавської областей. Також ми звернулись до Кабінету Міністрів України, як суб’єкта законодавчої ініціативи, з закликом подати до Верховної Ради України законопроект з урахуванням профспілкових пропозицій, метою якого є законодавче врегулювання правового статусу майна профспілок».

Григорій Осовий підкреслив, що профспілки залишають за собою право у разі нехтування їхніх вимог використовувати всі наявні в їх арсеналі форми та методи діяльності. Він проінформував представників ЗМІ, що представники профспілкових організацій 15 областей провели 12 квітня в Полтаві масову акцію протесту проти наступу на права профспілок на їх власність.  А 16 травня у місті Ужгород відбудеться Всеукраїнська попереджувальна акція протесту профспілок у формі маніфестації, включаючи пікетування Закарпатського окружного суду, та проведення мітингу біля будівлі обласної ради профспілок та облдержадміністрації з метою захисту соціально-економічних прав членів профспілок, у тому числі майнових.

Заступник Голови  ФПУ Євген Драпятий проінформував представників ЗМІ про ситуацію з порушенням прав працівників на оплату праці (зараз заборгованість по зарплаті досягла 2 млрд 400 млн. гривень), умов та безпеки праці (щорічно на виробництві гинуть біля 400 людей), а також визначених законодавством прав профспілок. «Мають місце непоодинокі випадки перешкоджання діяльності профспілкових організацій, переслідування активістів, втручання в статутну діяльність профспілкових організацій з боку роботодавців, органів державної влади, у тому числі судової, а також органів місцевого самоврядування, зокрема при створенні об’єднаних територіальних громад, - наголосив він. -  До порушень призводить також і неврегульованість на законодавчому рівні окремих питань діяльності профспілок. Також існує практика прийняття без громадського обговорення та погодження з профспілками законів та інших нормативно-правових актів, які тією чи іншою мірою порушують їх права».

Існування зазначених проблем наносить шкоду авторитету України як правової, демократичної, соціальної держави, підкреслив він, оскільки забезпечення міжнародних стандартів у дотриманні прав людини, в тому числі на свободу об’єднання, є найважливішим її обов’язком. Згідно з оцінкою Глобального індексу прав МКП, що презентується на Міжнародній конференції праці, Україна входить до п’ятірки країн, де найбільше порушуються права профспілок і працівників.Про правові та юридичні сторони конфлікту та можливі шляхи їх вирішення проінформував керівник управління юридичного забезпечення майнового комплексу ФПУ Юрій Багатченко.

Голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості, член Ради ФПУ Ольга Курінько проінформувала про ситуацію в Полтаві. Вона зазначила, що господарські суди різних інстанцій, відверто знехтувавши статтею 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», по суті націоналізували в облпрофради приміщення – Будинок спілок (вул. Соборності, 37), котрим профспілки області користувалися з 1948 року. В зв’язку з чим 19 обласних галузевих профорганів та облпрофрада були вимушені працювати в приміщенні по вул. Ляхова,1, утримуючи його за рахунок кооперування коштів з профспілкових внесків обласних профорганізацій, але й дане приміщення за рішенням суду було визнано державною власністю.

При цьому профспілкова громадськість розцінює дії державних органів щодо неправомірного позбавлення профспілок їхнього майна, як  спосіб ослаблення профспілкового руху в країні та його захисної ролі в сучасних умовах. Важко уявити, щоб у будь-якій країні Європи, куди рухається наша країна, так цинічно і відверто порушувалися права, силою, незаконно відбиралося майно правозахисної громадської організації.

Складається враження - профспілки активно підштовхують до вибору інших, більш радикальних способів захисту своїх прав та інтересів, які в надзвичайно складний і важкий для країни час можуть похитнути крихкий мир у суспільстві, що вкрай необхідний для країни, яка стала на шлях масштабних реформ.

Голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько заявив на прес-конференції, що державні органи незаконно втручаються у роботу профспілок, порушують Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», здійснюють відверту антипрофспілкову кампанію, спрямовану на підрив активності профспілкових організацій, їх дискредитацію перед суспільством, а також позбавлення статутної діяльності.

Він зазначив: конфліктна ситуація за право власності на Будинок профспілок в м. Ужгороді, на площі Народній, 5, яка дістала національний і міжнародний розголос, виникла внаслідок прийнятих всупереч здоровому глузду, з грубими порушеннями норм міжнародного судочинства судових рішень, якими обласну раду профспілок Закарпаття позбавлено права власності на будівлю профспілок, яка належить їй на законних підставах протягом 55 років. Однак, усі ці обставини не були враховані в рішеннях Господарського суду Закарпатської області від 17 травня 2016 року та Львівського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2016 року по справі №907/118/16 щодо визнання права власності Фондом державного майна України на будівлю Закарпатської обласної ради профспілок.

На підставі цих судових рішень було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №221-р «Про передачу частини будівлі в м. Ужгород до сфери управління Державної судової адміністрації».

У цих складних умовах перед обласною радою профспілок, її членськими організаціями постають спільні завдання щодо пошуку нових шляхів посилення ефективності дій, спрямованих на захист соціально-економічних та майнових прав профспілок, консолідації профспілкового руху, збереження профспілкового майна.

Нині в області проходить активна підготовка до масової попереджувальної акції протесту профспілок Закарпаття, в якій також візьмуть участь регіональні профоб’єднання 10 областей України. Акція відбудеться 16 травня в місті Ужгороді.

Підводячи підсумки прес-конференції та відповідаючи на запитання представників ЗМІ, Голова ФПУ Григорій Осовий зазначив, що Федерація профспілок України, її членські організації будуть і надалі активно та ефективно відстоювати законні права та інтереси членів профспілок, всіх людей праці.  


11 мая 2018 г.
За ініціативи профспілкової сторони відбулись консультації
щодо прогнозу основних макроекономічних показників на 2019-2021 рокиВ рамках переговорного процесу з напрацювання проекту Генеральної угоди на новий строк за ініціативи профспілкової сторони 8 травня ц.р. відбулися консультації щодо формування прогнозу основних макроекономічних показників на 2019-2021 роки за участі Першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок, заступника Голови ФПУ Шубіна О.О., Першого заступника Міністра соціальної політики України Крентовської О.П., директора Департаменту економічної стратегії та макроекономічного прогнозування Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Горшкової Н.І., представників всеукраїнських профспілок, Мінсоцполітики та МЕРТ.


Представники Мінекономрозвитку поінформували, що загальноприйнятою міжнародною практикою для формування бюджетних показників є розрахунок прогнозу за консервативним сценарієм в існуючих умовах. Саме тому в Мінекономрозвитку при підготовці Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки беруть за базу такий сценарій. Однак, враховуючи реформи, що наразі відбуваються в країні, одночасно обраховуються ще два варіанти (зокрема, з урахуванням запровадження податку на виведений капітал та земельної реформи).


О. Крентовська зазначила, що позиція Мінсоцполітики полягає в тому, що розмір мінімальної заробітної плати має бути встановлений принаймні не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Обговорюючи можливості економіки  щодо   підвищення  мінімальної   зарплати Н. Горшкова відзначила, що великих проблем у забезпеченні зазначеного показника в реальному секторі у міністерстві не бачать. За підсумками консультацій учасники зустрічі домовились в процесі підготовки нової Генеральної угоди спільно напрацювати законодавчі пропозиції та механізми, які б дозволили значно підвищити рівень заробітної плати, в т.ч. мінімальної, одночасно мінімізувавши окремі проблеми, які можуть при цьому виникнути (зокрема, щодо сплати податку з доходів фізичних осіб та єдиного соціального внеску).


Вже на наступному тижні заплановано проведення засідання тристоронньої робочої групи з підготовки розділу проекту Генугоди «З питань оплати праці».

4 мая 2018 г.
Голова ФПУ Григорій Осовий провів скайп-конференцію щодо
Всеукраїнської попереджувальної акції протесту

Згідно з рішенням Ради Федерації профспілок України, 16 травня в Ужгороді має відбутися Всеукраїнська  попереджувальна солідарна акція протесту «За права людини праці, за права профспілок в Україні». У цьому заході на підтримку Закарпатської обласної ради профспілок у її боротьбі проти наступу на її майнові права, за відстоювання прав всіх профспілкових організації країни,  будуть брати участь керівництво та представники Федерації профспілок України, її членських організацій з різних регіонів. Зараз відбувається активна підготовка до проведення акції. У рамках цього процесу 3 травня Голова СПО обєднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий провів скайп-конференцію з головою Закарпатської обласної ради профспілок Володимиром Фленьком, іншими представниками облради.

В конференції з Ужгородом також взяли участь керівники ряду структурних підрозділів апарату ФПУ – Департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями Лариса Ровчак, Управління фінансів, бухгалтерського обліку та кадрової роботи Світлана Моторенко, Прес-центру ФПУ Юрій Работа, Департаменту корпоративних прав та майна Євген Плахін, Департаменту правового захисту Дмитро Лях.
Під час скайп-конференції Григорій Осовий проінформував про дії Федерації профспілок України, всеукраїнських галузевих профспілкових організацій та територіальних профоб’єднань щодо підготовки до участі в солідарної акції в Закарпатті. Було узгоджено низку правових, організаційних питань, а також питань інформаційного забезпечення заходу. Зокрема мова йде про широке та об’єктивне висвітлення профспілкових дій на каналах телебачення, у центральних та регіональних засобах масової інформації.


Під час спілкування було вирішено обов’язково провести у Києві напередодні акції в Ужгороді - у одної з головних інформаційних агенцій – велику прес-конференцію як по подіям в Ужгороді та Полтаві, де відбуваються нахабні спроби зазіхання на профспілкову власність, так і в більш широкому сенсі – про ситуацію з наступом на майнові права профспілок в Україні та необхідність активних солідарних дій проти такого тиску.

Голова ФПУ також проінформував про свою участь у засіданні робочої групи щодо врегулювання питань, пов’язаних з визначенням статусу і використанням майна, що перебувало у користуванні профспілкових організацій колишнього Союзу РСР, що відбулось 2 травня. Профспілковий лідер підкреслив: головні вимоги профспілок у цьому питанні – скасування розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів, у першу чергу будинків територіальних профоб’єднань Закарпатської і Полтавської областей; підготовка Кабміном, як суб’єктом законодавчої ініціативи, та подання до Верховну Раду України законопроекту з урахуванням профспілкових пропозицій, метою якого є законодавче врегулювання правового статусу майна профспілок.

Голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько зі свого боку проінформував про ситуацію з профспілковим майном в Ужгороді, про хід підготовки попереджувальної акції в цьому обласному центрі, юридичних, організаційних, технічних, інформаційних її складових.

Наприкінці зустрічі  було досягнуто домовленості продовжити діалог щодо підготовки до Всеукраїнської попереджувальної солідарної акції в Ужгороді, активно підключаючи до нього представників всеукраїнських галузевих профорганізацій та територіальних профоб’єднань, громадськість та ЗМІ.

20 апреля 2018 г.
Урядом схвалено проект Указу Президента України
„Про День професійних спілок України”

Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу президії Федерації професійних спілок України щодо встановлення в Україні Дня професійних спілок України, який відзначатиметься щорічно у другу неділю жовтня.

Підписання Президентом України відповідного Указу сприятиме визнанню важливої ролі професійних спілок та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства.

Питання про встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України було порушено представниками профспілок та їхніх організацій на Міжнародній науково-практичній конференції 09.11.2017 „Історія зародження і розвиток профспілкового руху в Україні” з нагоди відзначення 200-річчя з дня створення у листопаді 1817 року в м. Львові першої профспілкової організації на українських землях.

За підсумками роботи конференції учасники схвалили резолюцію, згідно з якою рекомендовано виборним органам та керівництву Федерації профспілок України звернутися до органів державної влади щодо встановлення і відзначення в Україні Дня професійних спілок України.

З метою визнання важливої ролі профспілкових організацій та їхніх об’єднань у формуванні громадянського суспільства, Мінсоцполітики розробило проект Указу Президента України „Про День професійних спілок України”, яким пропонується установити в Україні День професійних спілок України, який відзначати щорічно у другу неділю жовтня.

Реалізація зазначеного акта не потребуватиме ні додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів, ні встановлення додаткового вихідного дня.

За повідомленням Урядового порталу

13 апреля 2018 г.
Руки геть від профспілкової власності!

Сьогодні, 12 квітня, у Полтаві представники профспілкових організацій 15-ти обласних центрів України солідарно виступили проти свавілля влади, яка своїм незаконним рішенням намагається відібрати у профспілок Полтавщини їхній будинок та передати його органам прокуратури.

В акції протесту біля стін Прокуратури Полтавської області взяли участь  більше 2-х тис. профспілкових активістів та представників громадськості. Представники профспілок Запоріжжя на чолі з головою ОСПС Сластьоном В.М. також парийнялі участь у акції протесту. Вони рішуче засудили протиправні дії органу, який мав би стояти на сторожі законних прав та інтересів членів профспілок.

Після мітингу, на якому виступили Голова Полтавської обласної ради профспілок Леонід Вернигора, Голова Об’єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко, Голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко, інші представники територіальних профоб’єднань та галузевих профспілок: працівників ЖКГ, освіти і науки, "Машприлад", колона протестувальників направилась до обласного Господарського суду, де розгорнуто пікет.

Профспілкові вимоги та Заяву передано керівництву органів місцевої влади та самоврядування.

Голові Полтавської обласної державної адміністрації Головку В.А.

Прокурору Полтавської області Кармазіну М.А.

Голові господарського суду Полтавської області  Ціленку В.А.

ЗАЯВА
профспілок Полтавщини щодо порушення
майнових прав профспілок

Учасники акції протесту профспілок Полтавщини «Проти свавілля органів державної влади» обурені наступом на майнові права профспілок, що триває у Полтавській області. Позбавлення профспілок майна, яке необхідне для здійснення їх статутної діяльності, є грубим втручанням державних органів в роботу профспілок і порушенням Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
До голови облдержадміністрації , як соціального партнера змушені вкотре звернутися , через триваючий майновий конфлікт з приводу передачі навчально-методичного центру профспілок в м. Полтаві (вул. Ляхова,1) в оперативне управління Генеральній прокуратурі України. На жаль, ми не отримали Вашої підтримки на численні наші звернення і змушені вийти на акцію протесту проти свавілля владних структур. Рейдерство Кабінету міністрів, Генеральної прокуратури та судів примушує нас, представників профспілок Полтавщини і низки солідарних з нами сусідів - територіальних профспілкових організацій України – учасників акції протесту, до припинення соціального діалогу сторін-партнерів. Повністю усвідомлюємо небажаність негативних наслідків протистояння в умовах триваючої російської агресії і вимагаємо від Вас, відповідної реакції.

Пане прокуроре у Полтавській області, вчергове радимо Вам відмовитися від чужого майна і довести на ділі, що верховенство права, справедливість і повага до Закону залишаються нормою життя в нашій області. Відмова Вашого відомства від посягань на майнові права профспілок була б дійсно державницьким рішенням і посприяла б збереженню атмосфери спокою та злагоди в регіоні , зростанню авторитету прокуратури і судової системи.

Пани очільники Полтавщини, ваше відсторонене споглядання за незаконним і нахабним переділом чужого майна структурами, котрі покликані стояти на сторожі прав і свобод громадян, примушує визнати наш з вами діалог порожньою формальністю.

Вимагаємо долучитися до розв’язання проблеми і стати справжнім партнером профспілкам у забезпеченні необхідних соціальних умов для розвитку краю.

Ні – рейдерам у прокурорських погонах!

Ні – прокурорсько-судовій змові!

Ні – порушенню Конституції!

Ні – наступу на права профспілок!

Прийнято одноголосно
учасниками акції протесту профспілок «Проти свавілля органів державної влади»
у м. Полтаві 12 квітня 2018 року
12 апреля 2018 г.
Григорій Осовий: Кожне робоче місце в Україні має бути захищеним

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на виконання положень Генеральної угоди поінформувало СПО об’єднань профспілок про зміни антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну.
У листі повідомляється, що за результатами розгляду Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі звіту та висновків Мінекономрозвитку стосовно антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну нітрату амонію (аміачної селітри) з Російської Федерації, зроблено висновок, що рівень застосованих антидемпінгових заходів є недостатнім.

Для захисту національних інтересів та запобігання демпінгового тиску Комісією схвалене рішення, спрямоване на зміну антидемпінгових заходів з метою усунення загроз їх обходження при постачанні мінеральних добрив в Україну. Зокрема визначено розмір ставки антидемпінгового мита:
- для вітчизняного експортера - на рівні 29,25 %,
- для інших експортерів та загалом для Російської Федерації – 42,96 %.
- Причина цього полягає у захисті національного товаровиробника, - прокоментував повідомлення Міністерства Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Він нагадав, що в Україні діють кілька заводів з випуску мінеральних та хімічних добрив для потреб агросектору. Однак, через низку притичин (однією з яких є вартість газу для вітчизняних виробників), остаточна ціна їхньої продукції є високою. За деякими даними у структурі вартості міндобрів складова енергоносіїв досягає 70%, тому українські аграрії для своїх потреб вимушені шукати більш дешеві добрива, які на ринку пропонують як сусідні Білорусь і РФ, так і країни Європи.

Така ситуація загрожує згортанням виробництва на вітчизняних хім.заводах, або навіть знищенням цілої галузі промисловості, що спричинить шкоду для нашої економіки, а також загрожує втратою десятків тисяч робочих місць. Як цьому запобігти, - неодноразово обговорювалось за участю народних депутатів України, обізнаних експертів та фахівців, неодноразово це питання розглядалось Національним комітетом промислового розвитку, до складу якого входить Голова ФПУ. У результаті було зроблено висновок щодо необхідності запровадження антидемпінгових мит для підвищення конкурентоспроможності українських виробників.

- Встановивши таки мита, ми «даємо ковток повітря» нашим національним підприємствам, - говорить Г.Осовий, - у хімічній галузі ми тим самим захищаємо понад 20 тис. робочих місць для працівників, зайнятих на виробництві хім.добрив. Профспілки вважають, що держава, а це й Антимонопольний комітет, і Мінекономрозвитку повинна чутливо реагувати на ринкову кон’юнктуру, і в тій чи інший мірі застосовувати заходи по захисту національного товаровиробника. Зберігаючи робочі місця, ми забезпечуємо сплату податків, єдиного соціального внеску та інших виплат до бюджету, чим створюється добробут громадян.

- Кожне робоче місце в Україні має бути захищеним і продуктивним, - переконаний лідер профспілок.
12 апреля 2018 г.
Заява профспілкової Сторони НТСЕР щодо
порушення трудових прав та прав профспілок

Профспілкова Сторона Національної тристоронньої соціально-економічної ради доводить іншим Сторонам Національної ради глибоке занепокоєння, що викликано погіршенням стану дотримання трудових прав та прав профспілок в Україні.

Про це свідчать результати профспілкового моніторингу. Лише в 2017 році 147481 працівник потерпали від порушень трудових прав. Громадськими інспекторами праці профспілок виявлено 30146 порушень законодавства про працю, зокрема з питань оплати праці –11764, зміни істотних умов праці – 3838, звільнення та переведення – 3806.

На жаль, вимушені констатувати, що інформування профспілками про факти порушень трудових прав працівників та прав профспілок органи державної влади, в т.ч. наділені повноваженнями нагляду і контролю, є малоефективними та не мають належної реакції. Натомість все більше посилюється тиск на профспілкові організації та їх лідерів.

Свідченням цього є запровадження фінансового контролю за діяльністю профспілок, ускладнення механізмів реєстрації профспілкових організацій, фактичне застосування подвійного оподаткування внесків членів профспілок.

Крім того, український працівник у багатьох сферах діяльності позбавлений конституційного права на страйк, тобто законного механізму відстояти свої права та інтереси. Незважаючи на рішення Європейського суду з прав людини, держава Україна продовжує ігнорувати цивілізований діалог. Навпаки, намагається на рівні Мінсоцполітики та Мінфіну дискримінувати та позбавити основоположного права на ведення колективних переговорів працівників бюджетної сфери.

Підрив матеріальної бази профспілок, яка використовується як навчальні центри, оздоровчі заклади та профспілкові осередки, призводить до позбавлення мільйонів працюючих громадян можливості підвищення кваліфікації, отримання пільгового лікування, юридичної допомоги. Натомість профспілкові працівники ганебно виселяються з профцентрів, які десятиліттями утримувались за профспілкові внески.
Профспілки обурені, що  звернення до правоохоронних органів про напади на мирні зібрання профспілок й застосування фізичної сили до лідерів не мають належної реакції, а таким випадкам не надається належної правової оцінки.

Враховуючи зазначене, профспілкова Сторона Національної тристоронньої соціально-економічної ради заявляє, що такі факти несуть загрозу існуванню соціального діалогу на тристоронній основі, в т.ч. Національної ради. Тому профспілки наполягають, що питання, зазначені в Заяві, мають бути розглянуті на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради.
Схвалено на засіданні профспілкової сторони НТСЕР 5 квітня 2018 року

Співголова НТСЕР від
профспілкової Сторони                                                              Г.В.Осовий

12 апреля 2018 г.
НІ – спробам підпорядкувати національний
профспілковий рух політичним інтересам

Останнім часом у засобах масової інформації, Інформаційних агенціях та на телеканалах почастішали випадки негативної подачі інформації, проведення брудних інформаційних кампаній щодо найчисельнішого профспілкового об’єднання країни – Федерації профспілок України.

І це не вперше, коли окремі політикани намагаються спаплюжити імідж та підірвати єдність профспілкового руху, нав’язати суспільству неправдиву і спотворену інформацію про профспілки, внести розбрат, знизити силу консолідованого спротиву профоб’єднання, що захищає права майже 6 млн. працівників.

Характерно, що такі звинувачення проти профспілок та їх керівників з’являються в публічному просторі саме в періоди зростання активності профспілкових дій, коли президія ФПУ прийняла рішення про проведення  Всеукраїнської акції протесту профспілок у м. Києві та на місцях, висунувши вимоги до органів державної влади і бізнес-структур щодо припинення наступу на  трудові і соціальні права громадян, зниження непосильних цін і тарифів, невідкладного погашення боргу із заробітної плати, покращення безпеки і охорони праці на робочих місцях.

При прийнятті Державного бюджету на 2018 рік профспілки вимагають від Уряду і народних депутатів встановити гарантований державою мінімум оплати праці не нижче 4 тис. грн., значно підвищити посадові оклади і ставки працівників бюджетної сфери, забезпечити належне фінансування  вугледобувних підприємств, працівників лісового господарства, геологів. При проведенні медичної реформи виконати конституційний обов’язок держави щодо безоплатності і якості медичних послуг.
Федерація профспілок України заявляє рішучий протест інформаційним інсинуаціям у ЗМІ і наголошує, що  подібні нападки не змусять ФПУ звернути з курсу боротьби за трудові та соціальні права працівників. І для цього профспілки будуть використовувати всі законні засоби і повноваження.
Марні потуги тих, хто намагається підпорядкувати та поставити під контроль національний профспілковий рух політичним інтересам.
30 марта 2018 г.
Засідання ФПУ. Бути в авангарді боротьби
за права та інтереси людини праціЯкі виклики стоять зараз перед профспілками щодо виконання головного їх завдання - ефективного забезпечення соціально-економічного захисту працівників, розвитку соціального діалогу та профспілкового руху? Що потрібно зробити, щоб найбільш активно та надійно захистити принцип соціальної справедливості? На ці та інші актуальні запитання шукали та знаходили відповіді учасники четвертого засідання Ради Федерації профспілок України, що відбулося 29 березня у Києві.Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
В заході взяли участь заступники Голови ФПУ Євген Драп’ятий, Володимир Саєнко та Олександр Шубін, Представник ФПУ у Верховної Раді України Сергій Каплін, Держсекретар Мінсоцполітики України Віктор Іванкевич, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук.  З доповіддю «Про виконання рішень VII З’їзду ФПУ щодо організаційного і фінансового зміцнення Федерації профспілок України, її членських організацій задля посилення ефективності дій на захист прав членів профспілок» виступив Голова ФПУ Григорій Осовий.Профспілковий лідер проінформував присутніх про те, що вдалося  зробити за період після форуму ФПУ.

Зокрема він зазначив:
- «По-перше, нарешті подолано 16-річний спротив різних урядів і ми домоглися об’єктивного визначення прожиткового мінімуму, який є базовим соціальним стандартом для розрахунків зарплати, пенсій, стипендій та соціальних допомог.
- По-друге, вперше в сучасній історії у 2017 році розмір мінімальної зарплати 3200 гривень було встановлено на рівні фактично визначеного прожиткового мінімуму.  Цьогоріч мінімалку встановлено 3723 гривні, однак ми конче маємо домогтися її підвищення до 4100 грн., тобто - до рівня фактичного прожиткового мінімуму.
- По-третє, відновлення другий рік поспіль економічного зростання, хоча й невеликого, та активність профспілок у колективних переговорах дали імпульс до динамічного зростання середньомісячної зарплати (проти 2015 року майже на 70%.), що дозволило зменшити на 15% кількість працюючих «бідняків» із зарплатою нижче прожиткового мінімуму. Водночас на чверть стало більше високооплачуваних працівників  із зарплатою понад 10 тис. гривень».Вирішено ще одне питання: з 1 жовтня 2017 року, як того вимагали понад 2 млн. членів профспілок – працюючих пенсіонерів, скасовано оподаткування пенсій. Для всіх інших проведено осучаснення пенсій та запроваджено сталий механізм їх індексації. Відновлено також право на пільгове пенсійне забезпечення для кількох десятків тисяч працівників, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, що було однією з основних вимог всеукраїнських акцій протесту. Збільшено розмір страхових виплат потерпілим на виробництві. Робота у цьому напрямку продовжується: на черзі запровадженняпрофесійних пенсійних систем другого рівня та додаткове збільшення пенсій для осіб, які мають великий трудовий стаж, проте мали низький заробіток.

Голова ФПУ проінформував також про інші досягнення профспілок. При цьому він наголосив:
- Багато чого з наміченого поки не вдалося досягти. Це, перш за все, забезпечення сталої роботи ізбереження робочих місць. Структурні реформи у галузях та надто повільні темпи економічного зростання залишають без роботи понад 1,7 млн. працівників і ще  сотні тисяч   зайняті неповний робочий день.Державні органи і роботодавці не справляються з проблемою зростання заборгованості із зарплати. Залишаються дискримінаційними умови оплати праці в бюджетних організаціях. Незважаючи на зусилля і вимоги профспілок, не відновлено санаторно-курортне лікування працівників та їх дітей, а також студентської молоді.

Правда, реформований Фонд соціального страхування значно збільшив на цей рік фінансування відновлювального лікування в реабілітаційних відділеннях, і цим працівникам треба скористатися.Масово порушуються трудові права працівників, посилюється наступ й на профспілкові права, не досягнуто жодних поступок з боку влади на профспілкові вимоги щодо зупинення зростання цін і тарифів, які з’їдають ріст зарплат та пенсій. Все це вимагає від ФПУ і членських організацій посилення свого потенціалу впливу на події, виклики та загрози, мобілізації ресурсів і консолідації дій на захист прав та інтересів спілчан.

Тому не випадково VII-й  з’їзд виділив у Стратегії діяльності окремий розділ «Сильні профспілки – ефективний захист» та поставив перед нами відповідні завдання.Григорій Осовий окреслив головні завдання, які зараз стоять перед ФПУ, її членськими організаціями.
Заслухав та обговорив доповідь Голови ФПУ, Рада Федерації профспілок України зазначила, що для дієвого профспілкового реагування на зміни, що відбуваються в умовах реформ та соціально-економічної трансформації суспільства, нагальним завданням ФПУ, її членських організацій є їхорганізаційне та фінансове зміцнення з метою посилення ефективності дій профспілок, консолідації профспілкового руху, збереження його єдності.

Реформування країни та триваюча війна на Сході України спричинили значні економічні і соціальні проблеми. Реалії у багатьох випадках не відповідають очікуванню, а рівень життя переважної частини громадян не покращився, що відображається як на суспільних настроях загалом, так і на громадських організаціях, зокрема профспілках.Порушуються конституційні права людини праці, скасовуються та обмежуються соціальні гарантії і стандарти, на багатьох підприємствах, у т.ч. транснаціональних кампаніях, відбувається пряме нехтування інтересами людини праці. Зруйновано соціальну систему оздоровлення та лікування працюючих та членів їхніх сімей. Ріст цін, зокрема на продукти харчування, товари першої необхідності нівелює зростання трудових доходів працюючих. Під гаслами реформ, оптимізації та реорганізації відбувається скорочення працюючих, ліквідація підприємств та профспілкових організацій. Водночас зберігається таке ганебне явище, як зростання заборгованості із виплати заробітної плати працівникам.Результати правозахисної роботи профспілок свідчать, що у період після VІІ З’їзду відбулося порушення трудових прав майже 400 тис. працівників. Влада практично не реагує на колективні звернення та масові акції протесту працівників. За правозахисну діяльність та активні дії профспілкові організації останнім часом зазнають утисків своїх прав шляхом законодавчого та нормативного ускладнення їх діяльності, на профспілкових активістів чиниться тиск. У таких умовах у 2016–2017 рр. чисельність членів профспілок, що входять до складу ФПУ, скоротилася більше як на 700 тисяч осіб, і на 6,08 тис. менше стало первинних профспілкових організацій.

Перед Федерацією профспілок України, її членськими організаціями постало спільне завдання щодо організаційно-фінансового зміцнення, консолідації профспілкового руху, збереження його єдності та пошуку нових шляхів посилення ефективності діяльності профспілок.   

Враховуючи вищевикладене, Рада Федерації профспілок України прийняла відповідну Постанову.
Було також заслухано та обговорено питання «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові». З інформацією з цього питання виступили заступники Голови ФПУ Євген Драп'ятий та Володимир Саєнко.Під час засідання Ради ФПУ обговорено інші актуальні питання, серед яких «Про затвердження звіту про виконання бюджету ФПУ за 2017 рік та бюджету ФПУ на 2018 рік», «Інформація про роботу Контрольно-ревізійної комісії у 2017 році», «Про Стратегію інформаційної діяльності ФПУ на 2018–2021 роки».29 марта 2018 г.
Засідання президії ФПУ. Відповідати викликам часу, очікуванням людей праці

Четверте засідання Ради Федерації профспілок України відбудеться 29 березня ц.р. у Києві. Таке рішення, а також порядок денний цього засідання, затвердили члени Президії ФПУ, які зібралися 27 березня у столиці України.

Головував на засіданні Президії ФПУ Голова СПО обєднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.  

Учасники заходу обговорили наступні питання: «Про проект постанови Ради ФПУ «Про виконання рішень VII З’їзду ФПУ щодо організаційного і фінансового зміцнення Федерації профспілок України, її членських організацій задля посилення ефективності дій на захист прав членів профспілок», «Про проект постанови Ради ФПУ «Про Стратегію інформаційної діяльності ФПУ на 2018–2021 роки», «Про проект постанови Ради ФПУ «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові», «Про проект постанови Ради ФПУ «Про виконання бюджету Федерації профспілок України за 2017 рік та бюджет ФПУ на 2018 рік» та інші питання.

Практично по всім темам, які мають бути розглянуті на засіданні Ради Федерації профспілок України, учасники заходу провели жваву, іноді дуже гостру, але ділову й конструктивну дискусію. Це, перш за все, стосувалося таких актуальних і важливих питань, як організаційне та фінансове зміцнення Федерації та її членських організацій, як всеукраїнських галузевих профорганізацій, так і територіальних профооб'єднань.

Члени Президії ФПУ, які представляють багатотисячні організації, виступили з низкою зауважень та пропозицій до документів, що були підготовлені робочими групами та комісіями з відповідних напрямів роботи.

Заслухавши та обговоривши запропоновані проекти постанов Ради ФПУ, члени Президії вирішили: по-перше, взяти їх за основу, по-друге, доручити редакційній комісії доопрацювати їх тексти згідно з зауваженнями та пропозиціями, що надійшли під час засідання Президії.

Відбулося засідання Постійної комісії Ради ФПУ з майнових питань 28 березня Президія Федерації профспілок  продовжить своє засідання та обговорить низку інших важливих питань.

Того ж дня відбудуться засідання Постійних комісій Ради ФПУ:
- з питань організаційної роботи та розвитку профспілкового руху;
- з питань виробничої політики та захисту економічних інтересів членів профспілок;
- з питань соціального захисту членів профспілок і соціального страхування;
- з питань охорони праці та здоров'я;  
- з питань правового захисту профспілок та їх організацій, членів профспілок; з питань рівності прав жінок і чоловіків.

26 марта 2018 г.
Майбутнє ринку праці в Україні

Як подолати низку факторів, що мають негативний вплив на розвиток трудового потенціалу України, вирішували учасники круглого столу «Майбутнє ринку праці в Україні», що був організований Конфедерацією роботодавців України за участі Міністерства соціальної політики України.

У круглому столі взяли участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, Державний секретар Міністерства соціальної політики УкраїниВіктор Іванкевич, Президент Конфедерації роботодавців України Олег Шевчук, Виконавчий Віце – президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць,  народний депутат Віталій Курило, Заступник Голови Держслужби зайнятості Юлія Жовтяк, віце – президент Інституту професійних кваліфікацій Сергій Притоманов, завідувач відділу соціальної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Цимбал та ін.

До чинників, що перешкоджають успішному трудовому майбутньому України фахівці відносятьвідсутність сучасної стратегії розвитку трудового потенціалу країни, яка має відповідати на актуальні для України виклики; низький рівень життя населення та ціни національної робочої сили; неадаптованість великої кількості громадян України до праці та життя в умовах ринкової економіки;відсутність системи навчання впродовж життя, зокрема, дорослих осіб, орієнтованої на подовження терміну їх продуктивної зайнятості; масштабний відтік закордон працездатного населення та молоді; відсутність системного аналізу структури зайнятих на регіональному ринку праці та короткострокового прогнозування попиту та пропозиції робочої сили; суттєва розбалансованість попиту та пропозиції робочої сили, що ускладнюється невідповідністю обсягів підготовки спеціалістів з пріоритетами економічного розвитку держави та реаліями ринку праці; непопулярність і непрестижність низькокваліфікованої, але суспільно-необхідної праці і як наслідок можливе збільшення квоти для трудових іммігрантів; недостатня відповідність професійно-освітньої підготовки працівників перспективним вимогам ринку праці та технологічному розвитку, слабке залучення роботодавців до організації професійного навчання.

Учасники круглого столу «Майбутнє ринку праці в Україні»,обговоривши ситуацію щодо формування та збереження трудового потенціалу, стану ринку праці, зовнішньої трудової міграції, відзначили, що економічний розвиток країни, який супроводжується  ростом зайнятості та заробітних плат є ключовим фактором позитивного впливу на зазначені явища.

Беззаперечним також  є факт, що будь-які  інвестиції в економіку України мають підкріплюватися необхідною  кількістю професійних і висококваліфікованих кадрів, що мають бути підготовленими, як  на відповідній території, так і в державі в цілому.

А також  надзвичайно  необхідно відходити від традиційної політики патерналізму у соціальних відносинах, за яких держава перебирає на себе функції соціального утримувача мільйонів громадян через надання субсидій і інших видів грошових допомог, завдяки чому рівень заробітної плати у структурі доходів великої частки населення України є надзвичайно низьким.

Зокрема,  Державний секретар Міністерства соціальної політики України Віктор Іванкевич зазначив: «Ми потребуємо врегулювання цих питань, у першу чергу, в правовій площині, зокрема, черезвпровадження нового Трудового кодексу. Всі зауваження щодо цього документу мають бути ретельно проаналізовані та враховані».

Відтак, пріоритетом державної соціальної політики і політики у сфері зайнятості має стати активізація людини на ринку праці, її озброєння знаннями і навичками, необхідними для успішної конкурентоздатності впродовж трудового життя, у т.ч. завдяки розвитку підприємливості, підприємництва та самозайнятості.

У процесі обговорень та дискусій  учасники круглого столу визначили  певні  пріоритетні напрямки розвитку трудового потенціалу в Україні:

Удосконалення правової основи забезпечення розвитку трудового потенціалу:
Модернізація трудового законодавства України, у т.ч. прийняття законів України «Про зайнятість», «Про навчання впродовж життя», «Про професійну освіту», «Про фахову (передвищу) освіту», «Про Національну систему кваліфікацій»;
Оновлення Законів України «Про професійний розвиток працівників», «Про формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів»;

Розроблення Указу Президента України «Про Основні напрями розвитку трудового потенціалу в Україні на період до 2025 року» та відповідних нормативно-правових актів на його виконання;
Реформування системи оплати праці  для працівників бюджетної сфери;
Розроблення спеціальної державної програми щодо повернення трудових мігрантів з умовною назвою «Повертайтеся, Вас  чекає Україна!».

Створення інституційної системи формування і розвиту кваліфікованого трудового потенціалу:
Перетворення Мінсоцполітики на Міністерство праці і соціальної політики з відповідною концентрацією відповідних функцій від інших ЦОВВ;
Реформування служби зайнятості України з метою переорієнтації роботи служби з функції виплати допомоги по безробіттю на службу, мета якої максимально швидко дати тимчасово безробітному всі можливості для скорішого виходу на ринок праці;
Утворення фонду підтримки професійної освіти і навчання на виробництві;
Утворення Національного агентства кваліфікацій;
Започаткування формування системи професійних кваліфікацій, зокрема, центрів незалежного оцінювання професійних кваліфікацій, створення відповідних реєстрів, підготовки фахівців з оцінювання професійних кваліфікацій тощо;
Активізація системи підтвердження результаті неформального навчання за робітничими професіями;
Прискорення  розроблення та затвердження професійних стандартів на актуальні для пріоритетних секторів розвитку національної економіки професії;
Формування якісно нової системи професійної орієнтації людини, особливо дітей та молоді. Відновлення роботи Ради з питань професійної орієнтації населення та формування принципово нової системи професійної орієнтації молоді та дорослих людей;
Оновлення і осучаснення Класифікатора професій з метою  приведення його у відповідність до міжнародної класифікації ISCO 08, гармонізації переліків професій, напрямів підготовки спеціалістів з наявними на ринку праці професіями та назвами робіт;
Поширення практики застосування альтернативної військової служби, громадських робіт для виконання суспільнозначущих робіт, що потребують низької та середньої кваліфікації;

Забезпечення ефективного прогнозу основних напрямів розвитку трудового потенціалу:
визначення пріоритетів економічного розвитку з метою завчасної підготовки професійних кадрів;
забезпечення  реалізації стратегічних інвестиційних проектів кадровим потенціалом необхідної кількості та якості;
чітке розділення замовлення на підготовку необхідних для функціонування держави кадрів (держ.служба, збройні сили, поліція, медична та освітня сфери тощо) та підготовки кадрів для вільного працевлаштування;
реформування системи фінансування підготовки кадрів з метою доступності отримання кредитування для здобуття професійної та вищої освіти і підвищення кваліфікації;
відновлення методичного і методологічного забезпечення нормування праці;
забезпечення коротко і середньо-термінового прогнозів тенденцій розвитку ринку праці з метоюскладання та ведення балансів трудових ресурсів;
формування середньострокової потреби у робочій силі за професіями і в регіональному розрізі, забезпечення щорічного корегування показників державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.

20 марта 2018 г.
Роль оплати праці в скорочені бідності та її вплив на трудову міграцію в Україні

Такою буде одна з тематичних доповідей, представлених на Асамблеї Української Сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, що відбудеться на початку квітня ц.р. у Брюсселі.

Друга із запропонованих тем, обговорених членами УСПГС на засіданні 13 березня, стосуватиметься кліматичних змін. Учасники засідання, в якому взяв участь Голова ФПУ Григорій Осовий, ухвалили рішення щодо активізації підготовчої роботи до Асамблеї, а також розглянули низку питань стосовно розробки стратегічного плану діяльності УСПГС на поточний рік та операційних планів її робочих груп, щодо внесення змін до регламенту Платформи, а також затвердження Спільної декларації П’ятого засідання УСПГС, що відбулось у Києві восени минулого року.

15 марта 2018 г.
Засідання СПО. За сумлінну працю – гідну оплату

Підтримати проект наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою» за умови направлення приросту доходів, отриманих за рахунок підвищення Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою на збільшення фонду оплати праці працівників основної професії. Таке рішення прийнято на засіданні СПО об’єднань профспілок, що відбулось 14 березня.


Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
Справа у тому, що 20 лютого 2018 року на розгляд до СПО об’єднань профспілок надійшов проект наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою».

На сьогодні діють Тарифи на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 08.04.2017 № 137 та зареєстровані у Міністерстві юстиції України 14.04.2017 за № 500/30368, які введено в дію з 01.07.2017.

За даними Державної служби статистики України, зростання індексу тарифів на послуги поштового зв’язку для підприємств, установ, організацій у 2017 році у порівнянні з 2016 роком склало 66,6 %, в той час, як зростання індексу споживчих цін у цей період становило 14,4 %. За прогнозами економічного і соціального розвитку України на 2018 рік зростання індексу споживчих цін очікується на рівні 10,9 %, а на 2019 рік – на 7,5%.

Проектом наказу пропонується збільшити нинішній рівень тарифів у середньому на 49 % та ввести їх у дію поетапно:
1 етап – на період до 31.12.2018 включно передбачає підвищення рівня тарифів порівняно з діючим у середньому на 30 % та застосування їх на передплату видань з доставкою з 01.07.2018;
2 етап – на період з 01.01.2019 передбачає підвищення рівня тарифів порівняно з діючим у середньому на 56 % (у порівнянні з першим етапом на 20 %) та застосування їх на передплату видань з доставкою з 01.01.2019.

Для передплатників, які оформили передплату на рік, ціна доставки у 2018 році не зміниться.

Попереднє підвищення тарифів (у 2017 році) проведено в середньому також на 49 %.

Питома вага доходу від приймання та доставки вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою у загальному обсязі доходу  ПАТ «Укрпошта» складає близько 5 %. Таким чином, даний вид діяльності підприємства не є основним, а отже не може вирішально негативно впливати на фінансовий стан ПАТ «Укрпошта».

Необхідно зазначити, що значний вплив на собівартість послуги мають витрати на оплату праці з нарахуваннями, які в загальних витратах ПАТ «Укрпошта» становлять близько 70%. Водночас, розмір мінімальної заробітної плати, передбачений у Державному бюджеті України на 2018 рік, з 01.01.2018 становить 3723 грн, що на 16% більше ніж у 2017 році (3200 грн).

У разі зміни тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою, за інформацією ПАТ «Укрпошта», прогнозованими результатами буде сприяння зростанню доходів від надання послуг з приймання та доставки вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою та, відповідно, збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, зменшення збитків від надання таких послуг у 2018-2019 роках, впровадження соціальних заходів, спрямованих на підвищення заробітної плати працівників, насамперед, листонош.

Зважаючи на вирішальне соціальне значення розповсюдження періодичних видань за передплатою, збільшення тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою негативно позначиться на бюджетних установах, зокрема, на бібліотеках, особливо в сільській місцевості, які є переважними осередками отримання інформації для сільського населення.

Крім того, збільшення тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою неодмінно призведе до додаткового навантаження на бюджети усіх рівнів та домогосподарства.

Слід зауважити, що постійний перегляд тарифів в бік збільшення негативно впливає на імідж ПАТ «Укрпошта» в цілому серед населення, може примусити користувачів цих послуг до пошуку альтернативних шляхів отримання інформації, та може врешті призвести до втрати доходів підприємства.
За результатами обговорення, заслухавши інформацію представників ПАТ «Укрпошта», членів робочої групи СПО об’єднань профспілок з розгляду документів щодо питань зміни діючих тарифів (цін) для населення, СПО об’єднань профспілок вирішив підтримати проект наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою» за умови направлення приросту доходів, отриманих за рахунок підвищення Тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою на збільшення фонду оплати праці працівників основної професії.

Під час засідання СПО обговорено також низку інших питань, серед яких:
1. Про реалізацію рішення СПО об'єднань профспілок  від 26.12.2017 № 42- 1 «Про стан виконання Генеральної угоди на 2016-2017 роки за І півріччя 2017 року та пропозиції щодо внесення змін і доповнень до неї».
2. Про склад робочої Комісії з визначення розміру мінімальної заробітної плати на 2019 рік.
3. Про підсумки роботи Спільного представницького органу об’єднань профспілок у 2017 році та проект Основних заходів Спільного представницького органу об’єднань профспілок на 2018 рік.
5 марта 2018 г.
Міжнародна підтримка боротьби ФПУ за права профспілок

Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся з листом до Генерального секретаря МКП Шаран Барроу з проханням надати солідарну підтримку у зв’язку з посиленням з боку органів державної влади наступу на права профспілок.

У листі зокрема зазначено, що Президією ФПУ висунуто вимоги до влади: скасувати розпорядження про передачу профспілкових об'єктів до державної власності, в першу чергу будинків територіальних профоб'єднань та закріплення на законодавчому рівні за профспілками право власності на майно, яке знаходиться у їх віданні.

(Лист ФПУ додається - стор. 1, стор. 2)

27 февраля 2018 г.
Позиція профспілок. Генеральна угода має відповідати
європейським стандартам і конвенціям МОПЗапросити на наступне засідання Спільної робочої комісії для ведення колективних переговорів і підготовки проекту Генеральної угоди на новий строк Національного координатора МОП в Україні Сергія Савчука для обговорення відповідності цього важливого документу вимогам конвенцій Міжнародної організації праці. З такою пропозицією вступив керівник Робочої комісії об'єднань профспілок з укладання Генеральної угоди на новий строк, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін на засіданні СРК, що відбулось 26 лютого у приміщенні Міністерства соціальної політики України.Під час засідання члени СРК – представники всіх трьох сторін соціального діалогу – профспілок, уряду, роботодавців – розглянули та обговорили актуальні питання щодо змісту майбутнього документу.
Перш за все було обговорено результати опрацювання робочими групами пропозицій Сторін до проекту Генеральної угоди на новий строк. З інформацією з цього питання виступили представники сторін – керівники робочих груп чи їх заступники.Як ми вже повідомляли, за цей час відбулась низка засідань профспілкових робочих груп, а також тристоронніх  робочих  груп з  питань  Загальних,  заключних положень, соціального діалогу, розділів «З питань  оплати  праці»,  «Гідні  умови  праці  та  соціальний захист працюючих» та інших. (14 лютого,  21 лютого, 23 лютого).Було вирішено взяти інформацію керівників робочих груп про хід опрацювання пропозицій Сторін до проекту Генеральної угоди на новий строк до відома.При цьому профспілкова сторона виступила з пропозиціями:
1. Віднести неузгоджені позиції на засіданнях тристоронніх робочих груп до пропозицій Протоколу розбіжностей, зазначивши позицію кожної Сторони та аргументацію;
2. Доручити Секретаріату СРК розпочати формування пропозицій до Протоколу розбіжностей та тексту проекту Генеральної угоди з узгоджених на цьому засіданні положень.


22 февраля 2018 г.
Позиція профспілок. Новій Генеральній угоді - соціальне наповнення21 лютого відбулось засідання тристоронньої Робочої групи за напрямом «Охорона праці та соціальний захист» проекту Генеральної угоди на новий строк. В заході взяли участь представники профспілок, органів виконавчої влади та роботодавців.Сторону профспілок представляли голова Профспілки авіапрацівників України Михайло Козич, керівники департаментів та управлінь апарату ФПУ Юрій Андрієвський, Володимир Максимчук, голова ППО ФПУ Марія Гриценко, представники галузевих профспілок та апарату Федерації профспілок України.
Це засідання відбулося у рамках обговорення напрямів проекту Генеральної угоди на новий строк, яке профспілкова сторона проводить із соціальними партнерами.Так, на вже відбулись засідання СРК повноважних представників сторін з ведення колективних переговорів з укладення Генеральної угоди на новий строк, а також засідання тристоронньої Робочої групи профспілок з питань Загальних, заключних положень, соціального діалогу проекту Генеральної угоди на новий строк.
Заплановано також провести засідання тристоронньої робочої групи з підготовки розділу проекту Генеральної угоди «З питань оплати праці» та тристоронньої робочої групи з підготовки розділу щодо розвитку економіки і вітчизняного виробництва, зростання продуктивної зайнятості проекту Генеральної угоди на новий строк.19 февраля 2018 г.
Інформація про стан соціально-трудових відносин,
колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у січні 2018 року

Упродовж січня 2018 року в результаті заходів, спільно здійснених Національною службою посередництва і примирення та Федерацією профспілок України у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)) та запобігання їх виникненню, погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 338 млн. 9,5 тис. грн. або 48% від загальної суми боргу (703 млн. 731,5 тис. грн.), що стала основною причиною виникнення спорів та конфліктних ситуацій.

За цей період Службою проведено 343 примирні процедури, спрямовані на сприяння вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню, зокрема, 305 узгоджувальних зустрічей, 37 засідань примирних комісій та 1 засідання трудового арбітражу.

Упродовж січня п. р. НСПП сприяла вирішенню 151 КТС(К) (3 – на національному, 3 – на галузевому, 4 – на територіальному, 141 – на виробничому рівнях), участь в яких брали майже 1,5 млн. працівників 6730 суб'єктів господарювання.

Загалом у зазначеному 151 спорі найманими працівниками було висунуто 308 вимог, з яких: 122 (39,6%) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 104 (33,8%) – щодо виконання колективного договору, угоди, або окремих їх положень; 74 (24%) – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 8 (2,6%) – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

У січні п. р. Службою зареєстровано 10 вимог у 7 спорах (1 – на територіальному, 6 – на виробничому рівнях).

Упродовж січня 2018 року вирішено та знято з реєстрації 53 вимоги та 32 спори на виробничому рівні
З метою запобігання виникненню КТС(К) та стабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) упродовж січня 2018 року НСПП здійснювались заходи щодо усунення 268 чинників, які призвели до загострення стану СТВ (далі – чинники) на 285підприємствах у 235 випадках ускладнення стану СТВ (далі – випадки) (1 – на територіальному, 234 – на виробничому рівнях).

Зокрема, упродовж січня п. р. НСПП з метою запобігання виникненню КТС(К) взято на облік 87 випадків (37% від загальної кількості) та 89 чинників на 87 підприємствах.

Відповідно до компетенції, Служба продовжувала здійснювати моніторинг акцій соціального протесту, надавати роз'яснення сторонам соціального діалогу щодо врегулювання розбіжностей та спрямовувати конфліктні ситуації виключно в правове русло. Так, упродовж січня 2018 року працівники провели 3 акції соціального протесту, у яких ними було висунуто вимоги відповідно до положень статті 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)".
Більш детальні данні містяться в Інформації Національної служби посередництва і примирення про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у січні 2018 року, яка надана в рамках співпраці між Федерацією профспілок України та Національною службою посередництва і примирення.


19 февраля 2018 г.
Анонс. Нова політика цін і тарифів:
чи збережено соціальну справедливість?

У рамках відзначення Всесвітнього дня соціальної справедливості Федерація професійних спілок України 15 лютого 2018 року проводить засідання круглого столу на тему: «Нова політика цін і тарифів на соціально значущі товари і послуги: чи збережено принципи соціальної справедливості?».

Протягом останнього року в Україні триває масштабний процес реформування в усіх суспільних сферах. Саме у такий день потрібно говорити про те, чого ж чекати громадянам від впровадження реформ. Чи покращиться життя пересічного громадянина, чи це чергова спроба узаконення грабунку населення?
Під час зустрічі будуть розглянуті питання:
  • прийняття Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Чого чекати споживачам?;
  • скасування державного регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари та вплив на споживчі ціни;
  • «монетизації» пільг на транспортні послуги.

До участі запрошено народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, експертів наукових та громадських організацій, СПО об’єднань профспілок, членських організацій ФПУ, засобів масової інформації тощо.

Захід відбудеться: з 14:00-17:00 за адресою: м. Київ, вул. Героїв Небесної Сотні, 1, Міжнародний центр культури та мистецтв ФПУ, блакитна зала.19 февраля 2018 г.
Круглий стіл. Політика цін і тарифів має відповідати
принципу соціальної справедливості

Не допускати звуження чи порушення конституційних прав громадян  при реформуванні сфери надання житлово-комунальних послуг, цінової політики на соціально-значущі продовольчі товари та надання пільг у грошовій формі. З такою вимогою звернулися 15 лютого учасники круглого столу «Нова політика цін і тарифів на соціально значущі товари і послуги: чи збережено принципи соціальної справедливості?».

Цей захід організовано Федерацією профспілок України з нагоди Всесвітнього дня соціальної справедливості. У круглому столі взяли участь та виступили заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, представник ФПУ у Верховної Раді України, Перший заступник голови парламентського Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Сергій Каплін, заступник голови Комітету ВР з питань будівництва, містобудування і житло-комунального господарства Альона Бабак, голова Всеукраїнської громадської організації «Спілка власників житла України» Олексій Кучеренко, представники центральних органів виконавчої влади та місцевих органів самоврядування, всеукраїнських об’єднань профспілок, наукових установ, громадських організацій, засобів масової інформації.

У виступах учасників круглого столу зазначалось, що 26 листопада 2007 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 20 лютого Всесвітнім днем соціальної справедливості та запропонувала всім державам-членам присвятити цей спеціальний день проведенню на національному рівні конкретних заходів в інтересах соціального розвитку.

Відзначення цієї дати на державному рівні підтверджує прихильність України до загальновизнаних у світі принципів соціальної справедливості та активного впровадження в життя політики і стратегій, спрямованих на її забезпечення, має сприяти подальшому нарощуванню зусиль в області подолання бідності, досягнення добробуту і забезпечення рівного доступу до соціального захисту для всіх громадян, які його потребують.

Протягом останнього року в Україні триває масштабний процес реформування в усіх суспільних сферах. Існує чимала кількість напрацювань як з боку Верховної Ради України, Уряду, так і з боку експертного середовища.

Ключовим кроком у реформуванні галузі житлово-комунальних послуг є прийняття Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 9 листопада 2017 року.

Крім того, на виконання Закону України від 6 грудня 2016 року № 1774 Мінсоцполітики розроблено проекти постанов Уряду «Деякі питання надання пільг у грошовій формі з оплати проїзду усіма видами міського, приміського та міжміського транспорту» та «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері транспортного обслуговування».
Також у липні 2017 року постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 394 скасовано державне регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари.

Підкреслювалось, що на даному етапі розвитку України важливим завданням є побудова механізму взаємодії держави, експертного середовища та громадськості в контексті ефективного проведення реформ. Існує практика, коли органи державної влади ухвалюють рішення, які не ґрунтуються на попередніх консультаціях із зацікавленими сторонами. За відсутності дієвого та ефективного механізму консультацій з громадськістю, профспілками та експертним середовищем у процесі вироблення політики потерпає загальносуспільний інтерес.

Наскрізною темою проведення реформ в Україні є їх якість, відповідність заявленими розробниками цілям та загальносуспільним інтересам. Проте, часто виникає проблема появи негативних «побічних ефектів» в суміжних секторах, що не враховуються при розробці конкретних заходів, передбачених тією чи іншою реформою. Невиважені державні рішення не задовольняють суспільство, тому є вкрай актуальним питання розробки та впровадження ефективного механізму комунікації між державою, експертним середовищем та громадськістю.

З цією метою учасниками круглого столу взято за основу з подальшим доопрацюванням та врахуванням пропозицій членських організацій Рекомендації щодо першочергових спільних дій на шляху реалізації принципів соціальної справедливості в житті кожного українця, зокрема, в контексті цінового та тарифного регулювання.

Які ж ці дії?
Відповідно до Рекомендацій, вони такі.
1. Кабінету Міністрів України та Верховній Раді України:
1.1. Узгоджувати цінову політику з політикою доходів населення, економічною обґрунтованістю встановлення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги з урахуванням заходів соціального захисту громадян.
1.2. Неухильно дотримуватися принципів соціального діалогу в процесі реформування сфери надання житлово-комунальних послуг, цінової політики на соціально-значущі продовольчі товари та надання пільг у грошовій формі.
1.3. Відновити державне регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари або запровадити компенсаторні механізми з подолання наслідків його скасування.
1.4. При розробці та прийнятті рішень з питань надання пільг у грошовій формі враховувати інтереси найменш соціально захищених верств населення.
1.5. Прискорити прийняття проекту Закону України (№ 2677 від 20.04.2015) «Про внесення зміни до статті 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» щодо участі організацій громадянського суспільства у державному регулюванні цін».2. Місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування:
2.1. Забезпечити прийняття виважених рішень при встановленні тарифів на житлово-комунальні послуги з урахуванням інтересів територіальних громад, особливо для соціально незахищених їх верств.3. Сторонам соціального діалогу:
3.1. Поглибити соціальний діалог на всіх його рівнях, підвищити ефективність та результативність прийнятих рішень в процесі реформування сфери надання житлово-комунальних послуг, цінової політики на соціально-значущі продовольчі товари та надання пільг у грошовій формі.
3.2. Не допускати звуження чи порушення конституційних прав громадян  при реформуванні сфери надання житлово-комунальних послуг, цінової політики на соціально-значущі продовольчі товари та надання пільг у грошовій формі.Учасники круглого столу у Рекомендаціях також наголосили: лише об’єднання зусиль влади усіх рівнів, наукових, громадських та профспілкових організацій, спрямованих на досягнення соціальної справедливості у суспільстві на основі поваги до прав та законних інтересів громадян, підвищення рівня життя населення, соціальної стабільності в державі, забезпечення кожній людині гідних умов життя та ефективного соціального захисту, може забезпечити виконання нашою державою Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також реалізацію державної політики у сфері боротьби з бідністю та дотримання гарантованих Конституцією України прав людини на достатній життєвий рівень.05 февраля 2018 г.
На звернення ФПУ щодо відновлення державного
контролю за цінами дано низку доручень

Звернення ФПУ до Кабінету міністрів України і Антимонопольного комітету України щодо необхідності відновлення державного регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари розглянуто в Уряді, на що Першим віце-прем'єр-міністром - Міністром економічного розвитку і торгівлі України С. Кубівим доручено профільним міністерствам та службам його опрацювати і про результати поінформувати ФПУ.

Профспілки вимагають проведення соціально виваженої державної цінової політики та ефективного контролю за ціноутворенням через те, що скасування КМУ з 1 липня 2017 р. контролю за ціноутворенням на продовольчі товари викликає невдоволення громадян, зокрема членів профспілок, які звертаються до ФПУ за захистом своїх прав та інтересів.

23 января 2018 г.
Відбулося обговорення питань, пов’язаних
з пенсійним забезпеченням за вислугу років

У Федерації профспілок України відбулася фахова зустріч представників всеукраїнських профспілок щодо пенсійного забезпечення за вислугу років.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148 скасовані пенсії за вислугу років (крім артистів театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів).

Правом на пенсію за вислугу років збережено тільки тим особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій», тобто 11 жовтня 2017 року, мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 і 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, як зазначалося представниками всеукраїнських профспілок, умови праці працівників, які користувалися правом на пенсію за вислугу років до 11.10.2017 р., не змінилися. На робочих місцях таких працівників, як і раніше, присутні фактори, які призводять до втрати професійної придатності до настання пенсійного віку.

Нині Мінсоцполітики за участю інших міністерств і відомств напрацьовуються законодавчі пропозиції щодо запровадження професійної пенсійної системи.

Вирішено провести найближчим часом робочу зустріч за участі представників Мінсоцполітики, Пенсійного фонду та інших зацікавлених відомств для обговорення питань, пов’язаних із запровадженням професійної пенсійної системи, зокрема щодо категорій працівників, на яких поширюватиметься відповідний закон, включення до них осіб, які раніше користувалися правом на пенсію за вислугу років.

12 января 2018 г.
Уряд ухвалив рішення про перенесення робочих днів у 2018 році

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України  «Про перенесення робочих днів у 2018 році» для працівників підприємств, установ та організацій, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота і неділя), крім органів Пенсійного фонду, Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Державної казначейської служби та банківських установ, у 2018 році перенесено робочі дні з:

п’ятниці 9 березня на суботу 3 березня;
понеділка 30 квітня на суботу 5 травня;
п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня;
понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня;
понеділка 31 грудня на суботу 29 грудня.

Перенесення робочих днів не спричинить зменшення тривалості робочого часу впродовж року, обсягів виробництва і надходжень податкових та обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів і при цьому сприятиме створенню сприятливих умов для святкування у 2018 році 8 березня – Міжнародного жіночого дня, 1 травня – Дня праці, 28 червня – Дня Конституції України, 25 грудня – Різдва Христового та у 2019 році 1 січня – Нового року, а також дасть змогу громадянам заздалегідь планувати час відпочинку.

14 декабря 2017 г.
Актуальний коментар. Депутати "здали" мінімальну зарплату7 грудня пізно увечері Парламентом ухвалено Державний бюджет України на 2018 рік. Майже вперше у практиці законотворчої діяльності ВР це зроблено вчасно. В Уряді кошторис назвали бюджетом економічного зростання, яким передбачено ріст ВВП на 3%.

Документ поки що офіціально не опублікований, але вже зараз можна зробити оцінку щодо врахування у ньому профспілкових вимог і пропозицій, спрямованих на соціальний захист працівників.

Коментує Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий:

- Профспілки традиційно із самого початку бюджетного процесу, ще на етапі формування весною Бюджетної резолюції, активно включились до роботи над ним. У послідовному діалозі з урядовцями, народними депутатами, нам вдалось довести профспілкові пропозиції і вимоги до Держбюджету. Представниками ФПУ у Верховній Раді України Сергієм Капліним і Вадимом Івченком усі вони були передані до законопроекту і під час його підготовки до другого читання основні соціальні показники підтримав бюджетний комітет ВР. Депутати з порозумінням поставились до необхідності пошуку можливостей підвищення соціальних гарантій і стандартів: величини прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, фінансування підприємств вугільної промисловості і лісового господарства, освітньої сфери, охорони здоров’я, на чому особливо наполягали профспілки. Зазначу, що загальна сума додаткових виплат бюджету на їх реалізацію становила, за розрахунками Мінфіну, близько 400 млрд.грн. на рік.

Але цього разу постатейного обговорення депутатських пропозицій до Держбюджету у сесійній залі не відбулось, тому ми можемо говорити лише про часткове врахування наших вимог в ухваленому остаточно документі.

У бюджеті передбачене на 16% підвищення мінімальної зарплати – з 3200 до 3723 грн., що перевищує прогнозований рівень інфляції на 2018 рік – 9%.

Однак, цей розмір зарплати є меншим, ніж об’єктивно розрахований ФПУ на основі чинної законодавчої бази розмір прожиткового мінімуму –в 4023 грн. Встановлення саме такої мінімальної зарплати з 1 січня 2018 року вимагали профспілки. Незважаючи на те, що парламент нас не підтримав, все ж таки вдалося досягнути компромісу:

- пунктом 17 Прикінцевих положень Держбюджету-2018 передбачено, що Уряд зобов’язаний на основі моніторингу виконання Держбюджету за підсумками першого кварталу розглянути можливість додаткового підвищення розміру мінімальної заробітної плати.

Нагадаю, що і Прем’єр і Президент неодноразово заявляли, що цей показник на 2018 рік має становити 4.100-4.200 грн. Якщо таке підвищення відбудеться вже навесні, а не наприкінці наступного року, це було б для нас задовільним результатом. Але ми повинні бути готові як до переговорів з цього приводу, так і до активних дій.

Доречи мінімальна зарплата в усіх країнах є запобіжником поширення бідності серед працюючих. І встановлення її у нас на рівні 4.100 у перерахунку на курс долару США це означало би мінімально суму денного доходу у 5 дол., який визначений ООН як межа злиденності. Наша держава взяла на себе зобов’язання щодо цілей розвитку до 2030 року одною із цілей - скорочення бідності, а зарплата – це самий дієвий інструмент запобігання бідності. Наразі ми маємо сумну статистику, що кожний 5-й працюючий має трудовий дохід менший за межу бідності.

У процесі підготовки проекту Держбюджету до другого читання деякі видатки на соціальні потреби було збільшено, зокрема віднайдено компроміс стосовно фінансування навчальних закладів 1-2 рівня акредитації, трудові колективи яких проводили активні дії у стін Кабміну, і були підтримані профспілками. Фінансування їх діяльності з Держбюджету здійснюватиметься у разі згоди приєднатися до закладів III-IV рівня акредитації. На це потрібно більш як 5 млрд.грн.

З чим категорично не погоджуються профспілки?

Насамперед з тим, що тарифна ставка 1-го розряду працівника бюджетної сфери залишається на рівні трохи більше 1.700 грн., що є менше 50% від розміру мінімальної зарплати. Фактично за межею бідності лишаються освітяни, медики, працівники сфери культури, соціального забезпечення, - майже 0,6 млн. спілчан.

Наша позиція – базова ставка ЄТС має бути підвищена до рівня мінімальної зарплати. Тому профспілки й надалі боротимуться за це. Ми вже розпочали консультації з урядовцям стосовно запровадження окремих систем оплати праці в освіті (згідно з новим законом про освіту), в охороні здоров’я, інших бюджетних галузях. Сподіваюсь, що така робота вже буде проведена у 1-му півріччі наступного року, щоб до початку нового бюджетного процесу на 2019 рік нам підійти з напрацьованими параметрами і механізмами формування заробітної плати бюджетників.

Хочу закликати роботодавців до усвідомлення того, що у разі не підвищення зарплати українським працівникам до розмірів, що є на ринку інших країн, це призведе до відтоку робочої сили з нашої країни та непоправної втрати трудових ресурсів. На мій погляд, зарплата для кваліфікованого працівника на сьогодні має бути не меншою ніж 500 євро на місяць. Наразі за статистикою, по рівню зарплат Україна посідає останнє місце серед європейських країн. Середньостатистичний український працівник сьогодні отримує на руки приблизно 190 євро, тоді як у наших сусідів, країнах ЄС – від 400 до 800 євро, а у сталих країнах Євросоюзу – від 1800 до 4200 євро.
Профспілки також не задоволені тим, що фінансування освіти у Держбюджеті наступного року передбачається в обсязі – 6,7% ВВП, що є меншим, ніж передбачено законом про освіту, – у 7%, а це втрата майже 5 млрд.грн. Тим не менше відбудеться підвищення зарплати вчителям на 25% (у 2017 році було на 50%).

На жаль, за останні роки Україна значно понизилась у світових рейтингах по охороні здоров’я і цього року ми на 135 місці серед 148 країн, в яких проводилась оцінка стану охорони здоров’я, тому медична реформа Україні вкрай потрібна, але вона має проводитись прозоро і на зрозумілих для суспільства умовах, а також передбачати належне фінансування.

Серед галузей соціального сектору найгірше фінансування у охорони здоров’я – лише на рівні 3,5% ВВП, тоді як законом визначено – 5%, а відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я – бюджетне фінансування має бути не меншим як 7% від ВВП держави.

Профспілки не задовольняють обсяги фінансування вугільної промисловості. Не вирішеним лишається питання фінансування лісового господарства у південних регіонах України. Фактично заморожена програма кредитування доступного житла, на що у бюджеті передбачено лише 100 млн. грн. при потребі щонайменш у 1 млрд. грн. та ін..

Пропозиції профспілок щодо збільшення фінансування соціальних статей бюджету не підтримуються нібито через відсутність для цього коштів. Хоча насправді ми знаємо, які колосальні резерви приховані у тіньовій економіці, які вони є у вдосконаленні фіскальної політики, у диференціації розміру податків в залежності від статків, як це робиться у європейських країнах, в оподаткуванні капіталів, що вивозяться до офшорів тощо. Натомість ми бачимо, що у бюджеті на наступний рік передбачено значне підвищення – не на відсотки, видатків на фінансування народних депутатів України, діяльності Адміністрації Президента, Генеральної прокуратури, правоохоронних органів, ДФС та ін.

На мій погляд, це лише ілюструє, що ставлення до працюючої людини, яка створює ВВП країни, у нас поки ще не є головним пріоритетом державної політики. Тому профспілки, як правозахисні організації мають наполегливо переконувати владу і бізнес, що саме гідна праця і зарплата мають стати домінуючими цінностями для того, щоб в Україні існували соціальна справедливість та повага до людини праці.

Хочу запевнити, що з прийняттям Держбюджету по всіх питаннях, що порушують профспілки, роботу не завершено. Зокрема, у протоколі доручень після зустрічі представників профспілок з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом 7 листопада ц.р. дані конкретні доручення керівникам центральних органів виконавчої влади – продовжити роботу з пошуку можливих шляхів вирішення зазначених проблем. Ця робота знаходиться на постійному контролі ФПУ і галузевих профспілок, подальшу тактику дій визначить Президія ФПУ, яка збереться на засідання 21 грудня ц.р.

11 декабря 2017 г.
Інформація стосовно врахування профспілкових постатейних пропозицій до проекту Державного бюджету України на 2018 рік за результатами доопрацювання його для розгляду у другому читанні (станом на 05.12.2017 р.)

Профспілкові постатейні пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (реєстр № 7000 від 15.09.2017) були направлені профільним парламентським Комітетам (листи від 28.09.2017 № 01-13/760-СПО) та народним депутатам України – представникам ФПУ у Верховній Раді України С.М. Капліну та В.Є. Івченку (лист від 27.09.2017  № 01-13/759-СПО).

Народні депутати України Каплін С.М. та Івченко В.Є. внесли на розгляд Парламенту усі профспілкові постатейні пропозицій до проекту Держбюджету-2018.

Верховна Рада України 14.11.2017 року в порушення ст. 157 Регламенту розглянула проект Державного бюджету України на 2018 рік за скороченою процедурою (без обговорення та голосування за пропозиції подані суб’єктами права законодавчої ініціативи) та прийняла його у першому читанні, доручивши Уряду підготувати проект державного бюджету на наступний рік до другого читання відповідно до Бюджетних висновків Верховної Ради України та подати його на розгляд Парламенту у двотижневий строк.

Комітет Верховної Ради України з питань бюджету частково підтримав профспілкові пропозиції, що знайшло своє відображення у Бюджетних висновках Верховної Ради України, зокрема у доручення Уряду стосовно доопрацювання до другого читання окремих питань.

Однак у доопрацьованому до другого читання проекті Держбюджету на 2018 рік профспілкові пропозиції майже не враховано.

Так профспілки наполягали на встановленні мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018 на рівні не нижче фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (4023 грн) та передбачення підвищення її розміру протягом року з урахуванням прогнозного індексу інфляції.

Уряд залишає розмір мінімальної зарплати на рівні 3723 грн., що вже сьогодні є меншим на 4% від фактичного прожиткового мінімуму, який у жовтні ц.р. склав 3870 грн., та становитиме всього 43% прогнозної середньої заробітної плати. Це - крок назад у забезпеченні гарантованого рівня оплати праці, адже на 1 січня цього року мінімальна зарплата дорівнювала фактичному прожитковому рівню.

Разом з тим, Президент на ІІ Всеукраїнському форумі об'єднаних громад «Ініціативи, що змінюють життя» наголосив, що «за підсумками покращення інвестиційного клімату і надходжень до бюджету, зможемо проаналізувати за підсумками півріччя або 3-х кварталів, і прийняти рішення про підвищення мінімальної заробітної платні до 4100 грн.».

Тому пунктом 17 Прикінцевих положень доопрацьованого проекту Держбюджету-2018 передбачено зобов’язання Уряду на основі моніторингу виконання Державного бюджету України за підсумками першого кварталу розглянути питання щодо можливості підвищення розміру мінімальної заробітної плати.

Крім того, запропоноване Урядом встановлення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на рівні 1762 грн є вдвічі меншим за фактичний його розмір. Таким чином розмір базового тарифного розряду ЄТС є заниженим, що продовжить зрівнялівку у бюджетній сфері, коли працівникам і кваліфікованої і некваліфікованої праці будуть доплачувати до мінімальної зарплати.

Щодо стану врахування інших профспілкових пропозицій:

Національній академії наук України збільшено видатки за загальним фондом на 75,0 млн. грн. та встановлено у обсязі 2881,7 млн. грн. (всього передбачено 3612,7 млн. грн.), тобто надано в шість разів менше ніж необхідно, адже профспілкова пропозиція - збільшити фінансування за КПКВК 6541030 «Фундаментальні, прикладні наукові і науково-технічні розробки…» на 423,3185 млн.грн. (з них – 270,9727 млн.грн. на заробітну плату), встановивши їх у обсязі 3230,0455 млн.грн.

Міністерству освіти і науки України за КПКВК 2211190 «Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам» збільшено видатки за загальним фондом на 892,0 млн. грн.та встановлено у обсязі 62 152,9 млн. грн. (було передбачено 61 260,9 млн. грн.). Профспілкова пропозиція складала - 66,9 млрд грн., тобто недостає 4,8 млрд.грн.

Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України передбачено 100 млн. грн.. за КПКВК 2751190 «Надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла» при потребі не менше 1 000 000 тис.грн.
Також реалізацію заходів Загальнодержавної цільової програми «Питна вода України на 2011–2020 роки» передбачено видатки у сумі 200,0 млн. гривень.

Міністерству охорони здоров’я України, як головному розпоряднику коштів збільшено видатки на 943,7 млн. грн., а також збільшено видатки на медичну субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на 5,9 млрд. грн. при одночасному зменшенні видатків на надання первинної допомоги населенню на 5,2 млрд. грн. (за пропозицією профспілок необхідно 48,6 млрд. грн., а отримано 0,7 млрд.грн).

Міністерству культури України за бюджетною програмою «Фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України» (код 1701080) додатково виділили 213,4 млн. грн., тобто всього передбачили 990 млн.грн замість 1,5 млрд. грн.

Урядом проігнорована пропозиція профспілок щодо збільшення видатків за КПКВК 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді на 710,1  млн. грн. та за забезпечення видатків за рахунок загального фонду державного бюджету передбачити кошти у розмірі 66 217,1 тис. грн. за КПКВ 2804020 «Організація діяльності рибовідтворювальних комплексів та інших бюджетних установ у сфері рибного господарства».

Міністерству енергетики та вугільної промисловості України передбачено дві нові бюджетні програми:

- "Здешевлення кредитів для державних вугледобувних підприємств та господарських товариств, 100 відсотків акцій яких належать державі, на будівництво та технічне переоснащення" за загальним фондом у сумі 300 000 тис. грн. – загальний фонд;

- "Погашення заборгованості за спожиту електричну енергію державних вугледобувних підприємств та вугледобувних господарських товариств, 100 відсотків акцій яких належать державі" у сумі 1 400 000 тис. грн. – спеціальний фонд.

Однак за пропозиціями профспілок не збільшено видатків за жодною програмою.
Також залишилися не врахованими інші постатейні пропозиції профспілок, зокрема щодо збільшення видатків на:

- виплату академічних стипендій;

- на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я;

-  фінансування галузі охорони здоров’я у повному обсязі (6% ВВП);

- надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла».
6 декабря 2017г.
Заява Федерації профспілок УкраїниУ зв’язку з загостренням політичної ситуації, можливості насильницьких дій в столиці Україні м. Києві, викликами та загрозами безпечному проведенню мирних зібрань та маніфестацій, керівники членських організацій  Федерації профспілок України  запропонували відмінити  заплановані на 6 грудня 2017 року акції профспілок біля Верховної Ради України та органів державної влади.

Враховуючі зазначене – акцію скасовано.

Це  не означає, що ФПУ,  її  членські  організації  відмовляються  від  подальшої боротьби за соціальний Державний бюджет – 2018, справедливий прожитковий  мінімум,  створення  нових  робочих місць, гідну заробітну плату, і будуть усіма доступними засобами і надалі обстоювати та захищати права працівників.

5 декабря 2017 г.
Інформаційне пікетування профспілок6 грудня ц.р. у Києві напередодні розгляду Парламентом законопроекту про Державний бюджет України на 2018 рік відбудеться профспілкова акція у формі інформаційних пікетувань державних органів влади з метою виконання вимог профспілок у проекті основного фінансового документу на наступний рік.

А саме:

1. У Державному бюджеті України на 2018 рік встановити мінімальну заробітну плату на рівні не нижче фактичного прожиткового мінімуму — не менш ніж 4023 грн.
Гарантувати фінансування вищих навчальних закладів І—II рівня акредитації за рахунок коштів Державного бюджету України для підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» з метою забезпечення їх сталої роботи та недопущення заборгованості із заробітної плати і стипендій.

2. Встановити розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника (робітника) І тарифного розряду на рівні, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати.

3. Погасити до кінця року заборгованість з виплати заробітної плати на всіх підприемствах-боржниках і не допускати її виникнення у подальшому.

4. Зупинити деіндустріалізацію України, прийняти Програму розвитку промислового комплексу, зберегти трудовий потенціал і його підготовку до роботи в нових конкурентних умовах.
Щорічно збільшувати кількість сучасних високопродуктивних робочих місць не менш ніж на 20%, 26 млн.громадян працездатного віку мають право на працю і гідне життя.

5. Знизити непосильні для населення ціни на природний газ, електроенергію та тарифи на житлово-комунальні послуги, виходячи з платоспроможності заробітних плат. пенсій, стипендій.

6. Забезпечити гарантовані Конституцією України права громадян на доступну і якісну медичну допомогу, запровадити загальнообов'язкове медичне соціальне страхування і відновити санаторно-курортне лікування працюючих (застрахованих осіб).

7. Не допустити зниження існуючого рівня прав і гарантій працівникам та їх представникам при прийнятті Трудового кодексу України.

Акція проходитиме за рішенням Президії ФПУ. У ній візьмуть участь профспілкові активісти всеукраїнських профспілок, членських організацій ФПУ, Київської міської ради профспілок. Захід матиме виключно мирний характер та відбуватиметься у формі роздачі листівок в урядовому кварталі та інших громадських місцях столиці.

Профспілкові вимоги буде передано до Верховної Ради України.

1 грудня 2017 р.
Соціальний діалог


Перший віце-прєм’єр-міністр України Степан Кубів дав керівникам міністерств та відомств низку доручень, спрямованих на вирішення гострих проблем, на які звернули увагу представники найбільш впливових профспілкових організацій та об’єднань – члени Спільного представницького органу репрезентативних профоб’єднань під час робочої зустрічі, що відбулась 30 листопада у Кабінеті Міністрів України. Цей захід став ще одним конструктивним продовженням соціального діалогу у формі зустрічей керівництва Уряду та міністрів з профспілками.

З урядової сторони на зустрічі були міністри та заступники міністрів соціальної політики, фінансів, енергетики та вугільної промисловості, охорони здоров’я, освіти і науки, інших міністерств та відомств.

Профспілкову сторону представляли Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, заступник Голови СПО об’єднань профспілок,  голова Об’єднання всеукраїнських автономних профспілок Анатолій Широков, голова Профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування України Василь Дудник, голова Професійної спілки працівників охорони здоров'я України Вікторія Коваль, голова Профспілки працівників лісового господарства України Степан Кривов’язий,  голова Професійної спілки працівників культури України Людмила Перелигіна,  голова Профспілки працівників соціальної сфери України Володимир Тьоткін, голова Профспілки працівників вугільної промисловості України Віктор Турманов,  голова Профспілки освіти і науки України Георгій Труханов, голова Профспілки залізничників і транспортних будівельників України Вадим Бубняк, голова Об’єднання всеукраїнських профспілок і об’єднань «Єдність»  Анатолій  Онищук, перший заступник голови Всеукраїнської незалежної профспілки працівників транспорту Віктор Гербеда, заступник голови Профспілки працівників будівництва та промисловості будівельних матеріалів України Катерина Клименко, заступник голови Профспілки працівників суднобудування України Олександр Малій.Відкриваючи зустріч, Степан Кубів зазначив, що сторони соціального діалогу – урядовці та профспілки домовились про те, що під час бюджетного процесу вони будуть проводити зустрічі, робочі наради і консультації для того, щоб вислухати та врахувати пропозиції один одного. Цей процес, на його думку, буде сприяти діловому аналізу та розробці саме такої стратегії і тактики соціально-економічного розвитку, що зараз потрібні країні та її народу.


Перший віце-прем’єр наголосив, що під час зустрічі Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з представниками профспілок Глава уряду дав низку відповідних доручень керівникам міністерств і відомств, які мають бути виконані. Безумовно, сказав він, і за результатами цієї зустрічі будуть конкретні доручення за фактами, що будуть лунати під час наради. Тут треба зазначити, що, дійсно, в ході зустрічі Степан Кубів давав доручення як присутнім на нараді, так і відсутнім урядовцям – від міністра до віце – прем’єр-міністра.

Голова СПО об’єднань профспілок Григорій Осовий проінформував  урядовців про загальні проблеми, які турбують зараз членів профспілок, всіх працівників. Він підкреслив, що головна мета таких зустрічей – це визначення пріоритетів і можливостей, на які в першу чергу потрібно реагувати. Безумовно, наприклад, якщо шахтарі залишаться без заробітної плати, це означає, що держава просто не займається цім сектором економіки. Те ж стосується і працівників лісової галузі. Держава не повинна відвертатися від такої важливої для країни галузі. Такі ж проблеми зараз у медиків, освітян, транспортників, науковців. Якщо держава не бажає залишитися без цих та інших дуже важливих для її існування галузей та суспільно корисних  професій, треба знаходити можливості для їх розвитку та фінансування, мінімізувати ризики, які сьогодні є.


Григорій Осовий високо оцінив той факт, що міністри практично одноголосно висловились за те, що проект Держбюджету потрібно корегувати у бік соціального наповнення.

На питаннях саме такого корегування зосередив увагу присутніх перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок Олександр Шубін. Він акцентував увагу на дуже гострому питанні мінімальної заробітної плати. Створюється парадоксальна ситуація, коли рівень мінімальної зарплати закладається у Держбюджет на 8% нижче прожиткового. Так бути не повинно. І це треба виправити, наголосив він. Олександр Шубін також зазначив, що й сам прожитковий мінімум не відповідає реальній вартості величини споживчого кошику.


Про ситуацію у вугільній галузі, проблемах її реформування проінформував голова Профспілки працівників вугільної промисловості Віктор Турманов.   Дуже емоційно та переконливо він навів конкретні приклади того, як руйнується галузь, як шахтарські колективи в умовах недофінансування намагаються не тільки вижити, але ще й добувати «чорне золото» для країни. Голова Профспілки звернувся до урядовців з конкретними пропозиціями щодо реформування галузі, забезпечення гідних умов праці та її фінансування.Вислухавши промову Віктора Турманова, Степан Кубів дав конкретні доручення віце-прем’єр-міністру Володимиру Кістіону, міністру фінансів Олександру Данилюку, міністру енергетики та вугільної промисловості Ігорю Насалику.     

Голова Професійної спілки працівників охорони здоров'я України Вікторія Коваль проінформувала про позицію Профспілки щодо медичної реформи. Більш детально вона зупинилась на питаннях рівня заробітної плати та заборгованості по зарплаті у галузі. На 23 листопада ц. р. заборгованість по галузі склала  90 млн. грн.. Гірш за все, що ту ж саму тенденцію закладається у Держбюджет і на наступний рік. Це, безумовно, потребує корегування. Одночасно тільки на обов’язкові виплати по медичій субвенції не вистачає 6 млрд. грн., у тому числі і на первинну ланку. Нам з урядовцями треба разом сідати і розраховувати всі ці факти і цифри, впевнена голова Профспілки.


На проблеми освітян, зокрема питання фінансування середньої ланки працівників галузі – коледжів I та II-го рівня акредитації звернув увагу присутніх голова Профспілки працівників освіти і науки Георгій Труханов. Він також  зазначив: у Законі сказано, що Кабмін повинен розробити схему посадових окладів для освіти у розмірі 3-4-5 мінімальних зарплат. Чи буде це, наскільки реально?   Під час зустрічі увагу присутніх до проблем фінансування в повному обсязі Національної суспільної телерадіокомпанії України привернула Голова профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна. Зокрема, нею було наголошено, що створення правдивого і незаангажованого Суспільного телебачення та радіомовлення України – одна з найважливіших реформ, яка наближає Україну до клубу цивілізованих та демократичних країн. Тому, належне фінансування НСТУ повинно стати одним з пріоритетів держави.

Одночасно Людмила Перелигіна зосередила увагу міністра фінансів  Олександра Данилюка на тому, що під час перерозподілу бюджетних коштів при доопрацюванні Державного бюджету на 2018 рік сфера культури не повинна втратити прогнозованих показників на 2018 рік. Позицію голови Профспілки було підтримано представником Міністерства культури України Володимиром Якубовським.Голова Профспілки працівників лісового господарства України Степан Кривов’язий у своій яскравій та емоційній промові окреслив критичну ситуацію у галузі, назвав причини та наслідки безвідповідальної, не державницької позиції у відношенні відносно як самих лісів, так і працівників лісового господарства. Велика заборгованість, відсутність справжньої, прозорої стратегії розвитку галузі – це далеко не повний перелік тих проблем, що турбують працівників галузі, фахівців та експертів.Про проблеми і гострі питання у своїх сферах також проінформували та запропонували конкретні шляхи їх вирішення голова Об’єднання всеукраїнських автономних профспілок Анатолій Широков, голова Профспілки залізничників і транспортних будівельників України Вадим Бубняк, перший заступник голови Всеукраїнської незалежної профспілки працівників транспорту Віктор Гербеда, заступник голови Профспілки працівників суднобудування України Олександр Малій.

Підсумовуючи дискусію, Степан Кубів дав низку доручень урядовцям.

Він та Григорій Осовий висловили впевненість, що такі конструктивні, ділові та корисні зустрічі керівництва Уряду, міністерств, відомств з профспілками стануть традиційними та будуть сприяти соціально-економічному розвитку України, більш ефективному захисту законних прав та інтересів працівників.28 ноября 2017 г.
Профспілки проведуть інформаційне пікетування органів державної владиПровести в Києві 6 грудня - напередодні розгляду проекту Державного бюджету на 2018 рік - масову профспілкову акцію у формі інформаційного пікетування органів державної влади постановила  Президія  Федерації  профспілок  України  на   позачерговому  засіданні 27 листопада.

Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

В заході взяли участь представник ФПУ у Верховної Раді України, народний депутат України Сергій Каплін, заступники Голови ФПУ Євген Драп’ятий, Володимир Саєнко, члени Президії Федерації, а також працівники апарату ФПУ.Головним питанням порядку денного було питання «Про подальші дії ФПУ з реалізації вимог профспілок на захист конституційних прав та соціально- економічних інтересів працівників».
Треба зазначити, що саме обговорення цього питання і могло спричинити спробу зірвати засідання Президії ФПУ.  Яке проходило в Міжнародному центр культури і мистецтв (колишній «Жовтневий Палац»).

Не пройшло і півгодини засідання, як невідомі особи в камуфляжі та з прапорами числом  до 30 осіб заблокували місце проведення заходу. Члени Президії ФПУ вийшли до учасників групи, щоб відповісти на їх запитання та надати відповідні роз'яснення. Але не зважаючи на це, провокатори увірвалися до зали засідання з вимогою надати їм слово.

Президія ФПУ прийняла рішення вислухати невідомих у камуфляжі. Проте вони не тільки відмовились виступати з будь-якими заявами, але навіть не змогли сформувати свої вимоги і мету перебування біля приміщення, де відбувався профспілковий захід. Це свідчить про замовний характер акції. Водночас, нажаль, справжні ляльководи залишились, як завжди, за лаштунками.З прибуттям посиленого наряду поліції учасники провокації залишили залу. Так і не пояснивши ні мету свого приходу, ні вимоги, які члени Президії ФПУ готові були вислухати.

Тут треба зазначити, що цій інцидент, як це можна було і очікувати, не  зміг перешкодити як самому засіданню, та і розгляду актуального питання щодо проведення профспілкової акції протесту із соціально - економічними вимогами до вищих органів законодавчої та виконавчої влади.

Слід сказати, що обговорення цього важливого як для всього вітчизняного профспілкового руху, так і для підвищення якості та ефективності захисту законних прав та інтересів людей праці питання проходило дуже жваво, гостро, іноді навіть жорстко. Питання виникали різні: чи готові профспілки до Всеукраїнської акції протесту, чи не змінилися основні вимоги за час після зустрічі представників профспілок з Прем’єр -міністром України Володимиром Гройсманом, що відбулась 7 листопада ц.р., чи пікетувати тільки Верховну Раду, де буде розглянуто проект Державного бюджету, чи Кабінет міністрів, міністерства, відомства, інші органи державної влади?Своїми думками, позицією профспілкових організацій, які вони представляють, під час дискусії поділилися керівники всеукраїнських галузевих профспілкових організацій та територіальних профоб’єднань Ярема Жугаєвич, Василь Дуднік, Віктор Турманов, Юрій Піжук, Олексій Романюк, Людмила Перелигіна, Вадим Сібільов,  Степан Кривов’язний, Володимир Дмитришин, Георгій Труханов, Вікторія Коваль, Григорій Ольховець, Петро Шевченко, Неля Паламарчук та інші.Дуже емоціональними, яскравими та змістовними були також виступи Євгена Драпятого та Володимира Саєнка.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови ФПУ Григорія Осового  «Про подальші дії ФПУ з реалізації вимог профспілок на захист конституційних прав та соціально- економічних інтересів працівників», Президія ФПУ зазначила наступне.  

На виконання постанови Президії ФПУ від 05.10.2017 № П-10-3 «Про солідарний спротив профспілок наступу на права людини праці в умовах реформ» 7 листопада 2017 року відбулася зустріч членів Президії ФПУ з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом. За результатами зустрічі Прем’єр-міністром України надано низку протокольних доручень з вирішення проблемних питань, які були порушені профспілковою стороною. Крім того, за зверненнями низки членських організацій ФПУ було підготовлено окремі доручення Кабінету Міністрів України.

У той же час, 14 листопада 2017 року у першому читанні Верховною Радою України було прийнято проект Державного бюджету України на 2018 рік. Постановою парламенту було рекомендовано Кабінету Міністрів України при доопрацюванні документу до другого читання врахувати низку пропозицій щодо фінансування видатків, зокрема, на: підвищення розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати у 2018 році; забезпечення функціонування системи медичного обслуговування громадян; реалізацію окремих напрямів освітніх програм, зокрема щодо фінансування закладів І-ІІ ступенів акредитації; функціонування державних підприємств вугле та торфодобувної промисловості тощо.

З метою реалізації завдань, які стоять перед Федерацією профспілок України у бюджетному процесі, та у зв’язку із реалізацією реформ у різних сферах соціально- економічного розвитку країни, ініційовано проведення зустрічей із Головою Верховної Ради України, Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, додаткові консультації із Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики України.

Питання реалізації доручень Кабінету Міністрів України та подальша робота із просування профспілкових пропозицій до проекту Державного бюджету і реформ, що реалізуються в країні, потребує формування консолідованого плану дій та створення відповідних робочих груп за участі фахівців Федерації професійних спілок України, її членських організацій.
Окремого рішення потребує питання проведення подальших колективних дій на підтримку профспілкових вимог.

Нагадаємо, що профспілки вимагають:

- встановлення у Державному бюджеті України на 2018 рік мінімальної заробітної плати на рівні не нижче фактичного прожиткового мінімуму - не менш ніж 4023 грн. та вимоги щодо встановлення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника (робітника) І тарифного розряду на рівні, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати;

- погашення до кінця року заборгованості з виплати заробітної плати і не допущення її виникнення;

- зупинення деіндустріалізації України та забезпечення відродження вітчизняного промислового комплексу на основі програмно-цільових державних рішень, збереження і розвитку трудоресурсного потенціалу України, а також збільшення кількості сучасних високопродуктивних робочих місць не менш ніж на 20%;

- зниження непосильних для населення ціни на природний газ, електроенергію та тарифи на житлово-комунальні послуги, виходячи з платоспроможності заробітних плат, пенсій, стипендій;

- забезпечення гарантовані Конституцією України права громадян на доступну і якісну медичну допомогу, запровадження загальнообов'язкове медичне соціальне страхування і відновлення санаторно-курортного лікування працюючих (застрахованих осіб);

- недопущення зниження існуючого рівня прав і гарантій працівникам та їх представникам при прийнятті Трудового кодексу України тощо.

З метою домогтися врахування профспілкових вимог, консолідації дій профспілок на захист соціально-економічних прав та інтересів людей праці, Президія ФПУ постановила провести в Києві 6 грудня - напередодні розгляду проекту Державного бюджету на 2018 рік - профспілкову акцію у формі інформаційних пікетів органів державної влади.Ухвалено також низку інших рішень з актуальних питань розвитку вітчизняного профспілкового руху та активізації, підвищення ефективності головної функції профспілок – надійного захисту законних прав та інтересів членів профспілок, всіх працівників.24 ноября 2017 г.

Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення на своєму засіданні 15 листопада 2017 року прийнято рішення щодо формування прожиткового мінімуму на 2018 рік і кореляцію його розміру з фактичними споживчими цінами, врахувавши при цьому позицію профспілок (рішення додається).
Департамент захисту соціально-економічних прав апарату ФПУ
21 ноября 2017 г.14 листопада на вечірньому засіданні Верховна Рада України розглянула та прийняла в першому читанні проект Закону України про Державний бюджет України на 2018 рік (реєстр. №7000), поданого Урядом, ухваливши Постановою висновки та пропозиції до цього законопроекту як Бюджетні висновки Верховної Ради України.

Протягом двох тижнів Уряд повинен підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про Державний бюджет України на 2018 рік до другого читання з урахуванням прийнятих Бюджетних висновків ВРУ.

Нагадуємо, що у поданому до І-го читання урядовому законопроекті про ДБУ-2018, не погодженому з профспілковою стороною та не розглянутому на засіданні НТСЕР, передбачено наступні соціальні гарантії на 2018 рік (у грн):

прожитковий мінімум для працездатних осіб                   мінімальна заробітна плата
з 1 січня -1762 грн.;                                                                     3723 грн.;
з 1 липня – 1841;                                                                          3723;
з 1 грудня – 1921;                                                                         3723.

Наразі профспілкові пропозиції щодо встановлення розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та мінімальної заробітної плати на рівні не нижче фактичного прожиткового мінімуму (4023 грн.) залишаються не врахованими.

Враховуючи викладене, ФПУ наполягатиме на врахуванні профспілкових пропозицій до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2018 рік під час його підготовки до другого читання, зокрема під час зустрічі з Головою ВРУ А.В. Парубієм та головами парламентських комітетів і фракцій.

Закликаємо профспілки усіх рівнів взяти участь у їх відстоюванні, активізувавши роботу з народними депутатами, фракціями ВРУ та ЗМІ!
Департамент захисту
соціально-економічних прав ФПУ
6 ноября 2017 г.

3 листопада на селекторній нараді, що відбулась у режимі он-лайн в «Укртелекомі», керівники всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань обговорили хід підготовки до проведення Всеукраїнської акції протесту в Києві і на місцях.


У ході наради обговорено та схвалено проект вимог і резолюції Всеукраїнської акції протесту, напрацьованих робочою групою, що була створена за рішенням Президії ФПУ 5 жовтня ц.р.

Проаналізовано стан готовності до проведення акції членських організацій ФПУ у регіонах України, розглянуто можливість участі в акції інших профоб’єднань, що підтримують ФПУ у її вимогах, спрямованих на забезпечення соціально-економічних прав працівників і підвищення рівня життя населення.Робочій групі дано доручення доопрацювати проекти документів Всеукраїнської акції протесту профспілок з урахуванням зауважень і пропозицій, висловлених під час селекторної наради і результатів зустрічі членів Президії ФПУ з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, яка запланована на 7 листопада ц.р. Акцентувалося на необхідності проведення напередодні ухвалення Держбюджету на 2018 рік зустрічі представників профспілок з Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм.Селектор провів Голова ФПУ Григорій Осовий. У ньому взяли участь заступники Голови ФПУ Олександр Шубін, Володимир Саєнко, Євген Драп’ятий, керівники структурних підрозділів апарату ФПУ.


Прес-центр ФПУ
3 октября 2017 г.

В этом году 7 октября отмечается 10-я годовщина Всемирного дня достойного труда (WDDW). Главное внимание во всем мире будет уделено борьбе за минимальную заработную плату и повышение заработной платы для всех работников.

Правительствам следует прислушаться к призыву работающих женщин и мужчин и обеспечить им достойную и надлежащую заработную плату, покончить с жадностью корпораций, устанавливающих правила экономики. Это означает, что минимальный уровень заработной платы должен быть достаточным для обеспечения достойного уровня жизни и что все работники должны иметь право на вступление в профсоюз и ведение коллективных переговоров.

МКП подготовила графики и контент для социальных сетей      массовой информации, которые можно использовать в Facebook, Twitter и LinkedIn.
Все материалы можно загрузить на разных языках с веб-страницы Всемирного дня достойного труда www.wddw.org Вы найдете там: Логотип Всемирного дня достойного труда для использования на баннерах во время ваших действий или в социальных сетях. Инфографика: http://www.ituc-csi.org/wddw-2017-infographics-the-world , 10 жадных компаний, эксплуатирующих незарегистрированных работников в своих цепочках поставок.

Графики обмена в рамках Глобального опроса МКП - Является ли минимальная заработная плата достаточной для достойной жизни? Требуется ли вашей стране повышение заработной платы для работников?

Поделитесь своими фотографиями и акциями в социальных сетях с помощью хэштага #wddw и, если хотите, также используйте #decentwork. #EndCorporateGreed. Использование #wddw поможет нам сопоставить действия на веб-сайте МКП. В этом году 7 октября приходится на субботу, что означает, что некоторые организации могут принять решение о проведении мероприятий в течение недели до или после. Мы будем мониторить всю деятельность, связанную с этим днем, с понедельника 2 октября.
Архив "Новостей ФПУ"

 
Top
Copyright 2015. All rights reserved.
Назад к содержимому | Назад к главному меню