Архив "Новости ФПУ" - стр.3 - Запорожский обком ПМГУ

***** Профспілки - за єдину Україну, мир і злагоду в суспільстві, поліпшення добробуту людей! ***** Профсоюзы - за единую Украину, мир и согласие, улучшение благосотояния людей! ***** Запоріжжя - це Україна! ***** Запорожье - это Украина! *****

Герб Запорожского ОК
Сталевар
Запорізька облрада ПМГУ
Офіційний сайт
Памятник на площади Фестивальной
Перейти к контенту

Архив "Новости ФПУ" - стр.3

Новини > Архив Новости ФПУ
17 червя 2020 р.

Актуально. Голова ФПУ Григорій Осовий запропонував
Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Людмилі Денісовій обговорити питання загроз антипрофспілкового законопроекту №2681

Голова СПО об'єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України  Григорій Осовий направив листа Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Людмилі Денісовій з пропозицією обговорити питання загроз антипрофспілкового законопроекту №2681.

У листі зокрема говориться:
"Просимо Вас, провести робочу зустріч для обговорення критичної ситуації, яка склалася внаслідокнеобґрунтованої спроби окремих представників політичної сили «Слуга народу» через законодавчі ініціативи знищити профспілки в Україні, що є порушенням основоположного права людини на свободу асоціації.

Водночас повідомляємо, що усі профспілкові об’єднання консолідують свої зусилля та проведуть 30 червня 2020 року в м.Києві та регіонах вуличні акції з вимогою недопущення розгляду Верховною Радою України проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань професійних спілок)» (реєстр. № 2681), що буде реакцією профспілкового середовища на антисоціальні законодавчі ініціативи, які передбачають суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, визначених національним та міжнародним законодавством.

Крім того, нехтування державними діячами правами людини в Україні буде мати негативні наслідки для нашої країни на міжнародному рівні.

Зі сподіванням на невідкладне реагуваннята подальшу співпрацю з метою запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина в Україні".
12 червня 2020 р.

КЕРІВНИКИ СПО ОБ’ЄДНАНЬ ПРОФСПІЛОК ЗВЕРНУЛИСЬ ДО ГОЛОВИ ПАРЛАМЕНТУ ДМИТРА РАЗУМКОВА

11 червня керівники репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок  - члени СПО об’єднань профспілок на національному рівні ухвалили та підписали спільне звернення до Голови Верховної Ради України Д.Разумкова з приводу електронної петиції по законопроекту 2681.

У зверненні зазначено, що Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні, вважає, що  Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів не виконано вимоги Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» стосовно розгляду електронних петицій.

Так, при розгляді петиції з вимогою "не розглядати законопроект 2681, як антипрофспілковий", яка станом на 25 травня 2020 року на сайті ВРУ набрала більше як 25 тис. підписів, Комітетом не дотримано вимог Закону, яким передбачено, що комітет, який визнано головним з підготовки і попереднього розгляду електронної петиції, має її розглянути на своєму засіданні, затвердити висновок про результати цього розгляду, а також підготувати проект відповідного акта Верховної Ради.

Крім того, виходячи з приписів статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян», результати розгляду порушених в електронній петиції питань мають містити відповідні обґрунтування (про підтримку або не підтримку).

Натомість Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів формально розглянув зазначену електронну петицію, взявши її до відома, та рекомендував ВР законопроект № 2681 прийняти в першому читанні за основу.

У зв’язку із зазначеним, керівники репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок  від 7 мільйонів працівників, яких вони представляють, вимагають розглянути зазначену петицію у законному порядку, що, на переконання профспілок, може стати прикладом ефективного діалогу між органами державної влади та громадянами.
12 червня 2020 р.



ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
ПРЕС-ЦЕНТР
 
     О Г ЛЯ Д
діяльності СПО, ФПУ, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань  
9-10 червня 2020 року

I.    Інформація про звернення Голови ФПУ, суспільно-важливі нормативно-правові акти, які надійшли на розгляд СПО з короткими коментарями
 
· Завдання профспілок — повернути антипрофспілковий законопроект № 2681 на доопрацювання

Відбулася робоча міжнародна онлайн-зустріч керівництва ФПУ, всеукраїнських профспілок та структурних підрозділів ФПУ з керівництвом Міжнародної конфедерації профспілок, Пан’європейської регіональної ради МКП, Європейської конфедерації профспілок, Вашингтонського офісу МКП, який опікується питаннями діяльності міжнародних фінансових інститутів та Міжнародної організації праці щодо координації дій українських та глобальних профспілок, зарубіжних національних профцентрів з метою недопущення прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок) № 2681.
 
Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, звертаючись до міжнародних колег, зазначив, що процес наступу на права трудящих і профспілок  продовжується. Метою, яка переслідується - підпорядкувати і зробити профспілки слухняним інструментом провладного впливу на трудящих. У цій ситуації українські профспілки розпочали широкомасштабну інформаційну кампанію проти намагання представників провладної більшості протягти антипрофспілкове законодавство у парламенті.
 
Зараз профспілкові організації масового звертаються до очільників держави, депутатських фракцій і груп з вимогою відреагувати на законодавчі порушення та ігнорування міжнародно-правових актів ратифікованих Україною, в  схваленому профільним парламентським комітетом документі.
 
Це їм не вдасться. Наше завдання повернути законопроект  до Комітету для доопрацювання за участю профспілок і внести необхідні зміни та доповнення в інтересах працівників, які мають конституційне право на свободу об’єднань, створення громадських організацій.
 
Ми проти ситуації, коли не зважаючи на всю конструктивну критику, негативні експертні оцінки правовиків, своїм волевим рішенням представники політичної сили «Слуга народа», які мають переважну більшість у Комітеті, намагаються «продавлювати» антипрофспілковий законопроект.
 
І це відбувається незважаючи на те, що під петицією «Про не розгляд законопроєкту № 2681 як такого, що порушує права профспілок в Україні» було зібрано понад 25 тис. голосів і попри негативний висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради України. При тому, що це в черговий раз, негативно вплине на імідж України у світі.
 
На нараді керівників національних профцентрів – членів СПО об’єднань профспілок, 23 червня на засіданні Президію Федерації профспілок будуть скоординовані кроки спільні протестні дії, а 30 червня по всій Україні прокотиться «хвиля гніву», яка продемонструє готовність профспілок відстоювати конституційні права працівників.   
 
Ми не дозволимо знищити національний  профспілковий рух, який на сьогодні залишається єдиною силою, що активно протидіє антисоціальній політиці влади», — зазначив Григорій Осовий.
 
У дискусії взяли участь керівники всеукраїнських профспілок: Анатолій Кубраченко, Голова Профспілки машинобудівників та приладобудівників України, Василь Андреєв, Голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України, Юрій Піжук, голова Профспілки працівників державних установ, Павло Прудніков заступник Голови Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України. Ірина Швець, заступник Профспілки працівників охорони здоров’я України. Заступник Голови ФПУ Олександр Шубін.
 
Під час онлайн-зустрічі міжнародні партнери ФПУ засвідчили підтримку українським профспілкам, а також намітили кроки спільного плану дій українських і глобальних профспілок, головне завдання якого — повернути законопроєкт № 2681 на доопрацювання.
 
 
· СПО об єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо обмеження  максимального розміру місячної суддівської винагороди під час дії надзвичайної ситуації в Україні» (№3495) та підтримує його як такий, що сприятиме зменшенню необґрунтованої диспропорції в оплаті праці, запобіганню дефіциту державного бюджету та забезпеченню мінімальних потреб всього населення в разі запровадження надзвичайної ситуації.
· СПО об єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення  змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи» і вважає, що він потребує доопрацювання.
· СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про медіацію» (№3504) і повідомив профільному парламентському комітету, що підтримуючи в цілому зазначений законопроект, яким пропонується закріплення на законодавчому рівні можливості проведення процедури медіації, яка полягатиме у добровільному позасудовому врегулюванню конфлікту (спору) шляхом переговорів між його сторонами, за допомогою медіатора, вважає, що він потребує суттєвого доопрацювання та приведення до норм міжнародного права.
· СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо підтримки операцій операторів, провайдерів телекомунікаційних послуг безоплатно у період дії карантину)» (№3409) та повідомив профільний парламентський комітет щодо відсутності пропозицій і зауважень до нього.
· СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо вдосконалення правового механізму підтвердження участі в антитерористичної операції учасників добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (№3317) та повідомляється, що зауважень та пропозицій до нього немає.
· СПО об’єднань профспілок розглянув в межах компетенції законопроекти: «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» (№3485) та  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» (№3485-1) і повідомив профільний парламентський комітет, що пропозицій до них немає.
· СПО об’єднань профспілок розглянув проект Постанови ВРУ «Про утворення Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань розслідування невиконання рішень Конституційного Суду України у сфері соціального захисту громадян», (№3514) і повідомив профільному парламентському комітету, що зауважень та пропозицій до нього немає.
·  СПО об єднань профспілок розглянув проекти постанов Уряду «Про внесення змін у додаток до постанови КМУ від 3 квітня 2006р. №413» і «Про внесення змін до постанови КМУ від 15 листопада 2017р. №881» та повідомляє, що зауваження і пропозиції відсутні  
·  СПО об’єднань профспілок розглянув проект наказу Міністерства культури  та інформполітики України «Про затвердження Порядку формування на конкурсній основі кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних закладів культури» та повідомив міністерству, що проект потребує суттєвого доопрацювання і надіслав зауваження та пропозиції ЦК Профспілки працівників культури України до проекту.
·  СПО об’єднань профспілок розглянув проекти наказів МОЗ «Про внесення змін до наказу МОЗ від 31 липня 2013 року №667» і «Про внесення змін до наказу МОЗ від 1 серпня 2005 року №385» і погодив їх без зауважень.
·  СПО об’єднань профспілок розглянув проект наказу Мінсоцполітики  «про визнання таким, що втратив чинність, наказу Мінсоцполітики від 20 вересня 2010 року №285» та погодив його.
·  СПО об’єднань профспілок розглянув проект наказу СБУ «Про внесення зміни до Умов оплати праці працівників штабу Антитерористичного центру СБУ, транспортних, соціально-побутових та експлуатаційно-ремонтних організацій, а також наукових, науково-дослідних та спеціалізованих установ СБУ» та погодив його.
·  СПО об’єднань профспілок розглянув в межах компетенції і погодив проект наказу Мін’юста «Про внесення змін до Порядку присвоєння спеціальних звань особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та позбавлення спеціальних звань».
 
    2.Діяльність всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань
  
· Профспілка авіабудівників України звернулася до Голови Верховної ради України Дмитра Разумкова з приводу проєкту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)", реєстраційний №2681 від 27.12.2019р.
Даний законопроєкт передбачає ряд норм, які суттєво обмежують права та гарантії діяльності профспілок, закріплені Конституцією України, окремими законами України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій МОП, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права, та про громадянські і політичні права.
 
·  Профспілка працівників охорони здоров’я України звернулась до Голови Верховної Ради Дмитра Розумкова щодо не розгляду антипрофспілкового законопроекту №2681.
·   Профспілка працівників геології, геодезії та картографії України, яка об’єднує понад 10000 працівників, обурена рішенням Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відносно проєкту Закону України реєстраційний № 2681, та звернулась до голови ВРУ Д.Разумкова.

У зверненні наголошено: «Від імені членів галузевої профспілки, підтримуючи профспілки інших галузей та в цілому  суспільство України, а також петицію, направлену до Верховної Ради України, просимо відтермінувати розгляд законопроекту № 2681, повернути його на додаткове погодження процедури з профспілками, з метою недопущення грубих порушень Конституції, Закону України та міжнародних актів, ратифікованих Україною».
 
· Профспілкою працівників зв'язку України надіслано звернення до Прем'єр міністра України, Голови Комітету ВРУ з питань правової політики, Голови Комітету ВРУ з питань інтеграції України з Європейським Союзом щодо недопущення прийняття законопроекту 2681.
· Професійна спілка працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України долучилася до спільної боротьби профспілок України щодо недопущення ухвалення Верховною Радою України сумнозвісного антипрофспілкового законопроекту №2681.
·   Президія Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок за дорученням профспілок  Херсонщини звернулась  листом до спікера ВР Д. Разумкова з приводу проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», реєстраційний № 2681, рекомендованого Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів для прийняття Верховною Радою України за основу.
 
     Профспілки Херсонщини категорично не погоджується з рішенням Комітету та звертається до Вас, не допустити розгляд зазначеного законопроєкту та при внесенні його до сесійної зали зняти з розгляду, створити Робочу групу для його доопрацювання та погодження з соціальними партнерами.  І тільки після цього внести законопроєкт на розгляд парламенту.
 
· Президія Запорізької обласної ради професійних спілок звернулась до Прем'єр-міністра України Д.Шмигаля, Голови Верховної Ради України Д. Разумкова та народних депутатів від Запоріжжя з вимогою припинити наступ на права людей праці і відкликати законопроект № 2681, а також просування з боку Мінекономрозвитку України законопроекту № 2708 «Про працю».
 
У листі наголошується на тому, що замість спільного з професійними спілками вжиття термінових заходів з виведення економіки країни з кризи і реальної підтримки працюючих та усіх громадян, наведення ладу в життєво важливих сферах, влада йде на скорочення соціальних гарантій та обмеження прав трудящих і профспілок, які представляють їхні інтереси.
 
Профспілки Запоріжжя від 300 тисяч членів профспілок людей праці Запорізької області звернулись до народних депутатів України з вимогою не голосувати за антинародні, антисоціальні законопроекти.
 
На переконання спілчан, вони потребують всенародного обговорення та доопрацювання спільно з соціальними партнерами, що допоможе зняти соціальну напругу в нашому суспільстві.
 
· Президія Чернівецької обласної ради профспілок прийняла рішення про звернення до народних депутатів України – вихідців з Буковини Валерія Божика, Оксани Гринчук, Максима Заремського, Володимира Козака, Олени Лис, Георгія Мазурашу, Олега Марусяка, Максима Павлюка, Михайла Папієва, а також Голови Верховної Ради України та Президента України з клопотанням щодо не підтримки законопроекту № 2681.
· Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України підтримала рух кранівників за власні права та інтереси та вирішила доєднатись до кампанії збору підписів, які кранівники Одеси, Львова, Києва таи інших міст розпочали під зверненням до вищих посадовців країни та регіональної влад:
- за безпечну працю та справні крани;
- за вчасно виплачену офіційну зарплату із розцінками, що не змушують кранівників працювати 15 годин на день;
- за державний нагляд за станом кранів, за безпекою праці, за дотриманням трудових прав кранівників.
 
· Вже два місяці працівники КП "Єдина аварійно-диспетчерська служба м. Сєвєродонецьк", Федерація профспілок Луганської області, Луганська обласна профспілка ЖКГ, МП, ПОН борються за збереження трудового колективу КП "ЄАДСС" та дотримання норм Кодексу законів про працю України.
· До Дня журналіста в Ужгороді проходив 19 -й турнір з міні-футболу серед команд засобів масової інформації, який його засновник — Закарпатська обласна профспілкова організація працівників культури — проводила спільно з обласною організацією Національної спілки журналістів України, Закарпатською асоціацією футболу та обласним відділенням НОК України.
 
3. Заходи ФПУ
 
· Опрацьовано та підготовлено зауваження до проєкту Указу Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 25 серпня 2015 року № 501/2015 «Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини». Взято участь у тематичній групі «Забезпечення права на працю та соціальний захист».
·  Опрацьовано та підготовлено, в межах компетенції, експертний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо підтримки операцій операторів, провайдерів телекомунікацій з надання телекомунікаційних послуг безоплатно у період дії карантину)» (№ 3409) .
·  Опрацьовано та підготовлено, в межах компетенції, експертний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення належного рівня соціального захисту та встановлення справедливих соціальних гарантій для молодих громадян, в тому числі талановитої молоді та молоді з інвалідністю» (№ 3231-1)..
·  Опрацьовано та підготовлено зауваження до проекту наказу Міністерства соціальної політики України «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 20 вересня 2010 року № 285».
·  Опрацьовано та підготовлено зауваження до проекту наказу «Про внесення зміни до Умов оплати праці працівників штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України, транспортних, соціально-побутових та експлуатаційно-ремонтних організацій, а також наукових, науково-дослідних та спеціалізованих установ Служби безпеки України».
·  Опрацьовуються зауваження членів СПО об’єднань профспілок до проекту Закону України до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення (№ 3515).
· Опрацьовано та підготовлено, в межах компетенції департаменту, експертний висновок до проекту наказу Міністерства соціальної політики України «Про затвердження Порядку атестації фахівців та професіоналів надавачів соціальних послуг».
·   Опрацьовано та підготовлено, в межах компетенції, експертний висновок до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)».
·   Опрацьовано та підготовлено, в межах компетенції, експертний висновок до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 9 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації частини витрат на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення».
·  Здійснено моніторинг за врахуванням/неврахуванням профспілкових пропозицій до проектів законодавчих та нормативно-правових актів при їх остаточному прийнятті та підготовлено відповідну інформацію.
·    Взято участь у зустрічі мережі профспілкових економістів Пан’європейської регіональної ради (ПЄРР) з обговорення соціально-економічних наслідків пандемії та викликів для профспілок (за допомогою засобів відеозв'язку).
·    Підготовлено анотації щодо позицій для забезпечення євроінтеграційних процесів до зустрічі з Віце-прем´єр-міністром України та Комітетом ВРУ в частині соціального страхування і пенсійного забезпечення.  
·   Опрацьовано та надано висновки до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо підтримки операцій операторів, провайдерів телекомунікацій з надання телекомунікаційних послуг безоплатно у період дії карантину)» (№3409).
·    Опрацьовано та надано висновки до проекту наказу Міністерства соціальної політики України «Про затвердження Змін до Державного стандарту догляду вдома».
·    Опрацьовано і надано висновки Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів до проекту Постанови Верховної Ради України «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування невиконання рішень Конституційного Суду України у сфері соціального захисту громадян», (№3514).  
·   Підготовка проекту постанови Президії ФПУ «Про виведення представників ФПУ із складу правлінь фондів соціального страхування і Пенсійного фонду України» у разі прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування» (№2275).
·  Опрацьовується проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України сфері безпеки експлуатації колісних транспортних засобів відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами іншої сторони».
·  Оформлено постанову Президії ФПУ про проведення профспілкових акцій з метою недопущення прийняття законопроєкту № 2681.
·   Підготовлено проєкт постанови Президії ФПУ «Про особливості звітно-виборної кампанії у членських організаціях ФПУ в умовах настання обставин непереборної сили (карантинних обмежень)».
·   Підготовлено типовий проєкт змін до регламента виборного органу членської організації ФПУ стосовно проведення його дистанційного засідання та прийняття рішень.
·  Взято участь у Всеукраїнській селекторній нараді Міністерства соціальної політики України з питань дитячого оздоровлення.
· Надано консультації щодо проблем дитячого оздоровлення: профоб’єднанням Запорізької, Дніпропетровської, Рівненської, Чернівецької областей та м. Києва, всеукраїнським профспілкам працівників зв’язку, освіти і науки, державних установ.
·   Прес-центром на Офіційному веб-порталі ФПУ підготовлено і розміщено спеціальний матеріал «Завдання профспілок — повернути антипрофспілковий законопроект № 2681 на доопрацювання» за підсумками міжнародної онлайн-зустрічі керівництва ФПУ, всеукраїнських профспілок та структурних підрозділів ФПУ з керівництвом Міжнародних профоб’єднань.
·     Розміщено матеріли членських організацій ФПУ з приводу РІШЕННЯ КОМІТЕТУ ВР З ПИТАНЬ СОЦПОЛІТИКИ ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ №2681
·   Всього - 28 інформаційних повідомлень у т.ч. членських організацій – 11 .
·   Профтелеграф – 2 випуски.
·    На сторінці ФПУ у Facebook  було розміщено 36 матеріалів, в яких основні акценти зроблено щодо антипрофспілкового закону №2681, впливі карантину на стан економіки України, працівників  малого і середнього бізнесу, захисті лікарів, боротьбі проти скорочення фінансування медиків, підготовці до санаторно-курортного сезону, захисті законних прав та інтересів працівників та профспілок.  
· Серед розміщених матеріалів - 7 відео, 4 прямих ефірів, 28 матеріали стосувалися профспілкової теми.
· На постійній основі проводиться  розсилка Моніторингу Інтернет-видань.
· Продовжується робота над перекладами з англійської мови офіційних та методичних матеріалів, які на досвіді європейських країн показують як розвивається пандемія, і що потрібно робити, щоб захистити працівників на їх робочих місцях. Якою є роль профспілкових організацій в процесі організації безпечного виробничого процесу та належних санітарно-епідеміологічних умов на виробництвах і в організаціях.
·  Підготовка зустрічі ФПУ та її членських організацій  з глобальними профспілками;
·  Підготовка проекту Порядку ведення онлайн зустрічі з глобальними профспілками;
·  Узагальнення та опрацювання інформації до зустрічі з Віце-прем’єр-міністром з євроінтеграції.
9 червня 2020 р.

ЗУПИНИМО АНТИПРОФСПІЛКОВИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ !

Відбулася нарада керівництва ФПУ з керівниками Всеукраїнських профспілок, територіальних профоб'єднань у режимі відеоконференції в Zoom.

Під час наради учасники розглянули низку питань, серед яких антикризові заходи, реалізація яких спрямована на те, щоб пом’якшити  економічні та соціальні наслідки карантинних заходів для людей. З цього питання попередньо Голова СПО Григорій Осовий і голова СПО роботодавців Дмитро Олійник вже надіслали спільне Звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.

У своєму виступі Голова ФПУ Григорій Осовий, зазначив, що питання щодо розгляду парламентом сумнозвісного антипрофспілкового законопроекту №2681 стоїть дуже гостро для всієї профспілкової спільноти, і або до профспілкових вимог дослухаються та відтермінують розгляд даного законопроекту і створять відповідну робочу групу щодо його доопрацювання в профільному парламентському комітеті, або правляча сила буде йти «напролом» і намагатися внести його до сесійної зали для голосування. Наше завдання, наголосив профлідер повернути його на доопрацювання, тому що, якщо він буде проголосований у першому читанні, то зміни і доповнення можна буде вносити до другого читання лише щодо проголосованих статей, а чи будуть вони потім проголосовані? Нам потрібна нова редакція цього законопроекту. Через звернення, заяви інші методи впливу ми повинні донести профспілкову позицію до кожного народного депутата України. Якщо належного реагування не буде, ми маємо задіяти всі законні способи протистояння.

Зараз  по всій країни зростає масове невдоволення членів профспілок щодо антипрофспілкового законопроекту. Це засвідчують заяви та звернення членів профспілок, які надходять практично з усіх регіонів. Лише сильна воля і консолідація навколо цього питання, допоможуть повернути процес у правове русло, підкреслив на нараді Голова ФПУ Григорій Осовий.
У країні відсутнє народовладдя – звучало у виступах керівників членських організацій ФПУ. Відсутня належна реакція на петицію, яку підписали більше  25 тис. членів профспілок про не підтримку антипрофспілкового законопроекту від Галини Третьякової та збір підписів за її відставку з посади голови профільного парламентського комітету.

Заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко також наголосив на необхідності активних дій профспілок, які б спонукали владу прислухатись до вимог працівників, які мають гарантоване Конституцією право на об’єднання і солідарні дії на захист своїх трудових прав, гідне життя. А також акцентував увагу на необхідності участі профспілок у місцевих виборах, що мають відбутися восени поточного року для представництва інтересів найманих працівників.

ФПУ підтримала Міжнародна організація  профспілок, Європейська конфедерація профспілок, національні профцентри європейських країн, галузеві – Глобальний союз Indastrial та інші у боротьбі з антипрофспілковим законом.

Учасники наради всебічно обговоривши порушене питання дійшли висновку про необхідність проведення 30 червня ц.р. всеукраїнської попереджувальної акції протесту в м. Києві та регіонах.

4 червня 2020 р.

Коли голос народу не указ для його слуг!

Голова СПО об'єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий на своїй сторінці у Фейсбук прокоментував рішення  Комітету з питань соціальної політики ВРУ, який 27 травня 2020 року більшістю голосів, зокрема, народних депутатів від фракції «Слуга народу» рекомендував Парламенту прийняти законопроекту№ 2681 (про профспілки), у першому читанні.

На переконання профспілкового лідера, зазначений законопроект розроблявся нардепами кулуарно, утаємничено від профспілок, а пропозиціі комітетських, вважай, громадських слухань щодо створення робочої групи для доопрацювання законопроекту 2681 до його внесення на сесійне засідання повністю проігноровано.
Голова Комітету пані Галина Третьякова і ще декілька членів комітету - однопартійців вирішили що саме вони мають вирішувати долю 6 мільйонів членів профспілок та вказувати як їм жити.

НЕ ВИЙДЕ !
УКРАЇНСЬКІ ПРОФСПІЛКИ І МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІІ ПОВСТАНУТЬ ПРОТИ СВАВІЛЛЯ !
Сторінка ФПУ
4 червня 2020 р.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у квітні 2020 року

За розрахунками Мінсоцполітики  фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах квітня 2020 року становив 4948 грн. (Додаток 1).

Таким чином, законодавчо встановлений на квітень 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2102 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,3 рази або на 2846 грн. Мінімальна заробітна плата (4723 грн.) була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 225 грн.

Середня заробітна плата в Україні у квітні 2020 року порівняно із березнем знизилася на 8,9% та становила 10430 грн. (Додаток 2). В перерахунку в євро середня заробітна плата знизилася до 352,4 євро (з 404 євро у лютому ц.р.).

Водночас, внаслідок падіння у квітні 2020 року середньої заробітної плати відбулося зростання співвідношення мінімальної заробітної плати (4723 грн.) до середньої, яке склало 45,3 %, при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.

За переважною більшістю видів економічної та промислової діяльності протягом квітня 2020 року відбулося падіння середньої заробітної плати (Додаток 3). Найбільшими темпами знизилася заробітна плата за такими видами діяльності:
- тимчасове розміщування й організація харчування  до 3500 грн – на 38% відносно березня та на 52,8% відносно лютого ц.р.;
- текстильне виробництво, виробництво одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів до 4843 грн – на 28,4% відносно березня та на 36,7% відносно лютого ц.р.;
- авіаційний транспорт до 15105 грн – на 27,8% відносно березня та на 39,1% відносно лютого ц.р.
Підвищилися зарплати лише у працівників сільського, лісового та рибного господарства на 11,4%, у промисловості – в галузі виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення на 5,6%.

Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 8310 грн. (або 79,7% від середньої по економіці), у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 7035 грн. (або 67,4% від середньої по економіці). Слід зазначити, що, не зважаючи на запровадження доплат працівникам сфери охорони здоров’я, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню COVID-19, та лікуванні пацієнтів із випадками COVID-19, а також працівникам сфери соціального захисту населення, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг, у квітні 2020 року відбулося зниження заробітної плати в зазначених сферах на 12,7%.

Найвищу заробітну плату отримують працівники сфери «Фінансова та страхова діяльність» в розмірі 20256 грн.; найнижчу – на рівні 3500 грн. працівники сфери «Тимчасове розміщування й організація харчування», де зарплати за місяць впали на 38%.

За регіональною ознакою:
- зростання заробітної плати у квітні ц.р. відбулося лише в Донецькій (на 2% відносно березня) та Луганській (на 1,8%) областях;
- найбільшою середня зарплата є в Донецькій області (12473 грн.) та м. Києві (15278 грн., зниження зарплати у квітні склало 15,1% та було максимальним серед регіонів), найнижчою – у Чернівецькій області (7560 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у квітні п. р. порівняно із березнем  становив 90,4%, а відносно квітня 2019 року – 99,6%.
За результатами аналізу офіційної статистики у квітні 2020 року фонд оплати праці в Україні знизився на 10% відносно попереднього місяця та на 5,6% відносно лютого ц.р. (Додаток 4)
Зростання зазначеного показника відбулося лише у сферах Сільського господарства, лісового господарства та рибного господарства – на 14,8% та 30,9% відносно березня та лютого відповідно.

Найбільше зниження фонду оплати праці відбулося за видами діяльності:
- тимчасове розміщування й організація харчування – на 44,1% відносно березня та на 61,3% відносно лютого ц. р.;
- авіаційний транспорт – на 28,1% відносно березня та на 39,6% відносно лютого ц.р.
Залишається високою заборгованість з виплати заробітної плати, яка станом на 1 травня  2020 року склала 2996,7 млн. грн. (Додаток 5).

До 112,6 тисяч (на 4,7% більше відносно 01.04.2020) зросла кількість працівників економічно активних підприємств, яким заборговано 1822,1 млн. грн., в т.ч. 659,6 млн. грн. – борги державних підприємств.

Працівникам промисловості не виплачено 2209,2 млн. грн. або 73,7% від загальної заборгованості.
Найбільшими темпами у квітні ц.р. зросла заборгованість з виплати заробітної плати за наступними видами економічної діяльності:
- Надання інших видів послуг – на 198,2%;
- Тимчасове розміщування й організація харчування – на 68,3%;
- Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг – на 54,7%;
- Охорона здоров’я – на 45,7%.
4 червня 2020 р.

Електронні трудові книжки – нова форма  
формалізації трудових відносин

На засіданні Уряду 3 червня ц.р. загалом було розглянуто 15 законопроектів і урядових постанов, до яких СПО об’єднань профспілок подав пропозиції, які було враховано, або частково враховано.

Про це повідомив Голова СПО об'єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
Зокрема, розглянуто проект закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі.

До проектів законодавчих актів з цього приводу профспілками  вже  неодноразово вносилися пропозиції та суттєві зауваження.

- Ми акцентували увагу на необхідності запровадження перехідного періоду у створенні «електронного трудового досьє» працівника на час перенесення у електронному вигляді записів до нової форми трудової книжки, – зазначив Г.Осовий. – Здебільшого це стосується заново прийнятих на роботу працівників, а для тих, хто вже має трудові книжки, вони можуть бути збережені у традиційному (паперовому) вигляді, а роботодавець на вимогу працівника повинен вносити до них усі необхідні записи.

У цій частині пропозиції профспілок до законопроекту було враховано.
Все, що стосується технічного переходу на нову форму обліку, його забезпечуватиме Пенсійний фонд України.

Однак, на перехідному до цифровізації даних періоді у людей можуть виникати запитання, або непорозуміння. Тому особиста роль трудівника при обчисленні йому пенсії, або коли йдеться про розмір пенсії, її індексації, чи перерахування, має лишатись. А профспілки мають при цьому захищати інтереси громадян, які досягли пенсійного віку, як це передбачено чинним законодавством.

Можна навести конкретний випадок, коли до ФПУ звернувся громадянин, який має  статус ліквідатора наслідків Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії. При виході на пенсію, йому було проведено нарахування, але в результаті була призначена пенсія без врахування додаткового трудового стажу. Він звернувся до суду, за рішенням якого Пенсійним фондом було зроблено відповідні перерахування. Однак, як виявилось - не на користь працівника. У даному випадку саме трудова книжка була застосована як документ, що підтвердив права працівника.

Електронні трудові книжки мають стати новою, більш функціональною основою формалізації трудових відносин в крані. Проте, власником інформації про своє трудове життя та її розпорядником має лишатися сам працівник. І тільки за його згодою можуть бути розголошені будь-які данні щодо трудової діяльності тієї чи іншої особи.



3 червня 2020 р.

ГЛОБАЛЬНИЙ СОЮЗ INDUSTRIALL ЗАКЛИКАЄ УКРАЇНСЬКУ ВЛАДУ ВІДКЛИКАТИ ЗАКОНОПРОЕКТ № 2681

Глобальний союз IndustriALL закликає Президента України, Уряд України відкликати законопроект № 2681.

Вальтер Санчес, Генеральний секретар IndustriALL, який представляє понад п’ятдесят мільйонів працівників гірничої, енергетичної та виробничої галузей країн з усього світу, в тому числі й України, звернувся до Президента України Володимира Зеленського із закликом негайно відкликати законопроект № 2681«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» як такий, що порушує базові трудові права.
3 червня 2020 р.

РОЗГЛЯД СУДОВОЇ СПРАВИ ДО КМУ СТОСОВНО ПРОЕКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПРАЦЮ» ПРИЗНАЧЕНО

На 18.06.2020 року о 9.30 за адміністративною справою 640/2040/20 суддею Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазіним О.А. був призначений попередній розгляд справи за позовною заявою суб`єкта Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні Федерації професійних спілок України до Кабінету Міністрів України.

Нагадуємо, що у заяві Федерація профспілок України просить:
- визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України в частині порушення процедури погодження із спільним представницьким органом об`єднань профспілок (у складі: Федерації профспілок України): Федерацією профспілок транспорту України, Конфедерацією вільних профспілок України, Об`єднанням всеукраїнських профспілок і профоб`єднань «Єдність». Об`єднанням всеукраїнських автономних профспілок проекту Закону України «Про працю», який в подальшому зареєстрований у Верховній Раді України за № 2708 від 28.12.2019;
- зобов`язати Кабінет Міністрів України, як суб`єкта законодавчої ініціативи відкликати законопроект «Про працю» реєстраційний № 2708 від 28.12.2019;
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України при підготовці проекту Закону України «Про працю» щодо недотримання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в частині оприлюднення проекту вищевказаного регуляторного акту.

Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресом: м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1, блок Б, зал судового засідання № 34.
                                                                      
1 червня 2020 р.

ШОКУЮЧЕ РІШЕННЯ КОМІТЕТУ ВР З ПИТАНЬ СОЦПОЛІТИКИ ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ №2681

27 травня ц.р. члени парламентського Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів  розглянули проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» №2681 .
Під час обговорення було висловлено чимало зауважень до положень законопроекту.
Представники об’єднань профспілок запропонували зняти його з розгляду, оскільки він є антиконституційним, антинародним, обмежує права профспілок та порушує низку міжнародних обов’язків, взятих Україною у процесі ратифікації міжнародних правових актів. Раніше ФПУ і СПО об’єднань профспілок надали Комітету правову позицію і експертні висновки наукових закладів щодо невідповідності низки законодавчих норм законопроекту №2681 Конституції України та Конвенціям МОП, а також актам ООН та ЄС.
Постає запитання, чи може вноситися на розгляд парламенту  такий законопроект, який суперечить міжнародним зобов’язанням держави, Конституції та чинному законодавству?
Вочевидь, ні!
Ще одне запитання - а чи потрібно вносити зміни до законодавства про профспілки?
Так, звісно, потрібно, тому що країна знаходиться в стані реформування: змінюються суспільні, економічні, соціальні відносини. І профспілки, яких це стосується, знають, які саме потрібно вносити зміни до законодавства про їхню діяльність. Профспілки готові до опрацювання і прийняття виважених рішень, які б не порушували норми національного   законодавства і актів міжнародного права та відповідали інтересам членів профспілок. Тому СПО об’єднань профспілок запропонував парламентарям створити робочу групу з доопрацювання законопроекту №2681.
Однак, за результатами обговорення більшістю голосів Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти проект Закону №2681 за основу і вже після цього створити робочу групу для його подальшої підготовки до другого читання.
За оцінкою Голови ФПУ Григорія Осового, прийняте парламентським Комітетом з питань соціальної політики рішення шокує.
У підтвердження цього він навів такі  аргументи:
1. На слуханнях, які відбулися 19 лютого ц.р. у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів на тему: «Сучасний стан українських профспілок. Потреба у перезавантаженні соціально/публічного діалогу» після обговорення положень законопроекту 2681, було визнано, що більшість з них суперечать Конституції України, чинним законам та міжнародним законодавчим актам, зокрема, порушують право на вільне об’єднання громадян в профспілки.
2. Мінюст України у своїх висновках щодо цього законопроекту, фактично його скасував саме через невідповідальність багатьох його положень правам людини та основним положенням національного законодавства.
3. Місія Європейських профспілок, яка зі свого боку моніторить ситуацію, зазначила, що прийняття в такій редакції цього закону буде протирічити духу, принципам і директивам Євросоюзу, Європейській соціальній Хартії, а також Хартії з прав людини.
4. Нарешті, самі члени профспілок і громадяни України, ознайомившись зі змістом цього законопроекту, висловили своє ставлення до нього, підписавши петицію на сайті Верховної Ради України щодо не підтримки законопроекту 2681.
Однак, не зважаючи на всі переконливі докази не сприйняття правовиками, громадянським суспільством, міжнародними організаціями цього проекту, не враховуючи наростаючий суспільний спротив щодо нього, члени Комітету ВР, представники політичної фракції «Слуга народу», які брали участь у засіданні Комітету, не підтримали конструктивні пропозиції представників профспілок, проігнорували думку громадськості щодо необхідності відтермінування подання законопроекту 2681 на розгляд ВР та необхідності його доопрацювання.
Тому Голова ФПУ принципово ставить питання:
- Невже саме зараз, коли трудящим й так дуже важко, бо через пандемію коронавірусу збільшується безробіття, скорочуються зарплати, і у влади є багато інших, більш важливих справ, потрібно займатись тим, щоб «кошмарити» профспілки? Може це все робиться лише для того, щоб відібрати у профспілок майнові об’єкти? Може через це така спокуса скоріше внести його до сесійної зали парламенту? Але, як визначив Мінюст, майнові питання, зокрема приватизації державного майна, не є предметом саме цього законопроекту, а регулюються іншими актами. Тому, за оцінкою лідера профспілок, таке рішення депутатів, по іншому, як політичною безвідповідальністю і не назвеш.
28 травня 2020 р.

ВЕБІНАР. ПРАВА У СВІТІ ПРАЦІ: ПОКРАЩЕННЯ ДОТРИМАННЯ УКРАЇНОЮ ОСНОВНИХ МІЖНАРОДНИХ ТРУДОВИХ НОРМ

25 травня відбувся вебінар з фахівцями проекту Міжнародної організації праці (МОП): «Права у світі праці: покращення дотримання Україною основних міжнародних трудових норм», який фінансується Урядом Канади.

У вебінарі взяли участь з боку ФПУ: Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін, виконуючий обов’язки заступника Голови Богдан Оверковський, керівник департаменту міжнародних зв’язків ФПУ Василь Шилов, з боку МОП: Національний координатор МОП Сергій Савчук та члени проекту.

Григорій Осовий у своєму виступі подякував МОП, що вона активно працює в Україні і надає їй постійно допомогу. Він підкреслив актуальність проекту, враховуючи останні тенденції в сфері трудових відносин та напрями реформування трудового законодавства. Голова ФПУ заявив, що проект однозначно сприятиме оздоровленню та розвитку соціально-трудових відносин в Україні, формуванню у соціальних партнерів взаємоповаги до прав та інтересів кожної із сторін, запобіганню виникнення трудових спорів.

Заплановане проектом надання стратегічних порад і технічних коментарів у процесі розробки нових законів про працю, про колективні переговори, про вирішення колективних трудових спорів, про організації роботодавців, про профспілки, про соціальний діалог слугуватиме додатковим запобіжником недотриманню законодавцями міжнародних норм, ратифікованих Україною.
Виступаючі від сторони ФПУ підтримали наміри керівників проекту щодо запрошення до партнерства в його реалізації не тільки представників працівників, роботодавців та їхніх організацій, але й центральних і місцевих органів влади, народних депутатів України та Національної школи суддів України.

Було висловлене побажання залучити до проекту  суддівський корпус, що дозволить підвищити рівень обізнаності суддів щодо міжнародних актів, які регулюють питання колективно-договірних відносин в сфері праці, а також сприятиме більш активному застосуванню ними міжнародних норм в ухвалених судових рішеннях.

Враховуючи, що в Україні активізовано роботу по децентралізації територій було висловлена пропозиція про залучення до проекту представників профспілкових організацій та роботодавців на локальному рівні, а також представників місцевих органів виконавчої влади.

 Команда від ФПУ висловила низку пропозицій щодо актуалізації проекту, зокрема було запропоновано:
- досягнути домовленостей з суб’єктами законодавчої ініціативи про необхідність проведення ними попередніх консультацій з соціальними партнерами з усіх питань, які стосуються змін трудового і профспілкового законодавства, а також про врахування ними стратегічних порад і технічних коментарів міжнародних експертів як безпосередньо на стадії розробки законопроектів, так і в процесі їх розгляду профільним комітетом Верховної Ради України;
- включити до програми тренінгів для тренерів із заохочення колективних переговорів, запобігання трудовим спорам і мирного їх вирішення та методів ведення переговорів основи медіації, як сучасного інструменту вирішення конфліктів;
- тренінги на пілотних підприємствах бажано проводити також у спільних для представників соціальних партнерів групах, що сприятиме здобуттю ними ефективних навичок пошуку зближення позицій в процесі проведення колективних переговорів, у тому числі із застосуванням методів медіації;
- запланувати проведення низки практичних тренінгів/семінарів з питань застосування законодавства колективно-договірного регулювання та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на первинному рівні (місті, районі, селищі) тощо.

Підводячи підсумки вебінару, Голова ФПУ ще раз подякував МОП за постійну увагу до України та надання технічної допомоги усім соціальним партнерам особливо зараз під час пандемії COVID19.

26 травня 2020 р.

ПРОФСПІЛКИ ЗАПРОПОНУВАЛИ ДО РОЗГЛЯДУ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО КОЛЕКТИВНІ ДОГОВОРИ Й УГОДИ

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 20 травня ц.р. при розгляді проектів законів України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дії колективних договорів» (реєстр. №№ 3204, 3204-1) представником СПО об’єднань профспілок було поінформовано про те, що тристоронньою робочою групою при НТСЕР було напрацьовано та підготовлено проект Закону України «Про колективні угоди та договори», який пройшов серію узгоджувальних нарад, консультацій сторін соціального діалогу, інших зацікавлених осіб.
Крім того, він двічі розглядався на засіданнях Урядового комітету з питань соціальної політики та гуманітарного розвитку, за результатами чого було ухвалено рішення про його підтримку.
СПО об’єднань профспілок вважає, що вказаний законопроект не втратив своєї актуальності, відповідає положенням міжнародних норм, зокрема Конвенціям МОП №№ 87, 98 та 154, максимально забезпечує комплексне вирішення питань у колективно-договірній діяльності.
Голова СПО Григорій Осовий надіслав до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів підготовлений трьома сторонами соціального діалогу проект Закону України «Про колективні угоди та договори» (додається) та запропонував взяти його за основу для напрацювання нового комплексного законопроекту на базі створеної робочої групи у підкомітеті з питань регулювання трудових відносин та зайнятості населення.

26 травня 2020 р.

ЗУПИНИМО ПРОСУВАННЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ «ПРО ПРАЦЮ»!

Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні у відповідь на направлення Міністерством економрозвитку України для погодження до Міністерства юстиції України проекту Закону України «Про працю» (реєстр.№ 2708 від 28.12.19), який був  відкликаний з Верховної Ради України у зв’язку з відставкою Кабінету Міністрів України, звернувся листом до КМУ.
У листі Голови СПО об’єднань профспілок Григорія Осового до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля наголошується на тому, що «вищеназваний законопроект, ініційований попереднім складом Уряду та спрямований на запровадження неоліберальних спрощених підходів до реформування трудового законодавства, розроблявся без врахування українських реалій у сфері праці, широкої публічної дискусії i фахового обговорення. Через це документ отримав негативну оцінку не лише з боку профспілок, а й Міжнародного бюро праці, провідних національних закладів освіти та експертів з трудового права.
Також у листі акцентується на тому, що під час опрацювання зазначеного акту, урядовою стороною не  були дотримані узгоджувальні процедури зі CПO об’єднань профспілок, як це передбачено закондавством.
З урахуванням цього, 29 січня п.р. профспілки звернулись з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва про визнання протиправними дій Уряду.
Судове засідання у цій справі призначено на 28 травня 2020 року.
СПО об’єднань профспілок вимагає від КМУ зупинити подальше просування законопроекту «Про працю» та пропонує Урядовій стороні офіційно приєднатися до розробки кодифікованого акту в сфері праці, розпочатого мультидисциплінарною робочою групою при Комітеті Верховної Ради України з питань соцполітики, а також підтвердити повноваження зайнятих в ній урядових представників.


25 травня 2020 р.

ПЕРЕМАГАЄМО РАЗОМ!!! ПЕТИЦІЯ ЩОДО НЕПРИЙНЯТТЯ АНТИПРОФСПІЛКОВОГО ЗАКОНОПРОЄКТУ НАБРАЛА НЕОБХІДНУ КІЛЬКІСТЬ ГОЛОСІВ!

Шановні колеги!
Електронна петиція на сайті Верховної Ради України  «Про не розгляд законопроекту № 2681 як такого, що порушує права профспілок в Україні», яка зареєстрована за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/7610?aname=published вже набрала необхідну кількість підписів!

Станом на сьогодні, 22 травня, зібрано необхідні 25 тис. голосів тих, хто став на бік профспілок як структур, що дієво захищають трудові та соціально-економічні права людей.
Разом - ми сила!!!

Довідково:

Згідно із Законом, що регулює електронні петиції, 25 тисяч - це мінімальна кількість підписів, які необхідно зібрати за 3 місяці за той чи інший законопроект.  Відповідно до законодавства, розгляд петицій, що набрали необхідну кількість прихільників, здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
Процедура розгляду петиції така: петиція отримала 25 або більше тис голосів => її направляють у відповідний комітет, який робить висновок => прийняття рішення про включення до порядку денного пленарного засідання Верховної Ради обговорюється за процедурою повного обговорення.
25 травня 2020 р.

ДЛЯ БЕЗПЕКИ ВІДВІДУВАЧІВ САНАТОРІЇВ БУДЕ ЗРОБЛЕНО ВСЕ НЕОБХІДНЕ

У мережі санаторно-курортних закладів «Укрпрофоздоровниці» вживатимуть усіх необхідних заходів для безпечного оздоровлення та відпочинку в умовах пандемії COVID-19.

Про це 22 травня на прес-конференції в агентстві УНІАН повідомив голова Наглядової ради Приватного Акціонерного товариства «Укрпрофоздоровниця», заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко.
Прес-конференція була присвячена роботі оздоровчої галузі України в умовах протиепідемічної безпеки під час санаторно-курортного сезону-2020.

Володимир Саєнко зауважив, що саме у Федерації профспілок України існує найбільша мережа санаторно-курортних закладів: оздоровниці, бази відпочинку, готелі, - і їх ефективна робота в багатьох випадках дасть можливість вчасно пройти реабілітацію тим, для кого це є життєво необхідним.

Крім того Володимир Саєнко зазначив, у цій мережі працює 5 тис. співробітників, які чекають на змогу повернутися на свої робочі місця. А тому, "питання режиму роботи санаторіїв в умовах виходу з карантину, норми протиепідемічної безпеки мають стратегічне значення для санаторно-курортного сезону-2020", - сказав він.

Згідно з урядовим планом виходу з карантину, з 1 червня дозволять відновити роботу санаторіїв, і ми зробимо все необхідне для безпеки їх відвідувачів, - запевнив керівник.

На сьогодні в санаторіях «Укрпрофоздоровниці» вже відпрацьовані протоколи поведінки персоналу, оскільки багато з них під час карантину приймали людей на обсервацію. За інформацією В.Саєнка, зараз опрацьовується протокол поведінки для відпочиваючих, зокрема, йдеться про необхідність проходження ними тесту на коронавірус, встановлення обмежень у спілкуванні поза межами санаторію та ін.

Власник путівки має або мати уже готовий тест на коронавірус, або пройти його під час поселення у лікувально-санаторний заклад, – йшлося на прес-конференції, - що, зокрема, є вимогою Міністерства охорони здоров’я. Найближчими днями ПрАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" опублікує правила поведінки в санаторно-лікувальних  закладах в умовах карантину.

Учасникам прес-конференції продемонстрували пристрої для проведення температурного скринінгу (рамка-тепловізор), а також дезінфекції приміщень проти розповсюдження вірусів (озонатор). Наразі вони проходять тестування на якість роботи і у разі підтвердження їх ефективності, за словами В.Саєнка, такі пристрої будуть встановленні на усіх підприємствах «Укрпрофоздоровниці". При  цьому, на вартість санаторних путівок це не вплине.

Крім того, як зазначив представник Укрпрофоздоровниці, зазначені прилади – багатофункціональні і після закінчення епідемії їх можна буде перепрограмувати під інші потреби медичного закладу.

Наталя Бутенко, медичний директор ПрАТ «Миргородкурорт», яка також брала участь у прес-конференції, наголосила, що в нинішніх умовах відпочинок, лікування і реабілітація громадян на курортах є дуже важливими, бо це суттєво сприяє зміцненню імунітету людини. «Ми чекаємо від Міністерства охорони здоров’я ті алгоритми, які дозволять нам відкритися і застосувати чудові методи лікування, і зокрема, природні фактори, щоб оздоровити людей», - додала Н.Бутенко.

За її словами, до карантину «Миргородкурорт» працював круглорічно і приймав до 25 тисяч відпочиваючих з 32 країн світу.

Сергій Комісаренко, голова комісії з біобезпеки при РНБО України наголосив, що на сьогодні дуже важливим є оздоровлення людей, «але ми повинні все зробити для того, щоб при цьому запобігти розповсюдженню вірусу», - сказав він.

Довідково:

Як ми інформували, 22 травня, в агенції УНІАН відбулась прес-конференція на тему: «Робота оздоровчої галузі в умовах протиепідемічної безпеки та значення санаторно-курортного сезону 2020 для українців».
У ній взяли участь: Володимир Саєнко, голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», заступник Голови Федерації профспілок України; Сергій Комісаренко, голова комісії з біобезпеки при РНБО України; Наталя Бутенко, медичний директор ПрАТ «Миргородкурорт».
Завдяки інформресурсам ФПУ  трансляція прес-конференції відбувалась у режимі On-line.
21 травня 2020 р.

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ В ЦІНАХ КВІТНЯ 2020 РОКУ

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах квітня 2020 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
-  з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 4 410,97 грн (без урахування платежів – 3 846,49 грн);
-   для дітей віком до 6 років – 3 596,62 грн;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 4 421,63 грн;
-  для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 948,30 грн (без урахування платежів -3 983,38 грн);
-  для осіб, які втратили працездатність – 3 263,87 гривень.
Таким чином, законодавчо встановлений на квітень 2020 року (2 027 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,2 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 384 грн, а для працездатної особи (2 102 грн) - у 2,3 рази або на 2 846 гривень.
19 травня 2020 р.

№ 49 від 18.05.2020 р.
  
14 травня Молодіжна рада Федерації профспілок України провела своє засідання у форматі відео-конференції
  
У зібранні під головуванням очільника Молодіжної ради ФПУ Володимира Вороха взяли участь керівники молодіжних рад всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань, заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий.

Члени Молодіжної ради ФПУ обговорили питання організації роботи в умовах карантину, зокрема щодо організації і проведення звітно-виборної кампанії, а також питання, пов’язані з оформленням документів і їх реєстрацією в органах Міністерства юстиції України. Шляхом голосування у новому відеоформаті внесли зміни до Положення про Молодіжну раду ФПУ, зокрема стосовно можливості проведення онлайн засідань та прийняття рішень за допомогою програм (Viber, Telegram).

Також було схвалено проєкт Положення про конкурс проєктів на профспілкову тематику серед молодих профспілкових активістів Федерації профспілок України, її членських організацій, розроблений Виконавчим комітетом Молодіжної ради та фахівцями ФПУ.

Члени Молодіжної ради ФПУ вирішили направити Звернення до Президії ФПУ про врахування позиції молоді під час звітно-виборної кампанії та внесення змін до Статуту ФПУ, статутів всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань щодо представництва молоді у виборних органах профспілок. Молодіжною радою делеговано трьох представників від молоді до Робочої групи з опрацювання змін до Статуту ФПУ у новій редакції.

Євген Драп’ятий повідомив учасникам засідання про заходи, які вживаються ФПУ з метою підписання електронної петиції щодо недопущення розгляду законопроєкту № 2681.

Голова Молодіжної ради ФПУ поінформував про звернення профспілкового комітету студентів Київського національного економічного університету щодо сприяння у вирішенні питання збереження студентських поліклінік в умовах медичної реформи.

У цьому заході взяла участь Світлана Ніколіна работнік Запорізького залізорудного комбінату яка є членом молодіжної рада Федерації профспілок України.

Детальніше:
 
19 травня 2020 р.

№ 46 від 15.05.2020 р.
 
 
COVID-19: РУЙНУВАННЯ ЖИТТЯ, ЕКОНОМІКИ І СУСПІЛЬСТВА: ВИКЛИКИ І ПЕРСПЕКТИВИ ДІЙ ПРОФСПІЛОК (ВЕБІНАР)

 
14 травня було проведено вебінар «COVID-19 - руйнування життя, економіки та суспільства: виклики і перспективи дій профспілок» організований Бюро МОП з питань діяльності трудящих (АКТРАВ) для профспілок у Східній Європі.
 
 
Вебінар, який проходив у режимі відеоконференції став додатковою можливістю для представників національних профцентрів Вірменії (КПА), Азербайджану (AHIK), Білорусі (БКДП), Грузії (КПГ), Молдови -  (НКПМ), Росії - (ФНПР, КТР), України (ФПУ, КВПУ) підвищити обізнаність про економічний, трудовий та соціальний вплив кризи COVID-19, виклики і перспективи дій профспілок в цих країнах.
 
Модератор вебінару керівник відділу країн Європи та Центральної Азії, МОП/АКТРАВ, Сергіус Гловацкас зосередив увагу учасників на тому що пандемія COVID-19, яка поширюється світом, продовжує викликати значні потрясіння та чинити значний вплив на економіку і суспільство. А її наслідки вже відчули чимало галузей, секторів, робітників та широкий спектр різних видів економічної діяльності, і багато з них ще проявиться в наступні місяці.
 
У зв’язку з цим, потрібні швидкі та узгоджені політичні та практичні дії у відповідь, і профспілки не можуть стояти осторонь.
 
Про діяльність Федерації профспілок України поінформував голова Григорій Осовий. Він, зокрема зазначив, що ФПУ працює в дистанційному режимі спрямовуючи свою діяльність на захист трудових прав працівників в умовах запровадження карантинних заходів, надання їм соціальної допомоги. Особливу увагу профспілок сфокусовано на забезпеченні засобами індивідуального захисту працівників, які працюють безпосередньо на передовій боротьби з короновірусом – медиків, а також працівників критичної інфраструктури.   
 
Голова Профспілки працівників охорони здоров’я України Вікторія Коваль, констатувала, що охорона здоров’я опинилася на передньому краї боротьби з короновірусною інфекцією. Вона повідомила, що з початку введення карантинних заходів виникли проблеми з доїздом медпрацівників до місця роботи, відсутності у достатній кількості засобів індивідуального захисту, доплат медикам, які працюють безпосередньо з хворими на короновірус та інші, у вирішенні яких взяла активну участь Профспілка.
 
Заступник Голови профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Олександр Рябко у своєму виступі повідомив, що галузь як базова не зупиняла роботи і продовжує працювати при дотриманні всіх рекомендованих МОЗ заходів індивідуального захисту та санітарної обробки на підприємствах.
 
Отримані під час вебінару рекомендації Бюро МОП і досвід національних профцентрів щодо існуючих викликів та потреб для подолання кризи допоможуть знайти більш ефективний шлях виходу із карантинних заходів і в українських реаліях.  Голова СПО Г.Осовий напередодні вже передав Міністру соцполітики України М. Лазебній Пропозиціі профспілок щодо додаткових антикризових заходів по подоланню економікою України наслідків пандемії наголосивши на необхідності продовження соціального діалогу в більш широкому форматі з СПО профспілок.
 
Учаснику вебінару висловили впевненість, що зустрічі у такому форматі, стануть дієвим майданчиком для обговорення перспектив, викликів та нових тенденцій дій профспілок з метою пом'якшення та подолання наслідків кризи та з інших питань.                                                                           
 
 
Детальніше:
   


5 травня 2020 р.

Самоізоляція: дії працівника, дії роботодавця

На «Гарячу лінію» Федерації профспілок України, звертаються члени та членські організації з питанням щодо порядку оформлення самоізоляції.
Згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13 квітня 2020 року № 555-IX, самоізоляція - перебування особи, стосовно якої є обґрунтовані підстави щодо ризику інфікування або поширення нею інфекційної хвороби, у визначеному нею місці (приміщенні) з метою дотримання протиепідемічних заходів на основі зобов’язання особи.
Усі особи, які підлягать самоізоляції визначені у п. 3 Порядку проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, із змінами внесеним Постановою КМУ від 22 квітня 2020 р. № 291.
Отже, працівник, який контактував з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування або є особою, щодо яких є підозра на інфікування, або особою, які хворіють на COVID-19 в легкій формі та не потребують госпіталізації, підлягає самоізоляції.
Лікуючий лікар визначає на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я строк самоізоляції хворого на COVID-19 або особи з підозрою на інфікування COVID-19.
Строк самоізоляції становить 14 днів.
Працівники на самоізоляції повинні звернутися за оформленням листків непрацездатності.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» 17 березня 2020 року № 533-IX були внесені до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» 23 вересня 1999 року № 1105-XIV і п.п.5-1 ч. 1 ст.22 зазначеного Закону був встановлений додатковий страховий випадок, за яким надається допомога по тимчасовій непрацездатності.
Особливий порядок видачі листків непрацездатності під час карантину передбачено розділом 5 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.
Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, накладеним органами санітарно-епідеміологічної служби, фінансова допомога за рахунок Фонду соціального страхування надається з першого дня і за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
Відповідно до розділу 5 Інструкції право на отримання та оплату листків з тимчасової непрацездатності мають особи робота яких пов’язана з обслуговуванням населення, які були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями, у разі неможливості здійснення тимчасового переведення за їх згодою на іншу роботу, не пов’язано з ризиком поширення інфекційних хвороб.
Незалежно від впровадження карантину Фонд соціального страхування України, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), виплачується Фондом соціального страхування України застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до повного одужання.
Згідно частини другої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», працівникам на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також і на самоізоляції під контролем у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби будуть виплачувати допомогу по тимчасовій непрацездатності (лікарняні) у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.
Для отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності від Фонду застрахована особа має передати отриманий листок непрацездатності роботодавцю.
Щодо дій роботодавця.
При зверненні працівника до роботодавця із заявою про самоізоляцію за підставами, визначеними у п. 3 Порядку проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, роботодавець повинен оформити його відсутність наказом (розпорядженням) про відсторонення такого працівника від роботи.
Статтею 46 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) передбачено, що відстороненню підлягають працівники у разі: а) появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння; б) відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони. Перелік випадків невичерпний, норма скеровує до іншого законодавства. Відсторонення від роботи здійснює власник або уповноважений ним орган.
Один з таких випадків, що міститься в іншому законодавстві, передбачений у ст. 23 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». «Відсторонення від роботи осіб, які є бактеріоносіями».
На період відсторонення від роботи таким особам виплачується допомога у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до п. 1.2. Інструкції про порядок внесення подання про відсторонення від роботи або іншої діяльності, затвердженої Наказом МОЗ України від 14.04.1995 № 66 (далі — Інструкція), відстороненню від роботи або іншої діяльності підлягають:
1) хворі на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби;
2) особи, які є носіями збудників інфекційних захворювань;
3) особи, які були в контакті з хворими на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби;
4) особи, які відмовляються або ухиляються від обов’язкового медичного огляду;
5) особи, які відмовляються або ухиляються від профілактичних щеплень.
Звернемо увагу, що особами, які були в контакті з хворими на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, визнаються ті, хто знаходилися у діючому епідемічному (епізоотичному) вогнищі та зараження яких припускається за висновком лікаря-епідеміолога.
У п. 3.3. Інструкції визначено, що відсторонення від роботи або іншої діяльності осіб, які є носіями збудників особливо небезпечних та небезпечних інфекційних хвороб, здійснюється відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Згідно з Наказом МОЗ України «Про затвердження Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» від 19.07.1995 № 133 до особливо небезпечних інфекційних хвороб віднесено COVID-19 (п. 39). Ці зміни внесено Наказом МОЗ України «Про затвердження та впровадження стандартів медичної допомоги при короновірусній хворобі 2019 (СOVID-19)» від 25.02.2020 № 521.
Звертаємо увагу, що ст. 23 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» уточнення щодо виду інфекційних хвороб не містить.
В Інструкції передбачено, що відсторонення від роботи або іншої діяльності осіб, що були в контакті з хворими на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, здійснюється на термін, зазначений у додатку 2 до Інструкції (зауважимо, що додаток 2 не містить посилання на COVID-19 та строків на відсторонення).
Відповідно до Інструкції, відсторонення від роботи здійснюється за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби, а таких посадових осіб на сьогодні немає. Подання про відсторонення від роботи або іншої діяльності ― це письмовий організаційно-розпорядчий документ державної санітарно-епідеміологічної служби України, який зобов’язує роботодавців у встановлений термін усунути від роботи або іншої діяльності зазначених у поданні осіб.
Як зазначалося раніше. відсторонення від роботи або іншої діяльності здійснюється роботодавцем шляхом видання наказу (надання усного розпорядження з подальшим виданням наказу) та вжиття заходів по контролю за його виконанням. Допуск до роботи проводиться за рішенням посадової особи, яка внесла подання, або за рішенням органу (посадової особи), який(яка) це подання скасував(ла). Знову ж наголошуємо, що на сьогодні немає компетентної особи чи органу, управненого на складання подання.
Рішення про допуск до роботи або іншої діяльності виноситься у письмовій формі протягом одного робочого дня після отримання відомостей, що підтверджують проходження у нормативно встановлених обсягу та порядку медичного огляду особою, яка була відсторонена від роботи або іншої діяльності згідно з поданням.
Процедуру проведення позачергово огляду, його обсягу в Наказі не визначено. У ст. 17 Закону України «Про охорону праці» закріплено право роботодавця в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов’язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати (ч. 2). Отож, якщо працівник відмовлятиметься від позачергового медичного огляду перед допуском на роботу, то його можна притягнути до дисциплінарної відповідальності та продовжити відсторонення без збереження заробітної плати.

                                                                      Департамент правового захисту
17 квітня 2020 р.

Прожитковий мінімум в цінах березня 2020 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах березня 2020 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
-  з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 4 351,80 грн (без урахування платежів – 3 794,69 грн);
-для дітей віком до 6 років – 3 549,37 грн;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 4 358,39 грн;
-для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 883,75 грн (без урахування платежів -3 931,42 грн);
-для осіб, які втратили працездатність – 3 217,35 гривень.
Таким чином, законодавчо встановлений на березень 2020 року (2 027 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,1 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 325 грн, а для працездатної особи (2 102 грн) - у 2,3 рази або на 2 782 гривень.
9 квітня 2020 р.

№ 25 від 06.04.2020 р.

     Д А Й Д Ж Е С Т
 
діяльності СПО, ФПУ, всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань 30 березня 03  квітня 2020 року
 
 

I.   Інформація про звернення Голови ФПУ, суспільно-важливі нормативно-правові акти, які надійшли на розгляд СПО з короткими коментарями
·     Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на звернення Голови ФПУ Григорія Осового щодо необхідності підтримки та додаткового матеріального заохочення медичних працівників, які залучені до боротьби з  короновірусом, і які в умовах зростання навантаження, підвищеного ризику для життя та здоров’я, самовіддано, часто ризикуючи собою рятують інших людей, дав доручення керівникам МОЗ, Мінекономіки і Мінфіну розглянути це питання і про результати поінформувати Кабінет Міністрів України і Федерацію профспілок.
·     Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся до парламентських комітетів з питань бюджету, з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів і з питань економічного розвитку, а також до Кабінету Міністрів України з приводу секвестру Державного бюджету України.
Для вивільнення коштів на створення та фінансування Фонду боротьби з COVID-19 з метою реалізації першочергових заходів в умовах карантину та підтримки малозабезпечених верств населення запропонувавши, в першу чергу:
- скоротити видатки Державному управлінню справами (ДУСЯ), зокрема видатки на санаторно-курортне лікування;
-мінімізувати видатки на утримання державних органів (скоротити адміністративно-господарські витрати);
- запровадити обмеження надвисоких заробітних плат народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників та заступників керівників державних органів, керівників та членів наглядових рад державних підприємств, холдингових компаній,  акціонерних та господарських товариств;
- скасувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску та встановити регресивну шкалу розміру сплати єдиного внеску із зарплати (доходу), яка перевищує порогову відмітку в 10 розмірів мінімальної заробітної плати, з метою фінансового наповнення фондів соціального страхування тощо.
Одночасно, Голова ФПУ запропонував за рахунок коштів Фонду соціального страхування України здійснювати компенсацію витрат спеціалізованим закладам під час проходження у них обов’язкової 14-денної обсервації застрахованими особами.
Крім того, він вважає за необхідне скоротити надвеликі витрати на погашення та обслуговування державного боргу шляхом проведення термінових консультацій щодо реструктуризації державного боргу, враховуючи форс-мажорні обставини, що склалися, - зазначено у зверненнях.
     Голова ФПУ Григорій Осовий закликав Верховну Раду України не допустити прийняття рішень, результатом реалізації яких стане падіння рівня трудових доходів українських працівників та зростання заборгованості з виплати заробітної плати, поглиблення бідності серед населення та загострення соціальної напруги і криміналізація суспільства.
     Г. Осовий від Федерації профспілок України звернувся до Міністра фінансів Сергія Марченка, Голови НБУ Якова Смолія, Голови Комітету ВРУ з питань бюджету Юрія Арістова, Виконавчого директора МВФ від України Ентоні Де Лано з листом про невідкладні дії щодо економіки, охорони здоров’я та заборгованості, щоб ознайомити їх зі Зверненням глобальних профспілок до МВФ і Світового банку, і закликав діяти відповідно до рекомендацій щодо скоординованої міжнародної відповіді на світову економічну кризу та кризу охорони здоров’я.
     Він наголосив, що настав час ужити рішучих дій замість того, щоб витрачати час на поодиноку рішення чи програми, які перекладають ризики на плечі нужденних. Усі заходи повинні бути розроблені з урахуванням пріоритетності реальної економіки та відповідності основоположним трудовим стандартам МОП.  
· СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дії колективних договорів» №3204 і повідомив Комітету ВРУ з питань бюджету та з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, що він потребує суттєвого доопрацювання.
  Справедливо вважаючи, що питання удосконалення законодавства, що регулює колективно-договірне регулювання потребує комплексного підходу, принагідно нагадавши, що сторонами Національної тристоронньої соціально-економічної ради було підготовлено нову редакцію Закону кураїни  «Про колективні угоди  та колективні договори», текст якого міг би стати актуальною альтернативою точковим та неузгодженим змінам. СПО запропонував розглянути питання щодо включення окремої книги «Колективні трудові відносини»  під час підготовки проекту кодифіковано акту в сфері трудового законодавства та висловився за доцільність проведення комітетських слухань на тему: «Сучасний стан колективно-договірного регулювання трудових відносин: законодавство та реалії». Окремо надавши позицію КВПУ до законопроекту для розгляду.   
·     Також СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум» щодо затвердження прожиткових мінімумів на рівні фактичного розміру» №1175-1 та не підтримав його, оскільки він не вирішує проблему щодо реалізації соціальних прав  та державних соціальних гарантій громадян на достатній життєвий рівень, визначений Конституцією України. Профспілки вважають за необхідне встановлення розміру  прожиткового мінімуму на рівні  не нижче його фактичного розміру, а у держбюджеті розраховувати його  відповідно до національного і міжнародного законодавства, зокрема Конвенції МОП №117 про основні  цілі та норми соціальної політики.  Про що і повідомив Комітету ВРУ з питань бюджету  та з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
·      В межах компетенції СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей» та повідомив Мінсоцполітики, що він потребує  доопрацювання в частині  приведення у відповідність до вимог законодавства. Звернувши окремо увагу на забезпечення прав та гарантій дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які на даний час перебувають в школах-інтернатах для дітей, які потребують соціальної допомоги, а також забезпечення прав та гарантій працівників цих закладів, які пропонується ліквідувати або реорганізувати.
·         Спільний представницький орган об’єднань профспілок розглянув проект постанови КМУ «Про реалізацію ініціатив, спрямованих на розвиток соціальних сервісів для людей» та підтримав в цілому вжиття заходів для підтримки та убезпечення населення від негативних наслідків у період карантину.  А також проекти  постанов Уряду «Про затвердження Порядку установлення диференційованої плати за надання соціальних послуг», «Деякі питання надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення», «Про   внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо отримання відомостей  з Державного реєстру актів цивільного стану громадян».
За підсумками розгляду надіслано листи Міністерству соціальної політики, в яких зазначено, що зауважень та пропозицій до зазначених проектів постанов немає.  
·         Спільний представницький орган об’єднань профспілок розглянув проект постанови КМУ  «Про виплату одноразової грошової допомоги у суму 1000 грн.  окремим категоріям населення для посилення соціального захисту в умовах виникнення і поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коноравірусом   SARS-CoV-2», а також проекту постанови Уряду «Деякі питання надання державної соціальної допомоги». За підсумками розгляду надіслано листи Міністерству соціальної політики, в яких зазначено, що зауважень та пропозицій до зазначених  проектів постанов немає.  
  Нагадаємо, що Голова СПО, ФПУ Григорій Осовий у своєму Зверненні до членів профспілок, органів державної влади і роботодавців щодо підтримки працюючих  людей, коментарях та офіційних зверненнях неодноразово закликав владу надати матеріальну та фінансову підтримку найбільш соціально вразливим групам населення в зв’язку з поширенням пандемії короновірусу на території України та введення карантинних заходів.
·            СПО об’єднань профспілок розглянув проект розпорядження КМУ «Щодо встановлення доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення на період заходів спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвовроби (COVID-19)». У відповіді Мінсоцполітики Голова СПО зазначив, що перелік робіт, запропонований в Проекті, не охоплює усі категорії працівників та запропонував внести зміни до п.1 Проекту розширивши перелік додавши до медиків, зв’язківців, транспортників, працівників торгівлі, тих хто надає адміністративні, комунальні, побутові послуги, поліцейських, митників, прикордонників, пожежників тощо. А конкретний перелік посад і професій визначається роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації.  
· Голова ФПУ Григорій Осовий взяв участь у роботі української сторони платформи громадянського суспільства у форматі Скайп-конференції.
· Розпорядженням Голови ФПУ Григорія Осового надано фінансову допомогу Монастириській профспілкові організації працівників охорони здоров’я для підтримки членів профспілкової організації Монастириської районної лікарні, які постраждали від інфікування короновірусом під час виконання протиепідемічних заходів.
2.    Діяльність всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань
·     Укрнафтогазпрофспілка: працівники не повинні платити за епідемію своїми робочими місцями і зарплатами
В умовах протиепідемічного карантину та загострення ситуації з забезпеченням нормальних умов праці працівників підприємств та організацій нафтогазової галузі Центральна рада Укрнафтогазпрофспілки оперативно реагує на триваючу роботу з підготовки до вивільнення працівників, у тому числі за програмами добровільного вивільнення з підвищеними виплатами.
Центральна рада звернула увагу соціальних партнерів на необхідність припинення будь-яких дій, пов’язаних з вивільненням працівників до завершення епідемії коронавірусу та протиепідемічного карантину, закликала забезпечити безумовне додержання трудових прав працюючих, не допускати спроб тиску на працівників з метою примушування або матеріального заохочення до добровільного звільнення. Вказано на неприпустимість порушень трудового законодавства і умов трудових договорів, в тому числі незаконного звільнення, та погіршення умов праці працівників під час карантину, зазначивши, що такі дії є кримінальними злочинами, передбаченими ст.172, 173 Кримінального кодексу України, з притягненням винних осіб до встановленої законом відповідальності.
·     Сфера послуг та роздрібна торгівля адаптуються до карантину: є труднощі, але катастрофи поки немає, - розповіла у інтерв'ю Радіо Свобода голова Всеукраїнської профспілки торгівлі Тетяна Ясько.
Проте, за її словами, від початку карантину цей сектор дуже змінився і якщо карантин продовжать, то наслідки будуть драматичними:
«Ми думаємо про можливе продовження карантину з жахом. Можна протриматися місяць, а далі – дуже тяжко. Великі компанії це ще витримають. А представники малого бізнесу просто закриватимуться», - спрогнозувала Т.Ясько.
·     Об’єднання Профспілок Львівщини створило спеціальний фонд для придбання засобів індивідуального захисту працівників медустанов з метою протидії поширення COVID-19.
·     Дніпропетровське облпрофоб'єднання та Федерація організацій роботодавців, підтримавши пропозицію обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я (голова О.Валевська) щодо створення Фонду допомоги медзакладам, виступили зі спільним зверненням до керівників підприємств та голів профорганізацій всіх рівнів залучитися до цієї важливої роботи, що дозволить поліпшити забезпечення лікарень та медпрацівників всім необхідним.
·         У Львові порушуються умови праці машиністів баштових кранів, які працюють на будівельних майданчиках під час карантину. Про це повідомили у Профспілці працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України.
За інформацією Профспілки, "Зараз є можливість продовження роботи на будівельних підприємствах за умови застосування засобів індивідуального та колективного захисту.
Однак, за інформацією машиністів баштових кранів, членів профспілки, ці заходи на будівельних майданчиках Львова не виконуються. У зв’язку із цим, Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України  звернулась з листами на адресу Львівської міської Ради до міського голови Львова –  Андрія Садового та до начальника головного управління Національної поліції у Львівській області полковника поліції – Василя Віконського з проханням втрутитись в цю ситуацію та вжити всіх необхідних заходів для створення безпечних умов для збереження життя, здоров’я працівників, які продовжують працювати, та оточуючих людей під час карантинних заходів у Львові.
·  Профспілка працівників державних установ України звернулась до голів обласних державних адміністрацій та обласних рад з надважливим проханням вишукати можливість у забезпеченні працівників місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування захисними медичними масками у необхідних кількостях та іншими першочерговими засобами для захисту здоров'я працівників.
· Нагадаємо, що з початку введення карантинних заходів всеукраїнські профспілки та територіальні профоб’єднання займають активну позицію щодо захисту працівників під час епідемії короновірусу. Наприклад:
Профспілка авіабудівників України закликала підтримати працюючих людей в умовах надзвичайної ситуації.
У Зверненні Голови Профспілки авіабудівників України наголошується Яреми Жугаєвича: на сьогоднішній день ми маємо серйозний виклик державі, всьому українському суспільству. Від наших злагоджених дій залежить те, наскільки повністю і швидко ми подолаємо цю серйозну проблему, яка набирає обертів і масштабується ледве не щодня.
          Полтавська обласна рада профспілок звернулась до членів профспілок, органів державної влади і роботодавців щодо підтримки працюючих людей
Коронавірус COVID-19 – це потужний виклик здатності Української держави, профспілок і роботодавців спільними зусиллями реагувати на загрозу, яка поширюється усім світом, наголошується у Зверненні.
· Профспілка працівників культури України спільно з Міністерством культури, молоді та спорту України (МКМС) підписали Звернення з рекомендаціями про умови роботи закладів культури та закладів освіти в сфері культури в умовах карантину.
За яким працівників, які фактично не виходять на роботу під час карантину вважаються такими, що не виходять на роботу у зв’язку з простоєм (за винятком працівників закладів мистецької освіти, які працюють дистанційно, та оплата праці яких здійснюється в повному обсязі). Профспілка домоглася збереження за ними середнього заробітку за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, відповідно до статті 113 Кодексу законів про працю України.
·        У зв’язку з карантином через коронавірус COVID-19 та припиненням примісцевого та громадського транспортного сполучення, виникла проблема з поїздками медиків на роботу. Особливо гостро вона торкнулася середній і молодший медичний персонал, значна частина якого добиралася на роботу на приміських маршрутах.   
Першою на складну ситуацію відреагувала Херсонська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я України, якій вдалося організувати доставку персоналу безкоштовно.
За ініціативи профспілки, з 21 березня забезпечено перевезення медичних працівників за трьома основними напрямками: c.м.т.Білозерка - с.м.т .Камишани - с. Приозерне – м .Херсон; м. Олешки – м. Херсон; с. Чорнобаївка – м. Херсон.
·         «Незабезпечення медичного працівника засобами індивідуального захисту створює загрозу для його життя і здоров'я, тому є законною підставою для відмови від виконання своїх обов’язків, (за умови попередження роботодавця та підтвердження цього факту представником профспілки)»,- заявила Голова Профспілки працівників охорони здоров’я України Вікторія Коваль.
Вона повідомила, що на засіданні штабу з протидії поширенню COVID-19, яке відбулося в МОЗ, Профспілка визначила питання, що потребують негайного вирішення, бо стосуються безпосередньо медичних працівників, які працюють у зоні ризику.
Головні з них:
- індивідуальний захист (забезпечення засобами індивідуального захисту (ЗІЗ);
- тестування (обов’язкове тестування медичних працівників на наявність COVID);
- оплата праці ( у надзвичайній ситуації, понаднормовий робочий час тощо);
- страхування (прирівняти роботу працівників у надзвичайних умовах до учасників бойових дій);
- доїзд до роботи.
«Ми не дозволимо ризикувати здоров’ям і життям медичних працівників, які сьогодні не мають належного захисту. Попереду складна боротьба з хворобою, тому кожен «воїн» має бути озброєний», - підкреслила вона.
·         Київські профспілки організували перевезення медпрацівників до роботи
Завдяки коштам членських організацій Міськпрофради, якими наповнено Фонд солідарності, Київська міська рада профспілок спільно з Київською міською профспілкою працівників охорони здоров’я здійснює перевезення медпрацівників з Броварів, з Княжичів та Требухова до лікарні швидкої медичної допомоги та назад до місця проживання кожного дня.
Також голова Київської міської ради профспілок Валентин Мельник звернулася до Голови Спільного представницького органу Сторони роботодавців на територіальному рівні в м. Києві Андрія Антонюка із закликом використати всі можливості та зробити все необхідне, щоб забезпечити безпеку праці на робочих місцях; не допустити вивільнення працівників з підприємств, які тимчасово призупинили/скоротили виробничу діяльність та надання послуг.
·     На Рівненщині профспілки збирають кошти на допомогу медикам для закупівлі засобів індивідуального захисту: захисних костюмів, масок, респіраторів тощо.
Таке рішення було прийнято Президією Федерації профспілок області.
На рахунок вже надійшли кошти від обласних профорганізацій працівників охорони здоров’я, лісового господарства, «Укрпошти» та автотранспорту. Найближчим часом долучаться решта обласних профорганізацій, апарат ФПО, первинні профспілкові організації.
·    Профспілка освітян звернулася до Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України та Президента з приводу змін до Державного бюджета України на 2020 рік.
У листах висловлено розуміння, що в умовах боротьби з поширенням вірусу COVID-19 є нагальна необхідність скорочення бюджетних видатків Державного бюджету на 2020 рік. Але Профспілка вважає, що вони можуть бути скориговані за менш важливими бюджетними програмами.
Запропоновані Міністерством фінансів України пропозиції щодо внесення змін щодо фінансування програм у галузі освіти і науки, внаслідок чого буде зменшено обсяги видатків на суму приблизно 7 млрд. гривень, з яких пропонується скасувати низку бюджетних програм на 5 млрд. гривень, що призведе до негативних, руйнівних наслідків
·Зміни до статті 113 – простій під час карантину зі збереженням зарплати.
Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» 2 квітня 2020 року, внесено зміни до частини першої статті 113 КЗпП, де передбачено оплату простою не з вини працівника, в тому числі у зв’язку карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, у розмірі не менше 2/3 посадового окладу (ставки заробітної плати).
Але при цьому Галузевою угодою між МОН та ЦК Профспілки освітян на 2016-2020 роки, в пункті 8.3.3 конкретизовано, скільки «не менше» – а саме в розмірі середньої заробітної плати і не менше тарифної ставки (посадового окладу) всім працівникам, включаючи непедагогічних.
     Якщо ж працівники закладів та установ освіти працюють, використовуючи різні форми роботи, зокрема й дистанційно, то оплата праці здійснюється як зазвичай, відповідно до чинного законодавства.
·         Київська міська рада профспілок звернулася до КМДА щодо відтермінування дії Розпоряджень КМДА стосовно сплати мешканцями щоквартальних внесків за обслуговування компаніями будинкових лічильників води та тепла.
Враховуючи, що на сьогодні в умовах жорсткого карантину і введенням надзвичайної ситуації для боротьби з розповсюдженням пандемії COVID-19, громадяни опинилися у вкрай складній фінансовій ситуації до стабілізації фінансової та економічної ситуації в столиці, відновлення роботи підприємств, збільшення доходів громадян.
·     Львівська обласна організація Всеукраїнської профспілки торгівлі виділила 11 тисяч гривень на підтримку членів профспілки – продавців, які в умовах карантину та надзвичайної ситуації продовжують працювати.
  За ці кошти придбано тисячу масок і  передано працівникам ТВК «Львівхолод» (Торговельна мережа «Рукавичка»),  ПАТ «Львівський холодокомбінат» та іншим підприємствам торгівлі, які входять до складу Львівської обласної галузевої профспілки.
·     На платформі Zoom відбулась Перша online конференція Громадської організації «Всеукраїнська асоціація закладів мистецької освіти».
Участь у заході взяли від 110 до 180 осіб (в залежності від періодів завантаження системи Internet). Зокрема, працівники закладів мистецької освіти,  представники Асоціації міст України, органів управління культурою, експерти у сфері культури, інші.
За дорученням ЦК Профспілки у вищезазначеній online конференції взяв участь член Президії ЦК Профспілки, член Ради Федерації профспілок України, голова Дніпропетровської обласної організації Профспілки Анатолій Яловий.
·     Регіональна профспілкова організація Північно-Східного міжрегіонального управління долучилася до вирішення питання забезпечення співробітників органів та установ виконання покарань індивідуальними засобами захисту та закупила 5000 масок, на що було витрачено більше 80 тис. грн. Також, проводиться робота щодо придбання дезінфекторів для рук та дезінфікуючих засобів для поверхонь на суму більше 130 тис. грн. Всі засоби індивідуального захисту та дезінфікуючі засоби направлені до органів та установ виконання покарань Північно-Східного міжрегіонального управління.
·     Первинна профспілкова організація Київської міської ради профспілок, яка об’єднує три організації: Київську міську раду профспілок, господарське управління Київської міськпрофради та кредитну спілку «Профспілкова скарбниця», провела ОНЛАЙН-ФЛЕШМОБ «ПІДТРИМАЙ ЛІКАРНЮ!».
    Було прийнято рішення – перерахувати середньоденний заробіток працівників за березень 2020 року в первинну профспілкову організацію «Київської міської клінічної лікарні швидкої допомоги» з метою надання фінансової допомоги медичним працівникам для закупівлі засобів індивідуального  захисту: костюмів, масок, респіраторів, для забезпечення транспортом, харчуванням, тощо.
   Київська міська рада профспілок звернулася до своїх членських організацій з пропозицією долучитися до ініціативи Київської місьпрофради та також започаткувати серед профспілкових організацій Київської міської ради профспілок ОНЛАЙН-ФЛЕШМОБ «ПІДТРИМАЙ ЛІКАРНЮ!»
      3. Перелік заходів ФПУ
·         Здійснено аналіз та моніторинг проходження у ВРУ проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», реєстр. № 3279. Аналіз ФПУ.
·     Підготовлено пропозиції щодо антикризових заходів по подоланню економікою України наслідків пандемії та посилення соціального захисту населення.
· Підготовлено інформацію щодо законодавчих змін, які були ухвалені ВРУ як відповідь на загрози коронавірусу (та/або ухвалені на період карантину), а також ті, що мають сприяти подоланню супутніх соціально-економічних проблем, та зроблено оцінку щодо їх впливу на права членів профспілок/профспілки.
· Підготовлено пропозиції до структури глави 15. Оплата праці проекту Закону України «Про працю».
· Розпочато підготовку інформації про стан виконання Рішення примирної комісії від 16 липня 2015 року у колективному трудовому спорі (конфлікті) між СПО об’єднань профспілок та Кабінетом Міністрів України за І квартал 2020 року.
·     Проведено оцінку виконання Колективного договору між ФПУ та ППО апарату ФПУ.
· Підготовлено лист до ВРУ щодо захисту прав працівників під час секвестру Держбюджету.
·     Підготовлено інформаційний матеріал «Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати та стан виплати зарплати у лютому 2020 року».
·     Підготовлено коментар щодо оновленого макропрогнозу.
·     Підготовлено інформацію «Про отримання застрахованими особами довідок форми ОК-5 та ОК-7 про страховий стаж».
·     Йде підготовка пропозицій до надісланого Мінсоцполітики проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію ініціатив, спрямованих на розвиток соціальних сервісів для людей».
·     Допрацьовано макет листівки "Знай і захищай свої права на безпечну працю".
·     Підготовлено висновок до проекту наказу МВС «Про затвердження інструкції з організації та проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа».
·     Підготовлено проєкт листа територіальним профоб’єднанням щодо актуалізації інформації про їх членські організації, їх контактні данні з метою оперативного їх інформування щодо дій ФПУ в умовах карантину.
·     Готується проєкт Положення про проведення конкурсу профспілкових проєктів серед представників профспілкової молоді членських організацій ФПУ.
· Редагування випуску бібліотечки «Голови профкому» "СТРАЙК – УЛЬТИМАТУМ ПРОФСПІЛОК. ДОСВІД ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН", підготовленого департаментом правового захисту.
·     Готується випуск бібліотечки «Голови профкому» щодо основних змін у правописі та оформленні документів, листів.
·     Постійно проводиться модерація групи Viber «Орговики ФПУ» (наповнення актуальним контентом, оперативне інформування про ситуацію з важливих питань).
·     Готується положення про проведення конкурсу «Кращі практики роботи з молоддю».
·     Проводиться опитувальне голосування щодо прийняття постанови Президії ФПУ «Про особливості роботи та взаємодії з членськими організаціями ФПУ на період дії карантину в Україні».
·     Доопрацьовано матеріали до звернення на МОП про порушення Конвенції МОП № 95 про захист заробітної плати (щодо заборгованості з виплати заробітної плати).
·     Підготовлено листи на КМУ, Запорізьку ОДА, Запорізьку облраду щодо заборгованості з виплати заробітної плати працівникам КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради.
·     Підготовлено матеріали щодо приєднання ФПУ до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (ЕРІС).
·     Підготовлено інформацію щодо нормативно-правових актів, прийнятих Урядом, як відповідь на загрози коронавірусу (та/або ухвалені на період карантину), а також ті, що мають сприяти подоланню супутніх соціально-економічних проблем та зроблено оцінку щодо їх впливу на права членів профспілок/профспілки.  
·     Опрацьовано та надано експертний висновок Міністерству соціальної політики України щодо проекту наказу «Про затвердження Класифікатора соціальних послуг».
·      Підготовлено інформацію про затвердження бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на 2020 рік».
·     Підготовлено інформацію про факти періодичного обмеження КМУ і ВРУ державного нагляду у сфері охорони праці.
·     Допрацювано проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я  "Про внесення змін до наказу МОЗ від 10.07.2013 № 585".
·     Допрацьовуються  рекомендації  щодо проведення Всесвітнього дня охорони праці.
·     З метою забезпечення участі профспілок у моніторингу адаптації національного законодавства до законодавства ЄС для реалізації трудових і соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок підготовлено проект розпорядження ФПУ про моніторинг адаптації національного законодавства до законодавства ЄС, а також осучаснено План участі ФПУ у заходах з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 1106, на 2020-2021 роки.
· Забезпечується надання роз’яснень громадянам законодавства за телефонами «гарячої лінії».
· Опрацьовано та узагальнено інформацію, яка надійшла від навчально-методичних центрів профспілок Житомирської, Волинської та Чернігівської областей. Підготовлено матеріали для розміщення інформації на сайті ФПУ в розділі «Профспілкове навчання». Очікується інформації від решти НМЦ з метою інформування щодо можливостей НМЦ в сфері підвищення кваліфікації профспілкових кадрів та активу через сайт ФПУ.
· Підготовлено лист членам Ради ФПУ про відтермінування дати проведення шостого засідання Ради ФПУ та про прийняття проєкту постанови Ради ФПУ "Про внесення змін до Регламенту Ради ФПУ" шляхом опитувального голосування.
· Проводиться робота над другою частиною методичних рекомендації профспілковим організаціям щодо звітів і виборів в членських організаціях ФПУ.
· Проведені консультації з Профспілкою працівників соціальної сфери щодо доцільності, підстав та механізму прийняття рішення про відтермінування з’їзду.
·     У період з 30 березня по 03 квітня 2020 року правовими інспекторами праці, які працюють в департаменті правового захисту апарату ФПУ, за телефонами «профспілкової гарячої лінії» надано 43 консультації членам профспілок, профспілковим організаціям і просто громадянам. Дзвінки надходили з Київської, Волинської, Одеської, Львівської, Миколаївської областей, міст Києва, Новомосковська, Одеси,Первомайська, Дніпра, Хмельницького, Ужгорода, Нововолинська.
За консультаціями зверталися представники виборних органів та члени Профспілки працівників зв’язку України, Запорізький обком працівників ЖКГ, члени Профспілки працівників освіти і науки України, Профспілки працівників охорони здоров’я, Профспілки працівників культури України.
·   Прес-центром 30 березня - 3 квітня на Офіційному веб-порталі ФПУ підготовлено і розміщено всього 69 інформаційних повідомлень. Із них 18 від членських організацій. На Офіційному веб-порталі ФПУ запроваджено нову рубрику «ПРОФСПІЛКА ДІЄ», а також системно наповнюється банер «Боротьба із короновірусом. Особливості роботи профспілок під час карантину»
·   З 28 по 03 квітня сім днів на тиждень на сторінці  ФПУ у Фейсбуці розміщено 173 матеріалів, з них 65 відео, 15 прямі ефіри, 43 актуальних коментарів. Охоплення аудиторії публікаціями збільшилось на 15 тис. і становило 98 тис. осіб та організацій. Запроваджені нові рубрики - "Позиція та дії профспілок", "В членських організаціях", "Актуальні питання: позиція ФПУ", "Профспілки і світ", "Тенденція" та інші.  Широко використовуються інформація та повідомлення всеукраїнських галузевих профспілок та територіальних профоб'єднань, створено актив профспілкових дописувачів.
·   Щоденно проводиться  розсилка Моніторингу Інтернет-видань.
·   Для щоденного інформування ЗМІ, членських організацій також використовується система «Профтелеграф», зроблено 7 випусків.
·    Під час карантину вийшов уже 2-й номер газети «Профспілкові вісті», який поширений в електронному форматі та звичайному режимі.
·   ВПЕРШЕ проведено в кім 323 Будинку спілок відеоконференцію з використанням  програмних засобів відеозв’язку ZOOM конференцій, в якій взяли участь керівники ФПУ. Система зарекомендувала себе позитивно.
·    Прес-центр звернувся до членських організацій ФПУ з проханням надсилати повідомлення про їхню діяльність для висвітлення на Офіційному веб-порталі ФПУ і сторінці ФПУ у Фейсбуці.
·    Продовжується робота над перекладами з англійської мови офіційних та методичних матеріалів, які на досвіді європейських країн показують як розвивається пандемія, і що потрібно робити, щоб захистити працівників на їх робочих місцях. Якою є роль профспілкових організацій в процесі організації безпечного виробничого процесу та належних санітарно-епідеміологічних умов на виробництвах і в організаціях
·    Узагальнено та доопрацьовано Інформаційну записку про участь ФПУ у моніторингу адаптації національного законодавства до законодавства Євросоюзу.
·    Підготовлено доручення щодо виконання спільних декларації Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, прийнятих у 2019 р.
·    Взято участь у відеоконференції з представниками профспілок Австрії, Словенії, Сербії та Молдови – партнерів по проекту «Цифрова мережа Дунаю».

7 квітня 2020 р.

Законопроект №2681: загроза для свободи
діяльності профспілок в Україні

На сайті Верховної Ради України в розділі «Електронні петиції» 5 березня 2020 року заступник голови профкому ПМГУ ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» Павло Третьяков зареєстрував петицію такого змісту: «Прошу (Вимагаю) НЕ розглядати законопроект #2681 як такий, що порушує та обмежує права профспілок в Україні».
Дата завершення збору підписів – 5 червня, саме до цієї дати потрібно зібрати 25 тисяч підписів на підтримку цієї вимоги.

Ми не повинні мовчати, коли йде наступ на права профспілок! Адже профспілка – це твій захист, особливо, у кризовий час!

Нагадуємо, Департаментом профспілкового руху та зв'язків з громадськими організаціями апарату ФПУ розроблено Покрокову інструкцію порядку підписання електронних петицій на сайті Верховної Ради України.
Ранше фахівцями ФПУ опрацьовано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань професійних спілок)» (реєстр. № 2681) та підготовлено відповідний правовий Експертний висновок.
У ньому зокрема зазначено, що законопроект передбачає суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, чим порушуються норми Конституції і окремих законів України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій Міжнародної організації праці, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права, та про громадянські і політичні права.



31 березня 2020 р.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у лютому 2020 року

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах лютого 2020 року становив 4860 грн. (графік 1 додається).
Таким чином, законодавчо встановлений на лютий 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2102 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,3 рази або на 2758 грн. Мінімальна заробітна плата (4723 грн.) була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 137 грн.
Середня заробітна плата в Україні у лютому  2020 року зросла на 15% відносно аналогічного періоду 2019 року та склала 10847 грн. (графік 2 додається) або 404 євро, що свідчить про зниження темпів щодо її наближення до 50% середнього рівня оплати праці в чотирьох країнах Східної Європи, в яких найбільше використовується праця українців (Польща, Угорщина, Чехія, Литва), як це передбачено п. 2.13 Генеральної угоди.
Довідково: середній рівень оплати праці становив: в Польщі 1125 євро у 3 кв. 2019 р., Угорщині – 1092 євро у січні-жовтні 2019 р., Чехії – 1319 євро у 2 кв. 2019 р., Литві – 1318 євро у 3 кв. 2019 р.
Водночас, співвідношення мінімальної заробітної плати (4723 грн.) до середньої у лютому 2020 року склало 43,5 % при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.
Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 8472 грн. (або 78,1% від середньої по економіці), у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 7471 грн. (або 68,9% від середньої по економіці).
Найбільшою середня зарплата є в Донецькій області (11423 грн.) та м. Києві (16447 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (8384 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у лютому 2020 р. порівняно із січнем 2020 р.  становив 101,4%, а відносно лютого 2019 р. – 112,2%.
Залишається високою заборгованість з виплати заробітної плати, яка станом на 1 березня 2020 року склала 3019,8 млн грн. (графік 3 додається).
94,5 тисячам працівників економічно активних підприємств не виплачено 1889,8 млн. грн., з яких 638,7 млн. грн. – борги державних підприємств.
Працівникам промисловості заборговано 2324,6 млн. грн. або 77,0% від загальної заборгованості.
30 березня 2020 р.

Міністр економіки: «Уряд має на меті максимально зберегти робочі місця та напрацювати пакет запобіжників для можливих ризиків під час карантину»

З введенням карантину для запобігання  поширенню короновірусної інфекції COVID -19 в Україні СПО об’єднань профспілок, ФПУ постійно веде діалог з Федерацією роботодавців, Урядом щодо створення безпечних умов захисту на робочих місцях, збереження трудового потенціалу країни, зокрема, пропонуючи підписання спільного меморандуму щодо алгоритму дій в умовах карантину всіх соціальних партнерів.

“Зважаючи на умови, в яких наразі знаходиться Україна, зокрема, через впровадження карантину та вжиття інших заходів із запобігання поширенню Covid-19, ключовим є питання зайнятості населення. В основі всіх дій, які робить Кабмін та Мінекономіки, лежить мета максимально зберегти робочі місця та напрацювати пакет запобіжників для можливих ризиків”, – на цьому наголосив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко під час робочої зустрічі з головою Федерації роботодавців України Дмитром Олійником.
- Уряд має на меті максимально зберегти робочі місця та напрацювати пакет запобіжників для можливих ризиків під час карантину, пов’язаного із коронавірусом, - зазначив міністр. Він додав, що постійна комунікація влади, бізнесу, профільних асоціацій є важливою умовою для пошуку оптимального сценарію подальших кроків.
Д.Олійник повідомив, що бізнес готовий надавати пропозиції щодо збереження робочих місць та економічного розвитку з урахуванням ефективних прикладів таких моделей в інших країнах та українських реалій.
Було досягнуто домовленості найближчим часом сформувати спільне бачення у сфері фіскальної політики, публічних закупівель, а також компенсуючих заходів для бізнесу та найманих працівників.

26 березня 2020 р.

№ 19 від 24.03.2020 р.

БОГДАН ОВЕРКОВСЬКИЙ: В УМОВАХ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА КОЛЕКТИВНІ ДОГОВОРИ Й УГОДИ МОЖУТЬ СТАТИ «ПОДУШКОЮ БЕЗПЕКИ» ДЛЯ ЧЛЕНІВ ПРОФСПІЛОК

Резолюцією VII З’їзду ФПУ «Профспілки – за результативний соціальний діалог в інтересах добробуту громадян»передбачено одне з головних завдань підтримка пропозицій щодо поширення колективних договорів – тільки на членів профспілок (працівників), від імені яких укладено такі договори, а сфери дії угод на всіх суб’єктів господарювання.
 
Під час підготовки проекту нової редакції Закону України «Про колективні угоди й договори» тристоронньою робочою групою при Національний тристоронній соціально-економічній раді сторонам вдалося домовитися щодо компромісної редакції відповідних положень, зокрема в частині приєднання профспілок до укладеного колективного договору.
 
Конвенціями Міжнародної організаціями праці № 154 та № 98 врегульовано питання щодо укладення та поширення положень колективних договорів, найбільш детально цю тему розкриває Рекомендацію МОП № 91, якою зокрема передбачено, що положення колективного договору мають поширюватися на всіх працівників  відповідних  категорій,  які  працюють  на  охоплених колективним договором підприємствах, якщо в ньому не  передбачено інше, тобто делегується право визначати сферу поширення на рівень
 
колективних договорів, також потрібно враховувати, що в конвенціях термін «колективний договорів» охоплює як колективну угоду так і колективний договорів в розумінні законодавства України. Також Рекомендацією МОП № 91 передбачено, що у разі  потреби  та  з  урахуванням  діючої  системи колективних переговорів треба вживати  заходів, котрі визначаються законодавством кожної країни і відповідають наявним у ній умовам, для поширення всіх чи  деяких  положень  колективного договору на всіх роботодавців і працівників, які  входять за виробничою й територіальною ознакою до сфери діяння договору.
 
В Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дії колективних договорів реєстр. № 3204 та альтернативний № 3204-1, які зараз обговорюються членськими організаціями ФПУ та СПО об’єднань профспілок.
 
На мою думку, досить дискусійним є питання щодо порядку приєднання до колективного договору та запропоновану одним з проектів блокуюча норма, зокрема позбавлення права на представництво інтересів у разі відмови від приєднання профспілки, що може надати можливість роботодавцю створити «свою жовту профспілку», яку він буде використовувати як інструмент для блокування здійснення переговорного процесу, об’єктивного контролю за виконанням положень колективного договору, а також і для проведення колективних дій по захисту прав та інтересів працівників. Фактично право на колективні переговори ставиться під загрозу і залежатиме від бажань окремих організацій.
 
В контексті реформування трудового законодавства тема колективно-договірного регулювання набуває ще більшої актуальності й зважаючи на намагання Уряду лібералізувати трудове законодавство саме колективні договори й угоди можуть стати «подушкою безпеки» для захисту прав та інтересів членів профспілок.
 
 
Богдан Оверковський,
 
в.о. заступника Голови ФПУ
 
 
Детальніше:
 
23 марта 2020 г.

COVID-19 И СФЕРА ТРУДА

Мировая вирусная пандемия серьезно сказывается на сфере труда. Она не только угрожает здоровью населения, но и может привести к социально-экономическим потрясениям, которые будут иметь пагубные последствия для жизнеобеспечения и благосостояния миллионов людей. В противостоянии эпидемии, обеспечении безопасности людей, жизнеспособности предприятий и стабильной занятости важнейшую роль призваны сыграть МОТ и ее трехсторонние участники – правительства, работники и работодатели.


23 березня 2020 р.

КОМУ І ЯКІ НАДАЛИ ПІЛЬГИ НА ЧАС КАРАНТИНУ

Верховною Радою України ухвалено низку законодавчих актів на час проведення карантину.
Крім заборон, частина норм повинні допомогти підприємствам і українцям максимально безболісно перечекати тимчасові обмеження.
Серед прийнятих нововведень є наступні:
  • Можна буде піти у неоплачувану відпустку, яка не буде рахуватись у загальний строк.

  • Чиновникам перенесуть термін подачі електронних декларацій – з 1 квітня до 1 червня.
  • Роботодавці можуть доручити працівникам, у тому числі державним, працювати вдома.
  • Переселенцям не можуть скасувати довідку про взяття на облік чи припинити їхні соцвиплати, навіть якщо вони тривалий час відсутні.
  • За несвоєчасну оплату комунальних послуг не можна буде нараховувати штрафи, відключати ці послуги, виселяти з житла.
  • Лікарі та інші, хто зайнятий у боротьбі з вірусом, отримуватимуть додатково до двох зарплат. Також доплати передбачать для працівників, "які забезпечують життєдіяльність населення".
  • Виплати субсидій не можна зупинити, їх мають продовжити автоматично, а коло отримувачів – розширити.
  • Призупиняються виплати по іпотеці.
  • Карантин буде в офіційному переліку форс-мажорною ситуацією. Це може стати в нагоді бізнесу, адже часто у різного роду договорах прописується, що сторона не несе відповідальності за його невиконання, якщо причиною став форс-мажор.
  • Не каратимуть іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати чи продовжити термін перебування в Україні.
  • Кабмін буде контролювати ціни на ліки, товари медичного призначення та соціально значущі.
  • Безробітного реєструватимуть у перший же день після звернення і тоді ж призначатимуть допомогу по безробіттю.
  • Розмитнення необхідних ліків та медичного обладнання буде пільговим.
  • Держтендери, необхідні для протидії Covid-19, вивели з-під процедури публічних закупівель для їхньої оперативності. Також для них передбачена можливість стовідсоткового авансу.
  • Скасовуються планові перевірки у сфері господарської діяльності.


5 березня 2020 р.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у січні 2020 року

За      розрахунками     Мінсоцполітики
фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах січня 2020 року становив 4865 грн. (графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на січень 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2102 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,3 рази або на 2763 грн. Мінімальна заробітна плата (4723 грн.) була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 142 грн.

Середня заробітна плата в Україні у січні  2020 року зросла на 16,3% відносно аналогічного періоду 2019 року та склала 10727 грн. (графік 2 додається) або 400 євро, що свідчить про зниження темпів щодо її наближення до 50% середнього рівня оплати праці в чотирьох країнах Східної Європи, в яких найбільше використовується праця українців (Польща, Угорщина, Чехія, Литва), як це передбачено п. 2.13 Генеральної угоди.

Довідково: середній рівень оплати праці становив: в Польщі 1125 євро у 3 кв. 2019 р., Угорщині – 1092 євро у січні-жовтні 2019 р., Чехії – 1319 євро у 2 кв. 2019 р., Литві – 1318 євро у 3 кв. 2019 р.

Водночас, співвідношення мінімальної заробітної плати (4723 грн.) до середньої у січні 2020 року склало 44 % при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.
Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 8166 грн. (або 76,1% від середньої по економіці), у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 7297 грн. (або 68,0% від середньої по економіці).

Найбільшою середня зарплата є в Донецькій області (11656 грн.) та м. Києві (15787 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (8185 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у січні 2020р. порівняно із груднем 2019р.  становив 87,3%, а відносно січня 2019р. – 112,5%.

Залишається високою заборгованість з виплати заробітної плати, яка станом на 1 лютого 2020 року склала 3034,1 млн грн. (графік 3 додається).

102,3 тисячам працівників економічно активних підприємств не виплачено 1902,2 млн. грн., з яких 599,2 млн. грн. – борги державних підприємств.
Працівникам промисловості заборговано 2353,9 млн. грн. або 77,6% від загальної заборгованості.


Довідково: згідно даних Держстату України середня заробітна плата штатних працівників по Запорізькій області у січні 2020 року становить 10720 грн.
25 лютого 2020 р.

                Руки геть від українських профспілок!!!
 
 
Міжнародна конфедерація профспілок закликала свої членські організації приєднатися до Глобального дня дій на підтримку українських профспілок - 25 лютого 2020 року.
 
   
 
Однак на сьогодні жодної позитивної реакції з боку українського уряду не відбулося, в той час як законодавчий процес продовжується.
 
Тому сьогодні МКП закликала свої членські організації:
 
1. Провести зустріч з Посольством або Місією України у своїй країні 25 лютого, щоб особисто вручити протестний лист та висловити свою підтримку вимогам українських профспілок.
 
2. Поширити інформацію про ситуацію в Україні та про необхідність глобальної солідарності на своїх сторінках у соціальних медіа та через профспілкові ЗМІ.
 
Уряд просуває нове антиробітниче законодавство, міжнародний профспілковий рух говорить: #РукиГетьвідУкраїнськихПРОФСПІЛОК #HandsOffUkraineUnions.
 
Підрив прав працівників в одній країні є загрозою для прав працівників будь-де!
 
Профспілки України вдячні профспілкам усієї планети за прояв солідарності і закликають Уряд України відкликати антинародні законопроекти.
 
Право працівників на свободу об'єднання не підлягає обговоренню та має поважатися!
 
 
Руки геть від українських профспілок!!!

 
 

24 лютого 2020 р.

Міжнародна підтримка Українських профспілок
у захисті гідних трудових прав працівників

Місія Європейської конфедерації профспілок на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Лукою Вісентіні перебуватиме в Києві 25-27 лютого 2020 року.
Враховуючи тотальний перегляд трудового законодавства в Україні, на пропозицію Федерації профспілок України, Виконавчий комітет Європейської конфедерації профспілок (ЄКП) 17 грудня 2019 року та 4-та Генеральна асамблея Пан’європейської регіональної ради (ПЄРР) Міжнародної конфедерації профспілок (МКП) 16 грудня 2019 року прийняли рішення про направлення другої спільної місії в Україну для оцінки змін, що відбулися останнім часом у соціально-трудовій сфері, ознайомлення з ходом реалізації соціальної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
* * *
Місія ЄКП перебуватиме в Києві 25-27 лютого 2020 року. У її складі: Генеральний секретар ЄКП Лука Вісентіні, заступник Генерального секретаря МКП Оуен Тюдор, конфедеративний секретар ЄКП Лііна Карр, Генеральний секретар Європейської федерації профспілок громадського обслуговування Ян Віллем Гудріаан, Виконавчий секретар ПЄРР Антон Лєппік, а також керівники низки національних профоб’єднань країн ЄС.
* * *
Під час свого перебування в Україні члени місії проведуть зустрічі з Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофієм Миловановим, головою Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галиною Третьяковою, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Людмилою Денисовою, національним координатором Міжнародної організації праці Сергієм Савчуком, Головою Представництва ЄС в Україні Матті Маасікасом, Головою Ради Федерації роботодавців України Дмитром Олійником.
Мета місії: забезпечити солідарну підтримку українських профспілок у захисті гідних трудових прав працівників!
За підсумками візиту передбачено проведення прес-конференції для засобів масової інформації.
Довідково: Європейська конфедерація профспілок є визнаним соціальним партнером на рівні Європейського Союзу, з яким постійно проводить консультації Єврокомісія. За її ініціативою у листопаді 2017 року була прийнята Європейська «опора» соціальних прав. Слід зазначити, що першу офіційну зустріч у 2020 році Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн провела саме з Генеральним секретарем ЄКП Лукою Вісентіні. Загалом ЄКП представляє інтереси 45 мільйонів членів 90 профспілкових об’єднань 38 країн Європи.
Міжнародна конфедерація профспілок – це найчисельніше та найвпливовіше глобальне об'єднання профспілок, яке представляє 200 мільйонів працівників із 163 країн та має 332 національні членські організації.
Пан’європейська регіональна рада є регіональною організацією МКП в Європі. Федерація профспілок України та Конфедерація вільних профспілок України є членськими організаціями МКП та ПЄРР.


24 лютого 2020 р.

Комітет ООН заслухав інформацію про
порушення прав працівників в Україні

У Женеві з 17 лютого по 6 березня 2020 року проходить 67-ма сесія Комітету ООН з економічних, соціальних та культурних прав, до якого входять 18 незалежних експертів, які здійснюють моніторинг виконання Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права.
Федерація профспілок України направила до Комітету інформацію про порушення державою Україна прав працівників та профспілок, визначених статями 7, 8, 9, 10 і 11 Пакту.
20-21 лютого Комітет розглянув виконання зобов’язань, передбачених Пактом, Україною. Перед членами комітету виступив представник Інтернаціоналу громадського обслуговування Каміло Рубіано, який проінформував їх про спроби українського уряду обмежити трудові права та гарантії.
У грудні 2019 року урядом України та народними депутатами було подано низку трудових законопроектів до парламенту. У випадку їхнього прийняття постраждають основоположні права працівників, що є порушенням не лише Пакту, а й конвенцій МОП. Ці законодавчі зміни розроблялися за закритими дверима без повноцінних та відвертих тристоронніх консультацій із залученням  репрезентативних профспілок.
Пропоновані Урядом обмеження та порушення трудових прав включають, наприклад, одностороннє розірвання трудових договорів без вихідної виплати, що, ймовірно, особливо позначиться на профспілкових активістах та викривачах порушень; розширення використання короткострокових контрактів та введення контрактів з нульовим робочим часом; різке скорочення оплати за понаднормову роботу та відміну існуючих обмежень на понаднормову роботу; скасування деяких соціальних гарантій та зниження захисту матерів з малими дітьми, спрощення їх звільнення.
Крім того, законопроекти, подані до парламенту, запроваджують нові правила, які обмежують основоположне право на свободу об'єднання. Наприклад, кількість профспілкових організацій на підприємстві обмежується максимум двома і, що ще більше турбує, скасовується право профспілок на страйк на територіальному, галузевому та національному рівнях.
Пан Чен, заступник голови Комітету, попросив уряд надати пояснення щодо цих законопроектів, які передбачають повний перегляд трудових відносин у країні та матимуть величезні наслідки для працівників.
Представник Міністерства соціальної політики України у відповідь заявила, що ринок праці вже не такий, який був раніше, тому старе законодавство потребує осучаснення. Профспілки критикують дані законопроекти, але у працівників зараз занадто багато пільг та гарантій, що стримує інвестиції. Верховна Рада України прийме рішення. Створена робоча група за участю соціальних партнерів та представників різних міністерств, яка обговорить коментарі профспілок. Вже проведено чотири засідання. Поки що це тільки законопроекти. Більш детальна інформація щодо проекту закону про діяльність профспілок буде повідомлена тоді, коли законотворчий процес просунеться уперед.
Під час наступної дискусії присутні на засіданні Комітету підняли питання внутрішньо переміщених осіб в Україні, нерівності доходів, бідності, негативного впливу умов кредитування МВФ, корупції та захисту її викривачів.
Заступник голови Комітету Чен зазначив низьку якість наданих урядом даних про ситуацію із зайнятістю в країні.
Комітет попросив Уряд надати додаткову інформацію щодо законопроектів, які можуть негативно позначитися на правах профспілок та працівників:
• «Про працю» (№ 2708),
• «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» (№ 2681),
• «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо додаткових підстав для звільнення» (№ 2584),
• «Про страйки та локаути» (№ 2682),
• «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування» (реєстр. № 2275); та деякі інші.


 

21 лютого 2020 р.

ВІДБУЛАСЬ ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ
В ІА "ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА" ЗА УЧАСТІ ПРЕДСТАВНИКІВ ФПУ

20 лютого у прес-центрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" відбулась прес-конференція на тему: "Чи почує Президент профспілки, підприємців, аграріїв і журналістів?".
Її учасниками стали:
заступник Голови Федерації профспілок України Володимир Саєнко;
голова Київської обласної Аграрної палати Оксана Устименко;
представник руху #SaveФОП, голова ВГО "Союз захисту підприємництва" Сергій Доротич;
директор Інституту розвитку профспілкового руху Михайло Чаплига;
директор програми міжнародної та внутрішньої політики аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Юрій Романенко.


21 лютого 2020 р.

Регламент уряду буде доопрацьовано з
урахуванням профспілкових пропозицій

19 лютого 2020 року на засіданні КМУ під час розгляду питання щодо змін до Регламенту його роботи представник профспілок вніс пропозицію закріпити в ньому норму про необхідність опрацювання проектів постанов та розпоряджень КМУ у співпраці із соціальними партнерами.
Голова ФПУ, голова СПО об’єднань профспілок Григорій Осовий акцентував увагу урядовців, що це передбачено чинним законодавством: законом про соціальний діалог та спеціальними законами про профспілки та організації роботодавців, а також вже існує багаторічна практика такої співпраці.
Лідер профспілок зазначив, що внаслідок скоординованих дій СПО об’єднань профспілок і СПО роботодавців у нинішній редакції Регламенту КМУ чітко визначено пункт про те, що розробник обов’язково надсилає проекти концепції державної політики, матеріали до них і проводить адресні консультації  з формування та реалізації державної, соціальної, економічної політики та врегулювання трудових питань з уповноваженими представниками всеукраїнських профспілок і всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців.
Проте, на переконання профспілок, й у подальшому потрібні консультації не тільки щодо проектів концепцій державної політики, але й також узгодження нормативно-правових актів соціальної спрямованості, який приймає Уряд.
Звертаючи на це увагу, Прем’єр доручив доопрацювати проект Регламенту Уряду з урахуванням пропозицій профспілок.


20 лютого 2020 р.

Спрямованість на діалог
Відповідь Голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав пенсіонерів Г.Третьякової на Резолюцію Всеукраїнського віче професійних спілок на захист трудових і соціально-економічних прав, що відбулося 16 січня 2020 року.


20 лютого 2020 р.

Висновок інституту держави і права ім. В.М. Корецького
щодо змін до трудового законодавства

На запит ФПУ Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України зробив науково-правовий висновок до проектів законів «Про працю», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо додаткових підстав звільнення».
У ньому зазначено, що ці законопроекти суперечать основним принципам регулювання соціально-трудових відносин та нівелюють міжнародні зобов'язання України, передбачені Конвенціями МОП.
Про це ФПУ поінформовано листом.


19 лютого 2020 р.

Прожитковий мінімум в цінах січня 2020 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах січня 2020 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 4 335,09 грн (без урахування платежів – 3 780,21 грн);
-  для дітей віком до 6 років – 3 535,01 грн;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 4 339,99 грн;
-  для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 864,19 грн (без урахування платежів -3 915,67 грн);
-  для осіб, які втратили працездатність – 3 208,08 гривень.
Таким чином, законодавчо встановлений на січень 2020 року (2 027 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,1 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 308 грн, а для працездатної особи (2 102 грн) - у 2,3 рази або на 2 762 гривень.

19 лютого 2020 р.

 
Рекомендації конференції про роль профсіплок у сучасних умовах

Рекомендації конференції «Роль профспілок у захисті прав людини праці.
Дотримання прав і гарантій діяльності профспілок у сучасних умовах»
(14 лютого 2020 року   м. Київ)

Учасники конференції зазначили, що Україна відповідно до Конституції є демократичною, соціальною, правовою державою, а людина – найвищою соціальною цінністю. Утвердження та забезпечення її прав та свобод – це головний обов’язок держави. Для захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів громадяни України об’єднуються у професійні спілки. Це конституційне право трудящих гарантовано також міжнародними актами, які є частиною національного законодавства.
Існування профспілкового руху в країні – це ознака рівня цивілізованості держави. Виникнення профспілкового руху в Україні ще у XVIII столітті є підтвердженням того, що країна має глибокі демократичні традиції і витоки, які на нинішньому етапі державотворення закладено в розбудову інституцій громадянського суспільства, однією з яких є профспілки. Нині національний профспілкових рух реформується відповідно до вимог часу та структурних змін в економіці держави.


19 лютого 2020 р.

Урядовий законопроект про працю суттєво доопрацюють

Робоча група Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів вирішила розпочати роботу над новим законопроектом про працю.
У заключному засіданні робочої групи парламентського Комітету з обговорення законопроектів про працю, що відбувся 13 лютого, взяли участь представники профспілок та організацій роботодавців, народні депутати України, керівники центральних органів виконавчої влади, представники Уповноваженого з прав людини, Міжнародної організації праці, наукових установ, громадських організацій та бізнесу.
Жвава дискусія навколо законопроектів
  • Трудовий кодекс України № 2410;
  • Кодекс України про працю № 2410-1;
  • проекти законів про працю № 2708, № 2708-1, № 2708-2.
показала, що профспілкова сторона та науковці акцентують увагу на необхідності напрацювання кодифікованого акту. У свою чергу представники сторони роботодавців, Уряду, міжнародних бізнес асоціацій та організацій правників схиляються до розширення положень проекту Закону про працю № 2708.
Голова Комітету Галина Третьякова усім висловила подяку за активну участь у робочих групах, що надало поштовх Комітету винести на своє засідання питання про створення робочої підгрупи з ґрунтовного опрацювання названих законопроектів та напрацювання нового доопрацьованого законопроекту про працю.
І така група буде створена на тристоронній основі – за участю сторін соціального партнерства.


17 лютого 2020 р.

Профспілкова армія має мобілізуватись

Конференція «Про роль профспілок у захисті людини праці. Дотримання прав і гарантій діяльності профспілок у сучасних умовах», що відбулась 14 лютого у Києві, порушила проблеми, які на сьогодні є найбільш актуальними для профспілок та усього українського суспільства.

У ній взяли участь народні депутати України, науковці, провідні експерти, профактивісти, голови первинок, керівники членських організацій ФПУ тощо. Учасники були одностайними у думці, що в умовах глибинних соціально-економічних трансформацій, що переживає наразі Україна профспілки є тією силою, яка здатна захистити людей праці та соціально вразливі верстви населення.

У ході конструктивної дискусії йшов пошук відповідей на виклики, які стоять сьогодні перед українським суспільством і профспілками: як повернути українцям віру у майбутнє нашої держави? Зупинити трудову міграцію, забезпечити гідний рівень життя і заробітків для найманих працівників? Ці та багато інших проблем, які потребують термінового вирішення, на думку учасників Конференції, спроможні подолати саме профспілки, оскільки вони є тим соціальним інститутом, до якої не втратили довіру громадяни і яка здатна мобілізувати суспільство, спираючись на молодь у поєднанні з досвідом старшого покоління.

Справжню боєздатність продемонструвала ФПУ у ході проведення всеукраїнської акції «Хвиля гніву» проти урядового законопроекту про працю і антинародного законопроекту про профспілки. Присутнє на Конференції науково-експертне середовище підтвердило недолугість цих законопроектів.

- На сьогодні ми маємо результат нашої боротьби, - сказав на Конференції Голова ФПУ, Голова СПО об’єднань профспілок
Григорій Осовий
, - нам вдалося призупинити процес прийняття закону про працю у «турборежимі» і повернути роботу над ним у тристоронній формат: за участю профспілок, урядовців і роботодавців. Це відбулося завдяки нашій консолідації, - сказав профспілковий лідер.

Учасники Конференції у прийнятих Рекомендаціях звернулись до Президента України, Прем’єр-міністра із закликом відновити соціальний діалог та враховувати позиції профспілок і роботодавців у процесі трансформації трудового  законодавства.
Профспілки - за справедливу трудову реформу!




14 лютого 2020 р.

Громадська рада при КМДА обговорила законопроект № 2708

Круглий стіл "Законопроект № 2708. Лібералізація трудового законодавства. Зміни, застереження та наслідки" організував Комітет з питань промисловості, розвитку підприємництва, торгівлі, комунальної власності, майна та комунальних підприємств Громадської ради при КМДА за ініціативи Громадської ради при Дніпровській РДА за підтримки Координаційного комітету Громадських рад міста Києва.

Засідання відбулося 13 лютого за участі широкого кола представників – науковців, роботодавців, профспілок, Українського союзу промисловців і підприємців, Торгово-промислової палати, Департаменту соціального політики КМДА, Головного управління Держпраці у Київській області, громадських організацій тощо.

Запрошені на засідання Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Г.Третьякова, Міністр розвитку, економіки, торгівлі та сільського господарства України Т.Милованов, народний депутат України Н.Королевська, представники Мінекономіки та Мінсоцполітики, не взяли у ньому участь.

Учасники під час своїх виступив наголошували на низці негативних положень у вказаному законопроекті, порушенні прав профспілок, необхідності тристороннього соціального діалогу роботу над справедливою трудовою реформою спільно з всеукраїнськими репрезентативними об’єднаннями профспілок і об’єднаннями роботодавців у повній відповідності до Конституції України та Конвенцій МОП.

За результатами засідання буде підготоване Звернення до Київради щодо підтримки позицій учасників Круглого столу, та з рекомендацією Київраді звернутися до Уряду, Верховної Ради України, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Мінекономіки щодо недопущення прийняття вказаного законопроекту у запропонованій редакції та необхідності його доопрацювання всіма сторонами соціального діалогу задля роботи над справедливою трудовою реформою.


12 лютого 2020 р.

Прожитковий мінімум планується підвищити

Парламентський комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів планує у лютому розглянути законопроект про внесення змін до законодавства щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму.
19 лютого 2020 року комітет повинен розглянути на засіданні законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму на рівень, не нижчий рівня фактичного прожиткового мінімуму.
Нагадаємо, на початку лютого до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов, у якому просять визнати протиправними дії уряду зі встановлення розміру прожиткового мінімуму на 2020 рік.
ОАСК просять визнати протиправною бездіяльність КМУ в частині незабезпечення проведення науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору продовольчих продуктів та набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму на 2020 рік. Водночас, позивач просить суд визнати протиправними дії Кабінету міністрів зі встановлення розміру прожиткового мінімуму на 2020 рік, - без попереднього проведення і врахування результатів зазначеної експертизи, всупереч вимогам закону "Про прожитковий мінімум".
Також позивач просить визнати "протиправними дії КМУ із розробки та схвалення проекту закону "Про Державний бюджет України на 2020 рік", його подання на розгляд та затвердження Верховної Ради".
Серед позовних вимог зазначено – зобов’язати КМУ вчинити дії щодо встановлення прожиткового мінімуму відповідно до законів України, а також розробити та подати на розгляд парламенту проект закону про внесення змін до Держбюджету-2020 з урахуванням вимог щодо встановлення прожиткового мінімуму та інших соціальних стандартів і гарантій.
ОАСК відкрив провадження та призначив підготовче засідання у справі за позовом щодо оскарження розміру прожиткового мінімуму на 2020 рік.на 5 березня ц.р.


5 лютого 2020р.

№ 09 від 05.02.2020 р.
 
 
ВОВК В ОВЕЧІЙ ШКУРІ

Цей крилатий вираз походить з Євангелія: "Бережіться лжепророків, які приходять до вас у овечій одежі, а всередині є вовками хижими" (Матф., 7, 15). Вживається для характеристики лицемірної людини, яка під маскою доброчесності приховує злі наміри*.
 
А головне він не втратив своєї актуальності і в наш час.
 
Найбільш наглядно це було продемонстровано під час прямого ефіру 31 січня ц.р. на каналі  ТРК «Україна» в програмі «Свобода слова з Савіком Шустером» Оленою Думою, головою всеукраїнської профспілки «Рідна земля», яка активно стала на захист антинародного закону про працю Тимофія Милованова.
 
На жаль, наразі різноманітних профспілок, які нікого не представляють, окрім своїх власників-засновників, Мінюстом зареєстровано понад сотню.
 
У прямому ефірі Олена Олексіївна звинувачує профспілки, наклеює їм політичні ярлики, будучи при цьому координатором партії «Справедливість». По справжньому щиро переймаючись тим, що роботодавцю довго звільняти працівника не порушуючи закон. Це ж коли таке було, щоб профлідер замість того, щоб захистити працівника, домагався його звільнення?  
 
А висловлювання про те, що законопроект про працю не порушує жодної Конвенції МОП, - це вершина маніпуляцій, проти яких вона начебто покликана боротися.
 
Висновки експертів з трудового права засвідчують, що нове трудове законодавство від Милованова - Третьякової, яке намагається пропхнути влада, грубо порушує основоположні Конвенції МОП про примусову чи обов'язкову працю N 29, про захист прав представників працівників на підприємстві та можливості, що їм надаються N 135, про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця N 158 та численні Директиви МОП.
 
У цілому ми спостерігали скоріше виступ в інтересах  роботодавця, аніж з позицій захисту законних прав і інтересів працівника.
 
І недаремно, Олена Олексіївна старалася: напередодні Кабінетом Міністрів України вона була призначена Виконавчим директором Фонду соціального страхування. Отакі перетворення.
 
Мабуть приємно, коли знаєш за що відпрацьовуєш.
 
*Джерело: https://dovidka.biz.ua/vovk-v-ovechiy-shkiri-frazeologizm/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua


 
22 січня 2020 р.

АНОНС. ТЕЛЕКАНАЛ "ПРЯМИЙ" ЗА УЧАСТЮ ЕКСПЕРТІВ ФПУ

26 січня 2020 року о 9.10 дивіться в ефірі Телеканалу «Прямий» ток-шоу «18+», присвячене темі реформування трудового законодавства в Україні.

У програмі візьмуть участь заступник голови Атомпрофспілки Павло Прудніков і експерт Академії праці, соціальних відносин і туризму Олена Кравченко.

22 січня 2020 р.

УКРАЇНА МОЖЕ ОПИНИТИСЯ СЕРЕД КРАЇН ІЗГОЇВ ЧЕРЕЗ СВОЮ ПОЛІТИКУ  ЩОДО НЕХТУВАННЯ ТРУДОВИМИ  ПРАВАМИ ТА ПРАВАМИ ПРОФСПІЛОК

Україна вже кілька років поспіль знаходиться серед країн, де найбільше порушуються права профспілок, відповідно до рейтингу Міжнародної конфедерації профспілок (МКП).
22 січня делегація двох профоб’єднань – Федерації профспілок України та Конфедерації вільних профспілок о 16.00 зустрічаються у Міжнародному будинку профспілок у Брюсселі з широким колом представників міжнародних профоб’єднань, глобальних профспілок, національних профцентрів, у тому числі представників профспілок Бельгії, директором Бюро МОП з питань діяльності трудящих, представниками Будапештського офісу МОП.
 
Мова буде йти про посилення солідарної підтримки профспілок в Україні.
 
Нещодавно ЄС зробив безпрецедентний крок: закликав до створення групи експертів для проведення тримісячного розслідування спору між ЄС і Кореєю щодо стану трудових прав в останній. Група була створена 19 грудня 2019 року.
 
Ґрунтуючись на юриспруденції Міжнародної організації праці (МОП), ЄС вважає, що Корея порушує главу Угоди про вільну торгівлю «Сталий розвиток», не ратифікувала основоположні конвенції МОП протягом дев'яти років після вступу в силу Угоди і обмежує свободу об'єднання різними способами, в тому числі шляхом втручання у внутрішні справи профспілок.
 
«Нездатність минулих торгових угод забезпечити справедливі виробництво і торгівлю з гідними робочими місцями сприяла втраті довіри до політиків і колапсу багатосторонньої торговельної системи»,- заявила Генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок Шаран Барроу.
 
Це красномовний сигнал для української влади, адже Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, щоб закласти основи справедливої ​​моделі торгівлі.
 
Детальніше:

 
 
Прес-центр ФПУ
22 січня 2020 р.

ГОТУЄТЬСЯ ДО ДРУКУ
 
ДРУГИЙ У ЦЬОМУ РОЦІ
 
СПЕЦВИПУСК ГАЗЕТИ «ПРОФСПІЛКОВІ ВІСТІ»

 
 
Спецвипуск присвячений до «Хвилі гніву», яка прокотиться Україною 30.01.2020 р. і вийде 30.01.2020 р.

 
 
Цей номер – наша відповідь урядовому наступу на права профспілок та тим антисоціальним законопроектам, які порушують Конституцію і закони України, Конвенції МОП.

 
 
«Профінформ» пропонує замовити додатковий тираж спецвипуску газети «Профспілкові вісті».
 
 
Вартість одного примірника – 5,80 грн.
 
 
Доставка за рахунок замовника через відділення «НОВОЇ ПОШТИ» або самовивозом.
 
 
Замовлення приймаються (на бланку з пунктом «оплату гарантуємо») до 28.01.2020 за ел. адресою: profvisti@ukr.net (з поміткою «Замовлення спецвипуску газети «Профспілкові вісті»).
 
 
Довідки за тел. (044) 205-76-21.

 
 
«Профінформ»
14 січня 2020р.

ВИСНОВОК ФПУ СТОСОВНО ЗАКОНОПРОЕКТУ
ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ПРОФСПІЛОК

Фахівцями Федерації професійних спілок України опрацьовано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань професійних спілок)» (реєстр. № 2681) та підготовлено відповідний правовий Експертний висновок, що додається.
У ньому зокрема зазначено, що законопроект передбачає суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, чим порушуються норми Конституції і окремих законів України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій Міжнародної організації праці, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права, та про громадянські і політичні права.
Текст Експертного висновку додається.
13 січня 2020р.

ПРЯМИЙ ЕФІР. ПРОФСПІЛКИ ПРОТИДІЮТЬ ВИКЛИКАМ І
ЗАГРОЗАМ У СФЕРІ ПРАЦІ

Одностайну підтримку активним діям профспілок усіх рівнів проти утиску владою трудових прав людини праці висловили 10 січня керівники членських організацій ФПУ на всеукраїнській селекторній нараді у Києві.

Серед загроз, небезпечних для кожної працюючої людини було названо запропоновані владою так звані реформи трудового законодавства.

Насамперед, йдеться, про законопроекти про працю, реформування системи соціальних відносин і соціального страхування (звісно, не на користь трудової людини), а також законопроекти про медіацію, страйки і локаути, про внесення змін у діяльність профспілок, які фактично погрожують їх знищенням. Хоча саме профспілки є тими правозахисними організаціями, які послідовно відстоюють соціальні та економічні права працівників у нашій країні.

- Нам потрібно сконсолідувати увесь профспілковий рух в країні, - наголосив, звертаючись до колег, Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, -  Неприпустимою є ситуація, коли законодавчі зміні, які стосуються кожного, розробляються владою кулуарно, без участі соціальних партнерів. Це – є проявом авторитарності влади та тиску на профспілки ,що є протизаконним. Ми переконані, що реформи, які готуються на ринку праці, мають розроблятися спільними зусиллями соціальних партнерів, тому потрібно повернутися в русло соціального діалогу, - зазначив профспілковий лідер.

Його підтримали керівники усіх профоб’єднань та всеукраїнських профспілок, що входять до складу ФПУ.
На нараді виступили керівники та представники профоб’єднань Вінницької, Харківської, Луганської, Полтавської, Тернопільської, Закарпатської, Кіровоградської, Львівської, Житомирської, Дніпропетровської, Черкаської та інших областей, керівники всеукраїнських профспілок.

Солідарна позиція профспілок країни стосовно дій Уряду з реформування сфери праці була продемонстрована керівниками СПО об’єднань профспілок у Зверненні до Президента України Володимира Зеленського. Від імені 7 млн. громадян України – членів профспілок вони закликали гаранта Конституції 16 січня ц.р. прийти до людей на Всеукраїнське профспілкове віче і разом з тисячами його учасників встати на захист конституційних і трудових прав працівників.

У ході селектору було обговорено заходи операційного Плану дій профспілок на захист прав працівників. Акцентувалось на необхідності проведення масштабної інформаційно-роз’яснювальної роботи у трудових колективах, організації пікетів та публічних заходів, наступальної інформкампанії у ЗМІ і соцмережах.

Люди мають знати, що їх очікує зі змінами у трудовому законодавстві, - переконані у ФПУ.

Сьогодні нам потрібна підтримка кожної первинки, необхідно провести перемовини  з народними депутатами, які представляють у Верховній Раді ті чи інші області, щоб переконати їх не голосувати за антинародні законопроекти. Скористатись підтримкою, яку надають міжнародні інституції та профоб’єднання.

У разі ігнорування владою профспілкової позиції за справедливу трудову реформу та порушення вимог ратифікованих Україною норм міжнародного законодавства, якими, зокрема, гарантується для громадян право на об’єднання в профспілки, ми вимушені будемо закликати спілчан до проведення масових акцій протесту, аж до загальнонаціонального страйку.
13 січня 2020р.

16 СІЧНЯ 2020 РОКУ - ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ПРОФСПІЛКОВЕ ВІЧЕ

У зв'язку з просуванням урядових законопроектів, які погіршують права і гарантії працюючих та позбавляють профспілки права на їх представництво й захист, 16 січня 2020 року скликається Всеукраїнське профспілкове віче на захист конституційних трудових і соціально-економічних прав працівників і діяльності профспілок.

Віче відбудеться у Києві у великій залі Міжнародного центру культури і мистецтв профспілок України «Жовтневий палац» за адресою:  алея Героїв Небесної Сотні, 1.

У ньому візьмуть участь керівники всеукраїнських профспілок і територіальних профоб'єднань члени Ради ФПУ, голови первинних профспілкових організацій, профактив з усіх областей України.
Початок Всеукраїнського віче – об 11.00.

10 січня 2020р.

ЗАХИСТИМО ТРУДОВІ ПРАВА УКРАЇНСЬКИХ ПРАЦІВНИКІВ! ПРОФСПІЛКИ ЗВЕРНУЛИСЬ ДО ГЛАВИ ДЕРЖАВИ

СПО об’єднань профспілок від імені 7 млн. громадян України – членів профспілок усіх рівнів звернувся до Президента України Володимира Зеленського, як гаранта Конституції, із закликом захистити конституційні, трудові права працівників та діяльність профспілок в Україні.

У Зверненні наголошується, що дії уряду та депутатська ініціатива щодо лібералізації соціально-економічних і трудових відносин збурили людей. Зростає невдоволення в трудових колективах, втрачається довіра до нової влади серед простих працівників, падає її рейтинг у суспільстві.

Профспілки завжди були і є прибічниками конструктивного соціального діалогу та очікують від влади і роботодавців такого ж ставлення до себе.

Керівники профспілкових об’єднань, які входять до складу Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, звернулись до Глави держави з пропозицією провести зустріч з профспілковим активом 16 січня 2020 року на Всеукраїнському профспілковому віче у м. Києві в МЦКМ (Жовтневому   палаці).

У зустрічі візьмуть участь профактивісти з усіх областей України, які встали на захист конституційних трудових і соціально-економічних прав працівників та діяльності профспілок.

9 січня 2020р.

ПРО ЗАГРОЗУ ІСНУВАННЮ ПРОФСПІЛОК

В останні дні грудня 2019 року у Верховній Раді України  зареєстровано низку законопроектів, які мають на меті ущемити трудові права працівників, надавши необмежені переваги роботодавцю, а також несуть загрозу самому існуванню профспілок, їхніх організацій та профспілкових об’єднань.

Їхніми авторами є народні депутати від партії «Слуга народу», зокрема Третьякова Г.М. – голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Так, законопроектом від 27.12.2019 № 2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» пропонується внести зміни до деяких статей Кодексу законів про працю України та Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Вони, за поясненням авторів, мають впорядкувати діяльність профспілок, а насправді – зруйнувати їх.

8 січня 2020р.

УВАГА!!! ПРОФСПІЛКОВА АКЦІЯ ВІДБУДЕТЬСЯ 15 СІЧНЯ

У зв’язку з переносом розгляду Комітетом соціальної політики та захисту прав ветеранів ВР України законопроекту «Про працю» анансована на 10 січня ц.р. акція-пікетування парламентського Комітету відбудеться 15 січня за адресою: м. Київ, вул.. Банкова, 6-8.
Нагадуємо, що 16 січня ц.р. у Києві та обласних центрах України скликається Всеукраїнське профспілкове віче  на захист конституційних, трудових і соціально-економічних прав працівників та діяльності профспілок.
Як повідомлялось раніше, членами СПО об'єднань профспілок 28 грудня 2019 року ініційовано проведення колективних протестних дій аж до організації загальнонаціонального страйку.
8 січня 2020р.

УКРАЇНА ЗНАХОДИТЬСЯ НА МЕЖІ РУЙНАЦІЇ ПРАВОВОЇ І СОЦІАЛЬНОЇ ДЕРЖАВИ!
 
На цьому наголошено у Зверненні до людей праці та членів профспілок Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні:
«Влада, вдаючись до маніпуляцій та введення в оману суспільство, впроваджує лібералізацію трудового законодавства і хоче в угоду інтересам олігархічного бізнесу та багатонаціональних корпорацій впровадити в Україні рабську працю для свого народу, знешкодити профспілки, як єдину правозахисну громадську організацію!».
Україна як ніколи за часів своєї незалежності знаходиться на межі руйнації як правової та соціальної держави!
СПО об'єднань профспілок найближчим часом скликає всеукраїнське профспілкове віче щодо оцінки викликів і загроз, які постали, та визначення форм активної боротьби за права людини праці.



Версая для друку
 
Прес-центр ФПУ

8 січня 2020р.

Федерація профспілок України повідомляє

На засіданні СПО об’єднань профспілок 28 грудня 2019 року розглянуто проект закону «Про працю», який схвалено Кабінетом Міністрів України та передано до Верховної Ради України (реєстр.№ 2708).
Членами СПО об’єднань профспілок висловлено рішучий протест проти законопроекту, оскільки він значно погіршує права та гарантії працівників, позбавляє профспілки на представництво та захист прав працівника.
Членами СПО ініційовано проведення колективних протестних дій аж до організації загальнонаціонального страйку.


6 січня 2020р.

ПРОФСПІЛКИ ВИЙДУТЬ НА АКЦІЇ ПРОТЕСТУ

10 січня 2020 року профспілками буде проведено попереджувальну акцію-пікетування Комітету соціальної політики та захисту прав ветеранів Верховної Ради України (м. Київ, вул. Банкова, 6-8) під час розгляду проекту закону «Про працю» (реєстр.№ 2708), який схвалено Кабінетом Міністрів України та передано до Верховної Ради України.

За оцінками профспілок, зазначений законопроект значно погіршує права та гарантії працівників, позбавляє профспілки на представництво та захист прав працівника.
Збір учасників акції на майдані Незалежності (біля монументу Незалежності) з 13.00 до 13.20.
Піша хода по вулиці Героїв Небесної Сотні та Інститутській до вул. Банкова, 6-8.
Початок пікетування Комітету Верховної Ради України з 13.40.

15 січня 2020 відбудеться повторне пікетування Комітету Верховної Ради України, коли розглядатимуться законопроекти:  про медіацію (реєстр. № 2706) та про страйки та локаути (реєстр. № 2682), які порушують права працівників та несуть загрозу існуванню самих профспілок.

16 січня ц.р. скликається Всеукраїнське профспілкове віче у м. Києві та регіонах України на захист конституційних трудових і соціально-економічних прав працівників і діяльності профспілок.

3 січня 2020р.

Новий рік, новий наступ на права профспілок: законопроект №2681

Наприкінці минулого 2019 року групою з 42 народних депутатів було зареєстровано проект закону № 2681 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)”.

На думку юристів ГО “Трудові ініціативи” проект закону містить низку положень, які порушують міжнародні норми та національне законодавство, значно погіршуючи права профспілок та їх членів. Запропоновані проектом норми у більшості випадків порушують конституційний принцип, викладений у ст.22 Конституції України - при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також порушується право на свободу об`єднання у профспілки, що гарантоване фундаментальною конвенцією Міжнародної організації праці № 87.

1. Обмеження права на свободу об’єднань в профспілки

1.1. Автори пропонують обмежити кількість профспілок на одному підприємстві - не більше 2 первинних профспілкових організацій. Таким чином, порушується ст.2,3 Конвенції МОП 87, ст.22 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, ст.5 Європейської соціальної хартії, ст.36 Конституції України, ст.6 Закону України “Про профспілки, їх права та гарантії діяльності”. Крім того, в разі вже наявних двох профспілкових організацій на підприємстві дана норма буде дискримінаційною стосовно працівників, що волітимуть створити альтернативну, третю профспілку - їх буде позбавлено права на свободу об’єднання, яке гарантоване як Конституцією України, так і міжнародними договорами.

1.2. Пропонується норма щодо того, що до профспілки може належати не менше 10 осіб. Дана норма порушує принципи Конвенції МОП 87 та є дискримінаційною, адже на підприємстві (мікропідприємства, мале підприємство тощо), де працює до 10 осіб, профспілку створити буде неможливо.

1.3. Автори законопроекту пропонують змінити визначення первинної організації профспілки (ст.1 Закону України “Про профспілки, їх права та гарантії діяльності) та позбавити, таким чином, права студентів об’єднуватися у профспілку. Така норма прямо суперечить ст. 22, 36 Конституції України та Конвенції МОП 87.

2. Створення контрольних комісій в професійних спілках та об’єднаннях профспілок.

29 грудня 2019р.

Негативні зміни у трудовому законодавстві профспілки зустрінуть протестами

28 грудня на позачерговому засіданні СПО об’єднань профспілок висловлено рішучий протест проти ухваленого напередодні Урядом законопроекту про працю.

Як зазначив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, виступаючи на засіданні, - "вперше в історії відносин між соціальними партнерами такий доленосний законопроект розроблявся без участі профспілок і роботодавців. Проте, він дуже важливий для кожної профспілки і для кожного працівника, тому що мова йде про реформування самої моделі трудових відносин по лінії: працівник – роботодавець".

Під час дискусії акцентувалось на тому, що до законопроекту «Про працю» ще на етапі його попереднього обговорення Мінюстом було надано висновки про його невідповідність Конвенціям МОП, ратифікованим Україною. Також законопроект не відповідає конституційним нормам, про це Голова ФПУ заявив під час засідання Уряду 27 грудня ц.р.

У ході підготовки законопроект не був переданий на погодження з профспілками, як це передбачено і законом про КМУ, і нормами чинної Генеральної угоди.
Члени СПО одноголосно проголосували проти законопроекту «Про працю» і підтримали законопроекти щодо Трудового кодексу №№ 2410, 2410-1, зареєстрованими у ВР народними депутатами України Ю.Тимошенко та Н.Королевською.

За підсумками обговорення СПО об’єднань профспілок ухвалив Заяву, а також було прийнято рішення про проведення колективних протестних дій аж до загальнонаціонального страйку, а також ініційовано проведення зустрічі з Президентом України В.Зеленським з обговорення широкого спектру питань щодо порушень норм існуючого трудового законодавства, ведення соціального діалогу та дотримання прав профспілок.

Про ситуацію, що загрожує дотриманню конституційних прав громадян України, профспілки поінформували Посольства іноземних держав та міжнародні профспілкові інституції.
Щодо ситуації стосовно діяльності фондів соціального страхування з інформацією виступили заступники Голови ФПУ Олександр Шубін та Володимир Саєнко.

29 грудня 2019р.

Приєднуйтесь до нашої кампанії протесту!!!

Шановні колеги!

27 грудня Кабінет Міністрів України зробив усім українським працівникам новорічний подарунок - затвердив та подав до Верховної Ради проект Закону «Про працю».

У продовження заяв, прийнятих на 4-й Генеральній асамблеї PERC (https://perc.ituc-csi.org/IMG/pdf/statement _4th_perc_ga_on_ukraine_161219-2.pdf) та засіданні Виконавчого комітету ЄКП (https://www.etuc.org/en/node/18514), ми розпочинаємо кампанію в соціальних мережах проти прийняття цього законопроекту.

Будь ласка, приєднуйтесь до нашої кампанії та опублікуйте пост у Фейсбук, використавши наведені нижче хештеги та позначивши Міністра економіки України, правлячу партії та ФПУ (щоб позначити, натисніть на слова після @ та виберіть вірний тег).

Дякуємо за співпрацю та солідарність, бажаємо усім веселого Різдва та благополучного Нового року!

19 грудня 2019р.

Заява ЄКП: в Україні немає соцдіалогу щодо
реформування трудового законодавства

Заява Виконавчого комітету ЄКП щодо відсутності соціального діалогу навколо реформування трудового законодавства в Україні
Виконавчий комітет ЄКП висловлює занепокоєння з приводу відсутності готовності Уряду України дотримуватися належної процедури консультацій з соціальними партнерами щодо реформування трудового законодавства та зобов’язується підняти це питання на рівні Європейської комісії та Європейського парламенту.

Ми повністю підтримуємо Заяву Генеральної асамблеї Пан’європейської регіональної ради профспілок, оприлюднену 16.12.2019, у якій вона вкрай критично оцінила ситуацію, що склалася.
Закликаємо Уряд та Парламент України дотримуватися положень Угоди про асоціацію з Європейським союзом, зокрема тих, що стосуються основних міжнародних трудових стандартів МОП, а також принципу соціального діалогу ЄС.

ЄКП бере на себе зобов’язання надавати підтримку профспілкам України у спільних комітетах та платформах, створених під егідою Угоди про асоціацію.

В остаточному підсумку Виконавчий комітет ЄКП доручає Секретаріату ЄКП організувати у співпраці з ПЄРР місію до України з метою проведення зустрічей з відповідними установами та додатково оцінити ситуацію.
Прийнята 17 грудня 2019 року
18 грудня 2019р.

Підтримка вимог акції профспілок у Києві

Президія Запорізького обласного комітету Профспілки металургів і гірників України вимагає при розробці нової редакції Трудового кодексу дотримуватись Конституції України та принципу збереження існуючих прав і гарантій найманого працівника.

Про це йдеться у Зверненні Президії до Президента України, голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, депутатів ВР, ФПУ.
Металурги потребують залучити професійні спілки, експертне середовище, громадські організації та суспільство до процесу розробки Трудового кодексу України на основі напрацьованих та вже зареєстрованих законопроектів 2410 та 2410-1.

6 грудня 2019р.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати та стан виплати зарплати у жовтні 2019 року

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах жовтня 2019 року становив 4797,04 грн. (графік 1 додається).
Таким чином, законодавчо встановлений на жовтень 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2007 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,4 рази або на 2790 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 624 грн. або на 13%.
Середня заробітна плата в Україні у жовтні 2019 року зросла на 0,4% порівняно з попереднім місяцем та склала 10727 грн. (графік 2 додається).
Мінімальна заробітна плата (4173 грн.) у жовтні 2019 року склала 38,9% від середньої при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.
Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 8118 грн. (або 75,7% від середньої по економіці), охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 6916 грн. (або 65,3% від середньої по економіці).
Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (11952 грн.) області та м. Києві (15862 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (8211 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у жовтні 2019р. порівняно із вереснем 2019р. становив 99,7%, а відносно жовтня 2018р. – 109,2%.
На 9,5% у жовтні 2019 року зросла заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 листопада 2019 року склала 3438,0 млн. грн. (графік 3 додається).
119,8 тисячам працівників економічно активних підприємств (на 32,4% більше ніж на початку року) не виплачено 2281,8 млн. грн., з яких 467,8 млн. грн. – борги державних підприємств.
Працівникам промисловості заборговано 2773,3 млн. грн. або 80,7% від загальної заборгованості.
2 грудня 2019р.

В ЄДНОСТІ – НАША СИЛА.
Спільна справа - відстояти профспілковий Трудовий кодекс

Профспілки мають проявити активність, рішучість та консолідовану солідарність у боротьбі проти намагань звузити законні трудові права та інтереси людини праці, за ухвалення саме профспілкового (народного) Трудового кодексу. На цьому наголошували учасники семінару-наради щодо просування профспілкового проекту Трудового кодексу в членських організація, трудових колективах та первинних  профспілкових організаціях, а також з інших питань правового захисту.

Семінар організовано Департаментом правового захисту апарату ФПУ. У нараді взяли участь правові (головні правові) інспектори праці та спеціалісти з правових питань, юрисконсульти членських організацій ФПУ, на яких покладено функції правового захисту, працівники департаменту правового захисту, департаменту охорони праці, департаменту з питань бюджету та оплати праці, Прес-центру ФПУ. Також у семінарі взяв участь представник Запорізького комітету профспілки  металургів  і  гірників України головний правовий інспектор праці ПМГУ Щербак В.П.

Перед учасниками наради виступив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. Профспілковий лідер проінформував про ситуацію з розробкою нового трудового законодавства, ролі  завдань та дій  ФПУ, її членських організацій щодо недопущення порушень конституційних, соціальних та трудових прав працівників. Голова ФПУ зазначив, що профспілки мають бути готові до будь-яких поворотів у ситуації з прийняттям нових законодавчих актів у сфері праці.  Він наголосив: профспілки мають у своєму арсеналі багато різноманітних заходів впливу – від соціального діалогу до масових акцій протесту. І будуть використовувати їх в залежності від розвитку ситуації. Відеозапис виступу Григорія Осового можна переглянути тут: https://www.facebook.com/fpsu.administration/

З інформацією про профспілковий проект Трудового кодексу України,: спрямування на посилення захисту прав працівників і певний компроміс з роботодавцями, Питання оплати праці в Державному бюджеті України на 2020 рік та в проекті Трудового кодексу України, Питання охорони праці в проекті Трудового кодексу України виступили керівник Департаменту правового захисту апарату ФПУ Дмитро Лях, заступник керівника та завідувач відділу цього Департаменту Ірина Тубелець та Ірина Орловська, завідувач відділу з питань оплати праці Департаменту бюджету та оплати праці апарату ФПУ Ірина Живолуп, завідувач відділу технічної інспекції праці департаменту охорони праці апарату ФПУ Тетяна Горюн. Під час наради відбулась жвава, іноді гаряча дискусія навколо актуального питання нового трудового законодавства. Наприклад, про позицію  Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України проінформував заступник голови Профспілки Олександр Рябко. Відеозапис його виступу можна переглянути тут. https://www.facebook.com/fpsu.administration/

Учасники семінару-наради під час обговорення висловили свої конкретні та ділові пропозиції щодо подальших дій профспілок у складної ситуації навколо змін у законодавстві у сфері праці.

26 листопада 2019р.

Прожитковий мінімум в цінах жовтня 2019 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, щофактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах жовтня 2019 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 4 275,97 грн (без урахування платежів – 3 728,75 грн);
- для дітей віком до 6 років – 3 503,90 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 4 292,95 грн;
- для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 797,04 грн (без урахування платежів -3 861,62 грн);
- для осіб, які втратили працездатність – 3 155,74 гривень.

Таким чином, законодавчо встановлений на жовтень 2019 року (1 936 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,2 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 340 грн, а для працездатної особи (2 007 грн) - у 2,4 рази або на 2 790 гривень.


25 листопада 2019р.

Відстоїмо державні соціальні стандарти і гарантії!

СПО об’єднань профспілок проаналізувавши внесений 6 листопада ц.р. до порядку денного засідання Уряду проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», розроблений Мінсоцполітики, дійшов висновку, що він містить норми, які порушують Конституцію України та звужують визначені законами України сфери застосування державних соціальних стандартів та державних соціальних гарантій.

Про що було заявлено публічно.
Профспілки також повідомили про свою позицію КМУ та Мінсоцполітики.
Лист СПО об’єднань профспілок направлено до членських організацій для використання у роботі та поширення інформації серед членів профспілок, народних депутатів, інформування органів місцевої влади.


15 листопада 2019р.

Профспілки вийшли на акцію протесту проти звуження трудових прав працівників, за гідні умови життя

14 листопада біля Верховної Ради України відбулась акція протесту, у якій взяли участь активісти всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань, представники трудових колективів.

Спілчани провели мітинг на площі Конституції перед будівлею Парламенту з вимогами до проекту Держбюджету-2020 та на підтримку профспілкового проекту Трудового кодексу.

Близько п'яти тисяч учасників акції пройшли вулицею Грушевського до Кабінету Міністрів та Верховної Ради України. Саме цього дня народні депутати розглядали проект основного Кошторису країни на 2020 рік, в якому не було враховано пропозиції профспілок щодо необхідності належного фінансування бюджетної сфери, галузей енергетики і промисловості. На переконання профспілок, це ставить працівників та їхні сім'ї на межу виживання, може призвести до масових скорочень і нової хвилі трудової міграції з України.

Як пояснили люди, вони прийшли, тому що багато чого в Держбюджеті не влаштовує профспілки та простих працівників. Зокрема, зазначали вони, зараз багато тіньової зайнятості та безробіття, відбувається скорочення промислового виробництва, водночас зростають ціни. Дійсно, якщо подивитися на бюджет на наступний рік, то зарплата і прожитковий мінімум майже не зростають. Мітингарі виступали проти таких перспектив.

«Наші вимоги: забезпечити необхідне фінансування галузей бюджетної сфери, передбачити достатню фінансову підтримку промисловим комплексам та повернути борги безробітним. Але, в першу чергу, все ж таки думати про працівників та захищати їх права, а не права олігархів», - підкреслювали учасники акції.

Відкрив мітинг Голова СПО обєднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. Його виступ можна подивитися тут: https://www.facebook.com/fpsu.administration/ та на офіційному веб-порталі ФПУ..  

У виступах керівників та представників всеукраїнських профспілкових організацій та територіальних профоб’єднань, трудових колективів  зазначалось, що владою вже внесено зміни до низки законів, якими позбавлено прав на соціальний захист державних службовців і працівників бюджетної сфери при їх вивільненні. На розгляд парламенту готується ліберальний проект Трудового кодексу, який містить дискримінаційні норми щодо трудових прав найманих працівників та загрожує їх колективному захисту.

Профспілки рішуче виступають проти звуження трудових прав українців, підриву системи соціального страхування та продажу землі в інтересах великого бізнесу, наголошувалося у виступах.

Федерація профспілок України від імені 5 млн. членів профспілок вийшла з вимогами до Уряду, Верховної Ради України і роботодавців:
– розмір мінімальної зарплати має складати – 7276 грн;
– розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 5640 грн;
– розмір мінімальної пенсії – 3067 грн;
– розмір посадового окладу працівника І т.р. ЄТС – 5640 грн.

Профспілки також вимагають виділити з Державного бюджету України на 2020 рік  не менше 7% ВВП на освіту, та не менше 5% ВВП –  на охорону здоров’я. Наполягають на достатньому фінансуванні оборонно-промислового комплексу, авіабудування, сільгоспмашинобудування, вугільної галузі та інших секторів промисловості для створення гідних робочих місць в Україні.

Одночасно біля Офісу Президента України проводили акцію протесту представники Профспілки залізничників і транспортних будівельників України, трудових колективів галузі. Вони звернулися до Президента України та Кабінету Міністрів України з вимогами. На мітингу залізничників виступив Голова ФПУ Григорій Осовий. Його виступ можна подивитися тут: https://www.facebook.com/fpsu.administration/
6 листопада 2019 р.

Григорій Осовий: «Необхідно консолідувати зусилля всіх членів профспілок на боротьбу з «лібералізацією» трудових відносин

З турботою про кожного найманого працівника через загрозу внесення ліберальних змін до трудового законодавства, які звужують права трудящих виборенені протягом тривалого часу, 5 листопада на розширеному засіданні Президії Київській міської ради профспілок обговорено питання щодо нового Трудового кодексу.
Члени Президії Київміськпрофради, профактивісти та представники трудових колективів столиці висловили занепокоєність стовно планів влади кардинально лібералізувати трудові відносини в Україні, довівши їх фактично до спрощення процедур прийняття – звільнення з роботи, а також позбавлення найманих працівників можливості обстоювати свої права на гідну зарплату, умови праці, соціальні гарантії тощо.
До людей прийшов Голова ФПУ, Голова СПО об’єднань профспілок Григорій Осовий, який детально розповів про те, що вже зроблено Президією ФПУ, СПО, керівниками членських організацій для донесення позиції профспілок до владних інституцій.

– Виклики є реальними, тому що змінюється ідеологія трудових відносин, - сказав профспілковий лідер, - сьогодні держава демонструє, що вона не має наміру опікуватись інтересами громадян у тій мірі, як це було раніше. Що знаходить відображення у законопроектах, які пропонуються, та заявах представників вищих органів влади. Проте, ціллю профспілок є забезпечення гармонізації відносин між працею і капіталом.

Через це намірам влади звузити законні права працюючих, як то шляхом прийняття ліберального Трудового кодексу, розробленого в інтересах виключно роботодавців, так і спробою усунути профспілки від управління Фондом соціального страхування, - потрібно дати рішучу та масштабну відсіч.

Говорячи про першорядні завдання, які постають перед профспілками в умовах наступу на права трудівників, Голова ФПУ наголосив на необхідності дійти до кожної первинної профспілкової організації. Провести комплекс інформаційно-роз’яснювальних заходів, щоб люди зрозуміли, що саме вони втрачають внаслідок ухвалення того варіанту ТК, який готується владою.

Профспілками розроблений і пропонується для обговорення власний проект Трудового Кодексу, який необхідно підтримати усім разом, щоб він став справді «народним». Але це потрібно зробити усвідомлено та солідарно, - лише така позиція профспілок при підтримці широких верств населення може бути сприйнята парламентарями і урядовцями, як вагомий аргумент дослухатися до думки народу.

На переконання профспілкового лідера, додаткову технічну допомогу при внесенні змін до трудового права і соціального законодавства українській владі можуть надати такі відомі міжнародні інституції як Міжнародна організація праці (МОП), до керівництва якої вже звернулась ФПУ.

Як зазначив Голова Київської міської ради профспілок Валентин Мельник, «йде наступ не лише на права профспілок, а й усіх людей праці. - Звужуються законні права держслужбовців, освітян, виробничників. У Держбюджеті – 2020 закладаються занижені соціальні стандарти, тому люди повинні розуміти, чим це їм загрожує. Натомість, більшість громадян не згодні з таким становищем і влада повинна про це знати».

Він закликав присутніх організувати і провести робочі наради у своїх профспілкових організаціях з метою роз’яснення ситуації, що склалась, а також віднайти шляхи співпраці з народними депутатами для підтримки профспілкового проекту Трудового Кодексу.
Необхідно консолідуватись, щоб захищати кожну позицію в трудовому законодавстві заради людини праці, – наголошували у виступах учасники зібрання.

Президія Київміськпрофради також ухвалила Заяву проти руйнування системи соціального страхування.

6 листопада 2019 р.

Профспілки сповнені рішучості відстоювати трудові права

Профспілковий проект Трудового Кодексу України має отримати широку суспільну підтримку та перетворитись у «народний».
4 листопада ц.р. відбулося засідання Спільного представницького органу профспілок, на якому члени СПО проаналізували хід виконання рішень попереднього зібрання від 23 жовтня. Це дії всеукраїнських профспілок та репрезентативних профспілкових об’єднань, спрямовані на підтримку в суспільстві та народними депутатами у Верховній Раді проекту народного Трудового кодексу України, підготовленого робочою групою з представників СПО об’єднань профспілок, проведені заходи організаційного характеру та ресурсного забезпечення, інформаційно-роз’яснювальної роботи в трудових колективах і ЗМІ.

Мова йшла про принципове відстоювання позиції профспілок щодо змін до законодавства про працю, а також «червоні лінії», які не можна дозволити опонентам від влади перетнути у новому ТК, аби не допустити звуження прав працівників.

Учасники висловили принциповість і рішучість щодо подальшого відстоювання проекту нової Трудової конституції в інтересах українського народу. Було запропоновано провести додаткові заходи для внесення схваленого СПО законопроекту суб’єктами законодавчої ініціативи для розгляду в парламенті, звернутися до Президента України, Прем’єр-міністра, народних депутатів, організувати інформаційно-роз’яснювальну роботу на місцях, залучити до цієї роботи профспілковий актив, регіональні та місцеві ЗМІ, звернутися за підтримкою до простих людей.

Виступаючи перед присутніми Голова СПО Григорій Осовий наголосив, що «… у нас має бути єдина лінія оборони і позицію профспілок щодо змін до трудового законодавства потрібно донести до усіх гілок влади».

Виступаючі на засіданні констатували, що загрози порушення трудових прав працівників та прав профспілок залишаються актуальними у зв’язку з відсутністю бажання влади налагодити конструктивний діалог з профспілками. Така ситуація потребує невідкладної консолідації зусиль всіх членів СПО об’єднань профспілок на боротьбу з так званою «лібералізацією» трудових відносин.  

Члени СПО заявили про необхідність виступили широким фронтом проти намагань влади послабити захищеність працівників у таких галузях як освітня, охорони здоров’я, держслужба, АПК, вугільна тощо. З цією метою профспілки готові до проведення потужних акцій протесту, а також Маршу гідності «ЗА ТРУДОВІ ПРАВА».

На засіданні було рішуче засуджено законодавчі ініціативи, спрямовані на «одержавлення» Фонду соціального страхування України та фактичне відлучення профспілкової сторони і роботодавців від участі в його управлінні.

Члени СПО підтримали Звернення з цього приводу до застрахованих осіб Голови правління ФСС Володимира Саєнка. А також пропозиції щодо підготовки і внесення через суб’єктів законодавчої ініціативи до парламенту власного законопроекту, який би передбачав управління ФСС на двосторонній основі роботодавцями і профспілками.

1 листопада 2019 р.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у вересні 2019 року

Зарозрахунками Мінсоцполітики фактичний
розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах вересня 2019 року становив 4732,67 грн. (графік 1 додається).
Таким чином, законодавчо встановлений на вересень 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2007 грн.) занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,4 рази або на 2726 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 560 грн. або на 12%.
Середня заробітна плата в Україні у вересні 2019 року зросла на 1,4% порівняно з попереднім місяцем та склала 10687 грн. (графік 2 додається).
Мінімальна заробітна плата (4173 грн.) у вересні 2019 року склала 39,0% від середньої при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.
Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 8439 грн. (або 79,0% від середньої по економіці), охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 6916 грн. (або 64,7% від середньої по економіці).
Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (11907 грн.) області та м. Києві (15626 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (8338 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у вересні 2019р. порівняно із серпнем 2019р. становив 100,7%, а відносно вересня 2018р. – 109,8%.
На 11,5% у вересні 2019 року зросла заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 жовтня 2019 року склала 3141,1 млн. грн. (графік 3 додається).
115,1 тисячам працівників економічно активних підприємств (на 27,2% більше ніж на початку року) не виплачено 1970,1 млн. грн., з яких 378,3 млн. грн. – борги державних підприємств.
Працівникам промисловості заборговано 2498,4 млн. грн. або 79,5% від загальної заборгованості.
17 жовтня 2019 р.

Заява Федерації профспілок України стосовно проєкту
Державного бюджету України на 2020 рік

У Верховній Раді України триває робота над опрацюванням поданого Урядом проєкту Державного бюджету України на 2020 рік. На жаль, як і в минулі роки, урядовим проектом Держбюджету знову порушуються конституційні права людини на достатній життєвий рівень для себе і своєї сімї.

Ратифікувавши Конвенції Міжнародної організації праці № 117 про основні цілі та норми соціальної політики та № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються, підписавши Програму Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років, влада України підтвердила свою готовність до забезпечення гідної праці та достатнього рівня життя населенню України з метою досягнення заможного європейського майбутнього.

Проте, у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» в основу розрахунків соціально-економічних показників Урядом закладено темпи зростання основних державних соціальних стандартів та гарантій, які не відповідають ані вимогам національного законодавства, ані міжнародним зобов’язанням України, ані домовленостям Сторін соціального діалогу у Генеральній угоді на 2019-2021 роки.

Так, проєктом Держбюджету–2020 передбачається встановити прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2 102 грн, що вже сьогодні в 2,2 рази менше за його фактичний розмір, розрахований Мінсоцполітики у цінах серпня 2019 року (4722 грн), а на початок 2020 року це співвідношення ще збільшиться.

Також урядовці пропонують передбачити мінімальну зарплату меншу від очікуваного фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме – 4723 гривень.

Відтак занижено і посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС, який встановлено на рівні 2102 грн, що складатиме лише 44% від розміру мінімальної заробітної плати, що в умовах недостатнього фінансування бюджетних галузей, продовжить практику «зрівнялівки» в оплаті праці працівників перших 13 (з 25) розрядів ЄТС та пролонгуватиме подальше заниження рівня заробітної плати працівників бюджетної сфери порівняно із середньою по Україні.

Без достатньої державної підтримки залишаються підприємства і працівники вугільної галузі, лісового господарства та інших. Це не дозволить погасити існуючу заборгованість з виплати заробітної плати працівникам через недостатність обігових коштів і провокуватиме її зростання, не сприятиме підвищенню конкурентоздатності українських підприємств та товарів.

На жаль, як і в минулі роки, профспілки, як сторона соціального діалогу, були відсторонені від участі у формуванні Державного бюджету, право на яке мають відповідно до законодавства та домовленостей за Генеральною угодою, а вчасно направлені пропозиції СПО об’єднань профспілок залишились неврахованими Урядом.

Саме тому профспілкові постатейні пропозиції та зауваження до проєкту Держбюджету–2020 у вересні ц.р. було надіслано комітетам Верховної Ради України з питань бюджету, з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, а також кожному народному депутату України.

На засіданні Верховної Ради України 20 вересня ц.р., під час представлення законопроєкту, міністерка фінансів України Оксана Маркарова зазначила, що документ буде доопрацьовуватися і не виключається, що макропоказники можуть бути змінені до моменту ухвалення документа.

Федерація профспілок України наполягає на врахуванні при доопрацюванні проєкту Держбюджету–2020 профспілкових пропозицій, насамперед, щодо встановлення з 1 січня 2020 року:
- розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого у відповідності до національного законодавства та міжнародних зобов’язань України, зокрема Конвенції МОП № 117 (з урахуванням витрат на придбання або оренду житла, медичне обслуговування, освіту та прогнозного індексу споживчих цін), на рівні не менше 5640 грн;
- мінімальної заробітної плати у розмірі не менше 7276 грн;
- посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС на рівні фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб для розрахунку розмірів посадових окладів за всіма тарифними розрядами ЄТС з відповідним зростанням фонду оплати праці.

Федерація профспілок України закликає владу забезпечити виконання взятих на себе зобов’язань та не допустити подальшого поглиблення бідності в Україні через закріплення у Державному бюджеті України на 2020 рік занижених соціальних стандартів та гарантій, а також обмеження видатків галузям, які визначені пріоритетними та які є надважливими для економіки України (освіта, охорона здоров’я, вугільна промисловість тощо), що в свою чергу сприятиме збереженню існуючих та створенню нових гідних робочих місць, справедливому розподілу результатів праці, забезпеченню своєчасної виплати заробітної плати та ліквідації зарплатних боргів на державних підприємствах і в бюджетній сфері, підвищенню рівня життя громадян.

Джерелами наповнення дохідної частини проєкту держбюджету для покриття зазначених видатків повинні стати заходи законодавчого та організаційного характеру, спрямовані на деофшоризацію, детінізацію економіки та розвиток національного виробництва. Федерація профспілок України вважає, що саме з цих напрямів необхідно розпочинати турбореформи. Адже головний обов’язок влади – забезпечити реалізацію конституційних прав громадян на достатній рівень життя на основі соціальної справедливості та розбудови економіки країни.

3 жовтня 2019 р.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у серпні 2019 року

За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах серпня 2019 року становив      4722,36 грн. (графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на серпень 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (2007 грн.)  занижено порівняно з його фактичним розміром у 2,2 рази або на 2715 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 549 грн. або на 12%.

Середня заробітна плата в Україні у серпні 2019 року знизилася на 4% порівняно з попереднім місяцем та склала 10537 грн. (графік 2 додається).
Мінімальна заробітна плата (4173 грн.) у серпні 2019 року склала 39,5% від середньої при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.

Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 7349 грн. (або 69,7% від середньої по економіці), охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 7067 грн. (або 67,1% від середньої по економіці).
Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (11937 грн.) області та м. Києві (15694 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (8017 грн.).
Індекс реальної заробітної плати у серпні 2019 року порівняно з липнем 2019 року  становив 96,3%, а відносно серпня 2018 року – 107,7%.

На 2,8 % у серпні 2019 року зросла заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 вересня 2019 року склала 2816,8 млн. грн. (графік 3 додається).
102,3 тисячам працівників економічно активних підприємств (на 13,0% більше ніж на початку року) не виплачено 1658,5 млн. грн., з яких 323,4 млн. грн. – борги державних підприємств.
Працівникам промисловості заборговано 2216,4 млн. грн. або 78,7% від загальної заборгованості.
 
 
30 вересня 2019 р.

Звернення Президії ФПУ з нагоди Дня профспілок України

Шановні спілчани – працівники усіх галузей економіки і сфер життя,
робітнича молодь, студенти, ветерани праці!

За майже 30-літній період своєї діяльності Федерація профспілок України стала провідним інститутом громадянського суспільства в Україні, захисником прав та інтересів людей найманої праці, ініціатором розвитку соціального діалогу в державі, активним учасником реформування та модернізації економіки на шляху розбудови соціальної, правової, демократичної держави та європейської інтеграції.
Сьогодні ФПУ є провідним національним центром профспілкового руху України, впливовою стороною профспілок у соціальному діалозі з Урядом і роботодавцями, повноцінним учасником європейської та світової профспілкової спільноти.
Федерація профспілок України, її членські організації пройшли непростий історичний шлях свого розвитку в мінливих соціально-економічних умовах. Незважаючи на нелегкі часи розбудови держави та труднощі, які виникали в країні, Федерація профспілок України змогла перебудуватися в нових умовах, зберегти свою організаційну структуру й утвердитися як найчисельніша громадська організація країни.
Федерація профспілок України докладає чимало зусиль для консолідації профспілкового руху держави, опрацьовує механізми взаємовідносин і співробітництва з профспілками, які не входять до ФПУ, заради вироблення узгодженої профспілкової позиції з обстоювання прав трудящих, адже тільки сильні, організовані, згуртовані профспілки можуть стати реальним, авторитетним суб’єктом соціального діалогу в громадянському суспільстві.
ФПУ, її членські організації послідовно захищають соціально-економічні права працівників та репрезентують їхні інтереси в органах державної влади, міжнародних профспілкових організаціях і об’єднаннях, взаємодіють із соціальними партнерами, за необхідності організовують масові протестні колективні дії.
Реформаторські зміни, що відбуваються в державі, вимагають від профспілок застосування в повному обсязі наданих їм законодавством повноважень, щоб разом з державними інституціями вибудовувати соціальну та правову державу, формувати в інтересах людини праці економічну і соціальну політику, а роботодавців – бути соціально відповідальними.

Основними завданнями профспілок усіх рівнів має стати боротьба за:

- розширення продуктивної зайнятості населення: створення нових робочих місць з належними умовами та гідною оплатою праці, збереження трудових колективів, зменшення масштабів неформальної та атипової форм зайнятості, трудової міграції;
- подолання бідності та скорочення нерівності через формування ефективної системи державних соціальних стандартів і гарантій відповідно до європейських та міжнародних вимог, кардинальне підвищення розмірів основних державних соціальних стандартів та гарантій: прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії; подолання дискримінації в оплаті праці працівників бюджетної сфери, своєчасну виплату зарплати;
- встановлення економічно обґрунтованих та соціально посильних цін (тарифів) для населення, впровадження соціально справедливої податкової системи;
- створення єдиної справедливої і прозорої пенсійної системи, яка забезпечуватиме гідне життя пенсіонерам;
- відновлення ефективної системи соціального страхування, спрямованої на належний соціальний захист працівника у разі хвороби, нещасного випадку на виробництві, настання безробіття та інших страхових випадків; посилення ролі профспілок в управлінні та здійсненні соціального страхування працівників і членів їхніх сімей;
- модернізацію профспілкового руху, підвищення його ефективності та результативності, взаємну солідарну підтримку, згуртованість.
Перед нами – відповідальний та складний шлях, і тільки разом ми його подолаємо!

Із святом вас, дорогі спілчани !

                                     ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ

30 вересня 2019 р.

АКТУАЛЬНО. До дня дій за гідну працю

Постановою Президії ФПУ від 16 вересня 2019 року затверджено План заходів ФПУ до Всесвітнього дня дій за гідну працю - 7 жовтня та професійного свята - Дня профспілок України, встановлення якого ФПУ ініціює у першу неділю жовтня.
У постанові зокрема зазначено, що Всесвітній день дій за гідну працю започаткований з 2008 року Міжнародною конфедерацією профспілок. Цими ж днями у низці європейських країн відзначають і День профспілок.

Міжнародна організація праці (МОП), яку засновано 100 років тому, визначає, що гідна праця включає в себе можливості для роботи, яка забезпечує продуктивні і справедливі доходи, безпеку на робочому місці та соціальний захист сім'ї, найкращі перспективи для особистісного розвитку та соціальної інтеграції, свободи для людей, участь у прийнятті рішень, рівність можливостей і ставлення для жінок і чоловіків.

На реалізацію цих можливостей у взаємодії зі своїми соціальними партнерами постійно працюють профспілки. На це також спрямована Програма Гідної праці МОП для України на період 2016-2019 років.

Враховуючи виклики сьогодення та завдання профспілок по захисту прав людей на гідну працю, Президія Федерації професійних спілок України постановила:
- визнати, що існуючий стан забезпечення гідної та безпечної праці в Україні потребує активних дій профспілок усіх рівнів;
- схвалити План заходів ФПУ до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Дня профспілок України у 2019 році;
- звернутися до Прем'єр-міністра України та Президента України щодо встановлення професійного свята - Дня профспілок України;
- ініціювати невідкладне формування складу Урядової сторони Національної тристоронньої соціально-економічної ради з пропозицією щодо її очолювання Прем’єр-міністром України або Першим віце-прем’єр-міністром України.
30 вересня 2019 р.

Всесвітній день за гідну працю, 7 жовтня 2019 року - «Інвестиції в сферу догляду для забезпечення гендерної рівності»

У цьому році вже вдванадцяте 7 жовтня відзначатиметься Всесвітній день за гідну працю. Починаючи з 2008 року мільйони людей взяли участь у різноманітних профспілкових заходах з нагоди цього дня, і в цьому році 7 жовтня знову є днем мобілізації спілчан по всьому світі, днем, коли профспілки різних країн єдиним фронтом піднімаються на захист гідної праці. Гідна праця має зайняти центральне місце в політиці уряду з відновлення економічного зростання та побудови нової глобальної економіки, в якій люди поставлені на перше місце. У Всесвітній день за гідну працю усі заходи важливі, як масштабні акції, так і невеликі події, будь-то дискусія за круглим столом, масова демонстрація, лист протесту чи флешмоб.

Цей день надає можливість привернути увагу до досягнень профспілок, надати публічної ваги профспілковим кампаніям та акціям за справедливість та солідарність. Профспілки та їхні однодумці прийматимуть рішення щодо конкретної тематики своїх заходів відповідно до ситуації в своїх країнах, секторах та на робочих місцях. Як і в минулому, є також спільна міжнародна тема заходів – у цьому році вона спрямована на посилення заклику до інвестицій у сферу догляду, яка є вкрай важливою для досягнення гендерної рівності в роботі та суспільстві. Вони сприяли б покращенню умов праці та оплати праці в цьому секторі та забезпечили б важливі економічні стимули у часи, коли глобальна економіка стагнує, а сім’ї працівників потерпають від недостачі коштів та зростання цін.

«Інвестиції у сферу догляду для забезпечення гендерної рівності»
- Робота у сфері догляду залишається значно недооціненою і характеризується низькими зарплатами та незадовільними умовами праці. Більшість працівників у сфері догляду становлять жінки.
- Більше ніж три чверті неоплачуваної роботи з догляду виконується жінками.
- Це еквівалентно 13% світового ВВП, або 10 трильйонам доларів США в рік.
- У промислово розвинених країнах спрямування 2% ВВП у сферу догляду призведе до росту зайнятості на 2,4%-6,1%.
- У шести країнах, що розвиваються, інвестиції в розмірі 2% ВВП у сферу догляду створили б понад 42 мільйони робочих місць.

«Збільшення інвестицій у догляд є життєво важливим та нагальним для кожної країни, як в забезпечення гідності та здоров’я старіючого населення, так і для забезпечення якомога кращого початку життя для дітей у країнах, де молодь домінує у демографічній статистиці. Низькі інвестиції в догляд, в очікуванні того, що жінки будуть безкоштовно виконувати догляд, є величезним бар'єром для збільшення участі жінок на ринку праці, подолання розриву в оплаті праці жінок і чоловіків та досягнення рівності між жінками та чоловіками у світі праці та в суспільстві. Враховуючи те, що мільйони людей є жертвами захворювань та нещасних випадків, пов’язаних з працею, ця проблема є нагальною для всіх працюючих людей та їхніх профспілок. Інвестиції мають гарантувати гідні робочі місця для працівників, які виконують догляд, з повним дотриманням їх трудових прав, і їм потрібен захист, який забезпечує організація в профспілки».
Шаран Барроу
Генеральний секретар МКП

26 сентября 2019г.

ВОЛОДИМИР САЄНКО: ПРОФСПІЛКИ ЗАХИСТЯТЬ ТРУДОВІ ПРАВА ПРАЦІВНИКІВ!

23 вересня ц. р. виступаючи перед представниками бізнесу голова комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова заявила, що ухвалений попереднім складом парламенту Трудовий кодекс «успішно заблоковано» і буде внесено ліберальний проект, який через півтора-два місяці він створить «дуже прості і дешеві умови відкриття і закриття робочого місця». Більше того, будуть «трохи дискримінувати найманого працівника».

І це заявляє голова парламентського комітету, яка має бути повернута обличчям до соціальної політики, якій громадяни довірили своє майбутнє і майбутнє своїх дітей! Громадяни, які навіть не уявляють те, що з новим ліберальним Трудовим кодексом їх очікує справжня рабська праця на умовах нової форми трудових договорів «за домовленістю» з роботодавцями, які «матимуть пріоритет над нормами Трудового кодексу і міститимуть мінімальні гарантії». При цьому, ні про які гідні умови праці мова взагалі не буде йти.

Раніше українцям державні мужі радили «менше їсти», але з заявою про готовність до явної дискримінації українського працівника - ми стикаємося вперше.

Федерація профспілок України, галузеві і регіональні профорганізації вражені таким підходом і звертаються до керівництва парламенту, партії «Слуга народу», Глави держави за роз’ясненням чи це офіційна позиція очільників держави чи це експромт заготовлений для бізнес-аудиторії, яка була присутня.

Профспілки протягом багатьох років боролися за новий Трудовий кодекс, який би не погіршував, а покращував позиції трудящих в соціально-трудових відносинах з роботодавцем. І своїх переконань ми змінювати не збираємося.

ФПУ стоїть на позиціях не сприйняття ліберального підходу до унормування взаємовідносин між роботодавцями і працівниками.

Заяви зроблені  головою комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галиною Третьяковою консолідують зусилля профспілкового руху, призведуть до активного спротиву трудящих. Наше реагування буде помітним і відчутним. Це право і обов’язок профспілок, передбачені законодавством.

Людина має бути захищеною і має повне право  на гідну роботу і гідне життя.
  
16 сентября 2019г.

Відбулись двосторонні консультації по проекту Держбюджету-2020

У рамках реалізації соціального діалогу відповідно до положень Генеральної угоди та наказу Міністерства фінансів України 12 вересня ц.р. відбулися консультації Мінфіну з профспілками та роботодавцями з обговорення пропозицій Сторін соціального діалогу до проекту Державного бюджету України на 2020 рік.
Профспілки на нараді представляли голови галузевих Профспілок, керівники профільних департаментів апарату ФПУ, заступник Голови ФПУ Олександр Шубін. Від Мінфіну у зустрічі взяли участь керівники структурних підрозділів міністерства. Очолив групу заступник міністра фінансів Юрій Джигир.

Представники Мінфіну повідомили, що на даний час проект Держбюджету обраховується на основі макроекономічних показників соціально-економічного розвитку, які були розроблені та схвалені минулим Урядом. Наразі до Основного кошторису закладаються параметри, передбачені у Прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2019—2021 роки, затвердженому Постановою КМУ № 546 від 11 липня 2018 р. Проте, у міністерстві не виключають вірогідність перегляду зазначених показників з урахуванням реформ в економічній і соціальній сферах, ініційованих новообраною владою і парламентом.

Урядова сторона поінформувала щодо своєї позиції стосовно показників основних соціальних стандартів і гарантій, наголосивши, що значна частина коштів Державного бюджету і у наступному році буде спрямовуватись на погашення зовнішніх і внутрішніх зобов’язань України за залученими фінансовими ресурсами.

Профспілкова сторона висловила свою позицію щодо показників основних соціальних стандартів і гарантій у проекті Держбюджету-2020. У Мінфіні запевнили, що робота з профспілками і роботодавцями у процесі підготовки проекту Державного бюджету України буде продовжено.

Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський доручив Уряду внести проект Держбюджету на наступний рік до 15 вересня ц.р.



9 сентября 2019г.

Готуємось до прийняття нового Трудового кодексу!

Профспілками направлено параламентарям низку постатейних поправок до проекту нового Трудового Кодексу України.

У Верховній Раді України 29 серпня 2019 року зареєстровано проект Трудового кодексу України (реєстр. № 0955) (далі – проект Кодексу), прийнятий Парламентом в першому читанні за основу за підтримки 258 народних депутатів України VIII скликання. Історія цього проекту починалася з 27 грудня 2014 року, коли у Верховній Раді України зареєстровано проект Трудового кодексу України, внесений народним депутатом України Папієвим М.М. (реєстр.№ 1658).

20 травня 2015 року за результатами роботи представників сторін соціального діалогу народними депутатами України Гройсманом В.Б., Денісовою Л.Л., Папієвим М.М. до Верховної Ради України за тим же № 1658 надано на заміну доопрацьований проект Трудового кодексу.
Авторами проекту Трудового кодексу (реєстр. № 1658 доопрац.) за основу взяті напрацювання до попередніх проектів.

Комітет на засіданні 20 травня 2015 року схвалив проект і рекомендував Верховній Раді України для прийняття його у першому читанні.

5 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла проект Трудового кодексу України (реєстр.№ 1658 доопрацьований) у першому читанні за основу та доручила Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Для підготовки проекту Трудового кодексу до другого читання Комітетом була утворена Робоча група з представників уряду, профспілок, роботодавців, науковців у галузі трудового права. Протягом 2015-2017 років Робоча група провела більше ніж 40 засідань, на яких удосконалено положення законопроекту № 1658 (доопрац.), розглянуто та прийнято рішення більше як по 1885 пропозиціям.

У квітні 2017 року Комітетом прийнято рішення про внесення проекту Трудового кодексу на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Проект Трудового кодексу, що був підготовлений до першого читання, пройшов експертизу Міжнародного бюро праці щодо відповідності його положень міжнародним нормам і стандартам. У Меморандумі технічних коментарів МБП до проекту висловлено 59 рекомендацій, в основному щодо регулюючого характеру проекту, інші – конкретні рекомендації щодо регулювання трудових відносин.

З урахуванням наданих рекомендацій МБП СПО об’єднань профспілок напрацьовано низку постатейних поправок до проекту Кодексу, які направлені 6 вересня 2019 року Голові Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, депутатським фракціям і групам у Верховній Раді України, народним депутатам України з метою внесення їх від суб’єктів права законодавчої ініціативи у встановленому Регламентом Верховної Ради України порядку для врахування під час підготовки проекту Кодексу до другого читання, а також підтримки під час голосування у Парламенті.
2 сентября 2019 г.

Основні показники рівня життя населення у січні-червні 2019 року

На виконання Генеральної угоди Міністерство соціальної політики України інформує про основні показники рівня життя населення та бідності у цілому по Україні.

За даними Держстату за І квартал 2019 року номінальні доходи населення склали 803,4 млрд грн, що на 15,5 % більше порівняно з відповідним періодом попереднього року. Наявний дохід, який може бути використаний населенням на придбання товарів та послуг, збільшився на 17,2 %, а реальний наявний, визначений з урахуванням цінового фактору, – на 7,7 відсотка.

Спостерігається збільшення питомої ваги заробітної плати у структурі доходів населення, яка у І кварталі 2019 року становила 50.4% проти 49,4 % у відповідному періоді попереднього року.

За даними Держстату середньомісячна заробітна плата штатних працівників за січень-червень 2019 року становила 10 027 грн, що на 19,7 % більше, ніж у відповідному періоді 2018 року.

Найнижчий рівень середньомісячної заробітної плати за видами економічної діяльності за цей період був у працівників, зайнятих поштовою та кур’єрською діяльністю, – 5 784 грн (57,7 % до середнього рівня по економіці), а найвищим – у працівників авіаційного транспорту – 26 485 грн (264,1 %).

У промисловості середньомісячна заробітна плата за січень-червень 2019 року у порівнянні з відповідним періодом 2018 року зросла на 24,4 % і склала 11 221 гривню.

У регіональному розрізі найнижчий рівень заробітної плати за цей період спостерігався у Чернівецькій області – 7 625 грн (76,0 % до середнього рівня по економіці), найвищий – у Донецькій області – 11 318 грн (112,9 %). У місті Києві її розмір становив 15 183 грн (151,4 %).

Індекс реальної заробітної плати за січень-червень 2019 року по відношенню до відповідного періоду 2018 року становив 109,8 відсотка.

У червні 2019 року середня заробітна плата штатних працівників становила 10 783 грн, що порівняно з травнем 2019 року становила 105,3 %, а відносно червня 2018 року – 118,0 % (у промисловості заробітна плата працівників становила 11 636 грн, або 121,8 % в порівнянні з червнем 2018 року).

На регіональному рівні найнижча заробітна плата у червні 2019 року була у працівників Кіровоградської області – 8 574 грн (79,5 % до середнього рівня по економіці), а найвища – у працівників Донецької області – 12 483 грн (115,8 %). У місті Києві 15 650 грн (145,1 %).

За даними Пенсійного фонду України середній розмір пенсії разом з цільовою грошовою допомогою станом на 1 липня 2019 року становив 3 005,96 грн, що на 17,3 % перевищує розмір середньої пенсії станом на 1 липня 2018 року.

Ціни на споживчому ринку за даними Держстату у липні 2019 року порівняно з попереднім місяцем знизився – на 0,6 %, з початку року зросли – на 3,0 відсотка.

З початку року зросли ціни на зв'язок (на 7,0 %), продукти харчування та безалкогольні напої (на 4,0 %), охорону здоров’я (на 3,3 %), освіту (2,5 %), відпочинок і культуру (на 1,3 %), предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла (на 0,9 %), різні товари та послуги (на 0,7 %) та транспорт (на 0,4 %).

Знизились ціни на одяг і взуття (на 4,7 %) та житло, воду, електроенергію, газ, та інші види палива (на 0,9 %).

За 2018 рік порівняно з 2017 роком спостерігається суттєве зниження показників бідності за абсолютними критеріями.

Що стосується показників відносної бідності за 2018 рік, то рівень бідності за критерієм за витратами (75 % медіани сукупних витрат) зменшився з 24,4 % до 24,1 %, а за критерієм з використанням еквівалентної шкали ЄС (60 % медіани сукупних доходів) збільшився на 1,9 в.п. і склав 10,2 відсотка.

Рівень бідності серед працюючих за відносним критерієм за витратами залишився на рівні 2017 року і склав 18,8 %, за абсолютним критерієм за доходами нижче фактичного прожиткового мінімуму зменшився на 5,5 в.п. і склав 18,2 % (за 2017 рік – 23,7 %).

30 августа 2019 г.

Процедуру реєстрації колективних договорів і угод спрощено!

21 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 р. № 115», спростивши процедуру повідомної реєстрації колективних угод і договорів, змін і доповнень до них.
Відтепер сторонам колективних угод і договорів пропонується подавати на повідомну реєстрацію один примірник документу в паперовій або в електронній формі.
При цьому реєструючий орган не може відмовляти у повідомній реєстрації угоди, договору, повертати на доопрацювання, витребовувати додаткові документи та встановлювати вимоги до їх оформлення.

Для інформування заінтересованих суб’єктів реєструючий орган оприлюднює:
- реєстр колективних угод (договорів), змін і доповнень до них;
- їх текст;
- перелік підприємств, установ, організацій, для яких є обов’язковими положення колективної угоди (у разі його подання сторонами цієї угоди).
                                                    Департамент правового
22 августа 2019 г.

Прожитковий мінімум в цінах липня 2019 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах липня 2019 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
- з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 4 251,10 грн. (без урахування платежів – 3 706,25 грн.);
-  для дітей віком до 6 років – 3 470,04 грн.;
-  для дітей віком від 6 до 18 років – 4 244,78 грн.;
-  для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 776,21 грн. (без урахування платежів -3 844,85 грн.);
-   для осіб, які втратили працездатність – 3 135,24 гривень.

Таким чином, законодавчо встановлений на липень 2019 року (1 936 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,2 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 315 грн., а для працездатної особи (2 007 грн.) - у 2,4 рази або на  2 769 грн.

13 августа 2019 г.

Опрацьовується Стратегії розвитку промислового комплексу України

На розгляд урядового Комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності, який очолює Перший віце-прем’єр-міністр України-Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів, 8 серпня ц.р. було в чергове внесено проект Стратегії розвитку промислового комплексу України на період до 2025 року.

Документ розглядався на попередніх засіданнях Комітету, Національним комітетом з промислового розвитку, але був розкритикований та направлений на доопрацювання за участю сторін соціального діалогу - профспілок і роботодавців.

ФПУ надала  свої пропозиції до проекту Стратегії зокрема щодо необхідності включення до неї окремого розділу про збереження і розвиток трудового потенціалу. Аргументацією слугує те, що на сьогодні в Україні спостерігається гострий дефіцит кваліфікованих кадрів у промисловості, існує потреба в розширенні сфери підготовки як робітничих кадрів, так і інженерів, необхідність створення матеріальних і побутових умов для закріплення працівників на українських підприємствах, щоб вони не шукали альтернативи своєї зайнятості за кордоном.

Через це Головою СПО об’єднань профспілок, Головою ФПУ Григорієм Осовим було підкреслено, що після доопрацювання з урахуванням деяких пропозицій сторін соціального діалогу, проект Стратегії можна схвалити, але він ще потребує проходження стадії узгодження між профспілками і роботодавцями.
 
Головуючим на засіданні Комітету було надано відповідні доручення і зазначено, що лише після проходження усіх стадій доопрацювання остаточний проект Стратегії буде передано на розгляд КМУ.

8 августа 2019 г.

Місія профспілок – боротьба з соціальною несправедливістю

Голова ФПУ Григорій Осовий 5 серпня у Будинку профспілок провів робочу зустріч з директором Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі Марселем Рьотігом.
Відбувся обмін думками з широкого спектру соціально-економічних питань, обома сторонами висловлено ініціативи щодо напрямів подальшої співпраці.
В обговорення взяли участь заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, голова Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців Наталія Землянська, голова Молодіжної Ради ФПУ Володимир Ворох, відповідальні працівники всеукраїнських профспілок, керівники та фахівці структурних підрозділів апарату ФПУ.
Григорій Осовий акцентував увагу на важливості проведення соціального діалогу з новообраними владними інституціями та заявив про готовність профспілок до співробітництва з оновленим складом Парламенту у напрямі подальшого вдосконалення нормативно-правової бази, зокрема, щодо надання громадянам можливості реалізації власних законодавчих ініціатив та ін.

Зазначалось, що профспілки наразі стурбовані дискусіями, які точаться навколо заниження для бізнес-структур розміру Єдиного соціального внеску, щодо лібералізації трудових відносин тощо. На переконання профспілок, це негативно вплине на рівень соціального захисту трудящих, проте саме профспілки є у суспільстві тим самим інститутом, що захищає громадян. Профспілки наділені законодавчими повноваженнями та покликані гарантувати, щоб людина не лишилась один на один зі своїми проблемами.
Місія профспілок - усувати соціальну несправедливість, - наголошувалось під час дискусії, виходячи з чого було визначено основні сфери взаємодії ФПУ та Фонду ім. Фрідріха Еберта, враховуючи їх багаторічний досвід співпраці.
У числі найбільш важливих було названо:
- необхідність проведення моніторингу соціальної складової виконання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом;
- налагодження співпраці профспілок з Об'єднаними територіальними громадами,
- питання легалізації сфери зайнятості,
- проведення медичної реформи,
- здійснення заходів з поліпшення ситуації з охороною праці та проведення інспекції умов праці,
- робота з молоддю,
- навчання профспілкових активістів,
- вирішення гендерних питань,
- обмін досвідом з європейськими профспілками та ін.
З усіх зазначених напрямів буде складено детальні плани, що будуть затверджені для реалізації у ході подальшої спільної роботи.









2 августа 2019 г.

Металурги та гірняки готові стояти до останнього!

Працівники АТ «Нікопольський завод феросплавів», їх колеги з Запорізького феросплавного, інші гірники пікетували сьогодні НАК «Укренерго» та НКРЕ.
Солідарну підтримку їм надали працівники підприємств «Суха Балка» з Дніпропертровщини, АТ «Дніпроазот», металурги ПрАТ «Дніпроспецсталь» (м.Запоріжжя), Марганецького та Покровського ГОКів, ТОВ «Дніпро-Азов».

Всього більше тисячі членів Профспілки металургів і гірняків 31 липня протестували проти підвищення тарифів на електроенергію, яке сталося у зв’язку із запровадженням в Україні з 1 липня ц.р. нової моделі ринку електроенергії.
Рішенням Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12 липня поточного року підвищено тариф на передачу електричної енергії майже в 6 разів. Для Нікопольського заводу феросплавів це загрожує подорожчанням на 22% витрат підприємства на оплату електроенергії, що в грошовому еквіваленті становить 122 млн грн. при фонді оплати праці 6000 працівників в 106 млн грн на місяць. Відтепер тільки ПДВ «Нікопольський завод феросплавів» має сплатити у розмірі 120 млн грн. на місяць!

Як говорить голова профспілкового комітету первинної профспілкової організації АТ «Нікопольський завод феросплавів» Профспілки трудящих металургійної та гірничодобувної промисловості України Володимир Романенко, це є справжнім ударом по інтересах трудового колективу заводу. Керівництво підприємства нещодавно відвідали Київ, провели перемовини з представниками влади, енергопостачальних компаній, але остаточного рішення не знайдено, тому сьогодні в столицю приїхали трудящі, для яких постала реальна загроза призупинення роботи їхнього підприємства через непомірне збільшення ціни за електроенергію. А це – втрата робочих місць для тисяч робітників.

- Ми хочемо провести переговори та віднайти механізми для оптимізації ситуації, що склалась, - говорить В.Романенко, - зокрема, встановлення пільгового тарифу для нашого підприємства, що доречи є загальноприйнятною практикою для інших країн, а також виключення з тарифу на електроенергію додаткової складової - за погашення компенсації приватним інвесторам на розвиток сонячної енергетики.
Чому ми маємо за це платити?
Ми - один з найбільших споживачів електричної енергії в України. 320-330 млн кВт.год споживання щомісяця, а в грошовому вираженні – це щомісяця 490-510 млн грн без ПДВ. Зупинка Нікопольського феросплавного негативно вплине на становище мешканців всього регіону, адже внаслідок понесених заводом збитків місцевий та державний бюджети недоотримають відрахувань, що ставить під загрозу заплановані бюджетні, соціальні та пенсійні виплати. Продукція АТ «Нікопольський завод феросплавів» сьогодні відвантажується в 50 країн світу, і ми забезпечуємо 386 млн доларів валютних надходжень в рік. До того ж бюджет Нікополя отримує 33 % об’ємів за рахунок нашого заводу, а всього нами сплачується 2 мільярди 58 млн грн до бюджетів усіх рівнів. Тому ми вимагаємо зберегти тарифи на діючому рівні та негайного скасувати зазначену постанову НКРЕКП.

Металурги та гірняки готові стояти до останнього!

   

26 черння 2019 р.

Прожитковий мінімум в цінах червня 2019 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах червня 2019 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
-  з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору 4 314,24 грн. (без урахування платежів – 3 760,65 грн.);
-      для дітей віком до 6 років – 3 507,57 грн.;
-      для дітей віком від 6 до 18 років – 4 289,39 грн.;
-   для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 852,86 грн. (без урахування платежів -3 906,55 грн.);
-     для осіб, які втратили працездатність – 3 180,69 гривень.
Таким чином, законодавчо встановлений на червень 2019 року (1853 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,3 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 461 грн., а для працездатної особи (1921 грн.) - у 2,5 рази або на 2 932 грн.

15 июля 2019г.

ЕКСПЕРТНА ДУМКА. Валерій Пацкан:
прожитковий мінімум не відповідає потребам людей

Прожитковий мінімум в Україні занижений, - про це заявляє глава Рахункової палати Валерій Пацкан.
За його словами, закладений у законі про Державний бюджет України розмір прожиткового мінімуму занижений майже в два рази.

"Встановлений законом про держбюджет він ні кількісно, ні якісно не відповідає сучасним потребам: в 1,9 рази менше від фактично розрахованого. До того ж розрахованого Мінсоцполітики у цінах травня", - повідомив глава Рахункової палати.
При цьому В.Пацкан додав, що в Уряді визнають, що "прожитковий мінімум майже вдвічі менший, ніж потрібно".

Довідково:
З 1 липня 2019 року відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» встановлюються нові розміри прожиткового мінімуму на одну особу у розрахунку на місяць у сумі 1936 гривень.
Для основних соціальних і демографічних груп населення з 1 липня 2019 року встановлено такі показники прожиткового мінімуму на одну особу на місяць:
- для дітей віком до 6 років − 1699 грн.;
- для дітей віком від 6 до 18 років − 2118 грн.;
- для працездатних осіб – 2007 грн.;
- для осіб, які втратили працездатність − 1564 грн.

Наступне підвищення прожиткового мінімуму заплановано з 1 грудня 2019 року.

3 июля 2019г.

Прожитковий мінімум, динаміка середньої заробітної плати
та стан виплати зарплати у травні 2019 року

За разрахунками Мынсоцполытики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства у цінах травня 2019 року становив 4745 грн. (графік 1 додається).

Таким чином, законодавчо встановлений на травень 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (1921 грн.)занижено порівняно з його фактичним розміром майже у 2,5 рази або на 2824 грн. Мінімальна заробітна плата була нижчою від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 572 грн.

Середня заробітна плата в Україні у травні 2019 року склала 10239 грн. (графік 2 додається).
Мінімальна заробітна плата (4173 грн.) у травні 2019 року склала 40,8% від середньої при рекомендованому Міжнародною організацією праці і Світовим банком співвідношенні на рівні 50–60%.

Заробітна плата працівників окремих галузей бюджетної сфери залишається нижчою ніж середня по економіці: в освіті – 8035 грн. (або 78,5% від середньої по економіці), охороні здоров’я та надання соціальної допомоги – 6915 грн. (або 67,5% від середньої по економіці).

Найбільшою середня зарплата є в Донецькій (11391 грн.) області та м. Києві (15157 грн.), найнижчою – у Чернівецькій області (7819 грн.).

Індекс реальної заробітної плати у травні 2019р. порівняно з квітнем 2019р. становив 99,0%, а відносно травня 2018р. – 107,0%.

На 2,8 % відносно 1 січня 2019 року зросла заборгованість з виплати заробітної плати та станом на 1 червня 2019 року склала 2718,3  млн. грн. (графік 3 додається).

97,3 тисячам працівників економічно активних підприємств не виплачено 1540,8 млн. грн., з яких 339,0 млн. грн. – борги державних підприємств.

Працівникам промисловості заборговано 2158,1 млн. грн. або 79,4% від загальної заборгованості.

1 июля 2019г.

Профспілки вимагали. Уряд нарешті вирішив

Виступ представника профспілок в Уряді, Голови ФПУ Григорія Осового на засіданні Кабінету міністрів України 26 червня 2019 року.
Кабінет міністрів України на своєму засіданні 26 червня ухвалив програму Мін'юсту «Чесна платіжка», яка, за словами Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, має допомогти врегулювати ціни на тепло та гарячу воду. Володимир Гройсман заявив, що запроваджена програма  спонукатиме місцеву владу відповідально вкладати кошти місцевих бюджетів у модернізацію ЖКГ.

«Я розумію, що людям важко сплачувати тарифи, - зазначив він. - Ми постійно працюємо над тим, аби ціни на газ були обмежені. НАК «Нафтогаз України» почав знижувати ціни. Але є і платежі за тепло і гарячу воду. Спираючись на власний досвід, я ставлю питання – чому в одних містах ціна тепла 2 тис. грн за Гкал, а в інших – 1,3 тис. грн. Чому така різниця? Вона необ’єктивна і неадекватна».

Він наголосив, що розрахунки Уряду доводять – об’єктивна ціна однієї гігакалорії тепла становить не більше 1400 грн. "Я змушу всіх комунальних баронів виконувати рішення Уряду і дати людям чесну платіжку з економічно обґрунтованою ціною».

При обговоренні цього питання позицію профспілок представив представник профспілок в Уряді, Голова СПО об'єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

Профспілковий лідер зазначив, що ефективний захист прав споживачів послуг ЖКГ – один з пріоритетів у діяльності профспілок, зокрема Федерації профспілок України, її членських організацій. З вимогами до Верховної Ради та Кабінету міністрів щодо справедливих та обґрунтованих цін і тарифів профспілки проводили масові акції, ці вимоги записано у тексті Генеральної угоди, вони постійно знаходяться в центрі уваги профспілкових представників на переговорах з соціальними партнерами. Ця тема була серед головних також на зустрічах з народними депутатами України та на засіданні Президії ФПУ 25 червня.

На жаль, Уряд досі належним чином не реагував на вимоги профспілок як захисників прав працюючих, всіх споживачів. Але Федерація профспілок України, її членські організації наполегливо продовжували активні дії щодо досягнення справедливості у цьому питанні, прозорості в діях постачальників послуг ЖКГ.

Тому представник профспілок в Уряді від імені профспілок, зокрема ФПУ та її членських організацій підтримав рішення Уряду щодо програми «Чесна платіжка». Як підкреслив Григорій Осовий, ця проблема турбує фактично 90 відсотків українських сімей. І якщо Уряд реагує на таку людську проблему, таке рішення правильне. Коментуючи деякі виступи про те, що запропоновані підходи до обґрунтованих та справедливих тарифів не є ринковими, Голова ФПУ наголосив: «Давайте тоді чесно скажімо, яка є ринкова ціна праці в Україні та скільки ми платимо і скільки маємо платити з держбюджету нашим бюджетним громадянам. 1900 грн. отримують у нас, а за таку ж працю у Польщі отримують 15 тисяч. Не треба спекулювати на питаннях ринку. Давайте справедливо встановлювати прожитковий мінімум та рівень мінімальної заробітної плати. І тоді ми сбалансуємо ціни і доходи населення».  

Виступ Григорія Осового можна подивитися тут:
1 июля 2019г.

Профспілки – за соціальну і справедливу Україну

У центрі уваги нової демократичної коаліції, яка буде формуватися після парламентських виборів в Україні, має бути соціальне спрямування розвитку економіки. Соціальна справедливість повинна йти пліч-о-пліч з економічною конкурентоспроможністю. Про це говориться у Зверненні ФПУ до учасників виборчого процесу до Верховної Ради України та членів профспілок «За соціальну і справедливу Україну!», текст якого було схвалено 25 червня на засіданні Президії ФПУ.

«Федерація профспілок України, яка представляє інтереси майже  5 млн. спілчан, виступає за розбудову України на засадах солідарності, єдності, рівності, соціальної справедливості та демократії, за стійке економічне зростання, повну зайнятість, якісні робочі місця, гідну оплату праці та справедливе прогресивне оподаткування, високоякісні громадське обслуговування, освіту та медицину, ефективне державне управління і місцеве самоврядування», - зазначається в документі. – ФПУ закликає усіх спілчан та громадян України прийти на виборчі дільниці та зробити свідомий вибір, віддавши свій голос партіям, що підтримують вимоги профспілок та здатні забезпечити краще майбутнє громадянам країни». У Зверненні наголошується, що Федерація профспілок України завжди відкрита до співпраці з політичними партіями та народними депутатами України, які підтримують загальнолюдські цінності та дотримуються принципу справедливості

Президія Федерації профспілок України дала доручення керівництву ФПУ надіслати Звернення основним політичним силам – учасникам парламентських виборів, вивчити міжнародний досвід співпраці і лобіювання інтересів профспілок у парламентах Європи та надіслати членським організаціям для практичного використання, а також налагодити співпрацю з установами, інститутами та центрами, які займаються підготовкою та  експертизою законопроектів; підтримати ініціативу щодо прийняття окремого закону про лобізм законопроектів.
Члени Президії ФПУ також дали доручення  керівництву ФПУ, всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань профоб’єднань здійснити аналіз  програм політичних сил, які беруть участь у виборах до ВРУ, кандидатів у депутати, які балотуються по мажоритарних округах, підтримати партії та кандидатів, які у своїх програмах  відстоюють інтереси  працівників та  профспілок і які співпрацюють з профспілками.

Постанову з питання «Про позицію  і участь профспілок у виборах до Верховної Ради профспілок» було ухвалено після виступів з відповідною інформацією Голови ФПУ Григорія Осового, заступників Голови ФПУ Євгена Драпятого та Володимира Саєнка, відомого політолога Михайла Чаплиги, керівників всеукраїнських галузевих профспілкових організацій та територіальних профоб’єднань Людмили Перелигіної, Георгія Труханова, Тетяни Ясько, Вікторії Коваль, Юрія Піжука, Яреми Жугаєвича, Василя Дудника, Степана Кривов’язого, Сергія Комишева, Володимира Дмитришина, Анатолія Кубраченка, Володимира Фленька, Віталія Дубіля, Валентина Мельника, Леоніда Вернигори, Андрія Присяжного, Сергія Тесленка, Петра Шевченка та інших членів Президії ФПУ, гострої та конструктивної дискусії.    

У виступах  лунали різні, іноді полярно протилежні думки та пропозиції. Серед пропозицій зазначимо таку: профспілки мають розбудувати свою власну партію, яка буде брати участь у парламентських виборах. Одночасно більшість присутніх висказалась за те, що Федерація профспілок України – це організація людей праці, яка має за мету консолідацію та надійний, ефективний захист працівників, тому поняття ФПУ більш широке та вагоме, ніж просто політична партія.

Під час засідання було також вирішено затвердити Дорожню карту заходів з реалізації завдань, визначених постановою Ради ФПУ від 16.05.2019 № Р–5–2 «Про виклики і загрози профспілковому руху і завдання ФПУ, її членських організацій у сучасних умовах» та доручити керівництву ФПУ, всеукраїнських профспілок, територіальних профоб’єднань забезпечити виконання її заходів.

Одним з яскравих моментів засідання стало підписання Меморандуму про співпрацю між Федерацією професійних спілок України та Координаційним центром з надання правової допомоги. Свої підписи під цим актуальним та важливим документом поставили Голова ФПУ Григорій Осовий та директор Центру Олексій Бонюк.

А перед цим Олексій Бонюк презентував систему безоплатної правової допомоги, розповів про її розгалужену структуру, досягнення, зокрема, у захисті трудових прав громадян. «Приємно, що профспілкові лідери дали під час зустрічі схвальні відгуки про нашу систему, - підкреслив він. - Разом захищатимемо трудові права та соціальні гарантії громадян, працюватимемо над спрощенням їх доступу до безоплатної правової допомоги. Є великий потенціал у взаємодії між територіальними об’єднаннями організацій профспілок та центрами з надання БПД, зокрема, щодо моніторингу соціальної та правової захищеності у сфері трудових правовідносин».

Високу оцінку дав Меморандуму та перспективам співробітництва Григорій Осовий. Він наголосив: «Метою цього Меморандуму є консолідація зусиль, спрямованих на реалізацію та захист прав і свобод людини та громадянина, зокрема права на працю, соціальний захист, об’єднання у профспілки та безоплатну правову допомогу, запобігання їх порушень. Ми плануємо діяти для підвищення якості та ефективності правового захисту спілчан та всіх працівників, забезпечувати взаємну всебічну підтримку для розвитку співробітництва та інформувати про заходи, спрямовані на його досягнення».

З інформацією про діяльність Фонду соціального страхування України виступив Голова правління Фонду, заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко.

Члени Президії також обговорили інші важливі питання, серед яких: «Про положення про огляд-конкурс на кращу організацію профспілкового навчання», «Про внесення змін до Типової програми навчання правових інспекторів праці профспілок», «Поточні зміни в енергетичної політиці держави та їх вплив на ціни і тарифи для населення. Аналіз ситуації на 1 півріччя 2019 року, можливі варіанти подальшого розвитку подій» та інші.

1 июля 2019г.

Прожитковий мінімум в цінах травня 2019 року

Відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» Міністерство соціальної політики України повідомляє, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах травня 2019 року у розрахунку на місяць на одну особу становив:
-      урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору – 4 236,85 грн. (без урахування платежів – 3 690,97 грн.);
-      для дітей віком до 6 років – 3 463,86 грн.;
-      для дітей віком від 6 до 18 років – 4 253,44 грн.;
-   для працездатних осіб з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства – 4 744,71 грн. (без урахування платежів -3 819,49 грн.);
-      для осіб, які втратили працездатність – 3 144,16 гривень.
Таким чином, законодавчо встановлений на травень 2019 року (1853 грн.) прожитковий мінімум занижено у 2,3 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2 384 грн., а для працездатної особи (1921 грн.) - у 2,5 рази або на 2 824 грн.

18 июня 2019г.

Запорізька обласна рада профспілок проводить навчання

В Будинку профспілок 13 червня відбувся семінар-нарада. Провідний інспектор з охорони праці Федерації профспілок України Діана Козакова ретельно пояснила зміни внесені до нового «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, профзахворювань та аварій на виробництві» та особливості його використання з 1 липня 2019 року.

В семінарі-нараді прийняли участь голови комісій з охорони праці профспілкових організацій, фахівці служб охорони праці ведучих підприємств області, представники сторін соціального партнерства, Фонду соціального страхування – всього 112 осіб.
Всі отримали роздатковий матеріал із означеного питання.

Наприкінці зустрічі Діана Козакова відповіла на численні запитання.
6 июня 2019г.

Запоріжці знайомились з грейдинговою системою оплати праці

Запорізька обласна рада профспілок спільно з Запорізьким обласним союзом промисловців і підприємців (роботодавців) 4 червня п.р. провела навчальний семінар-нараду «Особливості застосування грейдингової системи оплати праці на підприємствах.

Позитиви та ризики впровадження». У семінарі взяли участь голова Запорізької обласної ради професійних спілок Віктор Сластьон, президент ЗОСППР «Потенціал» Олександр Головко, виконавчий директор ЗОСППР «Потенціал» Валерій Крайній та його заступниця Ірина Стрельбицька, фахівці профспілок. Учасниками заходу також були керівники кадрових служб та оплати праці, представники профспілок підприємств та організацій міста Запоріжжя, зокрема: ПАТ «Мотор Січ», «ПрАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», представники профспілки ПМГУ та інші.

Спікером виступив Олег Мороз - кандидат економічних наук, доцент, професор (Інженерний інститут ЗНУ, факультет економіки та менеджменту, кафедра менеджменту організації та управління проектами).

У ході семінару учасники обговорили питання формування взаємовідносин між роботодавцем та найманими працівниками, законодавче та договірне регулювання трудових відносин в Україні, організації оплати праці найманих працівників, сутність та структуру заробітної плати, форми та системи оплати праці, та більш детально ознайомились з грейдинговою системою оплати праці, яка почала застосовуватися як система вартості робочого місця.

Учасники семінару активно подискутували та обмінялися досвідом щодо впровадження грейдингової системи оплати праці на підприємствах запорізького регіону.

Запорізька обласна рада профспілок

6 июня 2019г.

Позиція профспілок. Трансформації України – новий соціальний імпульс

Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий 4 червня в Києві взяв участь у засіданні Національного форуму «Трансформація України». Участь у заході також взяли предстоятелі українських церков, лідери громадянського суспільства, волонтери та добровольці, представники законодавчої та виконавчої влади, дипломатичних установ та міжнародних організацій в Україні, об'єднань бізнесу, вітчизняні та зарубіжні експерти.
Серед спікерів - спеціально запрошений гість, американський дипломат, відомий експерт Євразійського центру Атлантичної ради Деніел Фрід. Також виступили Патріарх Філарет, старший епіскоп Української Церкві Християн Віри Євангельської Михайло Паночко, член Наглядової ради НФТУ, президент УСПП Анатолій Кінах, координатор НФТУ Михайло Харій, лідери політичних сил Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко та інші.
Представники НФТУ звернулися до новообраного Президента України із закликом створити всі умови для розробки і впровадження Стратегії трансформації України.
Григорія Осового як профспілкового лідера, Голову СПО об’єднань профспілок, Голову Федерації профспілок України та представника Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна –ЄС, звичайно, перш за все, цікавили актуальні питання розвитку країни, збереження трудового потенціалу та підвищення ефективності соціально-економічного захисту людей праці, підходи та пропозиції у цих сферах з боку учасників засідання.
Він вважає, що у центрі перезавантаження відносин  з новою демократичною коаліцією, яка зараз формується в Європарламенті, і яка буде формуватися після парламентських виборів в Україні,  має бути підписання оновленої  Соціальної угоди як  в Європі, так і в Україні.
«Ми маємо бачити, як і наші європейські партнери,  перспективу створення  стійкої економічної моделі, яка має грунтуватися на соціальній справедливості та відповідних діях, - зазначає він. - Побудова ж такої моделі, забезпечення соціальної справедливості неможливі без подальшого розвитку соціального діалогу та зміцнення системи колективно договірних відносин, підняття їх на більш високій щабель.
Перезавантаження відносин має перш за все слугувати взаємному підтриманню демократії як в ЄС, так і в Україні, для чого потрібно  позбутися корінних причин розчарування людей у політиці та у політиках, здійснити кроки, які відновлять надію на майбутнє та приведуть до позитивних змін у житті людей.
Питання полягає у тому, чи буде поновлена віра в демократичну співпрацю шляхом відходу Європи та України від політики жорсткої економії, наданню працюючим людям справедливої долі росту та захисту соціальних і екологічних прав, або ж виборці знову будуть розчаровані нездатністю здійснити рішучі дії.
«Ми не можемо більше гаяти часу, лише у співпраці з європейськими соціальними партнерами і громадянським суспільством можна повернути ЄС та Україну на правильний шлях, - наголошує профспілковий лідер. -  Українські профспілки хочуть бачити конкретні програми, відкриті списки політичних партій, які ідуть на вибори, а не їх віртуальні, які підсовують виборцям, і ми будемо підтримувати на парламентських виборах лише ті політичні партії, програми яких близькі до програмних цілей профспілок.
Під час засідання його учасники конструктивно обговорили шляхи перезавантаження відносин між Україною і Заходом на основі вироблення спільної стратегії, посилення координації національних і міжнародних дій задля подолання кризових явищ в Україні, загроз, які постали перед державою: агресія Росії, ослаблення економіки, посилення трудової міграції тощо.
Представники НФТУ звернулися до новообраного Президента України із закликом створити всі умови для розробки і впровадження Стратегії трансформації України.
Було також схвалено текст спільної заяви учасників засідання.
© Запорізька облрада ПМГУ 2012
Назад к содержимому